Jump to content
dennis

Service Golf TSi

Recommended Posts

ναι ε;

ΙΩΑΝΙΔΗΣ SPORT...στον Γέρακα Κλεισθένους 285

393.30e κόστος service στα 43.000 χμ ηταν το 3ο Δεν έχω το tsi έχω το golf 5 Το απλό στα 1.4

Αναλυτικά

Service -> 50e

Εμ φρένων (δεν βγάζω ακρη με τα γράμματα ) ->40 ευρώ

Καθαριστικό ->11.00e

Φιλτρο αέρος ->15.00ε

(ενα αλλο δεν διαβάζεται) ->5.80

φιλτρο λαδιού κ καμπίνας -> 14.80

Λάδια ( μου έβαλε 3 μπουκάλια του λίτρου τα είδα να τα ανοίγει μπροστά μου KOLBEN 1-40 ημισυνθετικό ) -> 75 ευρώ

Μπουζί ->28 ευρώ

Τακάκια οπίσθια ->48 ευρώ

Εμπρόσθια ->59 ευρώ

Μπρός πίσω γιαλοκαθαριστήρες -> 46.70 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 393.30 ΕΥΡΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΗΣΤΕΙΑ ..Ακουω τις γνώμες σας γιατι παρακαλάω να κάνω λάθος και να είναι λογικό το ποσό..ειδάλλως θα τον εκθέσω μέχρι εκει που δεν πάει..

Ρε παιδια οταν πατε σε ενα συνεργειο παντα θα ρωτατε τι θα αλλαχτει και ποσο θα πληρωσετε πριν γινει...

ειναι δυνατον να δωσεις 50 ευρω για κατι φρενων και να μην ξερεις τι ειναι?

τακακια μπρος πισω ηθελε το αμαξι η αυτοι τα αλλαξαν? τα παλια τα ειδες?

φιλτρο καμπινας ειχες αλλαξει στο προηγουμενο service? γιατι ξανα?

αν δεν μπορεις να βγαλεις τα γραμματα πως ξερεις στο επομενο τι πρεπει να αλλαξεις....

εχω 87000κμ και πανω απο 265 ευρω δεν εχω πληρωσει σε service....( σε αντιπροσωπεια παντα...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν πατε σε ενα συνεργειο παντα θα ρωτατε τι θα αλλαχτει και ποσο θα πληρωσετε πριν γινει...

ειναι δυνατον να δωσεις 50 ευρω για κατι φρενων και να μην ξερεις τι ειναι?

τακακια μπρος πισω ηθελε το αμαξι η αυτοι τα αλλαξαν? τα παλια τα ειδες?

φιλτρο καμπινας ειχες αλλαξει στο προηγουμενο service? γιατι ξανα?

αν δεν μπορεις να βγαλεις τα γραμματα πως ξερεις στο επομενο τι πρεπει να αλλαξεις....

εχω 87000κμ και πανω απο 265 ευρω δεν εχω πληρωσει σε service....( σε αντιπροσωπεια παντα...)

Μας δουλευουν ψιλο γαζι ολοι τους!

Εμενα μου εκανε ο καμπας στο γαλατσι ευθυγραμμιση (που αυτος μου ειχε χαλασει πριν) και μου πηρε 50 ευρω και δεν πηγαινε καθολου ισια.

Ξανα εκανα ιταλια με 20 ευρω και το αυτοκινητο παει τουφεκι!

Η καλυτερη λυση ειναι ή να γινουμε εμεις μηχανολογοι-μηχανικοι ή να βρουμε ενα δικομας συνεργειο οχι εξουσιοδοτημενο.

Αληθεια πως μπορουμε να μαθουμε τι αλλαζει σε καθε σερβις ετσι ωστε να τα πηγαινουμε σε δικους μας ανθρωπους?

Παντως μεγα-κλεψιμο τα σερβις στην Ελλαδα.Ιταλια που ρωτησα τα σερβις γινονται καθε 2ετια ή 25000 χλμ.Το πρωτο το δικο μας δεν υπαρχει στην ευρωπη!!!Θα ρωτησω σε κανενα Bosch Service να δω τι παιζει ;)

AAAAA και κατι αλλο!Εκανα το πρωτο σερβις στον 1 χρονο και 12000 χλμ,οταν ρωτησα για το δευτερο μου ειπαν οτι πρεπει να το κανω τον ιδιο μηνα του δευτερου χρονου ή 25000 (αν θυμαμαι καλα)!Eχω 17000 και δεν φθανω με τιποτα στα 25000 μεχρι τον αυγουστο που κλεινω 2ετια (το χρησιμοποιω λιγο το αυτοκινητο),γιατι να το κανω τον αυγουστο?

Το κλειδακι σερβις που βγαινει στο καντραν εχει καποια αξια?

Σε δευτερο γκολφ φσι που εχω επρεπε να κανει σερβις εδω και 5 μηνες και τωρα εβγαλε κλειδακι το οποιο μου λεει οτι πρεπει να γινει μετα απο 10000 χλμ ;).Γιατι να το εκανα πρωτα και να τους χαρησω τα ευρα μου?

Γιατι???Που ειναι τα longlife λαδια και σεβις???Καθε 10000 και βαλε εκανα και στο Avensis με πολυ λιγοτερα φραγκα!Γιατι στην ευρωπη καθε 2 χρονια και ελλαδα καθε χρονο?Μην μου απαντησετε "ο καιρος,η ζεστη,η κινηση" γιατι πλεον ολες οι χωρες της ευρωπης εχουν το ιδιο χαλι!

Edited by geocha
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν πατε σε ενα συνεργειο παντα θα ρωτατε τι θα αλλαχτει και ποσο θα πληρωσετε πριν γινει...

ειναι δυνατον να δωσεις 50 ευρω για κατι φρενων και να μην ξερεις τι ειναι?

τακακια μπρος πισω ηθελε το αμαξι η αυτοι τα αλλαξαν? τα παλια τα ειδες?

φιλτρο καμπινας ειχες αλλαξει στο προηγουμενο service? γιατι ξανα?

αν δεν μπορεις να βγαλεις τα γραμματα πως ξερεις στο επομενο τι πρεπει να αλλαξεις....

εχω 87000κμ και πανω απο 265 ευρω δεν εχω πληρωσει σε service....( σε αντιπροσωπεια παντα...)

Ρώτησα πρίν ξεκινήσει και μου είπε περίπου 280 ευρώ..Τα φρένα ήθελαν αλαγμα οπωσδηποτε και φίλτρα δεν είχα αλλάξει..

Τι να πώ οταν μου είπε 390 νόμιζα οτι έκανε πλάκα...

Οσο γι αυτές τις τιμές τι έχετε να πείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πρίν ξεκινήσει και μου είπε περίπου 280 ευρώ..Τα φρένα ήθελαν αλαγμα οπωσδηποτε και φίλτρα δεν είχα αλλάξει..

Τι να πώ οταν μου είπε 390 νόμιζα οτι έκανε πλάκα...

Οσο γι αυτές τις τιμές τι έχετε να πείτε;

Εγω το πρωτο service το εκανα στον Ρωρρη,απο το τηλεφωνο μου ειπε 120 ευρω.Τελικα μου πηρε 160 γιατι ηταν παλια η τιμη που μου ειπε!!!

;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

AAAAA και κατι αλλο!Εκανα το πρωτο σερβις στον 1 χρονο και 12000 χλμ,οταν ρωτησα για το δευτερο μου ειπαν οτι πρεπει να το κανω τον ιδιο μηνα του δευτερου χρονου ή 25000 (αν θυμαμαι καλα)!Eχω 17000 και δεν φθανω με τιποτα στα 25000 μεχρι τον αυγουστο που κλεινω 2ετια (το χρησιμοποιω λιγο το αυτοκινητο),γιατι να το κανω τον αυγουστο?

Το κλειδακι σερβις που βγαινει στο καντραν εχει καποια αξια?

Σε δευτερο γκολφ φσι που εχω επρεπε να κανει σερβις εδω και 5 μηνες και τωρα εβγαλε κλειδακι το οποιο μου λεει οτι πρεπει να γινει μετα απο 10000 χλμ :(.Γιατι να το εκανα πρωτα και να τους χαρησω τα ευρα μου?

Γιατι???Που ειναι τα longlife λαδια και σεβις???Καθε 10000 και βαλε εκανα και στο Avensis με πολυ λιγοτερα φραγκα!Γιατι στην ευρωπη καθε 2 χρονια και ελλαδα καθε χρονο?Μην μου απαντησετε "ο καιρος,η ζεστη,η κινηση" γιατι πλεον ολες οι χωρες της ευρωπης εχουν το ιδιο χαλι!

Γραφτους στα π@π@ρι@ σου και μην πας. Αυτοι αν ήταν δυνατον θα σου έλεγαν να πηγαίνεις κάθε εξάμηνο.

Εγω ακολουθώ δικό μου πρόγραμμα σερβις :cry:

Αλλαγή λαδιών καθε 7.500χλμ και σερβις κάθε 25.000χλμ. και όλα λειτουργούν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Γραφτους στα π@π@ρι@ σου και μην πας. Αυτοι αν ήταν δυνατον θα σου έλεγαν να πηγαίνεις κάθε εξάμηνο.

Εγω ακολουθώ δικό μου πρόγραμμα σερβις :D

Αλλαγή λαδιών καθε 7.500χλμ και σερβις κάθε 25.000χλμ. και όλα λειτουργούν οκ!

Βρε συ το δικο σου ειναι πιο συχνο απο αυτο που προτεινει η VW, δηλαδη αλλαγη λαδιων καθε 15.000 και γενικο καθε 30.000 tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ το δικο σου ειναι πιο συχνο απο αυτο που προτεινει η VW, δηλαδη αλλαγη λαδιων καθε 15.000 και γενικο καθε 30.000 tongue.gif

Αυτά τα λεει βάσει χιλιομέτρων. Βάσει χρόνου λέει έλα μια φορά για κάθε χρόνο.

Εγω λοιπόν που κάνω 8-10.000χλμ το χρόνο θα επρεπε μεχρι τα 30.000χλμ να ειχα κανει τρια σερβις ενω κανω μόνο ενα συμφωνα με το δικο μου προγραμμα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωτο service το εκανα στον Ρωρρη,απο το τηλεφωνο μου ειπε 120 ευρω.Τελικα μου πηρε 160 γιατι ηταν παλια η τιμη που μου ειπε!!!

;)B) B) :thumbsup::DB)

Το πρώτο servise στο Ρώρη μου κόστισε με τσ@τσι@ 160. Κανονικά είναι 180 γιούρια....

Link to comment
Share on other sites

εχουν γινει και αλλες τετοιες συζητησεις....

για αντιπροσωπειες απο επαρχια και απο αθηνα...

γνωμη μου ειναι παιδια οτι οταν ληξει η εγγυηση βρητε κανα αλλο συνεργειο εξουσιοδοτημενο..

αλλα να βλεπετε και τι αλλαζουν,ρωτηστε και εδω ανοιξτε και το βιβλιο service να δειτε τι πρεπει να γινει...

εγω παντως παιρνω και ενα τηλ την αντιπροσωπεια και λεω....''γεια σας θελω να κανω το service των χχχχχχ χιλιομετρων τι θα αλλαξουμε και ποσο θα παει..?''

και μετα οταν παω σε αλλο συνεργειο ξερω τι πρεπει να αλλαχτει...

σε μενα το επομενο ειναι στα 90.000.KM...

θα αλλαχτουν...

1) Λαδια, φιλτρο λαδιου.

2) Φιλτρο Αερος

3) Φιλτρο καμπινας. (προαιρετικο αλλα δεν πειραζει φτηνο ειναι..

4) Φιλτρο βενζινης

5) Μπουζι

6) βαλβολινες κιβωτιου

7) Ενας ελεγχος τα τακακια μπρος πισω, για να ξερω περιπου ποσο ακομα αντεχουν

:) Και ενας γενικος οπτικος ελεγχος, ελεγχος απο κατω, σφιξιμο η αναρτηση, γενικα να το δει ενα εμπειρο ματι οτι ολα ειναι σωστα στην θεση του.

Αυτα...

Αν βγαλεις τις βαλβολινες που θα τις αλλαξω τωρα ολα τα αλλα ειναι τα ιδια με το service των 30Κ και των 60Κ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα κατ αρχην απο οτι ξερω το κοστος των εργατικων ανεξαρτητα αυτοκινητου ειναι 22,80 κ αναλογα παλαιοτητα παιζει καποια εκπτωση.

αυτο που αλλαζει τισ τιμες ειναι τα λαδια.δεν σε υποχρεωνει το εργοστασιο να παρεις τα δικα του

υπαρχει μια λιστα με εγκεκριμενα λαδια κ απο κει κ περα ειναι στο χερι του καθε εποιχηρηματια να επιλεξει πιο απο τα εγκεκριμενα λαδια θα εμπορευεται.οποτε αναλογα το τι επιλεξει θα υπαρχουν κ αλλαγες στις τιμες.παντα για το σερβις των 15000 μιλαω δηλαδη λαδια κ φ.λαδιου

Edited by moulax
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα σας κανω μια χαζη ερωτηση....το golf tsi εχει πλεον συμπληρωσει της 15.000.δεν μου εχει βγαλει καποια ενδειξη για service.λετε να το παω για service η να περιμενω να βγαλει?δεν εχει συμπληρωσει ουτε χρονο.....α!και κατι αλλο αν τους παω δικα μου λαδια υπαρχει περιπτωση να μην τα δεχτουν?και μιλαμε για το γνωστο site για λαδια castrol ta 5-30

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα σας κανω μια χαζη ερωτηση....το golf tsi εχει πλεον συμπληρωσει της 15.000.δεν μου εχει βγαλει καποια ενδειξη για service.λετε να το παω για service η να περιμενω να βγαλει?δεν εχει συμπληρωσει ουτε χρονο.....α!και κατι αλλο αν τους παω δικα μου λαδια υπαρχει περιπτωση να μην τα δεχτουν?και μιλαμε για το γνωστο site για λαδια castrol ta 5-30

Εγώ στα 15000 το πήγα χωρίς να ανάψει ένδειξη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα σας κανω μια χαζη ερωτηση....το golf tsi εχει πλεον συμπληρωσει της 15.000.δεν μου εχει βγαλει καποια ενδειξη για service.λετε να το παω για service η να περιμενω να βγαλει?δεν εχει συμπληρωσει ουτε χρονο.....α!και κατι αλλο αν τους παω δικα μου λαδια υπαρχει περιπτωση να μην τα δεχτουν?και μιλαμε για το γνωστο site για λαδια castrol ta 5-30

Οχι δεν προκειτε να σου που τιποτα για τα λαδια!!

Δεν σου εχει αναψει ενδειξη ,γιατι το αυτοκινητο ειναι ρυθμισμενο με long life service.... ;)

Στα 15000 χλμ λενε οι αντιπροσωπειες για προφανεις λόγους.....

Βεβαια δεν κανει κακο,μονο καλο, να αλλαξεις λαδακια στα 15000....

Επίσης μόλις ρώτησα πόσο θα κοστίσει το 2ο servise στα 30000 πουα θα κάνω σε ένα μήνα και έπαθα το εγκεφαλικό....320 euro....

320?!!!!!!Μα καλα τι θα σου αλλαξουν? Ολοκληρο κινητηρα?....... new_killother.gif

Εγω παντως με δικα μου λαδια πληρωσα 130 ευρώ.Αν επαιρνα τα λαδια απο κει θα ηταν +60 ευρώ περιπου....δηλαδη 190 συνολο!!!!

Σε ποιον θα το πας?

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα σας κλέβουν κανονικά..

Στων 15,000 πλήρωσα 50Ε(φίλτρο λαδιού) τα λάδια δικά μου Castrol Edge

Στων 30.000 πλήρωσα 90Ε(Φίλτρο καυσίμου,φίλτρο λαδιού) τα λάδια δικά μου Castrol Edge

Λαμία τα έκανα και τα δύο στην Αντιπροσωπεία. Θεσσαλονίκη και κει ψιλοτσιμπάνε..

Ε όχι και 160 για μια αλλαγή λαδιών...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα σας κλέβουν κανονικά..

Στων 15,000 πλήρωσα 50Ε(φίλτρο λαδιού) τα λάδια δικά μου Castrol Edge

Το φίλτρο κάνει 15¤ άρα πλήρωσες 35¤ εργασία που είναι πολλά για αλλαγή λαδιών..

Στων 30.000 πλήρωσα 90Ε(Φίλτρο καυσίμου,φίλτρο λαδιού) τα λάδια δικά μου Castrol Edge

αν άλλαξες μόνο αυτά πάλι πολλά εργατικά..

Link to comment
Share on other sites

95Ε στα 15.000 ΣΥΝΟΛΟ

135Ε στα 30.000 ΣΥΝΟΛΟ

Τώρα απότι διαβάζω εδώ , σε σχέση με άλλους μια χαρά είναι...

Δηλαδή Black Gti υπάρχει αντιπροσωπεία που αλλάζει λάδια με λιγότερα από 35Ε τελική μαζί με ΦΠΑ ?

Σκάναρέ το και βάλτο να το δω.

Λαδια από χοντρική

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

95Ε στα 15.000 ΣΥΝΟΛΟ

135Ε στα 30.000 ΣΥΝΟΛΟ

Τώρα απότι διαβάζω εδώ , σε σχέση με άλλους μια χαρά είναι...

Δηλαδή Black Gti υπάρχει αντιπροσωπεία που αλλάζει λάδια με λιγότερα από 35Ε τελική μαζί με ΦΠΑ ?

Σκάναρέ το και βάλτο να το δω.

Λαδια από χοντρική

Τσαμπααααα. Στα 15000 πληρωσα ¤150-160 και στα 30000 ¤340 νομιζω καπου εκει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.