Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Σε σημερινη ερωτηση για τα KW Street comfort για το 140αρι μου ειπαν 1250€ τοποθετημενα :cry:
τις Φόραω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

μου προτειναν για το golfaki μου καποιες αναρτησεις χαμηλωματος μαρκας AL.CO, 350 ευρω ΧΩΡΙΣ ελατηρια (θα βαλω για αρχη τα μαμα) μονο αμορτισερ μαζι με ευθυγραμμιση και τοποθετηση ολα κοπλε σε αυτη την τιμη.

τι λετε και εσεις? ειναι γνωστες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρθε η ωρα για αμορτισερ και ειμαι αναμεσα στα koni str.t ή τα boge..

εχω μπερδευτει πολυ....

δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα γιατι πρεπει να αλλαξω και top mount....

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Οι pps9 έχουν 9 ρυθμίσεις και αντίστοιχα οι pps10 10 ρυθμίσεις. Απόσο γνωρίζω πρόκειται για το ίδιο ακριβώς προιόν. Απλά οι πιο καινούργιες είναι οι pss10. Νομίζω ότι για κάθε αυτοκίνητο υπάρχουν συγκεκριμένες. Δηλαδή για το 4άρι μου μόνο pss9 και για τα επόμενα μόνο pss10 ας με διορθώσει κάποιος αν έχω καταλάβει λάθος. Και οι δύο είναι monotube αερίου.

 

Λάθος είμαι, υπάρχουν μοντέλα που είναι διαθέσιμες και οι δύο.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω... μηπως ξερεις και για  την pss b14 ειναι καλη για 5 gti.?

Από όσο γνωρίζω είναι το ίδιο καλή απλά δε σου δίνει τη δυνατότητα ρύθμισης. Για το golf IV η απλή pss είναι ρυθμισμένη  σαν να ήταν η pss9 με τις μπροστά στα 3 κλικ και τις πίσω στα 4 (όπου 1 το σκληρότερο και 9 το μαλακότερο). Κάτι παρόμοιο θα ισχύει και στο V. 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να αποφασισω εδω και πολυ καιρο για τι αναρτηση να βαλω, και δεν εχω να δωσω τα λεφτα για την pss10 και ακουω διαφορα, και στο τελος μου ειπε καποιος για την b14 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να αποφασισω εδω και πολυ καιρο για τι αναρτηση να βαλω, και δεν εχω να δωσω τα λεφτα για την pss10 και ακουω διαφορα, και στο τελος μου ειπε καποιος για την b14 

 

Εμπειρία από άλλη ανάρτηση δεν έχω. Εχω το 4άρι καινούργιο από το 2002. Στα 30000χλμ έβαλα bistein κίτρινα (sprint) λεπτομπούκαλα και αμέσως είδα τεράστια διαφορά. Τις κράτησα αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 120000 και ενώ η απόδοσή τους ήταν ακόμη αρκετά καλή, από τα 90000 και μετά κοπανάγαν απίστευτα ακόμη και σε μικρές ρογμές στην άσφαλτο. Τότε έβαλα τις pss9 και πραγματικά το λέω παντού και θα συνεχίζω να το λέω είναι ότι καλύτερο έχω χαρεί και έχω πληρώσει για αυτό το αυτοκίνητο. Απίστευτη αίσθηση και απόλαυση ακόμη και με κάτι κινέζικα 18άρια που φόραγα για ένα μικρό διάστημα. Τώρα πια έχω 251000 χλμ και φοράω ακόμη αυτές χωρίς service και με τις ίδιες βάσεις από τότε. 100% θέλουν service (ναι είναι επισκευάσιμες) αλλά από απόδοση είναι το ίδιο εκπληκτικές. Τώρα τελευταία κοπανάνε υπερβολικά αλλά είναι και οι βάσεις στη μέση οπότε δεν έχω πλήρη άποψη. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως υπάρχουν και καλύτερες αναρτήσεις ή και αυτές που κοστίζουν λιγότερα (πχ weitec) να αξίζουν σχεδόν το ίδιο, όμως το σίγουρο είναι ότι δε θα μείνεις δυσαρεστημένος από τις bilstein, Αν με αξιώσει ο Θεός ή όποιος άλλος τέλος πάντως να αλλάξω ποτέ αυτοκίνητο, οι ρυθμιζόμενες bilstein θα είναι από τα πρώτα πράγματα που θα μπουν. Τους μόνους που λυπάμαι κάπως είναι την κόρη και τον γιο που έρχεται από  ώρα σε ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από άλλη ανάρτηση δεν έχω. Εχω το 4άρι καινούργιο από το 2002. Στα 30000χλμ έβαλα bistein κίτρινα (sprint) λεπτομπούκαλα και αμέσως είδα τεράστια διαφορά. Τις κράτησα αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 120000 και ενώ η απόδοσή τους ήταν ακόμη αρκετά καλή, από τα 90000 και μετά κοπανάγαν απίστευτα ακόμη και σε μικρές ρογμές στην άσφαλτο. Τότε έβαλα τις pss9 και πραγματικά το λέω παντού και θα συνεχίζω να το λέω είναι ότι καλύτερο έχω χαρεί και έχω πληρώσει για αυτό το αυτοκίνητο. Απίστευτη αίσθηση και απόλαυση ακόμη και με κάτι κινέζικα 18άρια που φόραγα για ένα μικρό διάστημα. Τώρα πια έχω 251000 χλμ και φοράω ακόμη αυτές χωρίς service και με τις ίδιες βάσεις από τότε. 100% θέλουν service (ναι είναι επισκευάσιμες) αλλά από απόδοση είναι το ίδιο εκπληκτικές. Τώρα τελευταία κοπανάνε υπερβολικά αλλά είναι και οι βάσεις στη μέση οπότε δεν έχω πλήρη άποψη. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως υπάρχουν και καλύτερες αναρτήσεις ή και αυτές που κοστίζουν λιγότερα (πχ weitec) να αξίζουν σχεδόν το ίδιο, όμως το σίγουρο είναι ότι δε θα μείνεις δυσαρεστημένος από τις bilstein, Αν με αξιώσει ο Θεός ή όποιος άλλος τέλος πάντως να αλλάξω ποτέ αυτοκίνητο, οι ρυθμιζόμενες bilstein θα είναι από τα πρώτα πράγματα που θα μπουν. Τους μόνους που λυπάμαι κάπως είναι την κόρη και τον γιο που έρχεται από  ώρα σε ώρα.

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλαρακι να εισαι καλα... και αν καταλαβα καλα θα γινεις πατερας..?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη έχω ένα κοριτσάκι 4άρων. Τώρα έρχεται ο μπόμπιρας με το καλό.  :baby:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη έχω ένα κοριτσάκι 4άρων. Τώρα έρχεται ο μπόμπιρας με το καλό.  :baby:

αυτα ειναι.... αντε με το καλο να ρθει ο γιος.. καληνυχτα σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το πεντάρι μου αν όχι pss9 τι λέτε για τα bilstein sport με λεπτή μπουκάλα?Άλλοι μου είπαν οτι και τα bilstein τα μαύρα είναι καλά.Για λίγο καλύτερα απο τα μαμά τα μαύρα δεν είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο και σπαζοκεφαλια ,κατελιξα και εβαλα στο gt αναρτηση της weitec την hicon gt .Αγορα απο εξωτερικο με κοστος 780 συν 20 μεταφορικα.Το αποτελεσμα πανω απο ικανοποιητικο καθως η αναρτηση ειναι ετσι ακριβως οπως την ηθελα για τα δικα μου δεδομενα.Το αυτοκινητο "εσφιξε" και μπαινεις στις στροφες με οσα εχεις ορεξη ,χωρις να κοπαναει σε καμια περιπτωση με αριστη αποσβεση ανωμαλιων.Επισης το χαμηλωσα και περιπου 3 ποντους απο οτι ηταν μαμα.

post-18083-0-34231800-1364075348_thumb.j

post-18083-0-80890900-1364075373_thumb.j

post-18083-0-12810300-1364075386_thumb.j

post-18083-0-12458400-1364075397_thumb.j

post-18083-0-63692500-1364075406_thumb.j

post-18083-0-92820000-1364075430_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι την βοηθεια σας παλι :crazy: ...

 

επειδη τα αμορτισερ ειναι χαλια σκεφτικα να βαλω μια αναρτηση ρυθμιζομενη καθ'υψος...

 

αλλα θελω να με βοηθησετε γιατι δεν ξερω που βαδιζω και "χαθηκα"...

 

ειδα στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* καποιες ποτ κανουν απο 250 εως 350(ψαχνω για λιγα χρηματα)

 

να τα link...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2091592/

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1864507/

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2091623/

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2542939/

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/433756/

 

μπορειτε να μου δωσετε οσοι ξερετε καποιο link απο ebay...σε καλη τιμη???γιατι εγω δεν ξερω τι να ψαξω....

 

θελω το αμαξι να παιζει απο το μαμα υψος εως οσο γινετε βαση της αναρτησης να χαμηλωνει..

 

απο σκληρoτητα δεν ξερω...τι πρεπει να βαλω???στο μαμα gt ειναι σκληρα?ημισκληρα? ή μαλακα???

φοραω 18 ρες πανω...

 

 

κατι ακομα...

αν θελω μετα να την ρυθμιζω στο υψος...πρεπει να βγαζω την ροδα???η μπορω και ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Activious απ ότι ξέρω αυτές οι αναρτήσεις είναι coilover αλλά ρυθμίζονται μόνο ως πρός το ύψος.Μπροστά έχει πιατέλο-παξιμάδι και πίσω απ ότι έχω δει είναι ένα αμορτισερ με ελατήριο που έχει βαλβίδα και ρυθμίζει 3 σκάλες ύψους.Στο εξωτερικό απ ότι έχω δει τις χρησιμοποιούν σαν πιο φθηνή επιλογή και έχουν απορρίψει εντελώς τον συνδιασμό αμορτισέρ-ελατηρίων.Εταιρίες που παίζουν σε χαμηλές τιμές είναι οι TA-Technix,JOM,FK και μετά οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα και επίσης μπορείς να ρυθμίσεις και άλλες παραμέτρους.Τώρα όσον αφορά τις TA-Technix έχουν πάρει έγκριση TUV που σημαίνει ότι είναι αξιόπιστες.Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά και δω...

http://www.saveltrade.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=170&Itemid=1

Για να τις ρυθμίσεις βγάζεις ρόδα και σφίγγεις η ξεσφίγγεις με ειδικό κλειδί για τις μπροστά.πίσω δεν ξέρω ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου εδωσες δεν εχει καποια για golf 5....

 

καποιο link απο ebay???ή απο καπου αλλου???

 

ποτε μπορεις να περασεις να τα πουμε απο κοντα???

Link to comment
Share on other sites

Δίλημμα που με έχει απασχολήσει πολύ κατα το παρελθόν... Φθηνή ρυθμιζόμενη ανάρτηση ή επώνυμος συνδιασμός αμορτισέρ και ελατηρίου? Το πρώτο έχει τα ρίσκα του, αν χαλάσει η ανάρτηση το πιθανότερο είναι να την παρεις παραμάσχαλα και να οικτείρεις την στιγμή που την αγόρασες...Γνωστός μου αμορτισερας στην Θεσ/νίκη με απέτρεψε απο την αγορά μιας τετοιας λεγοντας μου πως το τελευταιο διαστημα του ηρθαν 3 ατομα με τετοια αναρτηση που ''ανοιξε'' και φυσικα δεν μπορουσε να τους κανει τιποτα. Ο συνδιασμος πο την αλλη ειναι πιο ακριβος απο την μια απο την αλλη ομως εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.. Βεβαια συνηθως δεν πετυχαινεις τα επιθυμητα αποτελεσματα χαμηλωματος...Απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει...

Link to comment
Share on other sites

 Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα επώνυμη coilover της τάξεως των 1000-1200.Αλλιώς ένας καλός συνδυασμός αμορτισέρ-ελατηρίων.Και δεν είναι μόνο τα Bilstein που πανε και βάζουν όλοι εγώ βρήκα Weitec με δικά τους ελατήρια 30mm στα 530 με τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.