Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

1.7 ειναι????

δεν κανεις και ενα γραφημα με τα αλογα απο το block 120 ? (με τον γνωστο τυπο )

Έχω κάνει γράφημα, αλλά λόγω της χαλασμένης βαλβίδας, κάνει μία τεράστια κοιλιά μεταξύ 3300 και 4800, που δέν

αντικατοπτρίζει στην ουσία κάτι.

Πάντως μήν νομίζεις ότι απο ιπποδύναμη έχει τεράστια διαφορά, γιατι έτσι και αλλιώς απο το πρόγραμμα καθορίζεται η πίεση στις ψηλές, κοινώς πάνω κάτω τα ίδια είναι (φαίνεται και στο boost graph).

Αυτό που έχει αλλάξει είναι ΣΑΦΩΣ το πώς μπαίνει η δύναμη, αλλά μήν ξεχνάμε το αμάξι είναι untuned...

P.S. Το maximum της πίεσης είναι στα 1.32 bar...

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς βέβαια να ρωτήσω, αλλά έκανες logαρισμα για θερμοκρασίες καυσαερίων; Στις πόσες στροφές έχεις full boost; Είναι νωρίς γιατί ακόμα δεν έχεις προγραμματίσει, αλλά αν έχεις τέτοιες πληροφορίες, καλό θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς βέβαια να ρωτήσω, αλλά έκανες logαρισμα για θερμοκρασίες καυσαερίων; Στις πόσες στροφές έχεις full boost; Είναι νωρίς γιατί ακόμα δεν έχεις προγραμματίσει, αλλά αν έχεις τέτοιες πληροφορίες, καλό θα ήταν.

Ναί έκανα log θερμοκρασίες, αλλά δέν ασχχολήθηκα ιδιαίτερα, καθώς ήταν μικρότερες και απο την μαμά τουρμπίνα..

Μήν ξεχνάμε ότι έχω 100άρι καταλύτη, και αρκετά ανοιχτή εισαγωγή, οπότε με την ίδια σχεδόν πίεση έχω καλύτερες θερμοκρασίες..

Όσο για το full boost, είναι στις 3800, αλλά λόγω της βλάβης δέν ξέρω άν είναι το...τελικό, ή θα αλλάξει.

Και κάτι σάν bonus που πραγματικά με χαροποίησε;;;Με την αλλαγή της τουρμπίνας

ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ CHECK ENGINE ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ !!!!! :):ninja:

Link to comment
Share on other sites

GolfRS το προγραμμα τι εταιριας θα ειναι??

απο ελλάδα(οχι ελληνικο) ή κατευθειαν απο εξωτερικο?

Αυτό....θα παραμείνει για λίγο ακόμα μυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η συμπεριφορά του stock προγράμματος το "αδειασμα" που σου κάνει ακριβώς μετά το over και οχι κατι χαλασμένο... τουλάχιστον στα "δικά μας" Κ04 οσο αυτά φοράγανε το μαμά πρόγραμμα :ninja:

Logs απο wastegate ενδεχομένος να ενισχύσουν τα παραπάνω που σου γράφω. Καλή συνέχεια :)

gallery_3842_511_30446.jpg

Το πάτημα ειναι με 3η για αυτό και δεν κάνει τόσο over. Seat Leon 185 tfsi για αυτό και η διαφορά σαν νούμερα ψηλά

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Σο μεταξύ πάρτε απλά μία γεύση της πίεσης που ανεβάζει η Κ04 με μαμά πρόγραμμα.

Δέν είναι βέβαια ενδεικτικό, γιατι η κοιλιά που βλέπετε είναι λόγω της βλάβης της βαλβίδας μεταβλητού, η οποία έχει πλέον αλλαχτεί.To block 120 κατέγραψε 33.37 κιλά ροπής, ή αλλιώς 327.3 Nm στις 3800 rpm...

BoostK04ABD4thgear.jpg

Εαν κατάλαβα καλά δικαιολογείς την κοιλιά που βλέπουμε με κάποια βλάβη και σου είπα οτι για την κοιλιά που λές δεν φταίει αυτό που βρίκες γιατί ετσι συμπεριφέρετε το μαμά πρόγραμμα οταν του βάζεις να διαχειριστεί την Κ04. Για αυτό σου εδειξα και την μέτρηση αυτή απο μαμά πρόγραμμα Leon 185 με K04 .... μπορεί να κατάλαβα και λάθος βέβαια :ninja:

Πάρε και μία με 3η....

Ασε να μην σου βάλω πλέον τι κάνει με τρίτη γιατί θα ξεκινήσεις τα τηλεφωνήματα στον tuner σου για να στο φτιάξει ΤΩΡΑ και θα ξυπνήσει :)tongue.gif

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

:ninja::lol: :lol:

Όχι ρε συ...Εσύ παρότι είμαι καιρό μέλος, με έχεις ακόμα για νέοπα φαίνεται... :blush:

Όταν λέω..."βαλβίδα", εννοώ την βαλβίδα ρύθμισης μεταβλητου...

Δέν ήθελα να το ποστάρω για να μήν μπερδευτεί κανείς, αλλά πάρε μια ιδέα να καταλάβεις τί μπορεί να σου κάνει

ένα τόσο μικρό πραγματάκι.....

HP_Torque4thgear.jpg

Η εμφανέστατη κοιλιά είναι μεταξύ 3300 περίπου και 4800...

Ασε να μην σου βάλω πλέον τι κάνει με τρίτη γιατί θα ξεκινήσεις τα τηλεφωνήματα στον tuner σου για να στο φτιάξει ΤΩΡΑ και θα ξυπνήσει :)tongue.gif

LOL...Μήν ανησυχείς και ο tuner μου αυτή την στιγμή δέν κοιμαται...Έχουμε διαφορά...ώρας.....

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της αντλιας, και μπορώ να πώ ότι με τα απαραίτητα εργαλεία δέν είναι ούτε κάτι τρελλό,

αλλά ούτε και για τον καθένα..

Δύο πράγματα που αξίζουν αναφορά, ειναι 1)Η (όπως είδα εγώ) αδικαιολόγητη τρέλλα με την υψηλή πίεση καυσίμου, καθώς εμένα με την

σωστή διαδικασία δέν έκανε ούτε ΤΣΙΚ...Τί γυαλιά, γάντια και @@@ριές..ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ να είναι ο κινητήρας κρύος, γι αυτό καλύτερα να γίνει πρωί πρωί και όχι μετά απο δούλεμα του κινητήρα.

και 2)εγώ προσωπικά (και άλλοι απο ότι ξέρω, άλλαξα μόνο το πιστόνι, και όλες τις άλλες @@@ριές της Autotech περι "συνολικού" καθαρισμού τις έγραψα στα ....... μου.Η αντλια του S3 που είχα καβάτζα ήταν σαφώς πιο βρώμικη.Εμένα με 40000 χλμ, λαμποκοπούσε.

Anyway, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, ακόμα και στο ρελαντί έχει γίνει πιο μπασος ο ήχος.Τώτα μένει να το ζωρίσουμε λίγο για να δούμε ανοχές/αντοχές, και όποια (έτσω και μαμά) διαφορά....^_^

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

H autotech μια χαρα δουλεύει και σε αμαξι που εκανε κοψηματα σταματησαν ολα με το που μπήκε.

Δημήτρη για να μην ξεχνιόμαστε ακόμα περιμένω να με κάνεις ρόμπα...ξέρεις για τα 300+ ροδα που λες... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

H autotech μια χαρα δουλεύει και σε αμαξι που εκανε κοψηματα σταματησαν ολα με το που μπήκε.

Δημήτρη για να μην ξεχνιόμαστε ακόμα περιμένω να με κάνεις ρόμπα...ξέρεις για τα 300+ ροδα που λες... closedeyes.gif

Θύμηζε το μου εσύ γιατί όλο το ξεχνάω...

Link to comment
Share on other sites

GolfRS. Καλησπερα.

Θα θελα να σε ρωτησω το εξης. Εχω Leon Cupra με REVO, Neuspeed P flow, kai I/C Forge.

Φυσικα με το που περναει το boost/timing το 6-5 τα κοψιματα κανουν πανηγυρι οπως φυσικα σε ΟΛΑ τα προγραμματα.

Βαζωντας την αντλια θα μου λυθουν? Βλεπωντας τα logs σου σαφεστατα βλεπω πως η αντλια παει να δωσει αλλα επειδη δεν θελει το παραπανω καυσιμο ο εγκεφαλος κοβει γι αυτο και βλεπουμε αυτη την ανομοιομορφια.

Συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

GolfRS. Καλησπερα.

Θα θελα να σε ρωτησω το εξης. Εχω Leon Cupra με REVO, Neuspeed P flow, kai I/C Forge.

Φυσικα με το που περναει το boost/timing το 6-5 τα κοψιματα κανουν πανηγυρι οπως φυσικα σε ΟΛΑ τα προγραμματα.

Βαζωντας την αντλια θα μου λυθουν? Βλεπωντας τα logs σου σαφεστατα βλεπω πως η αντλια παει να δωσει αλλα επειδη δεν θελει το παραπανω καυσιμο ο εγκεφαλος κοβει γι αυτο και βλεπουμε αυτη την ανομοιομορφια.

Συμφωνεις?

Αρχικά κάνε logging το Rail Fuel Pressure με VAG COM, για να δείς άν κρατάει πίεση καυσίμου, και άν όχι σε τί στροφές.

Τα logs που βλέπεις είναι με stock πρόγραμμα, οπότε δέν "κουράζεται" ιδιαίτερα η αντλία να φτάσει την requested.Το άν τα σκαμπανεβάσματα οφείλωνται στο "κόψιμο" απο τον εγκέφαλο γιατί έχει μεγαλύτερη παροχή, ή άν οφείλωνται στην εν γένη "αδυναμία" της αντλίας να κρατάει flat την πίεση, δέν το γνωρίζω.

Πάντα όμως να ξέρεις ότι το άν κάνει κοψίματα ή όχι έχει να κάνει και με το ΤΙ ζητάει το κάθε πρόγραμμα, και όχι μόνο με το hardware.

P.S.Πάντως παρόλα τα παραπάνω, ποτέ δέν έβλαψε μιά πιο "άνετη" αντλία, όποιος και να είναι ο λόγος των fuel cuts.

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνε logging το Rail Fuel Pressure με VAG COM, για να δείς άν κρατάει πίεση καυσίμου, και άν όχι σε τί στροφές.

Τα logs που βλέπεις είναι με stock πρόγραμμα, οπότε δέν "κουράζεται" ιδιαίτερα η αντλία να φτάσει την requested.Το άν τα σκαμπανεβάσματα οφείλωνται στο "κόψιμο" απο τον εγκέφαλο γιατί έχει μεγαλύτερη παροχή, ή άν οφείλωνται στην εν γένη "αδυναμία" της αντλίας να κρατάει flat την πίεση, δέν το γνωρίζω.

Πάντα όμως να ξέρεις ότι το άν κάνει κοψίματα ή όχι έχει να κάνει και με το ΤΙ ζητάει το κάθε πρόγραμμα, και όχι μόνο με το hardware.

P.S.Πάντως παρόλα τα παραπάνω, ποτέ δέν έβλαψε μιά πιο "άνετη" αντλία, όποιος και να είναι ο λόγος των fuel cuts.

Ειχα logs που κλασσικα εδειχναν προβλημα στις μεσαιες αλλα δυστυχως πλεον δεν ξερω τι τα εχω κανει οποτε προς το παρων αργουμε ακομη.

Το προσεξα οτι ειναι σε stock προγραμμα οποτε το σεναριο του να μην μπρορει να κρατησει σταθερη πιεση η αντλια μου φαινεται απλα αδιανοητο... Βεβαια με TFSi ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ειναι πιθανα οποτε αναμενω προς το παρων εσενα.

Σαφως και εχεις απολυτο δικιο απλα η πλειοψηφια των προγραμματων ζηταει πανω κατω τα ιδια πραγματα. Μαγικη συνταγη δεν υπαρχει. ;)

Σιγουρα αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος με βαση τις "φωνες" που ακουγονται στο vortex πανω στο θεμα αντλιας, οποτε πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ποτε περιπου θα εχεις καθαρισει απο προγραμμα? (Αν φυσικα θελεις να μου πεις).

Ευχαριστω πολυ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα logs που κλασσικα εδειχναν προβλημα στις μεσαιες αλλα δυστυχως πλεον δεν ξερω τι τα εχω κανει οποτε προς το παρων αργουμε ακομη.

Το προσεξα οτι ειναι σε stock προγραμμα οποτε το σεναριο του να μην μπρορει να κρατησει σταθερη πιεση η αντλια μου φαινεται απλα αδιανοητο... Βεβαια με TFSi ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ειναι πιθανα οποτε αναμενω προς το παρων εσενα.

Σαφως και εχεις απολυτο δικιο απλα η πλειοψηφια των προγραμματων ζηταει πανω κατω τα ιδια πραγματα. Μαγικη συνταγη δεν υπαρχει. ;)

Σιγουρα αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος με βαση τις "φωνες" που ακουγονται στο vortex πανω στο θεμα αντλιας, οποτε πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ποτε περιπου θα εχεις καθαρισει απο προγραμμα? (Αν φυσικα θελεις να μου πεις).

Ευχαριστω πολυ. :lol:

Να κάνεις κοψίματα σε Stock πρόγραμμα το βλέπω χλωμό, οπότε μάλλον κάτι άλλο φταίει.Ψάξου και απο πλευράς hardware μήπως υπάρχει βλάβη.

Τα προγράμματα μπορεί να "φαίνεται¨ότι ζητάνε το ίδιο, αλλά δέν ισχύει.Είναι τόσες πολλές οι μεταβλητές σε ένα πρόγραμμα που σαφώς και διαφέρουν το ένα απο το άλλο.

Όσο αφορά την αντλία, δέν πρέπει να έχεις ενδιασμούς για το άν χρειάζεται ή όχι.Πάρτο σάν.."βοηθητικό" εξάρτημα, δηλαδή ότι δέν το βάζεις για να πάρεις άλογα, αλλά για να αυξήσεις την αξιοπιστεία του κινητήρα σου, και αυτό πάντα θετικό είναι.

Εγώ με το πρόγραμμα πιστεύω θα έχω ξεμπερδέψει μέχρι το τέλος του χρόνου, αλλά δέν θα μπορούσε να επιρρεάσει εσένα αυτό, καθώς υπάρχουν ήδη προγράμματα για Cupra.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου gti revo stage 2 boost9t6 με φουλ εξατμιση η αντλια της autotech δεν βοηθησε ιδιεταιρα..

Σταματησε τα κοψιματα στις μεσαιες (3800-5000) αλλα μετα παλι τα ιδια..

Δεν ειναι η αντλια το προβλημα αλλα τα μπεκ..

Link to comment
Share on other sites

+1 tom

θα τα λεμε ξανα και ξανα και ξανα και ξανα!

Εαν καποιο αυτοκινητο κανει κοψιματα απο ελειψη καυσιμου τοτε:

1)Oταν ειναι στις μεσαιες στροφες τα κοψιματα ειναι απο αντλια

2)Oταν ειναι στις ψηλες στροφες ειναι απο μπεκ!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις κοψίματα σε Stock πρόγραμμα το βλέπω χλωμό, οπότε μάλλον κάτι άλλο φταίει.Ψάξου και απο πλευράς hardware μήπως υπάρχει βλάβη.

Όσο αφορά την αντλία, δέν πρέπει να έχεις ενδιασμούς για το άν χρειάζεται ή όχι.Πάρτο σάν.."βοηθητικό" εξάρτημα, δηλαδή ότι δέν το βάζεις για να πάρεις άλογα, αλλά για να αυξήσεις την αξιοπιστεία του κινητήρα σου, και αυτό πάντα θετικό είναι.

Εγώ με το πρόγραμμα πιστεύω θα έχω ξεμπερδέψει μέχρι το τέλος του χρόνου, αλλά δέν θα μπορούσε να επιρρεάσει εσένα αυτό, καθώς υπάρχουν ήδη προγράμματα για Cupra.

Βρε σι καπου μπερδευτηκες, σου γραψα στο πρωτο ποστ πως εχω REVO και μαλιστα το εχω εδω και 8 μηνες. :wacko:

Εγω δεν θελω να παρω αλογα απο την αντλια να μου σταματησει τα κοψιματα που εχω απο τις 3000 μεχρι της 4000 θελω, το οποιο και φανταζομαι οτι θα το καταφερει.

Βεβαια ακομα εξατμιση δεν εχω αλλα και αλλα 3 Cupra που ξερω με ιδιο setup με μενα ψηλα δεν κανουν κοψιματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε σι καπου μπερδευτηκες, σου γραψα στο πρωτο ποστ πως εχω REVO και μαλιστα το εχω εδω και 8 μηνες. :wacko:

Εγω δεν θελω να παρω αλογα απο την αντλια να μου σταματησει τα κοψιματα που εχω απο τις 3000 μεχρι της 4000 θελω, το οποιο και φανταζομαι οτι θα το καταφερει.

Βεβαια ακομα εξατμιση δεν εχω αλλα και αλλα 3 Cupra που ξερω με ιδιο setup με μενα ψηλα δεν κανουν κοψιματα.

με την αντλια θα εισαι οκ χαμηλα πιστευω!Στα ψηλα τα revo δεν κανουν κοψιματα αφου δουλευουν θεοφτωχα!τσεκαρε το πυρομετρο και πες μας ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

+1 tom

θα τα λεμε ξανα και ξανα και ξανα και ξανα!

Εαν καποιο αυτοκινητο κανει κοψιματα απο ελειψη καυσιμου τοτε:

1)Oταν ειναι στις μεσαιες στροφες τα κοψιματα ειναι απο αντλια

2)Oταν ειναι στις ψηλες στροφες ειναι απο μπεκ!

Ρέ συ ¶ρη...Αφού τα έχουμε πεί και ξαναπεί...Εσύ όπως και ο Φάνης αναμασάτε όλα αυτά που ακούτε απο τους εδώ "βελτιωτές"...

Κάποια στιγμή θα δώσω και την δικιά μου αλληλογραφία με το εξωτερικο.

Προς το παρόν πάρε κάτι δια στόματος APR....Εκτός και άν ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ...

Keith@APR:

"...the RSS kit doesn't make more power than what s3 injectors can handle"...

"...the dyno graphs shown for the RSS kit are on par with the s3 ko4 285whp'ish to 305whp'ish from what I've seen..."

Αφήστε λοιπόν τις μουφολογίες...

Μήν ξανακούσω λοιπον @@@ριες του στύλ "φταίνε τα μπέκ" γιατι θα θυμηθώ τα...παλιά.... fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.