Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Κοιταξε , καταρχην δεν καταλαβαινω τί λες. Εννοεις να πατησω το γκαζι κ να το αφησω ? Αν λες αυτο , τοτε σου μιλαω ειλικρινα , αν πατησω το γκαζι τερμα , το αμαξι φευγει ... !

Εννοεί πως αν πατήσεις το γκάζι και το αφήσεις αμέσως χωρίς να το κρατήσεις πατημένο, ο κινητήρας δε θα καταλάβει τίποτα. Δεν εννοεί την καθυστέρηση που έχει από τη στιγμή που θα πατήσεις το γκάζι μέχρι να πάρει στροφές ο κινητήρας. :rolleyes:

Σαν νέος οδηγός (σύμφωνα με τα χαρτιά πάντα tongue.gif) που είμαι, δεν έχω οδηγήσει πάρα πολλά αυτοκίνητα. Και αυτό που λέει η Λουίζα το έχω παρατηρήσει στο Polo μου που έχει ηλεκτρικό γκάζι. Στα άλλα δύο VW που έχουμε που είναι ντιζάτα, καμία σχέση. Και από τα 2-3 αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει με ηλεκτρικό γκάζι (εκτός VW) στα κυβικά και τα άλογα του Polo περίπου, πιστεύω ότι το γκάζι του Polo είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα!

Όσο για τον TSI, σήμερα είχα τη χαρά να κάνω test drive το GT. :rolleyes::rolleyes: Το αμάξι είναι φοβερό από γκάζια. Όσο μπόρεσα τουλάχιστον να καταλάβω μέσα στη λίγη ώρα που το οδήγησα. Και οι ήχοι του ακόμα καλύτεροι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον TSI, σήμερα είχα τη χαρά να κάνω test drive το GT. :rolleyes::rolleyes: Το αμάξι είναι φοβερό από γκάζια. Όσο μπόρεσα τουλάχιστον να καταλάβω μέσα στη λίγη ώρα που το οδήγησα. Και οι ήχοι του ακόμα καλύτεροι... :rolleyes:

Λογικοτατο.............

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πως αν πατήσεις το γκάζι και το αφήσεις αμέσως χωρίς να το κρατήσεις πατημένο, ο κινητήρας δε θα καταλάβει τίποτα. Δεν εννοεί την καθυστέρηση που έχει από τη στιγμή που θα πατήσεις το γκάζι μέχρι να πάρει στροφές ο κινητήρας. :rolleyes:

Εννοώ ακριβώς αυτό...

Και στα VW ε πώς να το κάνουμε, το αμάξι είναι απλά αναίσθητο, σε αντίθεση ας πούμε με τα Peugeot ή τις Alfa Romeo.

Δεν είμαι "εχθρός" των VW κι εγώ VW έχω από τότε που πήρα δίπλωμα, αλλά ας παραδεχόμαστε και τις αδυναμίες τους (που ορισμένες είναι και άκρως εκνευριστικές)... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Marios81 ηταν λογικο οτι θα πεσεις να με φας αλλα πρεπει να ακους και μερικες αλλες γνωμες καμια φορα..

Ειδες να γραφω πουθενα οτι το 16αρι ειναι καλυτερο??

Απλα σου εγραψα οτι εχει μικροτερη υστερηση. Και οτι η τεραστια υστερηση που εχει το ΤSI κυριολεκτικα το πνιγει. Αυτο παρατηρησα εγω. Τωρα αν εχεις διαφορετικη αποψη για την υστερηση του γκαζιου, κανε τεστ ντραιβ ενα απλο Opel Corsa 1.2 και θα δεις οτι η αποκριση του γκαζιου ειναι απειρως καλυτερη.

Δεν ξερω αν εχει ντιζα το Corsa, αλλα αν θελεις να παμε και σε ηλεκτρονικα γκαζια πηγαινε κανε τεστ ντραιβ μια Mercedes 1.8 143ps που εχει ιδια αλογα με το δικο σου. και θα δεις οτι δεν υπαρχει καμια υστερηση στην αποκριση!

Τι να κανουμε, οπως ειπε και η Λουιζα, μερικα πραγματα της VW ειναι ακρως εκνευριστικα και πρεπει να λεγονται.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην , χωρις παρεξηγήσεις...

οποιος λεει οτι το αμαξι ειναι ταφος , πρεπει να είναι ασχετος απο αυτοκινητα , ή να εχει συνηθισει σε αυτοκινητα 170 ps minimun , και άνωωω !!!

Εγω προσωπικα δεν ενιωσα ποτε καμια υστερηση στην αποκριση του αυτοκινητου , εκτος κ αν εννοειτε οτι μετα απο καποια περιοχη στροφων σε κολλαει πισω στο καθισμα...

Το 1.6 τι ειναι δηλαδη ? Ποιο γρηγορο ?Να μην μιλησουμε για υστερηση στην αποκριση γκαζιου, ουτε για την τιμη του...

Ρε παιδια ενταξει , ο καθενας παινευει το σπιτι του , αλλα μεχρι ενα σημειο...

Και κατι αλλο... Όποιος γουσταρει , τον παω μια βολτιτσα να δει τι τσαγιασματα ριχνει το TSI... και μετα μου λεει οτι θελει... ;)

Όσο για το GT , σιγουρα ειναι πυροβολο , αφου εχει 170 αλογα , και σαφως θα ναι πιο γκαζιαρικο , οπως κ το GTI με τη σειρα του.

Και κατι αλλο ρε παιδια , το TSI εχει φτιαχει κατα την ταπεινη μου αποψη , οχι για κοντρες... αλλα για τον ανθρωπακο που φορτωνει το αμαξακι του , την παρεα του κ εχει ενα σβελτο οχημα και με αναμμενο a/c , και παει ενα ταξιδακι ανετα!

Και κλεινω ,λέγοντας τα εξης... Bologna - Ancona με 220 σταθερα στο κοντερ ( για πλάκα ) με ανεση να δώσει κ άλλο το αμαξι , κ με σταθερότητα ΤΡΕΝΟΥ !!! Μιλαμε ομως κ για δρόμο , έτσι ???

Συμπερασμα , σ οποιον αρεσει το TSI ... Kαι οσοι εχουν 1.6 ας τα κρατησουν κ ας νομιζουν οτι ειναι κ καλυτερα , εγω προσωπικα χαιρομαι να βλεπω Golfakia στο δρομο , οτι κ να ναι αυτα , απο κει κ περα , ο καθενας κανει οτι γουσταρει...

Καληνυχτα!!!

Πολύ σωστός ο παικτης, κατι μου θυμίζει όμως αυτη η αντπαράθεση

Polo Gti με Golf Gti. new_lol.gif

Αν είναι να τσακωνομαστε και μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , κοιτα τι ειχες γραψει...

"Παλιοτερα καποιος ειχε γραψει οτι το TSI ειναι ταφος και πολλοι ειχαν πεσει να τον φανε. Μετα απο test-drive λοιπον συμφωνω κι εγω. τυπικα εχει 140 ιππους και 220 Nm περιπου αλλα δεν του φαινονται καθολου!!

επισης το γκαζι εχει τρομερη υστερηση στην αποκριση, αρκετα χειροτερη απο το δικο μου 1.6 FSI.

και γενικα επειδη ψηνομουν να κανω την αλλαγη (1.6 FSI με ΤSI) και εκλαιγα που πλεον πουλιεται στην ιδια τιμη με το 16αρι, διαπιστωσα οτι σε καμια περιπτωση δεν αξιζει η αλλαγη γι εμας που εχουμε τα 16αρια. δεν με επεισε καθολου το TSI (σορρυ κιολας TSIακηδες smile.gif περιμενα πολυ περισσοτερα.

το GT ειναι αλλη περιπτωση και ειναι οντως πυροβολο."

Εγω δεν επεσα να σε φαω ,απλα δεν μπορω να δεχτω αυτο που ειπε καποιος , οτι το αμαξι ειναι ταφος , κ το λες κ εσυ . Ενταξει αποψεις ειναι αυτες , αλλα δεν μπορω να δεχτω κατι τετοιο απο τη στιγμη που οδηγαω ενα αμαξι κ βλεπω πως ειναι. Ξαναλεω , μια μικρη υστερηση την εχουν όλα τα αυτοκινητα , αλλα οτι στο TSI ειναι τοσο εμφανης , επετρεψε μου να λεω πως μου περναει απαρατηρητη... Ανυπαρκτη για μενα.

Αν εσυ ειχες GTI θα σου ελεγα φιλε μου ειναι λογικο , να σου φαινεται ετσι το TSI ... αλλα να μου λες οτι δεν του φαινονται καθολου οι 140 ιπποι μου φαινεται το λιγοτερο αστειο! Δηλαδή τα 115 αλογα του 1.6 σου φαινονται ?

Εν τω μεταξυ επεσες κ στην περιπτωση 8) Εχω το Corsa 1.2 του 2000 !!! tongue.gif Το γκαζι το παταω σημερα κ το καταλαβαινει αυριο !!! Οποτε δεν τιθεται θεμα... Και το 1.4 GTC εχω κανει test drive ... εκει να δεις υστερηση.

Τωρα , αν ειναι να οδηγησω την mercedes , ε τοτε χαιρω πολυ.Συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Στο τελος λες Συγνωμη tsiακηδες... γιατι ζητας συγνωμη ? Δηλαδη τι θες να πεις?

Εγω δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν απο εδω μεσα , δεν εχω τετοια προθεση , αλλα πιστευω πως οσοι πηραν 1.6 κυριως , με την ελευση του TSI έφαγαν μεγαλο κολλημα.Εγω οτ καλοκαιρι θα επαιρνα το 1.6 , αλλα ήταν όντως πολύ ακριβό για αυτο που ειναι. Αν ομως συγκρινεις το GT με το TSI , τοτε ναι αξίζει να δώσει καποιος 4Κ περιπου παραπανω και να παρει το GT! Αλλά να δώσει παραπανω για το 1.6 ?

Τελος παντων , πολλά είπα ... Καλοδεχουμενη κάθε απάντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , κοιτα τι ειχες γραψει...

"Παλιοτερα καποιος ειχε γραψει οτι το TSI ειναι ταφος και πολλοι ειχαν πεσει να τον φανε. Μετα απο test-drive λοιπον συμφωνω κι εγω. τυπικα εχει 140 ιππους και 220 Nm περιπου αλλα δεν του φαινονται καθολου!!

επισης το γκαζι εχει τρομερη υστερηση στην αποκριση, αρκετα χειροτερη απο το δικο μου 1.6 FSI.

και γενικα επειδη ψηνομουν να κανω την αλλαγη (1.6 FSI με ΤSI) και εκλαιγα που πλεον πουλιεται στην ιδια τιμη με το 16αρι, διαπιστωσα οτι σε καμια περιπτωση δεν αξιζει η αλλαγη γι εμας που εχουμε τα 16αρια. δεν με επεισε καθολου το TSI (σορρυ κιολας TSIακηδες smile.gif περιμενα πολυ περισσοτερα.

το GT ειναι αλλη περιπτωση και ειναι οντως πυροβολο."

Εγω δεν επεσα να σε φαω ,απλα δεν μπορω να δεχτω αυτο που ειπε καποιος , οτι το αμαξι ειναι ταφος , κ το λες κ εσυ . Ενταξει αποψεις ειναι αυτες , αλλα δεν μπορω να δεχτω κατι τετοιο απο τη στιγμη που οδηγαω ενα αμαξι κ βλεπω πως ειναι. Ξαναλεω , μια μικρη υστερηση την εχουν όλα τα αυτοκινητα , αλλα οτι στο TSI ειναι τοσο εμφανης , επετρεψε μου να λεω πως μου περναει απαρατηρητη... Ανυπαρκτη για μενα.

Αν εσυ ειχες GTI θα σου ελεγα φιλε μου ειναι λογικο , να σου φαινεται ετσι το TSI ... αλλα να μου λες οτι δεν του φαινονται καθολου οι 140 ιπποι μου φαινεται το λιγοτερο αστειο! Δηλαδή τα 115 αλογα του 1.6 σου φαινονται ?

Εν τω μεταξυ επεσες κ στην περιπτωση 8) Εχω το Corsa 1.2 του 2000 !!! tongue.gif Το γκαζι το παταω σημερα κ το καταλαβαινει αυριο !!! Οποτε δεν τιθεται θεμα... Και το 1.4 GTC εχω κανει test drive ... εκει να δεις υστερηση.

Τωρα , αν ειναι να οδηγησω την mercedes , ε τοτε χαιρω πολυ.Συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Στο τελος λες Συγνωμη tsiακηδες... γιατι ζητας συγνωμη ? Δηλαδη τι θες να πεις?

Εγω δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν απο εδω μεσα , δεν εχω τετοια προθεση , αλλα πιστευω πως οσοι πηραν 1.6 κυριως , με την ελευση του TSI έφαγαν μεγαλο κολλημα.Εγω οτ καλοκαιρι θα επαιρνα το 1.6 , αλλα ήταν όντως πολύ ακριβό για αυτο που ειναι. Αν ομως συγκρινεις το GT με το TSI , τοτε ναι αξίζει να δώσει καποιος 4Κ περιπου παραπανω και να παρει το GT! Αλλά να δώσει παραπανω για το 1.6 ?

Τελος παντων , πολλά είπα ... Καλοδεχουμενη κάθε απάντηση ;)

+1

Link to comment
Share on other sites

Marios81 τοτε προφανως εχουμε διαφορετικες αποψεις για την αποκριση του γκαζιου στα αυτοκινητα!! tongue.gif

το Corsa 1.2 που λεω το οδηγουσα νοικιασμενο το καλοκαιρι και γι αυτο εκφερω γνωμη. η αποκριση του ηταν εξαιρετικη σε συγκριση με τα VW μας! εκνευριστικα εξαιρετικη θα ελεγα αν σκεφτεις οτι κοστιζει 10χιλιαδες λιγοτερο απο το Golf!

αν διαβασεις προηγουμενα ποστ μου θα δεις ποσο υπεροχη ιδεα θεωρω τους TSI και ποσο εκνευρισμενος ημουν που πηρα το αυτοκινητο μου 1 χρονο πριν. οποτε μη λες οτι οι 16αρηδες θελουμε να βγαλουμε αχρηστα τα TSI κτλ.. ειμαι ο πρωτος που τα θεωρω εξαιρετικη ιδεα!

μετα απο το τεστ-ντραιβ παρατηρησα ομως οτι δεν αξιζει να κανω την αλλαγη. ΟΧΙ οτι ΔΕΝ ειναι γρηγοροτερο! ΕΙΝΑΙ! αλλα επειδη η VW καταφερε να πνιξει στην αποκριση 140 ιππους δεν αξιζει η αλλαγη! και εκανα ενα ποστ (μετα απο πολυ καιρο) για να πω τη γνωμη μου και σε αλλα παιδια με 16αρια που σκεφτονται σοβαρα να κανουν την αλλαγη.

αν ειναι να πανε για το GT καλως. ειναι οντως πολυ γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν γίνετε να αλλάξουμε τη γλώσσα της οθόνης απο γερμανικά σε αγγλικά στο TSI??? :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτα τα Tsi δε πανε βημα ε?...πετυχα προχθες το βραδυ ενα στον περιφερειακο της θεσσαλονικης,και μολις ηρθε η ανηφορα του Αγιου Παυλου(οποιος ειναι σαλονικιος καταλαβε) ειπα να του ριξω κανενα συρματοσχοινο να τον τραβηξω! tongue.giftongue.giftongue.gifupyours.gif

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και έχει ειρωνικό χαρακτρήρα. Θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτα τα Tsi δε πανε βημα ε?...πετυχα προχθες το βραδυ ενα στον περιφερειακο της θεσσαλονικης,και μολις ηρθε η ανηφορα του Αγιου Παυλου(οποιος ειναι σαλονικιος καταλαβε) ειπα να του ριξω κανενα συρματοσχοινο να τον τραβηξω! tongue.giftongue.giftongue.gifupyours.gif
Και τι να κάνουμε; Να βάλουμε τη γάτα μας να κλαίει; Αν δε πήγαινε βήμα δυστηχώς δε θα καθόσουν να ασχοληθείς :D

Edit by doggy: απάντηση στην εκτός θέματος δημοσίευση είναι και αυτή εκτός θέματος και θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτα τα Tsi δε πανε βημα ε?...πετυχα προχθες το βραδυ ενα στον περιφερειακο της θεσσαλονικης,και μολις ηρθε η ανηφορα του Αγιου Παυλου(οποιος ειναι σαλονικιος καταλαβε) ειπα να του ριξω κανενα συρματοσχοινο να τον τραβηξω! tongue.giftongue.giftongue.gifupyours.gif

Τι λεει το ατομο ρε παιδες? popeye.gif

Μαλλον τα 75 αλογα που εχει γεννησαν ή πατησε φρενο το TSI. :D

Το αλλο με τον τοτο να μας πεις golfakia. :lol:

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας γραφει την π@π@ρι@ του εδω μεσα.

Με 22,5 κιλα ροπης απο τις 1500RPM και θελει να μας πει οτι κωλοσε στην ανηφορα.

Μαλλον δεν ασχολιοταν ο τυπος, αλλωστε με τι να ασχοληθει με τα 75 μουλαρια που ηταν διπλα του...

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας γραφει την π@π@ρι@ του εδω μεσα.

Με 22,5 κιλα ροπης απο τις 1500RPM και θελει να μας πει οτι κωλοσε στην ανηφορα.

Μαλλον δεν ασχολιοταν ο τυπος, αλλωστε με τι να ασχοληθει με τα 75 μουλαρια που ηταν διπλα του...

χα χα χα...εχετε πλακα λεμε...ακους εκει Tsi!!!

new_lol.gif μια χαψια σας εχω!!!

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και έχει ειρωνικό χαρακτρήρα. Θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα...εχετε πλακα λεμε...ακους εκει Tsi!!!

new_lol.gif μια χαψια σας εχω!!!

Μια χαψια σκονη τρως μαλλον απο τα TSi :D

EEEEΡΕ ΠΙΚΡΕΣ !!

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ειμαστε και εκτος θεματος...για το Tsi λεμε...

φερτε μου κανενα να το φαω γιατι επεσε πεινα...

ειπαμε καλο ειναι...αλλα ο παλιος ειναι αλλιως!!! tongue.gif

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και έχει ειρωνικό χαρακτρήρα. Θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Από προβλήματα έχει παρουσιάσει τίποτα το TSI; Eνδιαφέρεται ένας φίλος μου σοβαρά να το αγοράσει! Ας μας πουν οι κάτοχοι...

Το δίλλημα που έχει είναι Golf TSi η Colt CZT.

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ειμαστε και εκτος θεματος...για το Tsi λεμε...

φερτε μου κανενα να το φαω γιατι επεσε πεινα...

ειπαμε καλο ειναι...αλλα ο παλιος ειναι αλλιως!!! tongue.gif

Δέ μου λές ρέ γρήγορε... Τί αμαξάκι οδηγάς ; Έτσι να 'χουμε κ καλό ρώτημα...

Edit by doggy: Η δημοσίευση είναι εκτός θέματος και θα διαγραφεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Από προβλήματα έχει παρουσιάσει τίποτα το TSI; Eνδιαφέρεται ένας φίλος μου σοβαρά να το αγοράσει! Ας μας πουν οι κάτοχοι...

Το δίλλημα που έχει είναι Golf TSi η Colt CZT.

Δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα. Αν και ακόμα είναι νωρίς για να παρουσιαστούν τυχόν προβλήματα. Αλλά αυτό δεν είναι δίλλημα. Χαλαρά το Golfάκι. ¶λλη ποιότητα, άλλοι χώροι και ό,τι συνεπάγεται το όνομα VW!

Link to comment
Share on other sites

Δέ μου λές ρέ γρήγορε... Τί αμαξάκι οδηγάς ; Έτσι να 'χουμε κ καλό ρώτημα...

Μην ψαρωνεται ρε παιδες!!! B)

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!!! tongue.gif

Στο θεμα μας!!

Από προβλήματα έχει παρουσιάσει τίποτα το TSI; Eνδιαφέρεται ένας φίλος μου σοβαρά να το αγοράσει! Ας μας πουν οι κάτοχοι...

Το δίλλημα που έχει είναι Golf TSi η Colt CZT.

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης γιατι τα αυτοκινητα ανηκουν σε διαφορετικη κατηγορια!

Το μονο συκρισιμο ειναι το μοτερ!!

Το Colt το ειχα σκεφτει και εγω για αγορα, επειδη ειναι Ιαπωνας με οτι αυτο συνεπαγεται, αλλα εκτος απο μοτερ, ειναι αυτοκινητα χωρις προσωπικοτητα.................δεν μου αρεσουν καθολου!!!

(Για κανα Impreza - RX-8 ομως το συζητουσα!!! tongue.gif )

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος, οι off topic δημοσιεύσεις έχουν σημειωθεί και θα διαγραφούν εντός των ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες ξερει κανεις εαν στο TSI (140) sportline στο βασικο εξοπλισμο υπαρχει ντουλαπακι κατω απο το καθισμα του οδηγου ή του συνοδηγου, ή επρεπε να το παραγγειλω σαν εξτρα???

B)

Link to comment
Share on other sites

Από προβλήματα έχει παρουσιάσει τίποτα το TSI; Eνδιαφέρεται ένας φίλος μου σοβαρά να το αγοράσει! Ας μας πουν οι κάτοχοι...

Το δίλλημα που έχει είναι Golf TSi η Colt CZT.

Επειδη εχω προσωπικη εμπειρια και απο τα δυο, να σου πω οτι το CZT ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το TSi, αλλα τιποτα παραπανω απο ενα Playmobil με τουρμπινα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.