Jump to content
kospasTSI12345

βενζίνη για το Tsi 140 ....

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο tsi μου? έχω πάρει 5 - 6 αντιπροσωπίες και ο καθένας μου λέει τα δικά του. εγώ το έχω 6 μήνες σχεδόν και εκτος από 1-2 φορές που έβαλα απλή, του βάζω Super αμόλυβδη.κάνω καλά???

ο υπεύθυνος service μου είπε ότι επειδή καμία βενζίνη δεν είναι 95 οκτανίων που λένε, να βάζω 100ρα.

τις τέσσερεις τελευτέες μέρες λόγω της απεργίας αναγκάστηκα να φουλάρω απλή αμόλυβδη και αισθανομαι πως το αμάξι έχει χάσει αρκετή ροπή...μπορεί να είναι και η ιδέα μου .. αλλά όλοι μου λένε πως χάνει ροπή και καίει πιο πολύ και μπορεί να επηρεάζομαι από αυτό.

Μπορείτε να μου πείτε τελικά τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο αυτοκίνητο (tsi 140) για να μην κάνω του κεφαλιού μου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο tsi μου? έχω πάρει 5 - 6 αντιπροσωπίες και ο καθένας μου λέει τα δικά του. εγώ το έχω 6 μήνες σχεδόν και εκτος από 1-2 φορές που έβαλα απλή, του βάζω Super αμόλυβδη.κάνω καλά???

ο υπεύθυνος service μου είπε ότι επειδή καμία βενζίνη δεν είναι 95 οκτανίων που λένε, να βάζω 100ρα.

τις τέσσερεις τελευτέες μέρες λόγω της απεργίας αναγκάστηκα να φουλάρω απλή αμόλυβδη και αισθανομαι πως το αμάξι έχει χάσει αρκετή ροπή...μπορεί να είναι και η ιδέα μου .. αλλά όλοι μου λένε πως χάνει ροπή και καίει πιο πολύ και μπορεί να επηρεάζομαι από αυτό.

Μπορείτε να μου πείτε τελικά τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο αυτοκίνητο (tsi 140) για να μην κάνω του κεφαλιού μου?

Ευχαριστώ.

αν και στην ταπα του ρεζερβουαρ αναφερει ROZ95 τα αυτκινητο χανει ενα μερος της εκρηκτικοτητας του.... συν οτι εχει και μεγαλυτερη καταναλωση (το εχω διαπιστωσει 2 φορες που εβαλα απλη).

προσωπικη γνωμη ειναι να βαλεις 100 αρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα με την 95αρα ή την 100αρα.

Αλλα....

Με 20 ευρω 95αρα ή με 20 ευρω 100αρα κανω τα ιδια χιλιομετρα.

Αρα...

1. Πιο οικονομικα δεν ερχεται.

2. Καλυτερη-καθαροτερη καυση η 100αρα αφου χρειαζεται λιγοτερη.

100αρα αλλα και τα 1.22 (προς το παρον) το λιτρο εδω στο νησι...ΠΟΝΑΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο tsi μου? έχω πάρει 5 - 6 αντιπροσωπίες και ο καθένας μου λέει τα δικά του. εγώ το έχω 6 μήνες σχεδόν και εκτος από 1-2 φορές που έβαλα απλή, του βάζω Super αμόλυβδη.κάνω καλά???

ο υπεύθυνος service μου είπε ότι επειδή καμία βενζίνη δεν είναι 95 οκτανίων που λένε, να βάζω 100ρα.

τις τέσσερεις τελευτέες μέρες λόγω της απεργίας αναγκάστηκα να φουλάρω απλή αμόλυβδη και αισθανομαι πως το αμάξι έχει χάσει αρκετή ροπή...μπορεί να είναι και η ιδέα μου .. αλλά όλοι μου λένε πως χάνει ροπή και καίει πιο πολύ και μπορεί να επηρεάζομαι από αυτό.

Μπορείτε να μου πείτε τελικά τι βενζίνη πρέπει να βάζω στο αυτοκίνητο (tsi 140) για να μην κάνω του κεφαλιού μου?

Ευχαριστώ.

Οπως λεει κ ο mkaragiannhs,στην ταπα γραφει 95roz οποτε μπορεις να βαζεις 95αρα.Εμενα μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι ειναι καλυτερο να βαζεις κατοσταρα κι ετσι δεν εχω βαλει ποτε 95αρα.Βεβαια κ να μη μου ελεγαν κατι τετοιο,παλι 100αρα θα εβαζα αφου ειναι καλυτερο για τον κινητηρα.Εξαλλου κ αυτο που σου ειπαν οτι η 95αρα δεν ειναι καθαρα 95 οκτανια ειναι πολυ πιθανον αφου γινονται νοθειες με ουκ ολιγα παραδειγματα.Οποτε βαλε 100αρα και ας ειναι κ 97 οκτανια.Οσο για τα χλμ που βγαζει,το εχω δει σε ταξιδι με το αμαξι φιλου,οτι βγαζει περισσοτερα η 100αρα.Παντως στα 50 λιτρα, η διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο τυπων βενζινης ειναι 6 ευρω για μενα συμφωνα με τις τιμες του πρατηριου που βαζω.Οποτε τι να λεει;Προτιμω να δινω 6 ευρω παραπανω σε καθε γεμισμα κ να βαζω 100αρα.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 6 ευρώ ρε nasos!!!???

6.00 / 50 = 0.12 ευρώ στο λίτρο?

Λίγα μου φαίνονται, εκτός και αν μιλάς για shell vpower 95 και 100.

Edited by arkoudos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 6 ευρώ ρε nasos!!!???

6.00 / 50 = 0.12 ευρώ στο λίτρο?

Λίγα μου φαίνονται, εκτός και αν μιλάς για shell vpower 95 και 100.

1,05 ευρω η 95αρα κ 1,17 ευρω η κατοσταρα εχουν εκει που πηγαινω εγω.Μαλιστα η 100αρα ειχε κ 1,19 αλλα την κατεβασαν.Παντως βλεπω οτι την 100αρα την ανεβαζουν πιο δυσκολα απο την 95αρα.Ισως επειδη η 95αρα εχει πιο μεγαλη ζητηση κ το μεγαλο κερδος το εχουν απο αυτη κυριως.Βλεπω δηλαδη οτι πιο ευκολα ανεβαζουν ας πουμε 3 λεπτα την 95αρα παρα την 100αρα.Επισης μη σου φαινεται μικρη η διαφορα φιλε μου.Για σκεψου ποσες δραχμες ειναι τα 12 λεπτα κ θα δεις οτι ειναι αρκετη η διαφορα.Ειναι 40 δραχμες.Καποτε αν βλεπαμε 40 δραχμες διαφορα (κ λιγοτερη μη σου πω) δεν πλησιαζαμε. B)

Τελοσπαντων κ 7 ευρω να ειναι η διαφορα παλι την ιδια αποψη εχω.Βαζω κατοσταρα κ μαλιστα απο δυο το πολυ βενζιναδικα που εμπιστευομαι.Ετσι κ καλο κανω στον κινητηρα μου αλλα κ εχω το κεφαλι μου ησυχο σχετικα με τον αισθητηρα λ (δε μου περισσευουν 250 ευρο για αισθητηρα).

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Αφού δίνεις τα ίδια λεφτά για τα ίδια χιλιόμετρα, γιατι πονάει η 100άρα και όχι η 95άρα ?!?

Χαριτολογοντας το ειπα... B)

Αλλα οπως και να το κανουμε 1.22 ειναι ακριβη τιμη...

+1 στον Νασο παντως.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Lilian. Εγώ πάντως την Vpower 95 δεν την εμπιστεύομαι και πολύ. Γνωρίζω ότι η Vpower 100 έρχεται κατευθείαν από το εξωτερικό ή τέλος πάντων δεν πειράζεται στην Ελλάδα. Αλλά η Vpower 95 μου ακούγεται σαν προσπάθεια να χρυσώσει η SHell το χάπι.

Προσωπικά, ή απλή 95 ή Vpower 100 και το κεφάλι μου ήσυχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Lilian. Εγώ πάντως την Vpower 95 δεν την εμπιστεύομαι και πολύ. Γνωρίζω ότι η Vpower 100 έρχεται κατευθείαν από το εξωτερικό ή τέλος πάντων δεν πειράζεται στην Ελλάδα. Αλλά η Vpower 95 μου ακούγεται σαν προσπάθεια να χρυσώσει η SHell το χάπι.

Προσωπικά, ή απλή 95 ή Vpower 100 και το κεφάλι μου ήσυχο. :)

Αυτο ειναι μυθος.Ολοι απο τα διηλιστηρια στην Αθηνα παιρνουν.Το εχει αναφερει σε παλιο τοπικ μελος του κλαμπ που ειναι κ ιδιοκτητης πρατηριου.Παντως κι εγω αυτο εχω ακουσει.Ολοι απο Αθηνα παιρνουν κ μετα ο καθενας βαζει τις δικες του προσμιξεις οπως η shell βαζει στην Vpower καποια ουσια που καθαριζει τους κυλινδρους.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ο αριθμός των οκτανίων αφού και τα 95 αρκούν. Αυτό που λέει και το βιβλιαράκι είναι να είμαστε βέβαιοι ότι η βενζίνη που θα βάλουμε να ΜΗΝ έχει θείο. Το θείο είναι που κάνει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα που φούλαρα με 95 έχω δεί πολύ αισθητή διαφορά στις επιδόσεις του αυτοκινήτου.

Έχει χάσει δύναμη...Την 100ρα την βάζω με 1.05.......

Link to comment
Share on other sites

Που τη βάζεις τόσο φτηνή και θεωρητικά τόσο καλή ωστε να βλέπεις τέτοια διαφορά ?

1.084 ειχα δει σε ενα ΕΤΕΚΑ καπου στοπεριστερι κοντα στο media markt τωρα το κοντα μπορει ναναι και 10 λεπτα με το ααυτοκινητο δεν ξερω απο αθηνα!!

ε μια χαρα ειστε με τις τιμες Πριν 30 λεπτα εβαλα απλη 95αρα με 1,099

Link to comment
Share on other sites

Που τη βάζεις τόσο φτηνή και θεωρητικά τόσο καλή ωστε να βλέπεις τέτοια διαφορά ?

Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά πάντως υπάρχει.

Είναι στην αρχή της Πειραιώς (από Πειραιά), δύο βενζινάδικα απέναντι που έχουν ίδιες τιμές ....

Βάζω καιρό και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα που φούλαρα με 95 έχω δεί πολύ αισθητή διαφορά στις επιδόσεις του αυτοκινήτου.

Έχει χάσει δύναμη...Την 100ρα την βάζω με 1.05.......

Ελα Αλεκο....Ποοοσσσσο??? :)

Δεν με χαλασε εχθες.... 1,237!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.