Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Προσκολλημένος στο κατεστημένο όποιος θα προτιμούσε χειροκίνητο κιβώτιο αντί του DSG?

Σε λίγο θα κατηγορηθούν και ως οπισθοδρομικοί οι κάτοχοι αυτοκινήτου με χειροκίνητο κιβώτιο...

Κατ αρχήν δεν κατηγορήθηκε κανείς ως οπισθοδρομικός απλά open mind ο χρόνος θα δείξει πιο είναι καλύτερο όπως άλλωστε σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις αλλά κατά διαβολική σύμπτωση όλοι αποδέχονται την πορεία της τεχνολογίας ας θυμίσω στους πιο παλιούς τις διαφωνίες με τα καταλυτικά (δεν πάνε δεν κάνουν δεν ράνουν) με το ABS τα ιδία και όλοι τώρα τέτοια κυκλοφορούμε θα μου πεις ρε φίλε αφού δεν υπάρχουν μη καταλυτικά και χωρίς ABS και ESP αλλά τι να πω τώρα στους νοσταλγούς του opel manta και του ford Capri που πάλευες με το αμάξι και όχι με τον δρόμο, να μας έχει ο Θεός καλά εδώ θα είμαστε.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

τα αυτοματα υπαρχουν εδω και τοσα χρονια απλα το dsg ειναι ενα μοντερνο αυτοματο....στην αμερικη λοιπον τα εχουν ανακαλυψει εδω και καιρο.

ειναι χεκαθαρα τι θες ενα αμαξι να πηγαινει μονο του?η να εισαι κυριαρχος?η κομπαρσος?σιγα ρε παιδια σε λιγο δεν θα οδηγατε καν...τι να πω δεν ξερω μαλλον προς τα πισω πανε αυτοι που παιρνουν αυτοματα και οχι μπροστα.συμμετεχετε στη ταση της εποχης,στην αυτοματοποιηση των παντων.σε μια κοινωνια που θελει τον ανθρωπο μηχανη..απο κατι τετοιες λεπτομεριες κρινονται ολα...συνεχιστε ετσι με πολλα νεα συστηματα.καποια στιγμη ομως ρωτηστε τον εαυτο σας..τωρα οδηγαω?η κοροιδευω τον εαυτο μου

Link to comment
Share on other sites

τα αυτοματα υπαρχουν εδω και τοσα χρονια απλα το dsg ειναι ενα μοντερνο αυτοματο....στην αμερικη λοιπον τα εχουν ανακαλυψει εδω και καιρο.

ειναι χεκαθαρα τι θες ενα αμαξι να πηγαινει μονο του?η να εισαι κυριαρχος?η κομπαρσος?σιγα ρε παιδια σε λιγο δεν θα οδηγατε καν...τι να πω δεν ξερω μαλλον προς τα πισω πανε αυτοι που παιρνουν αυτοματα και οχι μπροστα.συμμετεχετε στη ταση της εποχης,στην αυτοματοποιηση των παντων.σε μια κοινωνια που θελει τον ανθρωπο μηχανη..απο κατι τετοιες λεπτομεριες κρινονται ολα...συνεχιστε ετσι με πολλα νεα συστηματα.καποια στιγμη ομως ρωτηστε τον εαυτο σας..τωρα οδηγαω?η κοροιδευω τον εαυτο μου

Νομίζω ότι το αυτόματο με το ημιαυτόματο έχει διαφορά τα αυτόματα έχουν torque converter με πλανητικό σύστημα εμπλοκής ενώ το DSG έχει συμπλέκτη και άξονες η σχέση που έχει το DSG με το αυτόματο είναι ιδία με αυτή που έχει και με το μηχανικό να μην τα ισοπεδώνουμε, αν ήταν απλά ένα αυτόματο δεν θα κάναμε την συζήτηση αυτή, τώρα όσο αφόρα την κυριαρχία των ιλουμινατι , την παγκοσμιοποίηση, και την κυριαρχία του καπιταλιστικού συστήματος, και τις παγκόσμιες τάσεις που θέλουν τον άνθρωπο άβουλο, που υποχθόνια ξεκινά από τον τρόπο οδήγησης μάλλον μου ακούγετε σαν προειδοποίηση του κουμμουνιστικού κόμματος, αν είναι ένα σασμάν να φέρει την επανάσταση viva DSG viva Che GUEVARA !!!!

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανακάλυψες και τον ¶ρη με το DSG. Αυτός που δεν το θέλει δεν σημαίνει ότι ειναι ενάντια στην εξέλιξη.

Αυτόματα κιβώτια στην VW υπάρχουν εδώ και τέσσερις δεκαετίες. Είδες να καταργείται κάτι?

Δεν βγήκαν για να καταργήσουν τα χειροκίνητα, απλά για να συμπληρώσουν κάτι διαφορετικό στην οδήγηση.

Συγκρίσεις με καινοτομίες τύπου ABS, ESP κλπ, είναι τουλάχιστον άστοχες.

Link to comment
Share on other sites

καλα μου παλουκαρια εχετε οδηγησει dsg??εγω παντος μονο αμετοχος δεν μενω με το dsg μου..το ευχαριστιεμαι και περισσοτερο επεισης μονο ναυτης δεν νιωθω αλλα καπετανιος γιατι δεν εχω να κανω και ολη αυτην την αγκαρια με το συμπεκτη τωρα αν αυτο σας δινει απολαυση τοτε οκ..αλλα η κουραστικες δουλειες ειναι για τους ναυτες και ο καπετανιος εχει τον ελεγχο.. και οταν με το καλο ξαναπαρω αμαξι παλι με dsg θα το παρω...και φανταστιτε ημουν σφοδρος πολεμιος των αυτοματων..μονο που το dsg δεν ειναι αυτοματο ηταν το καλυτερο σασμαν που θα μπορουσες να ειχες την εποχη που πειρα το gti και συνεχιζει να ειναι κατα την γνωμη μου..και θελω να την σεβαστειτε οπως σεβομαι την δικια σας.καποιοι αλλοι εδω μεσα μιλουσαν με τα χειροτερα λογια για το dsg..αλλα απ οτι ειδα παλι dsg πειραν..δεν το λεω με κακια μην παρεξιγιθω

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανακάλυψες και τον ¶ρη με το DSG. Αυτός που δεν το θέλει δεν σημαίνει ότι ειναι ενάντια στην εξέλιξη.

Αυτόματα κιβώτια στην VW υπάρχουν εδώ και τέσσερις δεκαετίες. Είδες να καταργείται κάτι?

Δεν βγήκαν για να καταργήσουν τα χειροκίνητα, απλά για να συμπληρώσουν κάτι διαφορετικό στην οδήγηση.

Συγκρίσεις με καινοτομίες τύπου ABS, ESP κλπ, είναι τουλάχιστον άστοχες.

Χρήστο διαβάζεις τι γράφω? Χρηστάρα μου είμαι ο μόνος εδώ και ας με διορθώσει παναθεμα με κάποιος που έχω ανοίξει DSG επισκευάζω σασμάν εδώ και 27 χρόνια έχω ανοίξει και πολλά αυτόματα δεν μιλώ σαν ιδιοκτήτης ενός DSG αλλά σαν μηχανικός δεν έχω καν δικό μου αμάξι έχω αυτοκίνητα τις εταιρίας μου, με γεια σου και χαρά σου να πάρεις ότι γουστάρεις ποιον ανάγκασα εγώ? και ξανάλεμε δεν έχει καμία σχέση το αυτόματο με το ημιαυτόματο αλλά αντί να διαβάζετε το μονό που κοιτάτε είναι η κόντρα και ξαναλέω μπας και το καταλάβετε, η λειτουργία του δεν έχει καμία σχέση με τα αυτόματα όσο αφόρα για τις καινοτομίες τύπου ABS ESP που λες όταν πρωτοεμφανίστηκαν από κάποιους που διαφωνούσαμε και τότε, δεν ήταν, τώρα έγιναν καινοτομίες ,δεν μιλώ υπέρ του DSG, απλά έμεινα μακακας σαν τεχνικός όταν είδα τον έξυπνο τρόπο που λειτουργεί.

Να μου το πει ένα παλικάρι 18 χρονο δεν με πειράζει αλλά από εσένα δεν το περίμενα .

Αυτό το πρόβλημα έχουν τα forum ενώ στην δουλεία μου όλοι, και παιδιά από vwclub, με προβλήματα που αντιμετωπίζουν με τα αυτοκίνητα τους ρωτούν για την γνώμη μου εδώ ο κάθε άσχετος λέει ότι του καπνίσει χωρίς να ξέρει για τι πράγμα μιλαει (δεν αφορά εσένα Χρήστο ούτε τα παιδία που έχουν στην κατοχή τους τέτοιο σασμάν γιατί έχουν μια άποψη καθαρά από εμπειρία με αυτόν τον τύπο ) και μιας και είπαμε για επισκευή εδώ δεν γίνετε καμία επισκευή γιατί πάει ανακατασκευή το στέλνουμε Γερμανία αυτό τουλάχιστον γίνετε στο καθεστώς της εγγύησης αλλά άμα έχω τα ανταλλακτικά είναι απλή υπόθεση

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

ειναι οκ κατι καλο τεχνολογικα.....διαφερει απο τα αλλα αυτοματα αλλα περα απο τι κοντρα πιστευω ειναι θεμα γουστου και μονο το καθενα εχει υπερ και κατα...αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι οκ κατι καλο τεχνολογικα.....διαφερει απο τα αλλα αυτοματα αλλα περα απο τι κοντρα πιστευω ειναι θεμα γουστου και μονο το καθενα εχει υπερ και κατα...αυτο...

Συμφωνώ μαζί σου δεν ταιριάζει στο στυλ του τρόπου οδήγησης σου δεν σου αρέσει βρε αδελφέ δεν το παίρνεις, έχει τα μείον του έχει όμως και τα συν του δεν παύει όμως να είναι μια καινοτομία που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να την αγνοήσω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου δεν ταιριάζει στο στυλ του τρόπου οδήγησης σου δεν σου αρέσει βρε αδελφέ δεν το παίρνεις, έχει τα μείον του έχει όμως και τα συν του δεν παύει όμως να είναι μια καινοτομία που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να την αγνοήσω

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρα την πλάκα θέλω να θέσω και ένα πρόβλημα που έχει να κάνει με την λειτουργία των απόψεων που ο καθένας μας καταθέτη εδω , ο σκοπός μας και διορθώστε με αν κάνω λάθος είναι η να πούμε την γνώμη μας ώστε όλοι μαζί να καταλήξουμε σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα για κοινού ενδιαφέροντος θέματα, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο του τουρίστα, που σουλατσάρει επιλεκτικά σε διάφορα ποστ ,χωρίς να διαβάζει το τι γράφει ο κάθε ένας μας εδώ μέσα , απλά επιλεκτικά παίρνει αποσπάσματα από τα λεγόμενα του κάθε ενός μας και πετάει την χωρίς τεκμήρια μακακία του, επειδή έχει ήδη την δική του γνώμη διαμορφωμένη στο μυαλό του που δεν την αλλάζεις με τίποτα .(δεν είναι και σκοπός μου αυτός άλλωστε, σέβομαι την διαφορετική σου άποψη).

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό, γράψε την άποψη σου βρε αδελφέ μπες στον κόπο να διάβασης προσεκτικά όμως από την αρχή το ποστ και τις απόψεις των άλλων,και αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω από μας κατέθεσε το .(παταξον μεν, άκουσον δε) αυτό που είπε και ο Θεμιστοκλής στον σπαρτιάτη στρατηγό Ευρυβιάδη.

Ευχαρίστως και εγώ να σε ακούσω , πρέπει κάποια στιγμή αυτό το κυνήγι μαγισσών να σταματήσει, δεν ζούμε στον μεσαίωνα, υπάρχουν άτομα εδω που για το συγκεκριμένο θέμα έχουν πλήρη άγνοια , και μερικοί από αυτούς δεν το έχουν δει ,αλλά και πόσο μάλλον οδηγήσει, αλλά είναι φανατικοί υπέρμαχοι του αντιθέτου και δεν ακούν τίποτα.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός TSI 160 με manual κιβώτιο, όταν το έκανα test drive, δοκίμασα το DSG και πραγματικά έμεινα έκπληκτος.....

Επειδή τυχαίνει να έχω οδηγήσει για αρκετά χιλιόμετρα αμερικάνικο αυτόματο (chrysler sebring) αλλά και HONDA CRV.... μπορώ να πω ότι ουδεμία σχέση το DSG με όλα αυτά...

Το GOLF με DSG μεταμορφώνεται, κάνει πολύ καλές αλλαγές και έχει πολύ καλές επιδόσεις.

Τελικά βέβαια το πήρα manual γιατί έπρεπε να περιμένω 4 μήνες για το DSG....

Εκείνο που με προβληματίζει στο DSG είναι τι θα γίνει στην περίπτωση που θα πάθει κάποια βλάβη..... και θα χρειαστεί να βάλουν χέρι τα τσακάλια των Ελληνικών συνεργείων...... :):D<_<

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι συνηθως δεν παθαινουν βλαβες.

Τουλαχιστον δεν εχω ακουσει ακομα, αν και θυμαμαι οτι σε μια περιπτωση ειχε αλλαχθει η μοναδα megatronic

που βρισκεται μεσα (αυτο για το 6ταχυτο που ειναι μεσα σε λαδι) και φυσικα και απο το δικο μου που δεν εχει παρουσιασει τιποτα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μολις τωρα ειδα τα προηγουμενα.

Το οτι F1/WRC κλπ του κλαδου εδω και χρονια δουλευουν μονο με τυπου dsg κιβωτια κατι πρεπει να λεει.

Η διαφορα του λειτουργικα με ενα μηχανικο κιβωτιο ειναι οτι στο μηχανικο πρεπει να πατας και συμπλεκτη ενω στο dsg οχι, καθοτι εχει και μηχανικη λειτουργια αλλαζοντας ταχυτητες η απο τον λεβιε η απο τα αυτακια στο τιμονι (τα αυτακια θελουν λιγο εξοικειωση ειδικα σε στροφες) και μαλιστα πολυ γρηγοροτερα απο ενα μηχανικο.

Τωρα αν για καποιον ειναι απολαυση να πατα συμπλεκτη ενταξει αυτο δεν το προσφερει.

Παντως καλο θα ηταν πριν εκφερουμε γνωμη για κατι να μπορουσαμε να εχουμε προσωπικη εμπειρια, οχι βεβαια οτι ειναι σιγουρο οτι ετσι καποιος μπορει να αλλαξει γνωμη αλλα για να εχουμε τεκμηριωμενη γνωμη.

Και φυσικα μην συγκρινουμε αυτοματα τυπου Αμερικης, με dsg (που φοραει και η Veyron) απλα δεν υπαρχει καμμια επαφη.

Αυτο που κατορθωσε η VW να περασει σε αυτοκινητα καθημερινης χρησης οι αλλες αυτοκινητοβιομηχανιες ακομα το κοιτουν με κυαλια, εκτος της Mitsubishi που εχει τωρα ενα αναλογο (αλλα οχι τοσο ταχυ) στο τελευταιο της evolution μονο ομως, και η ford που ετοιμαζει κατι πανω στην ιδια λειτουργια αλλα ακομα δεν εχει κυκλοφορησει.

Τωρα δεν ξερω μπορει να μου διεφυγε καποιος αλλος αλλα δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα που θα έβλεπα στο DSG 7 αυτή την στιγμή, είναι αν κάποιος θέλει να βελτιώσει το μοτέρ του......γιατί θεωρητικά δεν αντέχει την μεγαλύτερη ροπή....

Όσον αφορά το DSG 6 όμως έχω ακούσει GOLF να το φοράνε και αν έχουν βελτιωθεί χωρίς να παρουσιάζουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το 6αρι dsg μπορει να δεχθει μεχρι και 35 κατι ροπη (δηλ και κοντα στα 40 πιστευω οτι δεν θα εχει προβλημα).

Το 7αρι γυρω στα 25 κατι αλλα και λιγο παραπανω πιστευω οτι δεν θα δημιουργουσε προβλημα.

Τωρα εξελισσεται καινουργιο 7αρι με ξηρους δισκους που νομιζω ηδη προσφερεται σε μοντελα της Audi και το οποιο θα μπορει να διαχειριζεται ροπες αναλογες του 6αριου.

Το 6αρι παντως εχει δειξει αξιοσημειωτη αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι συνηθως δεν παθαινουν βλαβες.

Τουλαχιστον δεν εχω ακουσει ακομα, αν και θυμαμαι οτι σε μια περιπτωση ειχε αλλαχθει η μοναδα megatronic

που βρισκεται μεσα (αυτο για το 6ταχυτο που ειναι μεσα σε λαδι) και φυσικα και απο το δικο μου που δεν εχει παρουσιασει τιποτα μεχρι τωρα.

Η μοναδα λέγεται mechatronic και αν χαλάσει εκτός εγγύησης κοστίζει 3500 Ε!! Μακριά από εμάς!!

Είχα διαβάσει στο vortex ότι κάποια Jetta GLI παραγωγής 2008 είχαν τόσα προβλήματα με τη μονάδα που καθιστούσαν το αυτοκίνητο επικίνδυνο στην οδήγηση. H VW America έκανε τον κινέζο...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο διαβάζεις τι γράφω? Χρηστάρα μου είμαι ο μόνος εδώ και ας με διορθώσει παναθεμα με κάποιος που έχω ανοίξει DSG επισκευάζω σασμάν εδώ και 27 χρόνια έχω ανοίξει και πολλά αυτόματα δεν μιλώ σαν ιδιοκτήτης ενός DSG αλλά σαν μηχανικός δεν έχω καν δικό μου αμάξι έχω αυτοκίνητα τις εταιρίας μου, με γεια σου και χαρά σου να πάρεις ότι γουστάρεις ποιον ανάγκασα εγώ? και ξανάλεμε δεν έχει καμία σχέση το αυτόματο με το ημιαυτόματο αλλά αντί να διαβάζετε το μονό που κοιτάτε είναι η κόντρα και ξαναλέω μπας και το καταλάβετε, η λειτουργία του δεν έχει καμία σχέση με τα αυτόματα όσο αφόρα για τις καινοτομίες τύπου ABS ESP που λες όταν πρωτοεμφανίστηκαν από κάποιους που διαφωνούσαμε και τότε, δεν ήταν, τώρα έγιναν καινοτομίες ,δεν μιλώ υπέρ του DSG, απλά έμεινα μακακας σαν τεχνικός όταν είδα τον έξυπνο τρόπο που λειτουργεί.

Να μου το πει ένα παλικάρι 18 χρονο δεν με πειράζει αλλά από εσένα δεν το περίμενα .

Αυτό το πρόβλημα έχουν τα forum ενώ στην δουλεία μου όλοι, και παιδιά από vwclub, με προβλήματα που αντιμετωπίζουν με τα αυτοκίνητα τους ρωτούν για την γνώμη μου εδώ ο κάθε άσχετος λέει ότι του καπνίσει χωρίς να ξέρει για τι πράγμα μιλαει (δεν αφορά εσένα Χρήστο ούτε τα παιδία που έχουν στην κατοχή τους τέτοιο σασμάν γιατί έχουν μια άποψη καθαρά από εμπειρία με αυτόν τον τύπο ) και μιας και είπαμε για επισκευή εδώ δεν γίνετε καμία επισκευή γιατί πάει ανακατασκευή το στέλνουμε Γερμανία αυτό τουλάχιστον γίνετε στο καθεστώς της εγγύησης αλλά άμα έχω τα ανταλλακτικά είναι απλή υπόθεση

Πάνο διαβάζω τι γράφεις και μάλιστα με προσοχή. Ελπίζω να κάνεις κι εσύ το ίδιο. Διάβασες πουθενά να απορρίπτω το DSG σαν καινοτομία? Αν μάλιστα διαβάσεις κάποια post πίσω, θα δείς να γράφω ότι αν έμενα σε μεγάλη πόλη, πιθανότατα θα αποκτούσα αυτοκίνητο με DSG.

Η αντίρρησή μου έγκειται αποκλειστικά στο γεγονός ότι τόσο εσύ, όσο και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα, συγκρίνετε το DSG με τις καινοτομίες τύπου "ABS, ESP (μάλιστα κάπου ανέφερες μίζες και μανιβέλες)" υπό την έννοια ότι σε λίγα χρόνια θα είναι αναντικατάστατο και εμείς οι "κολλημένοι" με το χειροκίνητο, θα αναγκαστούμε να το δεχτούμε.

Σ αυτό ακριβώς διαφωνώ. Η άποψή μου είναι ξεκάθαρη στο post #254: δεν θεωρώ ότι το DSG βγήκε με σκοπό να αντικαταστήσει το manual..

Να μου το πει ένα παλικάρι 18 χρονο δεν με πειράζει αλλά από εσένα δεν το περίμενα .

<_<

...αλλά αντί να διαβάζετε το μονό που κοιτάτε είναι η κόντρα

Δεν θα απαντήσω. Θα σου θυμίζω μόνο ότι έγινες αρκετά ειρωνικός στο post#253

Τέλος πάντων. Δεν θέλω να δοθεί συνέχεια. Ειρήνη υμίν! :blink:

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το DSG δεν είναι καινοτομία? που μπορεί να συγκριθεί με τεχνολογικές καινοτομίες τύπου ABS ESP?

Όσο για το 18 αλλού κτύπαγε η καμπάνα ξέρω εγώ, και για το ειρωνικό δεν ήταν για σένα το δήλωσα ξεκάθαρα (δεν αφορά εσένα Χρήστο) το DSG δεν βγήκε να αντικαταστήσει το manual έτσι πιστεύω και εγώ και συμφωνώ μαζί σου δεν ήταν αυτός ο στόχος του, όχι στην μορφή που έχει αυτήν την στιγμή , διαφωνώ όμως όταν αναφέρεσαι στο DSG σαν αυτόματο που δεν είναι, είναι ημιαυτόματο, πάντως υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από την vw και αναμένουμε εξελίξεις, έχει πετυχή όμως το σκοπό του που είναι η μειωμένη κατανάλωση και κατ επέκταση εκπομπή ρύπων αλλά και την πιο σωστή διαχείριση της ιπποδύναμης του κινητήρα.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Οι καινοτομιες γινονται στη formula 1 οπου τα κιβωτια ειναι σιγουρα πολυ μπροστα απο dsg κτλ....το dsg μ φαινεται απλα ενα παιχνιδιαρικο αυτοματο...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Οι καινοτομιες γινονται στη formula 1 οπου τα κιβωτια ειναι σιγουρα πολυ μπροστα απο dsg κτλ....το dsg μ φαινεται απλα ενα παιχνιδιαρικο αυτοματο...

Έτσι είναι και όλες οι καινοτομίες της F1 εφαρμόζονται και στα δικά μας αυτοκίνητα σαφώς διαφοροποιημένα, όποιος πιστεύει ότι θα έχει το ίδιο σασμάν με τη Ferrari μάλλον θα αστειεύεται ούτε και τα συστήματα αντιμλποκαρίσματος που ειχαν ηταν ιδια με τα δικα μας, σαφώς και δεν ήταν ,αν και το ABS ξεκίνησε από τα αεροπλάνα στην πραγματικότητα. Το DSG μπορεί να φαίνετε αυτόματο δεν είναι αυτόματο αλλά ημιαυτόματο και πιστεύω ότι αυτό και μονό κάνει την διαφορά, το ότι είναι fun είναι , αν το οδήγησης για κάποιο χρονικό διάστημα σου κακοφαίνεται όταν πάρεις άλλο αυτοκίνητο

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καινοτομίες γίνονται στα ερευνητικά κέντρα των κατασκευαστών , και μιας και μιλάμε η vw έχει ένα από τα πιο μεγάλα ερευνητικά κεντρα στο Wolfsburg της Κάτω Σαξωνίας,που γινοντε σημαντικες ανακαληψεις π.χ. οι ενεργιακες κυψελες για τον διαχορισμο του υδρογονου και την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας για την κίνηση έχω αρκετά video αλλά δεν ξέρω τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να σας τα δείξω.

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λέμε τώρα.....

Το dsg ειναι μια εφεύρεση που θα αλλάξει (αλλάζει ήδη) τον τρόπο που οδηγάμε.Οι πολέμιοι του ,απλά δεν το έχουν δοκιμάσει πιστεύω.Δεν είναι έλεγχος το σταμάτα-ξεκίνα στην μποτιλιαρισμένη αθήνα-θεσ/κη-πάτρα κλπ.Ειναι μαζοχισμός.Δεν είσαι καπετάνιος οταν συμπλεκτάρεις την πρώτη για να μην κλωτσίσει το αμάξι σαν κατσίκι.Καπετάνιος είσαι όταν στρίβεις καλά-σωστά , όταν φρενάρεις εκεί που πρέπει ,όταν δεν κάνεις άσκοπες ενέργειες στο τιμόνι.Το τιμόνι κάνει τον καπετάνιο- όχι ο συμπλέκτης.

Οδήγησα 2 φορές golf με dsg και αρρώστησα.Οταν αγόρασα καινούριο αυτοκινητο ,ήθελα να πάρω το golf μόνο και μόνο γιατι είχε το dsg που το κάνει άλλο αμάξι!Τελικά αγόρασα άλλο αυτοκίνητο του ομίλου για άλλους λόγους αλλά όχι με dsg και το σκέφτομαι κάθε μερα!

Θυμάμαι πως πήγαινε το dsg σαν μαγικό χαλί ,χωρίς κλωτσίματα, χωρίς κούραση, χωρίς να καταλαβαίνεις τις αλλαγές και τρελαίνομαι......

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΞΑΝΑΟΔΗΓΕΙΣΤΕ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.....

Τα υπόλοιπα είναι απλά αντίλογος σε επιπεδο φόρουμ για να γίνεται κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Το dsg ειναι ημιαυτοματο ΚΑΙ αυτοματο, αναλογα τι επιλεξεις (οχι μονο ημιαυτοματο αν και πλεον ολα τα σειριακα ημιαυτοματα ειναι και αυτοματα).

Αυτο το λεω γιατι σε παλαιοτερες εποχες τα πρωτα ημιαυτοματα οπως και ειχαν καθιερωθει απλα μονο δεν ειχαν συμπλεκτη, τις αλλαγες τις εκανες μηχανικα αλλα δεν ειχαν καθολου αυτοματη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Golf VI + DSG7 = ???

Ναι το DSG είναι φοβερό. Όμως το DSG7 του Golf VI δεν αντέχει πολύ ροπή (για αυτό και το GTI VI έρχεται με το DSG6).

¶ρα το μηχανικό κιβώτιο είναι μονόδρομος στην περίπτωση tuning για το Golf VI.

Link to comment
Share on other sites

Golf VI + DSG7 = ???

Ναι το DSG είναι φοβερό. Όμως το DSG7 του Golf VI δεν αντέχει πολύ ροπή (για αυτό και το GTI VI έρχεται με το DSG6).

¶ρα το μηχανικό κιβώτιο είναι μονόδρομος στην περίπτωση tuning για το Golf VI.

Και όμως βελτιώνετε και αντέχει πιο πολύ ροπή από τα 250 Nm δεν είναι πρόβλημα απλά το DSG7 είναι για πιο μικρούς κινητήρες, ήδη η ABT έχει σε διάθεση ένα πρόγραμμα βελτίωσης για το DSG 7 φτάνοντας στα 210 ps και 290 Nm http://img242.imageshack.us/img242/9577/golf6abttuning.jpg το 7 ταχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη 0ΑΜ DSG7 είναι μετεξέλιξη του πολύ γνωστού και επιτυχημένου αμέσου κιβωτίου ταχυτήτων DSG6 είναι ισότιμο με το άμεσο κιβώτιο DSG6 στο θέμα της άνεσης και της ποιότητας των αλλαγών χωρίς διακοπή της ελκτικής δύναμης και όπως είπαμε σχεδιασμένο για κινητήρες έως 250 Νm .

Αν και το DSG7 είναι ισοδύναμο με αντίστοιχα μηχανικά κιβώτια στο θέμα της χαμηλής κατανάλωσης ,οι τεχνικές που εφαρμόζονται έκαναν δυνατή την μείωση της κατανάλωσης σε επίπεδα κατώτερα των μηχανικών που έχει σαν επακόλουθο και την μείωση των εκπομπών ρύπων για την προστασία του περιβάλλοντος.

Με το DSG7 η Volkswagen παρουσιάζει δυο παγκόσμιες πρεμιέρες το πρώτο 7 ταχυτο για εμπρόσθια-εγκάρσια τοποθέτηση και το πρώτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με ξηρό διπλό συμπλέκτη .

Ο ξηρός διπλός συμπλέκτης ως κατασκευαστικό στοιχείο επέφερε σημαντικές αλλαγές στη συνολική φιλοσοφία του κιβώτιου και η βασικότερη είναι η σημαντική βελτίωση του βαθμού απόδοσης συγκριτικά με το DSG6.

Το DSG7 αποτελεί ένα ακόμη ορόσημο στην στρατηγική κιβωτίων του ομίλου Volkswagen και φυσικά το τεχνολογικό προβάδισμα της vw σε αυτόν τον τομέα

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.