Jump to content
makis135

λαμπες led αλλαγη

Recommended Posts

καλησπερα,

εχω το polo6r αγορασμενο το 2011 και θα ηθελα να αλλαξω φωτα πορειας και ημερας σε xenon/led και χρειαζομαι την βοηθεια σας μιας και οι γνωσεις μου στο θεμα ειναι ανυπαρκτες.

θα ηθελα να σας πω οτι εχω ηδη αλλαξει τα φωτα ημερας (τα μικρα δλδ) σε led αλλα μετα απο 7 μηνες χωρις προβληματα το ενα αναβοσβηνει σαν χριστουγενιατικο φωτακι (ασταματητα). Τα led που μου εβαλαν ειναι αυτα http://www.lampa.it/en/prodrs-5057-9568-hyper_led_power_24_octafocus___12v___(t10).asp

το πολο μου ειναι σαν αυτο. (δεν εχει προβολεις ομιχλης)

. 5BE8AC1DA96C4B49812EFA3C2D788C92.jpg

προτασεις? ευχαριστω :good:

Φιλε γεια σου και καλη χρονια(απαντηση μετα απο καιρο!)

Εβαλες τελικα ξενον.?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Τ10 ψείρες led στις πινακιδες.Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο αναβοσβηνουν η δουλευουν οπότε θελουν?Τα ιδια led που έβαλα μπροστά δουλευουν μια χαρα...έχει καταντήσει σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Τ10 ψείρες led στις πινακιδες.Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο αναβοσβηνουν η δουλευουν οπότε θελουν?Τα ιδια led που έβαλα μπροστά δουλευουν μια χαρα...έχει καταντήσει σπαστικό.

μαλλον το καν μπας κανει τη δουλεια αυτη. δοκιμασε τιποτα αλλα led η βαλε πυρακτωσεως λευκα του παγου λεγονται.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει πριν led με 5 smd και τώρα έχω πάνω led με 9 smd χρώματος ψυχρό λευκο...Προσεξα οτι μετα από βόλτα κάποια smd ανάβουν και κάποια όχι.μόλις το επανατοποθετω δουλευουν όλα καλά...?Στις μπροστά ψείρες που είναι ίδιες δεν κάνει τίποτα.

Αυτές οι πυρακτώσεως ποιες είναι?

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει πριν led με 5 smd και τώρα έχω πάνω led με 9 smd χρώματος ψυχρό λευκο...Προσεξα οτι μετα από βόλτα κάποια smd ανάβουν και κάποια όχι.μόλις το επανατοποθετω δουλευουν όλα καλά...?Στις μπροστά ψείρες που είναι ίδιες δεν κάνει τίποτα.

Αυτές οι πυρακτώσεως ποιες είναι?

Ευχαριστώ για την απάντηση.

πυρακτωσεως λεγονται οι λαμπες με νημα. αυτες.  http://www.ebay.com/itm/PHILIPS-T10-W5W-12V-4000K-BLUE-VISION-WHITE-LIGHT-HALOGEN-REGO-PARKER-/111261947792?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item19e7ba9790&vxp=mtr  και αυτες οι ψιρες.   http://www.ebay.com/itm/2PCS-Vehicle-H8-Socket-Super-White-Halogen-Light-Lamp-DC-12V-w-T10-Bulbs-/181139331674?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a2cbeda5a   Εγω προσωπικα τετοιες εχω στο δικο μου. δεν καιγονται και εχουν ωραιο φως, δε μου αρεσει το λευκο των led.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει Η8 super white halogen και είδα ότι έχει χρώμα ελαφρώς κίτρινο προς το λευκό και δεν μου άρεσε...τώρα για τις ψείρες πρέπει να τις δοκιμάσω πρώτα αν και πιστευω ότι δεν θα φαίνεται έντονα η κίτρινη αποχρωση.

Σ'ευχαριστω Χρήστο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αλλάξω τις λάμπες στο πολο μου (6r 2010)  αλλά δεν ξέρω τι λαμπες φοράει. Στο βιβλίο δίνει πληροφορίες για H4 αλλά και για  H7.  Πως θα βρω τι φοράει;  Επίσης μεταξυ philips crystal vision, diamond vision blue vision τι θα προτείνατε; 

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τι ακριβως φοράει ένας απλός τροπος είναι να αναψεις και τις 2 σκάλες μεγάλη μικρή και να δεις αν ανάβει η ίδια λάμπα και στην μεγάλη και στην μικρή σκάλα τοτε είναι H4 αν ανάβει και δεύτερη λάμπα στην μεγάλη σκάλα τοτε είναι Η7... Η γνώμη μου είναι οτι ευτες οι λάμπες είναι πεταμενα λεφτά μικρη διάφορα πιστεύω θα καταλάβεις... Πιστεύω πως μονο τα ξενον αξίζουν!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα έγινε Sticky:

 

Οι λάμπες αλογόνου του Polo 6R είναι τύπου H4 ή Η7 ανάλογα το μοντέλο (ειδικότερα ανάλογα το φανάρι).

Τα αυτοκίνητα με H4 έχουν φανάρια Valeo με ένα καπάκι που συγκρατείται από 2 μεταλλικά κλιπς. Η δε λάμπα εσωτερικά (μία λάμπα) διακρίνεται από τους 3 ακροδέκτες της.

Στην περίπτωση Η7 έχουμε τα κλασικά λαστιχένα καλύμματα, ανά σκάλα (Low - High Beam)

 

Η αλλαγή μπορεί να πραγματοποιηθεί εύκολα:

1. Βγάζουμε το φις του φαναριού με τη βοήθεια ενός μικρού ίσου κατσαβιδιού

2. Ξεβιδώνουμε τις δύο βίδες συγκράτησης του φαναριού (Torx), στο επάνω μέρος με τη μετώπη. Προσοχή στη χρήση Torx για να μην φεύγει η μπογιά τους και φαίνονται άσχημα.

3. Τραβάμε παράλληλα με το έδαφος και συρταρωτά το φανάρι προς τα εμπρός.

4. Πίσω από το φανάρι έχει δύο μεταλλικά κλιπς που κρατάνε το κάλυμμα. Τα μετακινούμε αριστερά και δεξιά. Σε άλλα μοντέλα απλώς αφαιρούμε τη γνωστή λαστιχένια τάπα.

5. Τραβάμε το βύσμα για την τροφοδοσία της λάμπας. Στη συνέχεια πατάμε με το δάχτυλο και κινούμε προς τα δεξιά το έλασμα συγκράτησης του λαμπτήρα.

6. Κάνουμε την αλλαγή και αντίστροφα τη διαδικασία.

 

Οι καλές λάμπες αλογόνου τύπου

Piaa

Philips Xtreme

Osram Nightbreaker

κλπ επώνυμες είναι κατά πολύ ανώτερες από τις εργοστασιακές.

 

Τα xenon σαν λύση, περιλαμβάνουν και αγορά φαναριών ώστε να έχουμε ένα σωστό αποτέλεσμα.

Λύσεις τύπου xenon kit, δεν είναι λύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος ενος polo 1,4 tdi bmt και θελω να βαλω σε θεσεως,ομιχλης και φωτα ημερας led γιατι απλα μου αρεσει το χρωμα που βγαζουν.ξερεις κανεις καποιο μαγαζι απο ελλαδα η απο ebay που αποδεδειγμενα ομως να δουλευει led με canbus χωρις να βγαζει προβλημα και να μην γδυνει οσο αφορα την αγορα!!ενταξει δεν λεω να εχουν και 2 ευρω αλλα οχι κατι 50αρια που ζητανε τα πιο πολλα φυντανια μας εδω στην ελλαδα!ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα για το facelift 1 X Philips X-treme Vision H7 +130% 3700Κ και 2 x Philips W5W White Vision 4300K για να βαλω και στις πινακιδες.

Μηπως επρεπε να παρω για τα Η7 white vision που ειναι 4300Κ; Ποια θεωρειτε καλυτερα;

Για τα προβολακια ειδα θελει H8 αλλα τα φωτα ημερας ξερει κανεις τι τυπο χρειαζεται;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλέ μου είναι p21w εγώ έβαλα απο ebay led πολύ φθηνές και είναι πολύ όμορφες και αρκετά δυνατές για led!!και αν θες την προσωπική μου γνώμη για τις λάμπες h7 στα φώτα πορειας εγώ θα προτιμούσα xenon!!

Edited by giorgosdag
Link to comment
Share on other sites

Τα πορειας προς το παρων τα αφησα ως εχειν αφου ειναι αυτα που δεν χρησιμοποιουνται τοσο συχνα. Απ' οτι ειδα osram φοραει εργοστασιακα!

Ειχα και κατι κινεζικες αλογονου 6000Κ αλλα προτιμησα να μην τις βαλω σε καινουριο αυτοκινητο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω εγώ και στις ψηρες μπροστα στην πρωτη σκαλα led εβαλα me canbus στην πινακίδα μια απο τα ιδια και τώρα ετοιμάζομαι για xenon h7 στην κανονική σκάλα των φώτων πάλι με canbus... Αυτές τις philips τις θεωρώ καλές αλλά ακριβές και σε εμφάνιση δεν λένε τίποτα!!

Edited by giorgosdag
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

 

Σήμερα μου άναβε η ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν και ανακάλυψα πως κάηκε η πίσω δεξιά λάμπα του φρένου. Θέλω να την αλλάξω με νέα αλλά όπου κι αν ψάξω στο ebay βρίσκω ελάχιστα και οι περισσότερες είναι LED. Δεν θέλω LED, θέλω απλά να αλλάξω την καμμένη με νέα.

 

Έχει κανείς πληροφορίες που μπορώ να βρω λάμπες για το πίσω φως, κι αν γίνεται να μου πείτε αν είναι εύκολο να βγάλω μόνος μου όλο το πίσω φως και να κάνω την αλλαγή;

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

 

Σήμερα μου άναβε η ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν και ανακάλυψα πως κάηκε η πίσω δεξιά λάμπα του φρένου. Θέλω να την αλλάξω με νέα αλλά όπου κι αν ψάξω στο ebay βρίσκω ελάχιστα και οι περισσότερες είναι LED. Δεν θέλω LED, θέλω απλά να αλλάξω την καμμένη με νέα.

 

Έχει κανείς πληροφορίες που μπορώ να βρω λάμπες για το πίσω φως, κι αν γίνεται να μου πείτε αν είναι εύκολο να βγάλω μόνος μου όλο το πίσω φως και να κάνω την αλλαγή;

 

έπεσα κατά τύχη πάνω σε αυτό το βιντεάκι ελπίζω να σε βοηθήσει  http://youtu.be/8x3luXziM_Y

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω polo 6r 10' έχω βάλει πολύ πρόσφατα ενα xenon kit σχετικά φτηνό κινέζικο...δεν μου βγάζει καμία ένδειξη ολα καλα αλλα τα φανάρια μετα απο λιγο σβήνουν (στην μεσαία σκαλα που τα εχω) δεν ξέρω τι φταίει δοκίμασα αλλα ballast σαν αυτα που ειχα αλλα παλι το κανει δεν ξερω τι παιζει.Ακουσα οτι το αμαξι ειναι full canbus και ΟΧΙ απλο canbus γιαυτο γινεται αυτο...και για να αναψουν πρεπει να ανοιγοκλεισω τον διακοπτη αλλα παλι σβηνουν...και 3 διαφορετικα canceler δοκιμασα αλλα αυτα δεν κανουν ειναι για παλια αμαξια...εχω τρελαθει ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ xenon ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;;;Τι μαρκα xenon εχει;;;;(στο κανονικό φαναρι το απλο);;;;(να μην ειναι εργοστασιακα γιατι ειναι πανακριβα ασε που θελουν και αλλο φαναρι.......

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μ εγώ έβαλα κινέζικα πολύ φθηνά μόνος μου και ηταν πανευκολο στην τοποθέτηση!! Δεν έχουν canbus και δεν μου έβγαλαν ενδειξη!! Τα εχω μισο μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα!!

Edited by giorgosdag
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει τι τυπου ειναι τα φωτα ημερας και τι μπορω να βαλω σε λευκο φως? led πχ?

και επισης κανενα link.

εβαλα μεσαια - μεγαλη σκαλα phillips diamond vision

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα να παραγγειλω αυτες.. http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&alt=web&id=400823290674

99% αυτον τον τυπο φοραει αλλα θα ενημερωσω και οταν ερθουν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός ο τύπος είναι... Εγώ έβαλα αυτές.http://www.ebay.com/itm/2x-No-Error-Canbus-CREE-LED-Backup-B-Reverse-Light-Bulbs-BA15S-1156-7506-P21W-/121481123769?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c48d6d7b9 που έχουν και canbus και δεν μου ανάβει ένδειξη καμένης λάμπας κ είναι αρκετά δυνατά!!

Edited by giorgosdag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπροστα ετσι? εχουν λευκο φως?

Link to comment
Share on other sites

τα παραγγειλα. στα προβολακια τι να βαλω?

μεσαια κι μεγαλη εχω βαλει diamond vision και led στην ψειρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.