Jump to content
svouras

Εξατμιση σε Tsi!

Recommended Posts

Οπως γνωριζουμε ολοι η μαμα εξατμιση εκτος απο ψιλομουφα ειναι και αθορυβη. Θα ηθελα καμμια ιδεα αλλα να παραμεινει αθορυβη -στο πολο ειχα αλλαξει 2 μια remus και τελος μια sebring.- τι εχετε να προτεινετε. υποψιν η εξατμιση μαμα ειναι τοποθετημενη πλαινα και πρεπει να παιξει και το αναλογo κοψιματακι στο σποιλερ μιας και δεν υπαρχει καθολου εξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει "ολόσωμη" και επώνυμη η λύση είναι μία! Miltek!

Διαφορετικά αν ψάχνεσαι μόνο για τελικό διάλεξε ότι νομίζεις πάνω κάτω όλες ίδιες είναι!

Αν και νομίζω θα σου βγεί πιο φθηνά κάποια από Έλληνα εξατμισά η οποίες όμως τις περισσότερες φορές είναι πιστά αντίγραφα επώνυμων με παρόμοια αξιοπιστία και χρόνο ζωής. Φρόντισε απλά να είναι ανοξείδωτη!

Edited by J.K
Link to comment
Share on other sites

Οπως γνωριζουμε ολοι η μαμα εξατμιση εκτος απο ψιλομουφα ειναι και αθορυβη. Θα ηθελα καμμια ιδεα αλλα να παραμεινει αθορυβη -στο πολο ειχα αλλαξει 2 μια remus και τελος μια sebring.- τι εχετε να προτεινετε. υποψιν η εξατμιση μαμα ειναι τοποθετημενη πλαινα και πρεπει να παιξει και το αναλογo κοψιματακι στο σποιλερ μιας και δεν υπαρχει καθολου εξοδος.

Παναγιωτη θα προτεινα να βαλεις κατι σε οβαλ.....(οχι στρογγυλο οβαλ) πιστευω θα του πηγαινει απιστευτα και θα κανεις και κατι διαφορετικο απο τους αλλους! ;)

μπορεις να βαλεις και 2 απολυξεις μια σε καθε πλευρα αλλα αλλαζεις ολο το τελικο καζανακι.....

Το κοψιμο δεν το γλιτωνεις....

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω ακουσει απο συζητησεις αλλων κατοχων Turbo αυτοκινητων,η επιλογη της εξατμισης δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση ,οσο ειναι στα ατμοσφαιρικα.

Ζητα τη συμβουλη φιλων που πραγματι ειδαν βελτιωση και εχουν εμπειρια απο αλλαγη.

Οσο για τη "μαμα" εξατμιση ιδιως σε αυτο το αυτοκινητο δε νομιζω οτι ειναι και τοσο "μουφα"...

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω ακουσει απο συζητησεις αλλων κατοχων Turbo αυτοκινητων,η επιλογη της εξατμισης δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση ,οσο ειναι στα ατμοσφαιρικα.

Ζητα τη συμβουλη φιλων που πραγματι ειδαν βελτιωση και εχουν εμπειρια απο αλλαγη.

Οσο για τη "μαμα" εξατμιση ιδιως σε αυτο το αυτοκινητο δε νομιζω οτι ειναι και τοσο "μουφα"...

+1

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω ακουσει απο συζητησεις αλλων κατοχων Turbo αυτοκινητων,η επιλογη της εξατμισης δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση ,οσο ειναι στα ατμοσφαιρικα.

Ζητα τη συμβουλη φιλων που πραγματι ειδαν βελτιωση και εχουν εμπειρια απο αλλαγη.

Οσο για τη "μαμα" εξατμιση ιδιως σε αυτο το αυτοκινητο δε νομιζω οτι ειναι και τοσο "μουφα"...

kai βεβαια δεν ειναι μουφα και εγω λεω μονο να βαλει διακοσμιτικα γιατι οντως θελει ψαξιμο για αλλαγη τελικου....και σωστη επιλογη....αλλα στην Ελλαδα λιγο δυσκολα αυτο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως γνωριζουμε ολοι η μαμα εξατμιση εκτος απο ψιλομουφα ειναι και αθορυβη. Θα ηθελα καμμια ιδεα αλλα να παραμεινει αθορυβη -στο πολο ειχα αλλαξει 2 μια remus και τελος μια sebring.- τι εχετε να προτεινετε. υποψιν η εξατμιση μαμα ειναι τοποθετημενη πλαινα και πρεπει να παιξει και το αναλογo κοψιματακι στο σποιλερ μιας και δεν υπαρχει καθολου εξοδος.

Φιλε μου svoura και εγω αυτο το προβλημα ειχα με την εξατμηση αλλα δεν την αλλαξα για το λογο οτι φοβηθηκα :o μην χασω την εγγυηση..!!ετσι εβαλα μια διακοσμητικη μπουκα oval που δεν κανει θορυβο ακαι φαινεται ωραια..!!θα σου δειξω και photo για να το δεις..Πιστευω πως ειναι καλη επιλογη και φτηνη!!80 ευρο μου κοστισε μαζι με την εργασια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου svoura και εγω αυτο το προβλημα ειχα με την εξατμηση αλλα δεν την αλλαξα για το λογο οτι φοβηθηκα :o μην χασω την εγγυηση..!!ετσι εβαλα μια διακοσμητικη μπουκα oval που δεν κανει θορυβο ακαι φαινεται ωραια..!!θα σου δειξω και photo για να το δεις..Πιστευω πως ειναι καλη επιλογη και φτηνη!!80 ευρο μου κοστισε μαζι με την εργασια.. ;)

ριξε να παρουμε καμμια ιδεα και που την εβαλες

Link to comment
Share on other sites

ριξε να παρουμε καμμια ιδεα και που την εβαλες

Φιλε Παναγιωτη ειμαι ο Νικος με ειχες γνωρισει στην πρωτη συναντηση του club ( με το κοκκινο το tsi με μασκα character) εαν θυμασε?

Εγω πηγα προχθες και εβαλα δυο αποληξεις στρογγυλες (inox) στον ζαπατινα, εγινε πολυ ωραιο μου εκοξε τον προφυλακτηρα πολυ καλα δεν εχω παραπονω!

Απλος με "εγδυσε" λιγακι μου πηρε 230 ευρο! Οκ φταιω και εγω που δεν του εκανα πολλα παζαρια!

Anyway τουλαχιστον εγινε πολυ καλη δουλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις διαφορα και να κερδισεις κανενα αλογο βαλε μια 63.5μμ απο dp και πισω..

Χειροποιητες μια χαρα ειναι,δεν βρισκω λογο να δωσεις τα 2πλασια λεφτα σε μια επωνυμη..

Καταλυτη μπορεις να αφησεις τον μαμα..

Οι μπουκες και τα τελικα ειναι μονο για εφε..

Η μαμα διαμετρος της εξατμισης σου ειναι 55μμ οποτε ειδικα αν σκοπευεις να βαλεις και κανενα προγραμμα τοτε η αλλαγη επιβαλεται..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη ειμαι ο Νικος με ειχες γνωρισει στην πρωτη συναντηση του club ( με το κοκκινο το tsi με μασκα character) εαν θυμασε?

Εγω πηγα προχθες και εβαλα δυο αποληξεις στρογγυλες (inox) στον ζαπατινα, εγινε πολυ ωραιο μου εκοξε τον προφυλακτηρα πολυ καλα δεν εχω παραπονω!

Απλος με "εγδυσε" λιγακι μου πηρε 230 ευρο! Οκ φταιω και εγω που δεν του εκανα πολλα παζαρια!

Anyway τουλαχιστον εγινε πολυ καλη δουλεια!!!!

Οχι απλως σε γδυσανε.... fire.gif

Και εγω στο Ζαπατινα στην Γαλατσιου ειχα παει και ειχα βαλει ενα ελευθερο τελικο αλλα το εβγαλα γιατι

συντονιζε στις 3.000 στροφες και ητανε κουραστικο (για διαφορες σε αλογα, καμμια οπως καταλαβα, ισως ελαχιστα στα "ψηλα")

και ξαναεβαλα το μαμα με δυο ομορφες μπουκες .

150¤ καλα ειναι??? love.gif

Και χωρις παζαρια και αψογη η δουλεια!

Οπου σε βρουνε ειναι... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη θα προτεινα να βαλεις κατι σε οβαλ.....(οχι στρογγυλο οβαλ) πιστευω θα του πηγαινει απιστευτα και θα κανεις και κατι διαφορετικο απο τους αλλους! :D

μπορεις να βαλεις και 2 απολυξεις μια σε καθε πλευρα αλλα αλλαζεις ολο το τελικο καζανακι.....

Το κοψιμο δεν το γλιτωνεις....

:thumbsup: +1

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό: http://rapidshare.com/files/69765867/DSC00144.JPG

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και με λογικό κόστος!!! <_<

Φιλε Bullalex,δεν εμφανιζεται η φωτο.Βγαζει μηνυμα οτι διαγραφηκε απο τον παροχέα...

Στον Ζαπατινα τοποθετηθηκαν και στο δικο μου,με κοστος 120€ μετα απο διαπραγματευσεις.

Πολυ καλη δουλεια και οι αποληξεις δειχνουν ποιοτικες συγκριτικα με αλλες φθηνοτερες υλοποιήσεις.

Δυστυχως ομως,χωρις "παζαρι" δεν βγαζεις ακρη με εμπορους αυτου του ειδους...

post-6671-1195143915_thumb.jpg

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Bullalex,δεν εμφανιζεται η φωτο.Βγαζει μηνυμα οτι διαγραφηκε απο τον παροχέα...

Στον Ζαπατινα τοποθετηθηκαν και στο δικο μου,με κοστος 120€ μετα απο διαπραγματευσεις.

Πολυ καλη δουλεια και οι αποληξεις δειχνουν ποιοτικες συγκριτικα με αλλες φθηνοτερες υλοποιήσεις.

Δυστυχως ομως,χωρις "παζαρι" δεν βγαζεις ακρη με εμπορους αυτου του ειδους..

.

Να υποθεσω οτι κοβουν τις εργοστασιακες και οξυγονοκολουν τις καινουργιες αποληξεις σωστα?? Επειδη ομως οι καινουργιες ειναι λιγο πιο μακριες απο τις μαμα οταν βαζεις μπρος δεν κουνιουνται ή τις σταθεροποιουνε? οσο για το << χωρις "παζαρι" δεν βγαζεις ακρη με εμπορους αυτου του ειδους..>> αστα να πανε φιλε

Link to comment
Share on other sites

.

Να υποθεσω οτι κοβουν τις εργοστασιακες και οξυγονοκολουν τις καινουργιες αποληξεις σωστα?? Επειδη ομως οι καινουργιες ειναι λιγο πιο μακριες απο τις μαμα οταν βαζεις μπρος δεν κουνιουνται ή τις σταθεροποιουνε? οσο για το << χωρις "παζαρι" δεν βγαζεις ακρη με εμπορους αυτου του ειδους..>> αστα να πανε φιλε

Ετσι ακριβώς κάνουν...Ειχα βγαλει φωτο κατα την τοποθετηση τους,που μπορεις να τις δεις εδω:

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery....r/89922/cat/500

Tο ποσο μακρυες θα ειναι,το κανονιζεις εσυ με το μαστορα.Δεν υπαρχει προβλημα κραδασμων οπως βλεπουμε σε καποια αυτοκινητα στο δρομο,αφου το καζανακι της εξατμισης ειναι καλα στερεωμενο και οι βασεις που το συγκρατουν καινουργιες.

Στη δικη μου περιπτωση βγηκαν λιγο πιο κολλητες απο οτι ειναι στο GTI-παρολο που ειναι δυο διαφορετικες αποληξεις-ομως το τελικο αποτελεσμα με ικανοποιει.

Φυσικα μου ειπε οτι οποιαδηποτε στιγμη,και για οποιαδηποτε "ρυθμιση" τους,μπορω να περασω απο το μαγαζι,χωρις χρεωση.Δεν ειναι χρονοβόρο,30' δουλεια ειναι max.

Link to comment
Share on other sites

H Φωτογραφία που είχα βάλει ξαναανέβηκε εδώ: http://rapidshare.com/files/72477337/Golf_V_Theofilos.rar

Μάλλον κάτι είχα κάνει λάθος την πρώτη φορά.....

Όσο για το κόστος: 110 euros τοποθετημένες (30cm μήκος και εξ' ολοκλήρου ανοξείδωτες)

Λόγω μήκους κοπήκαν για να μπουν ακριβώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις διαφορα και να κερδισεις κανενα αλογο βαλε μια 63.5μμ απο dp και πισω..

Χειροποιητες μια χαρα ειναι,δεν βρισκω λογο να δωσεις τα 2πλασια λεφτα σε μια επωνυμη..

Καταλυτη μπορεις να αφησεις τον μαμα..

Οι μπουκες και τα τελικα ειναι μονο για εφε..

Η μαμα διαμετρος της εξατμισης σου ειναι 55μμ οποτε ειδικα αν σκοπευεις να βαλεις και κανενα προγραμμα τοτε η αλλαγη επιβαλεται..

+φωνω απολυτα με τον ToM.μονο αισθητικους σκοπους και κατι ελαχιστα περνεις με τα τελικα.

εγω σκεφτομαι να αλλαξω ολη την εξατμιση μολις συμπληρωσω καποια km απο downpipe και cat μεχρι πριν το τελικο.

σαν τελικο θα αφησω το μαμα :excl: .

εαν πας σε custom μπορεις να βαλεις και ελευθερο τελικο χωρις να κοψεις το προφυλακτηρα.

να κανεις ενα αντιγραφο δηλαδη του μαμα χωρις να φαινονται οι μπουκες.ετσι και αλλιως μονο για το ματι θα ειναι το επιπλεον.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Bullalex,δεν εμφανιζεται η φωτο.Βγαζει μηνυμα οτι διαγραφηκε απο τον παροχέα...

Στον Ζαπατινα τοποθετηθηκαν και στο δικο μου,με κοστος 120€ μετα απο διαπραγματευσεις.

Πολυ καλη δουλεια και οι αποληξεις δειχνουν ποιοτικες συγκριτικα με αλλες φθηνοτερες υλοποιήσεις.

Δυστυχως ομως,χωρις "παζαρι" δεν βγαζεις ακρη με εμπορους αυτου του ειδους...

ΙοanGTs' εννοείς ότι σου πήρε 120ευρώ μόνο για τις διακοσμητικές μπούκες? Η εξάτμισή σου μαμά βγάζει δύο σωλήνες ή μία?? Εγώ στον Zapatina έβαλα σχεδόν τις ίδιες μπούκες (αν δεν είναι ακριβώς οι ίδιες) με τις δικιές σου με λιγότερα από 50ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός. Απλά εμένα είναι FSI και βγάζει μία σωλήνα η μαμα εξάτμιση. Θα ανεβάσω pic να το δείτε.

Link to comment
Share on other sites

ΙοanGTs' εννοείς ότι σου πήρε 120ευρώ μόνο για τις διακοσμητικές μπούκες? Η εξάτμισή σου μαμά βγάζει δύο σωλήνες ή μία?? Εγώ στον Zapatina έβαλα σχεδόν τις ίδιες μπούκες (αν δεν είναι ακριβώς οι ίδιες) με τις δικιές σου με λιγότερα από 50ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός. Απλά εμένα είναι FSI και βγάζει μία σωλήνα η μαμα εξάτμιση. Θα ανεβάσω pic να το δείτε.

2 σωλήνες βγάζει!!!

Λιγοτερα από 50ευρώ μου ακουγεται ακραίο εκτος αν:

1) εισαι συγγενής ή ''κολλητός΄΄ του,

2) Σου έβαλε ΄΄ελαφρώς'' μεταχειρισμένες,

3) Δεν είναι ανοξείδωτες αλλά γυαλισμένες,

4) ΄΄Δουλεύει για την ψυχή του παππού του΄΄ που λένε και στο χωριό μου.

Φαντάσου ότι αυτή που φοράει ο φίλος IoanGTs' (αν την αναγνωρίζω καλά) κοστίζει στον εξατμισά κοντά στο50άρικο, λιγάκι πιο κάτω βέβαια ;) (σαν ανταλλακτικό και μόνο, χωρίς όλα τα άλλα).

Οπότε μου φαίνεται απίθανο κάποιος να ταλαιπωρήθηκε να σου ανοίξει και τη 2η τρύπα από το καζάνι σου (ναι: όλα 2 υποδοχές για μπούκες έχουν απλώς σε άλλα είναι ανοιχτές και οι 2), να βάλει το ανταλλακτικό και την προσωπική του εργάσία για κέρδος λιγότερο από 15 ευρώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

post-6671-1196239046_thumb.jpg

ΙοanGTs' εννοείς ότι σου πήρε 120ευρώ μόνο για τις διακοσμητικές μπούκες? Η εξάτμισή σου μαμά βγάζει δύο σωλήνες ή μία?? Εγώ στον Zapatina έβαλα σχεδόν τις ίδιες μπούκες (αν δεν είναι ακριβώς οι ίδιες) με τις δικιές σου με λιγότερα από 50ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός. Απλά εμένα είναι FSI και βγάζει μία σωλήνα η μαμα εξάτμιση. Θα ανεβάσω pic να το δείτε.

Συμφωνω απολυτα με το φιλο Bullalex αφου στα TSI το τελικο βγαζει 2 αποληξεις απο "μαμα",απλα σταματουν πισω απο τον προφυλακτηρα.

Στα FSI που εχουν μονη αποληξη υπαρχουν αποληξεις,ετοιμες,απο ενα σε δυο,χωρις να χρειαστει να κανει παραπανω εργασια για την ρυθμιση που απαιτειται στις δυο ξεχωριστες των TSI.

Οσον αφορα το κοστος,εχω ακουσει τιμες για αποληξεις μονο,που ξεκινουν απο 70€ και φθανουν εως 200+€.

Οι τιμες λογω αυξημενης ζητησης εχουν ανεβει προφανως,αν παρεις σημερα ενα τηλ. να ρωτησεις,θα σου πει το λιγοτερο 150€...

Τωρα αν εσυ προλαβες να τις βαλεις με λιγοτερα ;) απο 50€,ησουν μαλλον απο τους πρωτους και την "εβγαλες" πολυ φθηνα...Καλου,κακου παντως κανε και το test με το μαγνητη,να δεις εαν κολλαει επανω...

post-6671-1196239651_thumb.jpg

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μου πήρε και δεν συμβαίνει τίποτα από αυτά που λες, εκτός αν δουλεύει για την ψυχή του παππού του, αυτό δεν το ξέρω.

Δε μου έχει ανοίξει δύο τρύπες. Έχει βάλει μια γωνία και την έχει κολλήσει με την ήδη διπλή μούκα η οποία είναι 1-2. Το έχω βάλει σαν λύση στιγμής γιατί έχω βάλει το φιλέτο του GTI και έμενε μια τρύπα, αλλά το έχω βολευτεί.... Μέχρι να αλλάξω τελικό. Το βασικό είναι ότι δείχνει πολύ όμορφο στα μάτια μου παντα.

Καλύτερα να κάνω upload μια φωτό να καταλάβεις ακριβώς για τι μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω μονο για δυο νικελ κομματια διακοσμητικης(γιατι κατι παραπανω δεν δινει)σωληνας?

εγω ξερω οτι με κατι παραπανω αλλαζεις ολο το τελικο.και οταν λεω τελικο εννοω και το καζανακι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.