Jump to content
kostakisSs

Βελτιωτικο καυσιμου- οικονομια

Recommended Posts

Δεν ξερω πως ακριβως λεγετε αλλα θέλω τα φωτα σας..

Κατα καιρους εχουν πέσει στα χέρια μου διαφημηστικα που δείχνουν κάτι σα μαγνητάκια (80ε περιπου) που μπαινουν σε ενα σωληνάκι και ιονίζουν(νομίζω) την βενζίνη και έτσι κάνει ακλύτερη καυση και οικονομία στον κινητηρα....

Παιζει κατι τετοιο η μουφα???

Link to comment
Share on other sites

(polar)

το εχει βαλει ενας γνωστος στο αμαξι του και εχει δει διαφορα 2 λιτρα στα 100km λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα?ειναι μεγαλη διαφορα αν ισχυει! ειναι σαν την διαφορα 100αρας με 95αρας(καπου εκει την κατατασω στα -2Lt καταναλωση) αλλες γνωμες?

Με 80 e που κανει ρε παιδια σε 2 γεμισματα εχει βγαλει τα λεφτα του αν ισχυει αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα?ειναι μεγαλη διαφορα αν ισχυει! ειναι σαν την διαφορα 100αρας με 95αρας(καπου εκει την κατατασω στα -2Lt καταναλωση) αλλες γνωμες?

Με 80 e που κανει ρε παιδια σε 2 γεμισματα εχει βγαλει τα λεφτα του αν ισχυει αυτο!!

....πάρε 3-4 να μην σου καίει τίποτα... <_<:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε παιδια πλακα κανετε? αυτα ειναι αστεια αξεσουαρ...

δεν ξερω αν σε ενα αμαξι του 1970 καναν δουλεια αλλα στα σημερινα αμαξια δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις ουτε ενα γραμμαριο βενζινης...

Link to comment
Share on other sites

:huh: - μια απλη αναζητηση στο google στα Ελληνικα θα δειξει ανα τα fora αυτοκινητων εντυπωσεις απο παιδια που το εβαλαν ,δεν ειδα κανεναν ομως να πεταει στα συννεφα για ενα πρϊον που η εταιρια που το βγαζει εφαγε αγωγη και την εχασε απο την GM για δηθεν αριθμο πατεντας αυτης που αποδειχθηκε πως δεν υπαρχει πουθενα (!)
Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε παιδια πλακα κανετε? αυτα ειναι αστεια αξεσουαρ...

δεν ξερω αν σε ενα αμαξι του 1970 καναν δουλεια αλλα στα σημερινα αμαξια δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις ουτε ενα γραμμαριο βενζινης...

το εχει βαλει σε καινουργιο daihatsu terios και το εχει μετρησει με τον υπολογιστη ταξιδιου.

μου ειπε/υποστηριζει οτι η καταναλωση εχει μειωθει στα 2 λιτρα λιγοτερο περιπου.

δεν εχω μπει μεσα στο αμαξι του για να το δω αλλα απο την αλλη δεν εχω και λογω να μην τον πιστεψω.

100¤ του στοιχησε.

Link to comment
Share on other sites

το εχει βαλει σε καινουργιο daihatsu terios και το εχει μετρησει με τον υπολογιστη ταξιδιου.

μου ειπε/υποστηριζει οτι η καταναλωση εχει μειωθει στα 2 λιτρα λιγοτερο περιπου.

καλα πες του οκ...

οποτε μ@λ@κ@ς ειναι οι κατασκευαστες που αγωνιζονται να πετυχουν μειωση καταναλωσης με χιλια ζορια και μειωση ρυπων αντιστοιχα...(που ειναι αντιστοιχοι με την καταναλωση)

Link to comment
Share on other sites

καλα πες του οκ...

οποτε μ@λ@κ@ς ειναι οι κατασκευαστες που αγωνιζονται να πετυχουν μειωση καταναλωσης με χιλια ζορια και μειωση ρυπων αντιστοιχα...(που ειναι αντιστοιχοι με την καταναλωση)

δεν ξερω ,τι να σου πω......

εγω παντως δεν θα το εβαζα γιατι τα φοβαμαι αυτα τα περιεργα γκατζετακια κοντα στις βενζινες............

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ,τι να σου πω......

εγω παντως δεν θα το εβαζα γιατι τα φοβαμαι αυτα τα περιεργα γκατζετακια κοντα στις βενζινες............

Με αλλα λογια φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα :wub::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μαγνητακια δεν τα ξερω και εχω ακουσει πολυ αρνητικα και χλευαστικα λογια.

αυτο που ξερω ομως στα σιγουρα, γιατι το εχει εδω και 4 χρονια ενας γνωστος μου ειναι ενα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ (bens), που οντως εχει μειωσει την καταναλωση.

δεν ειναι φτηνο (ο λογος που δεν το εχω βαλει ακομα) σαν τα μαγνητακια και δουλευει με διαφορετικο τροπο.

για 16οο κυβικα κανει περιπου 300¤ αν θυμαμαι καλα.

παραθετω ενα κειμενο απο το σαιτ.

ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ :

Οι εκπεμπόμενες συχνότητες δημιουργούν στην μάζα του υγρού καυσίμου (βενζίνη-πετρέλαιο), εναλλασσόμενο ηλεκτρικό πεδίο. Αυτό προκαλεί σπάσιμο των αλυσίδων των υδρογονανθράκων είτε είναι κυκλικοί (πετρέλαιο) είτε ελικοειδής (βενζίνη) σε υψηλό ποσοστό που φτάνει το 85%. Αυτό επιτυγχάνεται με την μεγάλη κινητικότητα που αποκτούν τα μόρια λόγω της επιρροής του πεδίου και της ανταλλαγής ηλεκτρονίων μεταξύ των ιόντων. Η διαδικασία αυτή είναι γνωστή χημικά ως οξειδοαναγωγή. Ενώ παράλληλα ελευθερώνεται και μια μικρή ποσότητα υδρογόνων από τα μόρια των υδρογονανθράκων και υπάρχει ελεύθερη στην μάζα του υγρού.

το σαιτ

δειτε τα πιστοποιητικα και τις εγκρισεις

αξιζει να το ψαξετε

και θα πειτε τωρα "και γιατι δεν το βαζουν ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες?"

δεν εχω ιδεα (ισως υπαρχουν συμφεροντα που απλα αγνοουμε...)

αυτο που ξερω ειναι οτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ

Link to comment
Share on other sites

καλα πες του οκ...

οποτε μ@λ@κ@ς ειναι οι κατασκευαστες που αγωνιζονται να πετυχουν μειωση καταναλωσης με χιλια ζορια και μειωση ρυπων αντιστοιχα...(που ειναι αντιστοιχοι με την καταναλωση)

εσυ νομιζεις οτι οι κατασκευαστες οτι ανακαλυπτουν/επιτυγχανουν τα βαζουν στα επομενα μοντελα?

το μελημα τους ειναι να ειναι ενα βημα μπροστα απο τους υπολοιπους και οχι να φτασουν κατευθειαν στο τελειο και ας το εχουν στο γκαραζ.

ετσι θα πουλανε για χρονια ακομα.(εγω ετσι θα εκανα)

ειμαι βεβαιος οτι ξερουν περισσοτερα αποσα μας δειχνουν μην ειστε αφελεις. ;)

και στην τελικη γιατι να μην το εχουν και το κρατανε οταν η βενζινη θα αρχισει να κοστιζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακριβα ?

ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ παιδια!!!!!!!

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως τελικά, κακκώς όπως βλέπω αφού μπορούσα να τα πουλήσω, τα ΠΕΤΑΞΑ αφού στο σταρλετ που τα ειχα δεν εκαναν τιποτα και στο octavia poy ta εβαλα με συγκεκριμενη εβδομαδιαια διαδρομη το μονο που ειδα ηταν οτι απλως δεν εκαναν τιποτα οποτε τα πηρα και τα σουταρα

Link to comment
Share on other sites

και γω απο τι εχω ακουσει δεν κανει και πολλα πραγματα ειδικα στα καινουρια αμαξια...

κανενα βελτιωτικο καυσιμου εχετε δοκιμασει? στο manual λεει οτι η vw εχει καποια δικα της...

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως τελικά, κακκώς όπως βλέπω αφού μπορούσα να τα πουλήσω, τα ΠΕΤΑΞΑ αφού στο σταρλετ που τα ειχα δεν εκαναν τιποτα και στο octavia poy ta εβαλα με συγκεκριμενη εβδομαδιαια διαδρομη το μονο που ειδα ηταν οτι απλως δεν εκαναν τιποτα οποτε τα πηρα και τα σουταρα

Και καλα εκανες.

Αυτα ειναι κομπογιαννιτικα πραγματα, κοινως απατη.

Εδω ομως στο Ελλαδα η απατη εχει νομιμοποιηθει, οχι μονο δεν ποινικοποιειται αλλα διαφημιζεται κιολας.

Το θελουμε ομως και εμεις το παραμυθι μας.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την φαεινή ιδέα να ρωτήσω φίλο χημικό μηχανικό για αυτά τα θαυματουργά μαγνητάκια...... με κοίταξε σαν να έβλεπε UFO ...... και μου είπε επί λέξη : .... μη μου λες μλκ ιες πρωί – πρωί ........... :p

Edited by stratos117
Link to comment
Share on other sites

εχω το golf vi tsi 1.4 160 hp με 16000 χλμ με φιλτρο Κ&Ν ,προγραμμα,καταλυτη HJS 200αρη εξατμιση.δοκιμασα το auto polar με 2 μαγνητες στην παροχη καυσιμου και εναν στην παροχη αερα 140 ευρω τιμη εκθεσης.τωρα υστερα απο ενα μηνα και 2000 χλμ εχω να πω οτι μειωθηκε η καταναλωση κατα 1 λιτρο/100χλμ,η θερμοκρασια λαδιου κατα 4C και ο θορυβος της εξατμισης.μετρησα και τα καυσαερια και ηταν στις τιμες του κατασκευαστη.επισης ειδα μικρη αυξηση και στη ροπη.

Link to comment
Share on other sites

εχω το golf vi tsi 1.4 160 hp με 16000 χλμ με φιλτρο Κ&Ν ,προγραμμα,καταλυτη HJS 200αρη εξατμιση.δοκιμασα το auto polar με 2 μαγνητες στην παροχη καυσιμου και εναν στην παροχη αερα 140 ευρω τιμη εκθεσης.τωρα υστερα απο ενα μηνα και 2000 χλμ εχω να πω οτι μειωθηκε η καταναλωση κατα 1 λιτρο/100χλμ,η θερμοκρασια λαδιου κατα 4C και ο θορυβος της εξατμισης.μετρησα και τα καυσαερια και ηταν στις τιμες του κατασκευαστη.επισης ειδα μικρη αυξηση και στη ροπη.

Ρε παιδια....θα σκισουμε τα πτυχια μας...οι γερμανοι θα καψουν την βιβλιογραφια τους και θα σχεδιαζουν ξανα μηχανες με μαγνητες.....Αυτο για την παροχη αερα....ενταξει δεν το σχολιαζω καν ....

Οι αποδοσεις που λενε και κτλ κτλ ειναι invitro..σε ειδικες καταστασεις...τοσα περιοδικα εκαναν μετρησεις ακομα και μεγαλες πιστοποιησεων εταιριες...στο δρομο δεν υπαρχει κατι ...χιλιοσυζητημενο ...χιλιο αναλυμενο θεμα....

Αν ηταν ετσι η ρεβο η apr και η abt θα μας εκαναν δωρο και ενα σωληνα απο μαγνητες ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα εναν μαγικο ξυλινο τακο.!...κατω απο το πενταλ του γκαζιου και ειδα πτωση καταναλωσης μεσα στην πολη εως και 2 λιτρα.!!!!! 8) Απιστευτο!!!

new_lol.gif

Είχα βάλει και γώ αλλά μπερδεύτικα και το έβαλα πάνω από το πεντάλ γκαζιού... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.