Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Guest GiannisKO

Η εξήγηση είναι απλή.

1. Τα αμορτισερ είναι φτιγμένα να δουλύουν με μία συγκεκριμένη διαδρομή. Αν εσύ κοντύνεις τα ελατήρια, τα αμορτισέρ θα είναι μονίμως πιεσμένα. Αυτό σημαίνει ότι πολύ πιο γρήγορα θα σου πετάξουν τα λάδια και θα χαλάσουν.

2. Ακόμα και πριν χαλάσουν, λόγω της μειωμένης διαδρομής στην οποία θα δουλεύουν, δεν θα κάνουν σωστή απόσβεση των καρδασμών και δεν θα κρατάνε και σωστά στις στροφές.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Θα καταστρέψεις τα αμορτισέρ σου πολύ γρήγορα, μη το κάνεις, χειρότερο κράτημα θα έχεις. Το χαμήλωμα από μόνο του περισσότερο κακό κάνει παρά καλό

Link to comment
Share on other sites

Η αμορτισέρ σε μαμά ελατήρια, ή ελατήρια και αμορτισέρ μαζί... ποτέ ελατήρια σε μαμά αμορτισέρ...

Link to comment
Share on other sites

πάρε αμορτισέρ μόνο, θα σου το δέσει πάρα πολύ το αυτοκίνητο σε πρώτη φάση. Αργότερα αν δέν είσαι 100% ικανοποιημένος, αλλάζεις και τα ελατήρια!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να γινουν και τα 2 μαζι γιατι διαφορετικα υπολογισε και επι 2 φορες τοποθετηση & ευθυγραμμιση. Παντως για ενα μικρο χρονικο διαστημα γυρω στους 2-3 μηνες η αλλαγη μονο των ελατηριων βελτιωνει την συμπεριφορα αλλα εξαρταται και απο την ως τωρα κατασταση των αμορτισερ και φυσικα οπως αναφερθηκε μετα πας για καινουρια αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι του φόρουμ!

Αποφάσισα (τελικά) να αλλάξω τα αμορτισέρ του Polo.Δεν θέλω να το χαμηλώσω και θέλω να κρατήσω τα μαμά ελατήρια

Είμαι μεταξύ Blistein Sport και Sachs Performance

· Τα Sachs Performance μπαίνουν με τα μαμά ελατήρια ή είναι για χαμήλωμα?

· Πια από τα παραπάνω πιστεύεται ότι είναι καλύτερα και γιατί?

Θέλω σκληρό αυτοκίνητο αλλά όχι και κούτσουρο…

Edited by super sayian
Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

βαλε bilstein! τα εχω βαλει σε BMW με μαμα ελατηρια και απλα ειναι

μια χαρα! βελτιωθηκε το κρατημα ! σφηκτο αλλα οχι κοπανιμα!

καμια σχεση με τα μαμα αμορτισερ!

τα Sachs Performance ξερω οτι ειναι για χαμηλομα οποτε δεν σου κανουν!

τα "απλα" Sachs (οχι χαμηλοματος )απλα δεν εχουν καμια σχεση με τα μπιλστειν!

ειναι σαν τα μαμα αμορτιρερ (οταν εβαλα bilstein στο BMW φιλος

με ιδιο bmw εβαλε τα Sachs με μαμα ελατηρια και αυτος)

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

και οι 2 ειναι πολυ καλες εταιρειες κ συνεπως προιοντα

η bilstein ειναι πιο διαδεδομενη κ σιγουρα εχει περισσοτερες λυσεις

οποτε σε βλεπω για εκει

βεβαια υπαρχει κ η λυση για sachs me 20mm ελατηρια που ειναι πολυ χαλαρος συνδιασμος γιατι το σκεφτομαι για μενα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!!

Αφού τα Sachs Performance είναι για μόνο χαμήλωμα τότε πάω για Blistein Sport.

Μου είπαν όμως και για τα Κoni τα κίτρινα τα ρυθμιζόμενα.

Αυτά είναι όμως πιο ακριβά από τα Blistein.

Eίναι καλύτερα από τα Blistein. αξίζουν την διαφορά στα λεφτά τους?

Μου είπε μάστορας ότι με τα Koni τα κίτρινα το αυτοκίνητο στις στροφές θα γέρνει περισσότερο από ότι με τα Blistein Sport, γιατί τα koni είναι λαδιού ενώ τα blistein αέρος-λαδιού.

Ισχύει αυτό η είναι λόγια?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos
Μου είπε μάστορας ότι με τα Koni τα κίτρινα το αυτοκίνητο στις στροφές θα γέρνει περισσότερο από ότι με τα Blistein Sport, γιατί τα koni είναι λαδιού ενώ τα blistein αέρος-λαδιού.

Ισχύει αυτό η είναι λόγια?

τα μπιλστειν ναι ειναι αεροσ-λαδιου :lol:

για τα κονι δεν ξερω! :lol: αυτο που ξερω απο φιλους ειναι

οτι κοπανανε!

αν θες την γνωμη μου βαλε μπιλστειν

:lol:

Link to comment
Share on other sites

koni κόκκινα (αερίου - λαδιού) 450 ευρώ χωρίς χαμήλωμα, χωρίς κοπάνημα και με πολύ καλό κράτημα. ¶σε που μπορείς να τα ρυθμίσεις σε κλίμακες σκληρότητας .

τα bilstein sport καλά μεν αλλά πολύ σκληότερα από τα Koni.

τιμή τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαλα στο δικό μου πριν από 3 εβδομάδες τα κίτρινα BILSTEIN με ελατήρια HR.

το αυτοκίνητο έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά.Είναι σκληρό (όχι παρα πολύ),αλλά τωρα βλέπω τι έχανα τόσο καιρό που δεν τις είχα αλλάξει.

Και επειδή το έψαξα (και την πάτησα βεβαίως!!!) πιστεύω οτι ο συνδιασμός αυτων των 2 είναι πολύ πολύ καλός

Link to comment
Share on other sites

Guest chrome

τα κονι κοπανάνε πάρα πολύ

όσον αφορά τα sachs αν είναι τα απλά είναι οκ αλλά τα performance είναι για χαμήλωμα

καλυτερα όπως λές να βάλεις bilstein τα sport όμως έτσι? και θα είσαι οκ με τα μαμά ελατήρια!!

Edited by chrome
Link to comment
Share on other sites

Τα koni (κιτρινα) δεν κοπανανε καθολου και ειναι κλασεις ανωτερα απο τα sachs(κοκκινα)

που φορουσα στο πασσατ.

Μη ξεχναμε οτι τα koni ειναι ρυθμιζομενα. Φυσικα αν τα βαλεις σε maximum σκληροτητα

θα κοπανανε.

Και φυσικα τα koni δεν ειναι σκληροτερα απο τα bilstein εκτος κι αν το παρακανεις

με τις ρυθμισεις.

Γενικα δεν το μετανιωσα που τα εβαλα. Το αμαξι εχει "δεσει" κοβοντας τα "χαζα"

των sachs και προπαντων χωρις να χασω καθολου σε ανεση.

Edited by P18T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ ξανά!!!

Από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι από εσάς προτείνουν τα bilstein sport και τα Koni τα κίτρινα (δεδομένου ότι δεν θα γίνει χαμήλωμα και ότι παραμένουν τα μαμά ελατήρια).

Τώρα πιο από τα δυο είναι καλύτερα, από ότι φαίνεται, μόνο κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα δυο στο ίδιο αυτοκίνητο μπορεί να απαντήσει, αλλά είναι και θέμα γούστου.

Βέβαια τα Koni έχουν το προτέρημα να ρυθμίζονται αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πρακτικό να το κάνεις…Προς τα blistein με βλέπω…

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ ξανά!!!

Από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι από εσάς προτείνουν τα bilstein sport και τα Koni τα κίτρινα (δεδομένου ότι δεν θα γίνει χαμήλωμα και ότι παραμένουν τα μαμά ελατήρια).

Τώρα πιο από τα δυο είναι καλύτερα, από ότι φαίνεται, μόνο κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα δυο στο ίδιο αυτοκίνητο μπορεί να απαντήσει, αλλά είναι και θέμα γούστου.

Βέβαια τα Koni έχουν το προτέρημα να ρυθμίζονται αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πρακτικό να το κάνεις…Προς τα blistein με βλέπω…

Πες στο μαστορα σου οτι ειναι ασχετος!

Το αεριο σε ενα αμορτισερ δεν παιζει ρολο στην λειτουργεια του αμορτισερ.

Ο ρολος του ειναι για να ψυχεται το λαδι που ζεσταινεται.

Εγω εχω εμπειρια απο ολα τα προαναφερθεντα αμορτισερ.

Τα bilstein σπριντ ειναο σαν τα σπορτ αλλα για χαμηλωμα, τα εχω 4 χρονια στο πολο και ειναι μια χαρα σε αποδοση υστερα απο 50.000 χλμ.

Λογω του οτι ειναι αυτορυθμιζομενο, στις μικροανωμαλιες της πολης συμπεριφερεται σφιχτα μεν αλλα χωρις να κοπαναει, ενω στην πιεση στριβει πολυ καλα.

Θα ελεγα πως εχει πιο μαλακη συμπιεση και σκληροτερη αποσβεση.

Στο 206 που εχω επισης, δοκιμασα τα sachs performance oπου στα 40.000 χλμ βγηκαν off.

Στα πρωτα 20Κ δουλεψαν ικανοποιητικα αλλα μετα ηταν για πεταμα.

Το αμαξι μαλακωσε πολυ, κλισεις, ενω καθε ροδα δουλευε στο γαμο του καραγκιοζη,οχι ενιαια σαν αξονας.

Τωρα στο 206 εχω τα κονι κιτρινα,τα οποια εδωσαν στο 206 μια συμπεριφορα καρτ, και ολιγον απο rallye!

Ειναι πολυ καλα στην αποδοση ους, δεν κουραζονται, οπως και τα sprint, ενω εχουν σκληρη συμπιεση και μαλακοτερη αποσβεση σε σχεση με τα sprint.

Τελικα δεν ειναι τυχαιο το ονομα καθε μαρκας και πιστευω πως στα αμορτισερ ισχυει το οτι πληρωσεις παιρνεις.

Πιστευω επισης πως αξιζει να δωσεις 100 ευρω παραπανω για ενα κονι ή bilstein, τουλαχιστον εχεις το κεφαλι σου υσηχο.

αρα στην περιπτωση σου προτεινω bilstein sprint ή koni sport αν χαμηλωσεις, ή bilstein sport ,koni κοκκινα αν δε χαμηλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πες στο μαστορα σου οτι ειναι ασχετος!

Το αεριο σε ενα αμορτισερ δεν παιζει ρολο στην λειτουργεια του αμορτισερ.

Ο ρολος του ειναι για να ψυχεται το λαδι που ζεσταινεται.

Εγω εχω εμπειρια απο ολα τα προαναφερθεντα αμορτισερ.

Τα bilstein σπριντ ειναο σαν τα σπορτ αλλα για χαμηλωμα, τα εχω 4 χρονια στο πολο και ειναι μια χαρα σε αποδοση υστερα απο 50.000 χλμ.

Λογω του οτι ειναι αυτορυθμιζομενο, στις μικροανωμαλιες της πολης συμπεριφερεται σφιχτα μεν αλλα χωρις να κοπαναει, ενω στην πιεση στριβει πολυ καλα.

Θα ελεγα πως εχει πιο μαλακη συμπιεση και σκληροτερη αποσβεση.

Στο 206 που εχω επισης, δοκιμασα τα sachs performance oπου στα 40.000 χλμ βγηκαν off.

Στα πρωτα 20Κ δουλεψαν ικανοποιητικα αλλα μετα ηταν για πεταμα.

Το αμαξι μαλακωσε πολυ, κλισεις, ενω καθε ροδα δουλευε στο γαμο του καραγκιοζη,οχι ενιαια σαν αξονας.

Τωρα στο 206 εχω τα κονι κιτρινα,τα οποια εδωσαν στο 206 μια συμπεριφορα καρτ, και ολιγον απο rallye!

Ειναι πολυ καλα στην αποδοση ους, δεν κουραζονται, οπως και τα sprint, ενω εχουν σκληρη συμπιεση και μαλακοτερη αποσβεση σε σχεση με τα sprint.

Τελικα δεν ειναι τυχαιο το ονομα καθε μαρκας και πιστευω πως στα αμορτισερ ισχυει το οτι πληρωσεις παιρνεις.

Πιστευω επισης πως αξιζει να δωσεις 100 ευρω παραπανω για ενα κονι ή bilstein, τουλαχιστον εχεις το κεφαλι σου υσηχο.

αρα στην περιπτωση σου προτεινω bilstein sprint ή koni sport αν χαμηλωσεις, ή bilstein sport ,koni κοκκινα αν δε χαμηλωσεις.

OK SPS αλλά με μπέρδεψες λίγο…

Πια η διαφορά μεταξύ Koni κόκκινα και Koni κίτρινα και Koni sport? Νόμιζα ότι τα κίτρινα Koni δεν χρειάζονται χαμήλωμα....Ειμαι λίγο άσχετος αν δεν το καταλάβατε....

Ξέρεται Κανά καλό μάστορα να πάω για την αλλαγή? Μένω στο Κουκακι.

Edited by yannis
Link to comment
Share on other sites

Koni κόκκινα χωρίς χαμήλωμα (αλλά με στάδια σκληρότητας)

κίτρινα με χαμήλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Koni κόκκινα χωρίς χαμήλωμα (αλλά με στάδια σκληρότητας)

κίτρινα με χαμήλωμα.

Ωραια :D

Ειδα σε παλιοτερο post για καποιον καλό μαστορα στην Θηβων (πόσο?) και Ιερολοχιτων.Τσακουλερης αν δεν κανω λαθος.

Ξερει κανεις το τηλεφωνο του?

Συγνωμη για τις πολλές ερωτησεις αλλα δεν ειμαι σχετικός.

Edited by yannis
Link to comment
Share on other sites

Και τα αμορτισερ που δεν εχουν λαδι και ειναι μονο αεριου πως δουλευουν???

Καλα, που τα μαθαινετε αυτα τα παραμυθια?

Ειναι δυνατον ο αποσβεστηρας=αμορτισερ να μην δουλευει χωρις λαδι?

Ελα Χριστε και Παναγια, μαλλον καποιοι ξαναανακαλυψαν τον τροχο και δεν το ξερω!

Το μεσο για να αποσβεστει η ταλαντωση ειναι το λαδι!!!

Κονι σπορτ= κονι κιτρινα

Ειναι η σειρα χαμηλωματος της κονι.

Link to comment
Share on other sites

Sirio center, νέο κόσμο τηλ. 9017855 Ηλία Ηλιού 36.

Πουπάκης , Βοτανικός,

Κωνσταντίνου

Αγίου Δημητρίου 326

Τηλ.: 210 9850054, 210 9813189

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.