Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Το αμάξι ήταν στο manual όταν έγινε η μέτρηση ..... και το οδηγούσε ο ιδιοκτήτης του δυναμόμετρου ....

Για τον ιδιοκτητη του δυναμομετρου αναφερομουν και εγω.

Το παραπανω το ειπα εχοντας προσωπικα dsg και εχοντας κανει 3 δυναμομετρησεις χωρις κανενα προβλημα.

Στον Αγγελιδη στα Σπατα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι φιλος σου ο ιδιοκτητης αλλα μπορεις να βγαλεις τα συμπερασματα σου απο αυτα που σου λεω....σε εμενα κick down σε manual mode κανει μονο οταν του πω εγω <_<
Για τον ιδιοκτητη του δυναμομετρου αναφερομουν και εγω.

Το παραπανω το ειπα εχοντας προσωπικα dsg και εχοντας κανει 3 δυναμομετρησεις χωρις κανενα προβλημα.

Στον Αγγελιδη στα Σπατα.

Όχι δεν τον έχω τπτ τον ιδιοκτήτη του δυναμόμετρου , απλά δεν έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια του να δυναμομετρήσει ένα αμάξι με αυτόματο κιβώτιο ... στην ουσία ο οδηγός-ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου εκείνη την μέρα πέταξε τα χρήματα του. Εγώ αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του δυναμόμετρου τουλάχιστον δεν θα του ζητούσα χρήματα για την αποτυχημένη μέτρηση (εκτύπωσε χαρτί αλλά ξέραμε όλοι ότι το χαρτί δεν ανταποκρινόταν σε μια ολοκληρωμένη δυναμομέτρηση αυτοκινήτου ) ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τον έχω τπτ τον ιδιοκτήτη του δυναμόμετρου , απλά δεν έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια του να δυναμομετρήσει ένα αμάξι με αυτόματο κιβώτιο ... στην ουσία ο οδηγός-ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου εκείνη την μέρα πέταξε τα χρήματα του. Εγώ αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του δυναμόμετρου τουλάχιστον δεν θα του ζητούσα χρήματα για την αποτυχημένη μέτρηση (εκτύπωσε χαρτί αλλά ξέραμε όλοι ότι το χαρτί δεν ανταποκρινόταν σε μια ολοκληρωμένη δυναμομέτρηση αυτοκινήτου ) ...

ο σωστος τροπος λοιπον για να δυναμομετρησεις ενα αυτοματο αμαξι ειναι τερμα γκαζι αποφευγοντας το κουμπι του kick down αλλα σε manual mode αν το εχεις στο sport η στο drive τοτε το kick down ειναι αναποφευκτο

Link to comment
Share on other sites

200 euro περιπου κοστιζει το σερβις του αυτοματου στα 60,000 χιλιομετρα (αλλαγη λαδιων + φιλτρου)

οποτε το κοστος συντηρησης ειναι οσο και το κοστος συντηρησης ενος μηχανικου κιβωτιου που αλλαζεις καθε τοσο δισκο πλατω.

οποτε η μονη διαφορα τους παραμενει στην απολαυση που σου δινει το αυτοματο και το οτι μπορεις πανω στην στροφη να σκεφτεσαι μονο το δρομο, να πιανεις το τιμονι και με τα δυο χερια και να μην ασχολησε με τις αλλαγες ταχυτητων. απλα τελειο. οποιος μπορει ας το τοποθετησει εστω και εκ των υστερων

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το συντομότερο που άλλαξα δίσκο ήταν τα 120.000 χλμ. ενώ έχω κάνει και 220.000 χλμ. χωρίς να χρειαστεί αλλαγή δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

φαινεται σαν αρρωστο το παιδι-dsg

Λογικο ειναι!Απο τους περιεργους θορυβους που ακουει :D

Το αλλο το μαυρο, ειναι λες και του εξαρθρωθηκε ο ωμος απο τις αλλαγες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το συντομότερο που άλλαξα δίσκο ήταν τα 120.000 χλμ. ενώ έχω κάνει και 220.000 χλμ. χωρίς να χρειαστεί αλλαγή δίσκου.

εξαρταται πως οδηγας .

εγω στο GTI II αλλαξα δισκο στα 60.000

στο golf IV 1,6 αλλαξα στα 60,000....

ολα ειναι σχετικα.

οπως επισης και η αλλαγη των λαδιων που εκανα στο DSG στα 60,000. θα μπορουσα να μητα αλλαξω και να τα αλλαζα στα 90,000 πχ.

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω τελικα κοστιζει η συντηρηση του DSG

51,30 ευρω εργασια

6λιτρα * 16,73 η βαλβολινη

και γυρω στα 20 ευρω το φιλτρο

συνολο 200 ευρω τελικα μονο ενω καποιοι μας φοβιζαν για 400-600 ευρω.

και αυτα τα 200 τα δινεις ειτε στα 60,000 ειτε αν δε θελεις το καθυστερεις και τα δινεις στα 80,000 -90,000 κτλ

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω τελικα κοστιζει η συντηρηση του DSG

51,30 ευρω εργασια

6λιτρα * 16,73 η βαλβολινη

και γυρω στα 20 ευρω το φιλτρο

συνολο 200 ευρω τελικα μονο ενω καποιοι μας φοβιζαν για 400-600 ευρω.

και αυτα τα 200 τα δινεις ειτε στα 60,000 ειτε αν δε θελεις το καθυστερεις και τα δινεις στα 80,000 -90,000 κτλ

Ειχα την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται αλλαγη βαλβολινων στο Dsg. Στο χειροκινητο κιβωτιο των Golf 5 και 6 τι ισχυει? Για το δικο μου (Golf 4) η αντιπροσωπεια ειπε οτι δεν αλλαζω τις βαλβολινες κι απλα συμπληρωνω οταν απαιτειται.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται αλλαγη βαλβολινων στο Dsg. Στο χειροκινητο κιβωτιο των Golf 5 και 6 τι ισχυει? Για το δικο μου (Golf 4) η αντιπροσωπεια ειπε οτι δεν αλλαζω τις βαλβολινες κι απλα συμπληρωνω οταν απαιτειται.

δεν παιρνει βαλβολινες το dsg αλλα ενα ειδικο λαδι υδραυλκης πιεσεως...οποιος εβαλε βαλβολινες σε αυτοματο η σε dsg θα το παρει στα χερια το σασμαν και θα ησυχασει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται αλλαγη βαλβολινων στο Dsg. Στο χειροκινητο κιβωτιο των Golf 5 και 6 τι ισχυει? Για το δικο μου (Golf 4) η αντιπροσωπεια ειπε οτι δεν αλλαζω τις βαλβολινες κι απλα συμπληρωνω οταν απαιτειται.

Τα ίδια λέει η αντιπροσωπεία και για το 5άρι, ότι δηλαδή δεν προβλέπεται αντικατάσταση βαλβολίνης παρά μόνο έλεγχος και συμπλήρωμα αν απαιτείται.Για να χρειαστεί βέβαια συμπλήρωμα πρέπει να έχεις διαρροή αλλιώς η βαλβολίνη δεν χάνεται ούτε ΄καίγεται. Εγώ που τις άλλαξα στις 40.000 χλμ. περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους τις είδα να βγαίνουν πεντακάθαρες.

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνει βαλβολινες το dsg αλλα ενα ειδικο λαδι υδραυλκης πιεσεως...οποιος εβαλε βαλβολινες σε αυτοματο η σε dsg θα το παρει στα χερια το σασμαν και θα ησυχασει!!!

Ακριβώς όπως τα λες. Καλά είναι η αντικατάσταση να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω τελικα κοστιζει η συντηρηση του DSG

51,30 ευρω εργασια

6λιτρα * 16,73 η βαλβολινη

και γυρω στα 20 ευρω το φιλτρο

συνολο 200 ευρω τελικα μονο ενω καποιοι μας φοβιζαν για 400-600 ευρω.

και αυτα τα 200 τα δινεις ειτε στα 60,000 ειτε αν δε θελεις το καθυστερεις και τα δινεις στα 80,000 -90,000 κτλ

Αυτο ειχα πει και εγω και δεν με πιστευαν.

Οπως λεγονται και αλλα πολλα που ειναι εντελως ασχετα με την πραγματικοτητα.

Δηλ οπως διαβασα παραπανω οτι για μια βλαβη στο dsg θελεις 6000 ευρω για επισκευη γιατι σου βαζουν καινουργιο επειδη δεν επισκευαζεται εδω και το στελνουν Γερμανια.

Για τι βλαβη μιλαμε και που??

Ειναι σαν να λεμε οτι για μια βλαβη στον κινητηρα θελεις 5000 ευρω χωρις να λες το γιατι!

Ενταξει οι εδω τεχνικοι αντιπροσωπειων ειναι ασχετοι ΓΕΝΙΚΩΣ και οχι μονο στο dsg που ειναι και καινουργιο φρουτο

οποτε μην υιοθετουμε την ασχετοσυνη τους για πραγματικοτητα.

Αν θελουμε να λεμε κατι τετοιο ας γινεται και αναλογη αναφορα ζημιας, και οχι γενικολογες αοριστολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες. Καλά είναι η αντικατάσταση να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μα μονο εκει γινεται γιατι χρειαζεσαι και καποια ειδικα εργαλεια (που μπορεις να αγορασεις αλλα ποιος μπαινει στην διαδικασια, οχι οτι ειναι ακριβα αλλα αν δεν εχεις την καταλληλη εγκατασταση συνεργειου ειναι λιγομανικι).

Δεν ειναι λαδια αυτοκινητου που βγαζεις την ταπα απο κατω και στραγγιζεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνει βαλβολινες το dsg αλλα ενα ειδικο λαδι υδραυλκης πιεσεως...οποιος εβαλε βαλβολινες σε αυτοματο η σε dsg θα το παρει στα χερια το σασμαν και θα ησυχασει!!!

ενοειται

απλα δεν εγραψα λαδι για να μη το μπερδευουμε με τ ολαδι μηχανης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειχα πει και εγω και δεν με πιστευαν.

Οπως λεγονται και αλλα πολλα που ειναι εντελως ασχετα με την πραγματικοτητα.

Δηλ οπως διαβασα παραπανω οτι για μια βλαβη στο dsg θελεις 6000 ευρω για επισκευη γιατι σου βαζουν καινουργιο επειδη δεν επισκευαζεται εδω και το στελνουν Γερμανια.

Για τι βλαβη μιλαμε και που??

Ειναι σαν να λεμε οτι για μια βλαβη στον κινητηρα θελεις 5000 ευρω χωρις να λες το γιατι!

Ενταξει οι εδω τεχνικοι αντιπροσωπειων ειναι ασχετοι ΓΕΝΙΚΩΣ και οχι μονο στο dsg που ειναι και καινουργιο φρουτο

οποτε μην υιοθετουμε την ασχετοσυνη τους για πραγματικοτητα.

Αν θελουμε να λεμε κατι τετοιο ας γινεται και αναλογη αναφορα ζημιας, και οχι γενικολογες αοριστολογιες.

Φίλε μου γιατί δεν κάνεις μια υποθετική ερώτηση τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης του dsg, στο εξουσδοτημένο συνεργείο που κάνεις τα σερβις σου;

Μ'αυτό τον τρόπο θα ενημέρωνες το forum καλύτερα χωρίς γενικόλογες αοριστολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί δεν κάνεις μια υποθετική ερώτηση τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης του dsg, στο εξουσδοτημένο συνεργείο που κάνεις τα σερβις σου;

Μ'αυτό τον τρόπο θα ενημέρωνες το forum καλύτερα χωρίς γενικόλογες αοριστολογίες.

Η υποθετικη ερωτηση που προτεινεις να κανω δεν ειναι αοριστολογια?

Εχεις διαβασει καποιο ποστ μου που ειναι αοριστολογο/γενικολογο?

Δεν πιστευω και ουτε προκειται να δεις, επομενως η προτροπη σου να ενημερωνω το θεμα χωρις γενικολογες αοριστολογιες να γινεται σε αυτους που αφορα.

Οσο για την πρωτη ερωτηση σου,

ειναι δυνατον να παρω το συνεργειο και να αρχισω να τους λεω (η να παραμυθιαζω) τι θα γινει και ποσο θα κοστισει αν συμβει αυτο εκεινο το ταδε??

Αν με παρουν στα σοβαρα και δεν γελασουν το καλυτερο που θα κανουν θα ειναι να μου πουν οτι χωρις διαγνωση δεν γινεται τιποτα (και δικιο θα εχουν) και θα πρεπει να περασω απο εκει για τα περαιτερω αν και οταν συμβει αυτο που τους λεω.

Τι ειναι το αυτοματο κιβωτιο, λαμπα πορειας που την βλεπεις καμμενη την αλλαζεις και τελος?

Γιατι, υπαρχει περιπτωση να γινει διαγνωση/κοστολογιο τηλεφωνικα για τα περισσοτερα προβληματα που μπορει να εμφανιστουν σε ενα αυτοκινητο (μηχανη, ηλεκτρικα, μεταδοση κλπ)?

Ποσο μαλλον για το dsg που για τους περισσοτερους 'τεχνικους' ειναι μια αγνωστη, τουλαχιστον απο πλευρας εμπειριας, περιπτωση.

Αν ποτε συμβει η πεσει στην αντιληψη μου κατι πραγματικο θα ειμαι ο πρωτος που θα το αναφερω, αλλα ποτε οταν ειναι του 'μου ειπαν' 'ακουσα' και τα παρεμφερη.

Link to comment
Share on other sites

Η υποθετικη ερωτηση που προτεινεις να κανω δεν ειναι αοριστολογια?

Εχεις διαβασει καποιο ποστ μου που ειναι αοριστολογο/γενικολογο?

Δεν πιστευω και ουτε προκειται να δεις, επομενως η προτροπη σου να ενημερωνω το θεμα χωρις γενικολογες αοριστολογιες να γινεται σε αυτους που αφορα.

Οσο για την πρωτη ερωτηση σου,

ειναι δυνατον να παρω το συνεργειο και να αρχισω να τους λεω (η να παραμυθιαζω) τι θα γινει και ποσο θα κοστισει αν συμβει αυτο εκεινο το ταδε??

Αν με παρουν στα σοβαρα και δεν γελασουν το καλυτερο που θα κανουν θα ειναι να μου πουν οτι χωρις διαγνωση δεν γινεται τιποτα (και δικιο θα εχουν) και θα πρεπει να περασω απο εκει για τα περαιτερω αν και οταν συμβει αυτο που τους λεω.

Τι ειναι το αυτοματο κιβωτιο, λαμπα πορειας που την βλεπεις καμμενη την αλλαζεις και τελος?

Γιατι, υπαρχει περιπτωση να γινει διαγνωση/κοστολογιο τηλεφωνικα για τα περισσοτερα προβληματα που μπορει να εμφανιστουν σε ενα αυτοκινητο (μηχανη, ηλεκτρικα, μεταδοση κλπ)?

Ποσο μαλλον για το dsg που για τους περισσοτερους 'τεχνικους' ειναι μια αγνωστη, τουλαχιστον απο πλευρας εμπειριας, περιπτωση.

Αν ποτε συμβει η πεσει στην αντιληψη μου κατι πραγματικο θα ειμαι ο πρωτος που θα το αναφερω, αλλα ποτε οταν ειναι του 'μου ειπαν' 'ακουσα' και τα παρεμφερη.

Φίλε μου η ερώτηση που μπορείς να κάνεις είναι απλή. Ρώτησέ τους αν μπορούν να λύσουν ένα κιβώτιo dsg για να διαγνώσουν βλάβη(οποιαδήποτε βλάβη που απαιτεί λύσιμο του κιβωτίου). Το πιθανότερο είναι να σου απαντήσουν αυτό που σου λέω. Μιλάμε πάντα για dsg6 (δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια για το dsg7 που είναι απλούστερο). Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις. Είναι η ίδια περίπτωση με βλάβη στο εγκέφαλο. Κανένας στην Ελλάδα δεν τον επισκευάζει και πας για καινούριο. Ή ΜΗΠΩΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ Μ'ΑΥΤΟ; !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να ρίξετε λίγο τους τόνους σας .

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, δεν τσακωνομαστε.

Για τον φιλο Peris τωρα, δεν πιστευω οτι χρειαζεται παντα να λυνεται κατι για να γινει διαγνωση εκτος απο οπου δεν μπορουμε να βρουμε την βλαβη μεσω των ηλεκτρονικων βοηθηματων.

Ο εγκεφαλος του αυτοκινητου ειναι κατι διαφορετικο και δεν μπορουμε να το συγκρινουμε με ενα ολοκληρο αυτοματο κιβωτιο.

To dsg εχει απο μονο του εγκεφαλο, mechatronics λεγεται, που βρισκεται μεσα του βυθισμενος στο λαδι του κιβωτιου και μεσω αυτου γινεται και η οποια διαγνωση σφαλματος στο κιβωτιο.

Εχω διαβασει που εχει χρειαστει να αντικατασταθει αυτος ο εγκεφαλος και η διαδικασια φυσικα ειναι κατεβασμα του κιβωτιου, αδειασμα λαδιου και αλλαγη του εγκεφαλου, χωρις αυτο να ειναι τιποτα τραγικο, δηλ γινεται και εδω ανετα.

Τωρα αν το προβλημα εχει να κανει με αλλα πραγματα, δηλ γραναζια, αξονες κλπ που δεν ανιχνευονται ηλεκτρονικα, παλι πιστευω πριν εγκριθει οποιαδηποτε αντικατασταση ολοκληρου του κιβωτιου, οπως εξαλλου γινεται σε ολα τα κιβωτια αν δεν ξερουμε τι συμβαινει, το κιβωτιο κατεβαινει ανοιγει και κατοπιν γινεται οποιαδηποτε διαγνωση και αν τοτε δεν ειναι επισκευασιμη γινεται η αντικατασταση.

Δεν πιστευω οτι ετσι απλα η οποιαδηποτε Κοσμοκαρ η οποιαδηποτε εισαγωγικη εταιρεια/αντιπροσωπεια, δινει ετσι ευκολα εντολη αντικαταστασης για κατι τοσο ακριβο, χωρις λεπτομερη εξεταση.

Εκτος και αν πατα σε καποιο προηγουμενο προβλημα που εχει διαπιστωθει πολλες φορες και δεν επερνε επισκευη αλλα αντικατασταση για να γλυτωνουν και περιττα εργατικα.

Κατι αναλογο ειναι και η αντικατατασταση γραναζιου δευτερας και οπισθεν (κυριως δευτερας) στα μηχανικα κιβωτια

των tsi οπου απλα και μονο με μια αναφορα του προβληματος γινοταν αντικατασταση μεσα στην εγγυηση χωρις περαιτερω διαδικασιες.

Αν κατι αναλογο συμβει/συμβαινει και στο dsg τοτε μονο μπορω να αιτιολογησω αντικατασταση ανευ ορων, διαφορετικα η διαδικασια διαγνωσης οπως ανεφερα παραπανω ειναι υποχρεωτικη για να καλυφθει η απλα να βρεθει η οποια ζημια.

Σιγουρα οι εργατοωρες απο μονες τους σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολλες και μαζι με τα αναλογα ανταλλακτικα θα κανουν ακριβη την οποιαδηποτε επισκευη αλλα ποσο κανενας δεν μπορει να ξερει εφοσον δεν εχει τα αναλογα στοιχεια.Γι'αυτο ειδικα για κατοχους dsg η επιπλεον 2ετης εγγυηση ειναι εκ των ουκ ανευ και να ευχομαστε αν ειναι κατι να βγει μεσα σε αυτα τα 4 χρονια αν και οπως εχω ξαναπει δεν εχω δει/ακουσει κατι σαν συστηματικη βλαβη μεχρι τωρα. Αντιθετα πιστευω οτι το συνολο λειτουργει απροβληματιστα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ετσι απλα η οποιαδηποτε Κοσμοκαρ η οποιαδηποτε εισαγωγικη εταιρεια/αντιπροσωπεια, δινει ετσι ευκολα εντολη αντικαταστασης για κατι τοσο ακριβο, χωρις λεπτομερη εξεταση.

Πάω πάσο. Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σε πείσω. Σκέφτηκες ότι πιθανόν να είναι εντολή από την ίδια την VW και να μην εξαρτάται καν από την Κοσμοκάρ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο και νομιζω ολοι το ξερουν...αν σου χαλασει το dsg αρχισε να τρεχεις....

πες μου εναν που να ναι σιγουρος γι αυτο το κιβωτιο αν του παθει τιποτα 1!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο και νομιζω ολοι το ξερουν...αν σου χαλασει το dsg αρχισε να τρεχεις....

πες μου εναν που να ναι σιγουρος γι αυτο το κιβωτιο αν του παθει τιποτα 1!!!!!

Με τη λογική αυτή προτείνω κάτι πιο σοβαρό: να τρέξουμε όλοι να κάνουμε μια μικρή προσθήκη - μετατροπή να μπορούμε να ξεκινήσουμε με μανιβέλα, γιατί άμα χαλάσει η μίζα πως αλλιώς θα παίρνει μπρος ?!?!?!?!? iconcool5lw.gif

sillyhorse1rb5.gif

;)

Πάντως αν είναι να χαλάσει, συνήθως χαλάει στην αρχή (μέσα στην εγγύηση).

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.