Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Geopan δεν το παίζω έξυπνος..είμαι έξυπνος. Να ρωτήσω τι τον Κώστα αν τον πέρναγε μετά ο Νεο.? Απ`όσο ξέρω πριν βάλει ο Κώστας το set-up (τις τελευταίες μέρες ως πρώτο στάδιο) πήγαινε μαζί με τον Νεο μην σου πω πως ήταν και πίσω αυτό ας το διευκρινήσει κάποιος άλλος εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς την όποια διαφορά.

Ο κώστας είναι φίλος μου και τα λέμε συχνά. Τώρα εσύ τι ζόρι τραβάς και απαντάς τόσο επιθετικά σ΄ένα ποστ μου που αναφέρεται σ`ένα πάτημα πριν από καιρό,στο οποίο μάλιστα o Puck διευκρίνησε πως ήταν πιο αδύναμος απ`ό,τι μετά από κάποιο διάστημα, δεν μπορώ να καταλάβω.Ποσός μ`ενδιαφέρει .

Απλά για την αποφυγή παρεξηγήσεων έγραψα πως δεν θυμόμουν και λεπτομέριες αλλά αντί να πηραχτεί ο Νεο τα πήρες εσύ.

Στην τελική είτε το θες είτε όχι...τότε ο Κώστας ήταν από πίσω τους με γκαζιές....πώς να το κάνουμε..μετά ο Νεο δυνάμωσε,τότε όμως είχε γίνει αυτό.Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ψύχραιμε, κάτσε να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Στην αρχή αναφέρθηκες ότι έχεις video από πάτημα του Κώστα με τον Νεοκλή στο οποίο φαινόταν ο Νεοκλής να είναι πιο αργός. Στο πάτημα αυτό ο Νεοκλής είχε πρόγραμμα ΜΤΜ και ήταν όντως πολύ πιο αργό από του Κώστα. Μετά τον επαναπρογραμματισμό όμως, πηγαίνανε κόπιες όλοι και μάλιστα στο είπε αναφέροντας σου και άλλα 3 άτομα. Δεν νομίζω να το αρνείται ο Κώστας αυτό μιας και έχουμε γελάσει με το συγκεκριμένο άπειρες φορές. Εσύ επέμενες να λες για το πρώτο πάτημα...

Δεν είπα ότι δεν είσαι έξυπνος. Είπα να μην κάνεις το έξυπνο. Κάναμε μια κουβέντα γύρω από τον πιο κωδικό μοτέρ είναι πιο γρήγορο σε κάποια στάδια βελτίωσης. Και εσύ πετάχτηκες και είπες, χωρίς να ξέρεις το παραμικρό, ότι τα BWA είναι πολύ πιο γρήγορα από τα AXX. Kαι μάλιστα σε ένα κακό παράδειγμα που απλά έτυχε να είσαι μπροστά/σου είπαν.

Ειρωνικός εσύ, επιθετικός εγώ.

Υ/Γ: Δεν τραβάω κάποιο ζόρι, απλά όταν λέγονται κάποια πράγματα από άτομα που δεν έχουν επαφή και δεν γνωρίζουν και τα διαβάζω, κάτι με πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

¶κου μάγκα....αν ξέρεις ελληνικά διαβάζεις..δεν έγραψα κάπου πως έχω πάτημα με τον Κώστα και τον Νεο.

Είπα πως Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΧΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΠΑΤΗΜΑ ΠΟΥ ``ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΉΤΑΝ Ο PUCK``....καμία σχέση δηλαδή μ`αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ.

Είμαι ειρωνικός παιχταρά μου με άτομα που κάνουν αυτό που σιχαίνονται.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙ ¶ΠΟΨΗ...ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΈΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ.

Το αν ξέρω λοιπόν ή όχι άστο να το ξέρω εγώ καλύτερα απο`σένα...δεν ξέρεις ούτε τι γνωρίζω ούτε τίποτα.

Και επειδή δεν χρειάζεται να ξέρεις για να αναφέρεις το αποτέλεσμα ενός πατήματος άσε το τι ξέρω για τον BWA και για τον AXX. δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος..απλά γνωρίζω πως ο BWA βγήκε πιο δυνατός.

Μιλούσατε για τις διαφορές και`γω υπέθεσα πως θα σας ενδιέφερε ένα πάτημα που έχει άμεση σχέση μ`αυτό το οποίο συζητάτε.

Το αν ξέρω λοιπόν ή όχι..ή μάλλον αν έχω επαφή όπως ωραία το έθεσες άστο για άλλη φορά καλύτερα από κοντά. 4 χρόνια στα συνεργεία κάτι σκαμπάζω. Για Gti όχι σαν κάποιους άλλους αλλά όπως αναφέρθηκα και πιο πάνω το αποτέλεσμα ενός φιλικού ανοίγματος δεν θέλει γνώσεις αλλά μάτια.

Υ/Γ Καμιά φορά είναι προτιμότερο να ακούς τι έχει να σου πει και ο άλλος. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου...ο καθένας είναι υπεύθυνος του τι λέει και του τι κάνει.Απλά εσύ κρίνεις κάποιον χωρίς να τον ξέρεις και χωρίς να`χεις ιδέα του τι έχει δει από μοτέρ και βελτιώσεις.Κατάλαβες λάθος αυτό που έγραψα για το πάτημα και γι`αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία πως το κατάλαβες και`σύ.

Edited by nive
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρation περικαλώ.

Ποιός πάτησε ποιόν, πολύ περισσότερο μεταξύ φίλων, λίγη σημασία έχει και δεν αξίζει τον κόπο να πλακώνεστε.

Από πλευράς επιδόσεων, BWA ή AXX δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

Μετά από αρκετά αυτοκίνητα, Μικροδιαφορές φαίνεται πως έχουν, αλλά σίγουρα όχι κάτι αξιοσημείωτο τόσο ώστε να μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα ποιός είναι καλύτερος. Οι διαφορές προέρχονται κυρίως από τα διαφορετικά περιφερειακά που επιλέγει καθένας για το αυτοκίνητό του και λιγότερο από τον κωδικό κινητήρα του (τουλάχιστον μεταξύ αντίστοιχων εκδόσεων κινητήρων - όχι 200 vs 265).

Οπότε μην στεναχωριέστε άδικα.

Τα ανοίγματα ανάμεσα σε τέτοια πρώτα στάδια, έχουν φτάσει σε σημείο τη μια μερα να πηγαίνει καλά ο ένας και την άλλη ο άλλος (ας αφήσουμε τον τρίτο της παρέας που έφαγε κονσέρβα+κάνει κοψίματα μιας και ακόμη έχει ζέστες - αυτά το καλοκαίρι λησμονούνται) αναλόγως με ποιός έχει καθαρότερο φίλτρο ή πιο φρέσκα μπουζί ή περισσότερα οκτάνια -χωρίς να το ξέρει- από τον βενζινά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χαλάστηκα.

Αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

Μην κρίνεις η να μην κριθείς.Μην φάσκεις και αντιφάσκεις.

lol...πολύ ποιητής την είδα. tongue.gif

Edited by nive
Link to comment
Share on other sites

¶κου μάγκα....αν ξέρεις ελληνικά διαβάζεις..δεν έγραψα κάπου πως έχω πάτημα με τον Κώστα και τον Νεο.

Είπα πως Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΧΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΠΑΤΗΜΑ ΠΟΥ ``ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΉΤΑΝ Ο PUCK``....καμία σχέση δηλαδή μ`αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ.

Είμαι ειρωνικός παιχταρά μου με άτομα που κάνουν αυτό που σιχαίνονται.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙ ¶ΠΟΨΗ...ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΈΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ.

Το αν ξέρω λοιπόν ή όχι άστο να το ξέρω εγώ καλύτερα απο`σένα...δεν ξέρεις ούτε τι γνωρίζω ούτε τίποτα.

Και επειδή δεν χρειάζεται να ξέρεις για να αναφέρεις το αποτέλεσμα ενός πατήματος άσε το τι ξέρω για τον BWA και για τον AXX. δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος..απλά γνωρίζω πως ο BWA βγήκε πιο δυνατός.

Μιλούσατε για τις διαφορές και`γω υπέθεσα πως θα σας ενδιέφερε ένα πάτημα που έχει άμεση σχέση μ`αυτό το οποίο συζητάτε.

Το αν ξέρω λοιπόν ή όχι..ή μάλλον αν έχω επαφή όπως ωραία το έθεσες άστο για άλλη φορά καλύτερα από κοντά. 4 χρόνια στα συνεργεία κάτι σκαμπάζω. Για Gti όχι σαν κάποιους άλλους αλλά όπως αναφέρθηκα και πιο πάνω το αποτέλεσμα ενός φιλικού ανοίγματος δεν θέλει γνώσεις αλλά μάτια.

Υ/Γ Καμιά φορά είναι προτιμότερο να ακούς τι έχει να σου πει και ο άλλος. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου...ο καθένας είναι υπεύθυνος του τι λέει και του τι κάνει.Απλά εσύ κρίνεις κάποιον χωρίς να τον ξέρεις και χωρίς να`χεις ιδέα του τι έχει δει από μοτέρ και βελτιώσεις.Κατάλαβες λάθος αυτό που έγραψα για το πάτημα και γι`αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία πως το κατάλαβες και`σύ.

Όταν είναι σωστά αυτά που γράφονται και παρουσιάζονται με τον κατάλληλο τρόπο, τότε ναι θα διαβάσω και όλα καλά. Αν όχι, τότε θα πω αυτό που θα σκεφτώ. Kαι εγώ δεν ήμουν τόσο επιθετικός όσο εσύ, για τον πολύ απλό λόγο του ότι δεν ξέρω σε ποιον μιλάω. Και στο ξαναλέω ότι η τοποθέτηση σου ήταν λάθος. Θες να το δεχθείς, καλώς. Δεν θες, δεν τρέχει τίποτα. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω μιας και κρατάω μόνο την ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι σωστά αυτά που γράφονται και παρουσιάζονται με τον κατάλληλο τρόπο, τότε ναι θα διαβάσω και όλα καλά. Αν όχι, τότε θα πω αυτό που θα σκεφτώ. Kαι εγώ δεν ήμουν τόσο επιθετικός όσο εσύ, για τον πολύ απλό λόγο του ότι δεν ξέρω σε ποιον μιλάω. Και στο ξαναλέω ότι η τοποθέτηση σου ήταν λάθος. Θες να το δεχθείς, καλώς. Δεν θες, δεν τρέχει τίποτα. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω μιας και κρατάω μόνο την ουσία...

¶δικα χαλιέσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιώργο, έχω τη λύση σ' αυτά τα προβλήματα. Την προτείνω και στον Νεοκλή. Εξάλλου, την χρησιμοποιώ χρόνια:

fuckitall.jpg

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι σωστά αυτά που γράφονται και παρουσιάζονται με τον κατάλληλο τρόπο, τότε ναι θα διαβάσω και όλα καλά. Αν όχι, τότε θα πω αυτό που θα σκεφτώ. Kαι εγώ δεν ήμουν τόσο επιθετικός όσο εσύ, για τον πολύ απλό λόγο του ότι δεν ξέρω σε ποιον μιλάω. Και στο ξαναλέω ότι η τοποθέτηση σου ήταν λάθος. Θες να το δεχθείς, καλώς. Δεν θες, δεν τρέχει τίποτα. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω μιας και κρατάω μόνο την ουσία...

Δηλαδή ρε παίχτη ΔΕΝ παραδέχεσαι πως κατάλαβες λάθος και πως έκρινες κάποιον που ΔΕΝ ξέρεις.

Τι να πω? Δεν μένει να πω κάτι άλλο.Όποιος έχει κρίση ας διαβάσει τα ποστ και θα καταλάβει. Τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.

Υ/Γ Δεν ξέρω αν σ`ενδιαφέρει η άποψή μου...πάντως δεν είναι κακό να παραδέχεσαι κάποια πράγματα.

Καλούς δρόμους να`χεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιώργο, έχω τη λύση σ' αυτά τα προβλήματα. Την προτείνω και στον Νεοκλή. Εξάλλου, την χρησιμοποιώ χρόνια:

fuckitall.jpg

Απλά respect στον Μεγάλο ¶ρη!!!

Υ/Γ: Το μωρό ήρθε; Μου είχε πει η σήζυγος αλλά μικρό παιδί είμαι και ξεχνάω...

Link to comment
Share on other sites

αν και παρακολουθώ το tunning του GTI από την αρχή του , δεν είχα κάνει το παραμικρό , πήρα την απόφαση να ξεκινήσω σιγά σιγά , με λύσεις δοκιμασμένες...

αφού πάω τους περισσότερους λίγο πίσω στο χρόνο , αφού όλοι θα έχετε ασχοληθεί αρκετο καιρό πριν με αυτό ,

μετά από λίγες μέρες αναμονής ήρθε από Αμερική η βάση της Osir στα 45¤

P1010656-2.jpg

και από Ιαπωνία το μπαρόμετρο Defi στα 115¤ (μαζί με μεταφορικά , ενώ εδώ άκουσα μέχρι και 280¤ !!! αν είναι δυνατόν)

P1010655-1.jpgP1010659-1.jpgP1010660-1.jpgnengun-1753-02-defi-racer_gauge_-_b.jpg

Αν και είναι αναλυτικά στις οδηγίες θα προτιμούσα να μη το κάνω μόνος μου ,

δεδομένου οτι θέλω να αλλάξω και το intercooler (από s3) και σκάστρα forge (ψάχνω internet πάλι γιατί αντιπρόσωπος εδώ την έχει 280¤ και 30¤ τοποθέτηση!)

οπότε να πάω για όλα μαζί .

Μακριά από αντ/πεία , θέλω κάποιον που κάνει καλή δουλειά , ασχολείται με GTI και θα μπορώ να είμαι μπρόστά.

έχετε να μου προτείνετε κάποιον ;

*για την συνέχεια πιστεύω μέχρι το τέλος του χρόνου να έχει μπει εξάτμιση full miltek / εισαγωγή / πρόγραμμα όπου και θα ολοκληρωθεί το tunning με μια ερώτηση ,

αν αργότερα αποφασίσω να πάω σε K04 setup θα υπάρχει κάποιο θέμα με την εξάτμιση ή κάτι άλλο ? ρωτάω για να μην αλλάζω πάλι κατι που μπορώ να το προβλέψω από την αρχή.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν και παρακολουθώ το tunning του GTI από την αρχή του , δεν είχα κάνει το παραμικρό , πήρα την απόφαση να ξεκινήσω σιγά σιγά , με λύσεις δοκιμασμένες...

αφού πάω τους περισσότερους λίγο πίσω στο χρόνο , αφού όλοι θα έχετε ασχοληθεί αρκετο καιρό πριν με αυτό ,

μετά από λίγες μέρες αναμονής ήρθε από Αμερική η βάση της Osir στα 45¤

και από Ιαπωνία το μπαρόμετρο Defi στα 115¤ (μαζί με μεταφορικά , ενώ εδώ άκουσα μέχρι και 280¤ !!! αν είναι δυνατόν)

Αν και είναι αναλυτικά στις οδηγίες θα προτιμούσα να μη το κάνω μόνος μου ,

δεδομένου οτι θέλω να αλλάξω και το intercooler (από s3) και σκάστρα forge (ψάχνω internet πάλι γιατί αντιπρόσωπος εδώ την έχει 280¤ και 30¤ τοποθέτηση!)

οπότε να πάω για όλα μαζί .

Μακριά από αντ/πεία , θέλω κάποιον που κάνει καλή δουλειά , ασχολείται με GTI και θα μπορώ να είμαι μπρόστά.

έχετε να μου προτείνετε κάποιον ;

*για την συνέχεια πιστεύω μέχρι το τέλος του χρόνου να έχει μπει εξάτμιση full miltek / εισαγωγή / πρόγραμμα όπου και θα ολοκληρωθεί το tunning με μια ερώτηση ,

αν αργότερα αποφασίσω να πάω σε K04 setup θα υπάρχει κάποιο θέμα με την εξάτμιση ή κάτι άλλο ? ρωτάω για να μην αλλάζω πάλι κατι που μπορώ να το προβλέψω από την αρχή.

ευχαριστώ!

Σου έχω από μαγαζί 2 σκάστρες, κλειστές, στα 240 ατιμολόγητες... Αν θέλεις.... με ενημερώνεις! Κι όταν πας να βάλεις το οργανάκι ή το i/c, ή να κάνεις κάποια αλλαγή, την κολλάς μαζί στα εργατικά και σου βγαίνει και τσάμπα!! Αλλιώς και στην Cargate αν πας, μαζί με την εξάτμιση (milltek) δε σε χρεώνουν για τη σκάστρα. Εμένα τουλάχιστον δε με χρέωσαν, γιατί ήδη γινόταν η δουλειά στο αμάξι...

Edited by White V GTI
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω από μαγαζί 2 σκάστρες, κλειστές, στα 240 ατιμολόγητες... Αν θέλεις.... με ενημερώνεις! Κι όταν πας να βάλεις το οργανάκι ή το i/c, ή να κάνεις κάποια αλλαγή, την κολλάς μαζί στα εργατικά και σου βγαίνει και τσάμπα!! Αλλιώς και στην Cargate αν πας, μαζί με την εξάτμιση (milltek) δε σε χρεώνουν για τη σκάστρα. Εμένα τουλάχιστον δε με χρέωσαν, γιατί ήδη γινόταν η δουλειά στο αμάξι...

tnx για την απαντηση ,

σκάστρα forge έχω βρει στα 185¤ περίπου από internet , χωρίς μεταφορικά όμως , οπότε δεν το βλέπω

εξάτμιση δεν θα βάλω ακόμα όπως είπα θα αργήσει λίγο οπότε δεν νομίζω να περιμένω μέχρι τότε αφού τα έχω ήδη τα υπόλοιπα ,

το θέμα είναι που ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.