Jump to content
kospasTSI12345

Σταθερότητα του Golf στο δρόμο..

Recommended Posts

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες. . .Κάποιος μου είπε πρόσφατα '' τα Golf είναι σκοτώστρες, μακρυά από εμάς''. Το αστείο είναι πως ο ίδιος είναι και κάτοχος ενός PASSAT.....Μετά από λίγο καιρό σε μια συζήτηση με τον πατέρα μου ο οποίος έχει ένα Α3 sportback μου είπε πως οδηγώντας το TSI SRORTLINE που έχω, φοβήθηκε στο δρόμο ότι το αμάξι δεν έχει σταθερότητα. Εγώ διαγωνώ πάρα πολύ με όλα αυτά καθώς θεωρώ πως το golfaki μου είναι καταπληκτικό στο δρόμο. Τίθεται θέμα σταθερότητας λοιπόν? ή όλα αυτά είναι για να θάψουνε λίγο πιο βαθιά την σταθερή αξία GOLF και να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δώσανε για να πάρουν κάτι πιο ακριβό με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω μόνο από το Golf 3 οδηγικές εμπειρίες και μάλιστα πολύ θετικές στο θέμα της σταθερότητας.

Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι είναι καθαρά ζήτημα απαιτήσεων που έχει κάποιος από ένα αυτοκίνητο και συνεπώς το θέμα είναι πλέον υποκειμενικό.

Edit: I think ότι είμαστε σε λάθος Sub forum :wacko:

Edited by Natalia_F
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι το sportline εχει προβλημα στις στροφες..

δεν το εχω οδηγησει αλλα συμφωνα με οτι λενε τα περιοδικα(οτι εχει καλο κρατημα)...

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το GTI με τις 18άρες και είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. Έχω ήδη 50.000km και η ανάρτηση είναι λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά δεν υπάρχει ίχνος αστάθειας. Γέρνει λίγο παραπάνω απ' όσο θα ήθελα αλλά το αυτοκίνητο είναι βράχος. Σε σχέση με το τετρακίνητο ΤΤ που είχα πριν, είναι καλύτερο. Ο πισινός του δεν είναι τόσο νευρικός και η υποστροφή έρχεται πιο ομαλά.

Ίσως η εντύπωση να τους δίνεται από το πιο ψηλό κέντρο βάρους και την πιο μαλακή ανάρτηση. Σημειωτέον πως το Sportback με τον ψηλό 'ώμο' και τα μικρότερα παράθυρα, γενικά σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα στις υψηλές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι απο κρατηματα το golf...το Vαρι ειδικα ειναι οδηγηκη απολαυση...βεβαια εχω και μια ενδοια οτι το IIIαρι εστριβε πιο ταπα...εχω οδηγησει παντως 3-4-5 και θελω να πω οτι το 4αρι υπολειπεται στις στροφες ;) ;)

εχει εξελιχθει πολυ το σασι με τα ψαλιδια του golfV...

Y.Γ. για να μη παρεξηγουμε μιλαω για μαμα αυτοκινητα χωρις καμια μετατροπη, το 3αρι το GTi θυμαστε ποσο χαμηλο εβγαινε απο τη μανα του!!!

Υ.Γ. για το κρατημα του αυτοκινητου το 40% παιζει ρολο ο κινητηρας, η ροπη του και το ποσοστο μπλοκε...αρα και το GTi εχει καλυτερα κρατηματα απο το TSi!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο πρωτος που βριζω τα γκολφ για την αξιοπιστια τους αλλα η ενεργητικη ασφαλεια και η σταθεροτητα ειναι εντελως αλλο θεμα.

και εκει ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. ειδικα η εκδοση sportline ειναι χρυση τομη. το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ σταθερο και με τις σωστες αντιδρασεις σε περιπτωση κινδυνου. για να λεμε την αληθεια, στην κατηγορια του, η ενεργητικη ασφαλεια ειναι σεμιναριακη.

στην αξιοπιστια βεβαια λιγο μας τα χαλαει, αλλα για τη στιβαροτητα μη λεμε και ο,τι θελουμε.. το αμαξι σε αυτον τον τομεα ειναι κορυφαιο στην κατηγορια του.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες. . .Κάποιος μου είπε πρόσφατα '' τα Golf είναι σκοτώστρες, μακρυά από εμάς''. Το αστείο είναι πως ο ίδιος είναι και κάτοχος ενός PASSAT.....Μετά από λίγο καιρό σε μια συζήτηση με τον πατέρα μου ο οποίος έχει ένα Α3 sportback μου είπε πως οδηγώντας το TSI SRORTLINE που έχω, φοβήθηκε στο δρόμο ότι το αμάξι δεν έχει σταθερότητα. Εγώ διαγωνώ πάρα πολύ με όλα αυτά καθώς θεωρώ πως το golfaki μου είναι καταπληκτικό στο δρόμο. Τίθεται θέμα σταθερότητας λοιπόν? ή όλα αυτά είναι για να θάψουνε λίγο πιο βαθιά την σταθερή αξία GOLF και να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δώσανε για να πάρουν κάτι πιο ακριβό με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά.

Όταν πρωτοξεκίνησα να το οδηγώ και εγώ είχα πέσει στην ίδια "παγίδα" ! Οταν δηλαδή άρχιζα να πιέζω στις στροφές ένιωθα κάπως την ουρά να "ψαλιδίζει", φαινόταν δηλαδή σαν να ήταν ελαφρώς ασταθής. Και μάλιστα σκεφτόμουνα για τους συνήθεις ύποπτους (τους συντάκτες αυτοκινήτου εννοώ!): ρε τι λένε αυτοί για "βράχος" κλπ ?!?! Οσο όμως πίεζα παραπάνω και όσο περνούσαν οι ώρες πίσω από το τιμόνι τόσο πιο βεντούζα γινότανε το αυτοκίνητο και τόσο πιο σταθερή η ουρά.

Φυσικά αν θέλεις να παίξεις μπορείς να το κάνεις με τα κατάλληλα τσαλιμάκια στο τιμόνι, στα φρένα και στο γκάζι (και εκεί πιστεύω ότι έγκειται και η γοητεία της οδηγικής συμπεριφοράς του 5) και το αυτοκίνητο και θα γλιστρήσει και θα πετάξει ελαφρώς τον πισινό και ακόμη πιο εύκολα θα μπρουμιτιάσει...

Αν μιλάς και για υψηλές ταχύτητες τότε ακόμη περισσότερο (μιλάω για το GTI το οποίο είναι αρκετά σκληρό στις ψηλές ταχύτητες αλλά πιστεύω ότι οι υπόλοιπες εκδόσεις λόγω πιο ενδοτικών αναρτήσεων δεν θα υστερούν τόσο στην αίσθηση και την ασφάλεια και ταυτόχρονα θα προσφέρουν και λίγο παραπάνω άνεση) πιστεύω ότι πρόκειται για κάτι πολύ καλό για την εποχή μας. Σχετικά ήσυχο μέχρι τα 180 και γενικά καλό έλεγχος από τιμόνι,αναρτήσεις, φρένα κλπ (ένας αρκετά "ανήσυχος" φίλος με ένα TSI είναι απόλυτα ευχαριστημένος.)

ΟΜΩΣ αν κάποιος δεν θέλει να ψάξει το κάτι παραπάνω, πιστεύω ότι το 5 συνεπικουρούμενο από την καταπληκτική πίσω ανάρτηση θα τον βγάλει ασπροπρόσωπο από πολλά στραβά αρκεί φυσικά ταυτόχρονα ο οδηγός να το εμπιστευτεί ...

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

σαν κατοχος golf V εδω και 2.5 χρονια και με κοντα 96.000χλμ και με απεριοριστα ταξιδια και σε σχεση με αλλα αμαξια ιδιας κατηγοριας που εχω οδηγησει,το αυτοκινητο ειναι και γαμω στα κρατηματα του.εχω μπει σε στροφες με 160 και το αυτοκινητο σταθερο,μιλαω για μαμα αναρτηση και λαστιχα καλα

μαλλον αυτος που λεει οτι δεν εχει καλα κρατηματα δεν εχει ιδεα απο οδικησυμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι ολοι μας που λεμε οτι το Golf εχει καλη οδικη συμπεριφορα οτι παινευουμε το αμαξι μας.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν υπαρχει περιοδικο ή εκπομπη που να εχει αναφερει κατι αρνητικο για

το στησιμο και τη συμπεριφορα του.Το αντιθετο μαλιστα,αναφερουν οτι λογω της πισω αναρτησης εχει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα ακομα κ στο οριο.Εγω εχω οδηγησει μερικες φορες το Α3 Ambition (ειναι η σπορ εκδοση) και πιστευω οτι τα δυο αυτοκινητα πατουν το ιδιο καλα και ειναι το ιδιο σταθερα ακομα κ στις υψηλες ταχυτητες.Το μονο μειονεκτημα του Α3 ειναι το πολυ ελαφρυ τιμονι με αποτελεσμα να μην εχει ο οδηγος καλη αισθηση.

Παντως φιλε kospastsi12345 ο φιλος σου με το passat ειναι υπερβολικος.Ομως ειναι φυσικο να εχει καλυτερη αισθηση σταθεροτητας στις υψυλες ταχυτητες με το passat σε σχεση με το golf.Αλλιως παταει το μεγαλο αυτοκινητο κι αλλιως το μικρομεσαιο στις μεγαλες ταχυτητες (συγκρινοντας παντα αυτοκινητα της ιδιας εταιρειας ετσι;)

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Guest nionios
Ας πουμε οτι ολοι μας που λεμε οτι το Golf εχει καλη οδικη συμπεριφορα οτι παινευουμε το αμαξι μας.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν υπαρχει περιοδικο ή εκπομπη που να εχει αναφερει κατι αρνητικο για

το στησιμο και τη συμπεριφορα του.Το αντιθετο μαλιστα,αναφερουν οτι λογω της πισω αναρτησης εχει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα ακομα κ στο οριο.Εγω εχω οδηγησει μερικες φορες το Α3 Ambition (ειναι η σπορ εκδοση) και πιστευω οτι τα δυο αυτοκινητα πατουν το ιδιο καλα και ειναι το ιδιο σταθερα ακομα κ στις υψηλες ταχυτητες.Το μονο μειονεκτημα του Α3 ειναι το πολυ ελαφρυ τιμονι με αποτελεσμα να μην εχει ο οδηγος καλη αισθηση.

Παντως φιλε kospastsi12345 ο φιλος σου με το passat ειναι υπερβολικος.Ομως ειναι φυσικο να εχει καλυτερη αισθηση σταθεροτητας στις υψυλες ταχυτητες με το passat σε σχεση με το golf.Αλλιως παταει το μεγαλο αυτοκινητο κι αλλιως το μικρομεσαιο στις μεγαλες ταχυτητες (συγκρινοντας παντα αυτοκινητα της ιδιας εταιρειας ετσι;)

συμφωνω μαζι σου ;)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω μόνο από το Golf 3 οδηγικές εμπειρίες και μάλιστα πολύ θετικές στο θέμα της σταθερότητας.
μια χαρα ειναι απο κρατηματα το golf...το Vαρι ειδικα ειναι οδηγηκη απολαυση...βεβαια εχω και μια ενδοια οτι το IIIαρι εστριβε πιο ταπα...

Χαιρομαι...που ακουω τετοια λογια για το 3αρι....γιατι ειναι αληθεια :lol:καρτ κονονικο......

Οσο για το 5αρι,εχω οδηγησει το TSI sportline ... επαθα πλακα....σε ολους τους τομεις....ανεση,στοφες κτλ

Με ενα καλυτερο στησιμο θα κανει παπαδες....για μαμα αναρτησεις-ελατηρια υπεροχο!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν??/ Ένα απο τα ατού του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι το στήσιμο του και αυτό είναι κοινώς αποδεκτό ακόμη κι από ανθρώπους που δεν είναι fan της συγκεκριμένης φίρμας.

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι ολοι μας που λεμε οτι το Golf εχει καλη οδικη συμπεριφορα οτι παινευουμε το αμαξι μας.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν υπαρχει περιοδικο ή εκπομπη που να εχει αναφερει κατι αρνητικο για

το στησιμο και τη συμπεριφορα του.Το αντιθετο μαλιστα,αναφερουν οτι λογω της πισω αναρτησης εχει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα ακομα κ στο οριο.Εγω εχω οδηγησει μερικες φορες το Α3 Ambition (ειναι η σπορ εκδοση) και πιστευω οτι τα δυο αυτοκινητα πατουν το ιδιο καλα και ειναι το ιδιο σταθερα ακομα κ στις υψηλες ταχυτητες.Το μονο μειονεκτημα του Α3 ειναι το πολυ ελαφρυ τιμονι με αποτελεσμα να μην εχει ο οδηγος καλη αισθηση.

Παντως φιλε kospastsi12345 ο φιλος σου με το passat ειναι υπερβολικος.Ομως ειναι φυσικο να εχει καλυτερη αισθηση σταθεροτητας στις υψυλες ταχυτητες με το passat σε σχεση με το golf.Αλλιως παταει το μεγαλο αυτοκινητο κι αλλιως το μικρομεσαιο στις μεγαλες ταχυτητες (συγκρινοντας παντα αυτοκινητα της ιδιας εταιρειας ετσι:lol:

Αγαπητέ φίλε nasos_ea συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αν θες την γνώμη μου, δεν πιστεύω πως πειράζει και τόσο το ελαφρύ τιμόνι καθώς η σταθερότητα του AUDI είναι δεδομένη. Αισθάνεσαι να έχεις τον απόλυτο έλεγχο σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση δείνει σε μένα που το οδηγώ συχνά. Παρόλα αυτά βλέπω πως όλοι έχουμε την ίδια άποψη και με χαροποιεί ιδιαίτερα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως λόγω ροπής το TSI μήπως δεν ακούει τόσο καλά σε ακρέες συνθήκες (λόγω και έλειψης ESP). Δεν μου έχει δώσει τέτοια εντύπωση, αντιθέτως, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι...που ακουω τετοια λογια για το 3αρι....γιατι ειναι αληθεια :wacko:καρτ κονονικο......

Οσο για το 5αρι,εχω οδηγησει το TSI sportline ... επαθα πλακα....σε ολους τους τομεις....ανεση,στοφες κτλ

Με ενα καλυτερο στησιμο θα κανει παπαδες....για μαμα αναρτησεις-ελατηρια υπεροχο!!!! :baby:

Θανασακη δε γινεται να χεις και ανεση και κρατημα στις στροφες!!!!

με καλο στησιμο πιστευω χανεις σε ανεση...εγω μιλαω για μαμα αυτοκινητα χωρις να μπει χερι σε θεματα αναρτησης και ακαμπσιας του αμαξωματος!!!

το 3αρι μαμα θυμασαι ποσο ταπα εβγαινε...μπροστα κοντευε να βρει στους θολους!!!!

τωρα αυτο που λεω στον Nionio και δε το παραδεχεται...εμενα του λεω στριβει καλυτερα απο το δικο σου, ετσι οπως το εχω τωρα...με ελατηρια αμορτισερ μπαρες θολων αντιστρεπτικες καμπερ ...αν τα κανει ολα αυτα ενα 5αρι εννοειται οτι θα ειναι καλυτερο απο εμενα...

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Έχω Golf IV 1.6 και με λάστιχα 5ετίας (195/65) 1 μόνο φορά γλύστρισε η μούρη αλλά όχι σπουδαία πράγματα...

Με continental 205/60 που του έχω τώρα, και να προσπαθώ δεν φεύγει πόντο! Τραίνο.

Πόσο μάλλον που λέτε ότι οι άλλες σειρές είναι ακόμα καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω Golf IV 1.6 και με λάστιχα 5ετίας (195/65) 1 μόνο φορά γλύστρισε η μούρη αλλά όχι σπουδαία πράγματα...

Με continental 205/60 που του έχω τώρα, και να προσπαθώ δεν φεύγει πόντο! Τραίνο.

Πόσο μάλλον που λέτε ότι οι άλλες σειρές είναι ακόμα καλύτερες!

εμενα ρε φιλε μου οσο ηταν 1.4 μαζευα τη μουρη εφευγε ο κωλος...το αμαξι δεν εστριβε καλα, παρα μονο σε καινουργια ασφαλτο...απο τοτε που εβαλα τον 20vt η μουρη βιδωνεται, και δε παει πουθενα...ο δε κωλος ψαρευει αν πατησω φρενακι και στριψω αλλα αυτην την αισθηση δεν την αλλαζω με τιποτα, πολυ μ αρεσει!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ TA GOLF οσο περναει ο καιρος γινονται και καλητερα πιο στιβαρο πλαισιο και πιο καλες αναρτησεις ακομα και στο 5αρι ξυλωνεις δυο περιτα πραγματακια και κανεις ΠΑΡΤΥ

Link to comment
Share on other sites

Θανασακη δε γινεται να χεις και ανεση και κρατημα στις στροφες!!!!

με καλο στησιμο πιστευω χανεις σε ανεση...εγω μιλαω για μαμα αυτοκινητα χωρις να μπει χερι σε θεματα αναρτησης και ακαμπσιας του αμαξωματος!!!

το 3αρι μαμα θυμασαι ποσο ταπα εβγαινε...μπροστα κοντευε να βρει στους θολους!!!!

τωρα αυτο που λεω στον Nionio και δε το παραδεχεται...εμενα του λεω στριβει καλυτερα απο το δικο σου, ετσι οπως το εχω τωρα...με ελατηρια αμορτισερ μπαρες θολων αντιστρεπτικες καμπερ ...αν τα κανει ολα αυτα ενα 5αρι εννοειται οτι θα ειναι καλυτερο απο εμενα...

Γιαννακη δεν διαβασες καλα,λεω οτι για μαμα και καλα στριβει και εχει και ανεση........

αν το στησεις καλα τοτε θα κανει παπαδες...αυτο ειπα μιστερ!!! :rolleyes::D:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε nasos_ea συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αν θες την γνώμη μου, δεν πιστεύω πως πειράζει και τόσο το ελαφρύ τιμόνι καθώς η σταθερότητα του AUDI είναι δεδομένη. Αισθάνεσαι να έχεις τον απόλυτο έλεγχο σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση δείνει σε μένα που το οδηγώ συχνά. Παρόλα αυτά βλέπω πως όλοι έχουμε την ίδια άποψη και με χαροποιεί ιδιαίτερα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως λόγω ροπής το TSI μήπως δεν ακούει τόσο καλά σε ακρέες συνθήκες (λόγω και έλειψης ESP). Δεν μου έχει δώσει τέτοια εντύπωση, αντιθέτως, απλά το αναφέρω.

Θεωρω οτι παραειναι ελαφρυ το τιμονι του Α3.Καμια σχεση με του Γκολφ,το οποιο θεωρω πολυ καλο σε αισθηση.Οσο για το TSI πιστευω οτι δεν ειναι τοσα πολλα τα αλογα για να σε φοβισει στις ακραιες συνθηκες,στις οποιες ετσι κι αλλιως συμπεριφερεται πολυ καλα το αμαξι.Ισα ισα που η αυξημενη ροπη του αυτοκινητου,αν τη χρησιμοποιησεις σωστα στο οριο θα σε ξελασπωσει.Πιστευω βεβαια οτι το ESP επρεπε να ειναι στανταρ.Εγω το εχω βαλει εξτρα κ βλεπω οτι ειναι χρησιμη.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο '' τα golf ειναι σκοτωστρες μακρυα απο μας'' πρεπει να μεινει ως ατακα πιστευω...

Ποια τα golf που η γιαγια μου μολις εμαθε οτι πηρα γκολφ λεει...α αυτο ειναι γερο αμαξι μπραβο μπραβο..

στο θεμα τωρα, το V 1.6 που εχω σε σχεση με το 3 που ειχα, εχει παρα πολυ βιδωμενο κωλο. Σχεδον ολες τις φορες που μπαινω σε μια στροφη, η μουρη πρωτα γλιστραει. Τωρα σε μια κατηφορικη που αφησεις γκαζι και κανεις και λιγο τιμονια, η πισω αναρτηση δεν εχει και πολλα να κανει παρα να γλυστρισει λιγο.. αλλα σε σχεση με το Golf 3 ειναι πολυ πιο σταθερο (μιλαμε για μαμα αναρτησεις παντα!!)

Οσο για το Α3 το τιμονι του ειναι λιγο πιο αναισθητο, αλλα πιστευω σε νουμερα το ιδιο κρατημα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να υπαρχει διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

παιδες παντως πιστευω το 4αρι ειναι το χειροτερο απο αποψη στησιματος...δε ξερω αλλα το αυτοκινητο δε παταει στο δρομο οπως το 3αρι...μιλαω για μαμα καταστασεις ...γιατι αν ειναι να διαθεσω 4.000ευρω ε τοτε ναι θα στρβει...

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios
παιδες παντως πιστευω το 4αρι ειναι το χειροτερο απο αποψη στησιματος...δε ξερω αλλα το αυτοκινητο δε παταει στο δρομο οπως το 3αρι...μιλαω για μαμα καταστασεις ...γιατι αν ειναι να διαθεσω 4.000ευρω ε τοτε ναι θα στρβει...

οταν θα βαλω λαστιχα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

οταν θα βαλω λαστιχα τα λεμε

οποτε θελεις...κανονισε να τα βαλεις φτηνοτερα ομως τα επομενα!!!!

και που θες να τα πουμε στην πιστα?...χαχαχα στις 5 γυρες θα σε κανω να αναβεις δεξι φλας!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

τελικά νομίζω το 4ari είναι το πιο bouxesiko που βγήκε?????εγώ έχω το gti 150hp.Η αλήθεια είναι ότι είναι σταθερό δεν λέω,αλλα είναι νομίζω πολύ μαλακό και δεν σου δίνει την αίσθηση αμαξιού gti.Πάντως δεν έχω νιώσει ποτε ότι δεν έχει κρατήματα απλά δεν σου δίνει και την αμεσότητα που θα περίμενες...

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.