Jump to content

Recommended Posts

εκτελεστής το λεωφορειακι

Ε όχι και λεωφορειάκι! Κανονικό αυτοκίνητο! Απλά το Golf είναι κουβαδάκι! :rolleyes:tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

αν σκευτεις ομως εσυ εργοστασιακα εχεις 280nm και πας με εργοστασιαη τουρμπινα 440 με s3 δν 8α πρεπε να πας πλ παραπανω??

Δεν έχεις άδικο, κι εγώ κάτι τέτοιο θα περίμενα. Αλλά είναι νούμερα τα οποία δημοσιεύει η APR και δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου! :) Και πιστεύω ότι είναι νούμερα αξιόπιστα (από τα όσα μπόρεσα μέχρι τώρα να διασταυρώσω).

Link to comment
Share on other sites

ε ειναι λιγο βανακι tongue.gif

tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Για να μη βαριέστε το θέμα αυτό, να σας πω ότι μετά το επόμενο ΣΚ θα σας κάνω παρουσίαση και τα παρακάτω:

* Σκάστρα Forge (έχει ήδη μπει).

* Κολάρα σιλικόνης νερού της Forge - μπλε (θα μπουν από Δευτέρα).

* Κολάρα σιλικόνης τούρμπο και intercooler της Forge - μπλε (τα περιμένω σε 10 μέρες).

* ΟΕΜ κάμερα οπισθοπορείας από την Kufatec.

* Car PC.

* Ψηφιακό μπαρόμετρο της Autometer.

Αυτά προς το παρόν. Μετά τις γιορτές θα ακολουθήσουν άλλα 2 projects (πίσω φρένα από R36 και LED φώτα ημέρας και LED φλας)... Κάτι άλλο προς το παρόν, δεν έχω στο νου μου... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

:p:p:p:p

Για να μη βαριέστε το θέμα αυτό, να σας πω ότι μετά το επόμενο ΣΚ θα σας κάνω παρουσίαση και τα παρακάτω:

* Σκάστρα Forge (έχει ήδη μπει).

* Κολάρα σιλικόνης νερού της Forge - μπλε (θα μπουν από Δευτέρα).

* Κολάρα σιλικόνης τούρμπο και intercooler της Forge - μπλε (τα περιμένω σε 10 μέρες).

* ΟΕΜ κάμερα οπισθοπορείας από την Kufatec.

* Car PC.

* Ψηφιακό μπαρόμετρο της Autometer.

Αυτά προς το παρόν. Μετά τις γιορτές θα ακολουθήσουν άλλα 2 projects (πίσω φρένα από R36 και LED φώτα ημέρας και LED φλας)... Κάτι άλλο προς το παρόν, δεν έχω στο νου μου... :p:p:p

Πέρασε το σ/κ και δεν είδαμε νέα τι θα γίνει θα περιμένουμε πολύ?? 8):D :D :D:(

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το σ/κ και δεν είδαμε νέα τι θα γίνει θα περιμένουμε πολύ?? :D:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes::D

:D:D:D:D

Δεν έχουν μπει ακόμη ΟΕΜ camera και PC, και είπα να τα βάλω όλα μαζί... :) ¶σε που το ΣΚ αναλώθηκε στο Trackday και δεν είχα χρόνο! Υπομονή, μέχρι το τέλος της εβδομάδας ελπίζω να είμαι κομπλέ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν και μου πηρε 30 λεπτα να διαβασω απο την αρχη το θεμα σου, εχω να πω οτι ειναι ενα απο τα πιο ομορφα και προσεγμενα αυτοκινητα που εχω δει ενω και απο δυναμη φενεται να "οργωνει"!!

Πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια! Keep tunning!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν και μου πηρε 30 λεπτα να διαβασω απο την αρχη το θεμα σου, εχω να πω οτι ειναι ενα απο τα πιο ομορφα και προσεγμενα αυτοκινητα που εχω δει ενω και απο δυναμη φενεται να "οργωνει"!!

Πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια! Keep tunning!!! ;)

Σε ευχαριστώ Σταύρο! Από ότι βλέπω όμως και από την υπογραφή σου, και το δικό σου πρέπει να ράβει τα πάντα στο δρόμο! :)

Τελικά όσοι περιμένετε φώτο από τα παραπάνω, θα περιμένετε μάλλον μέχρι την άλλη Τρίτη, γιατί την Δευτέρα ενδέχεται να μπει και intercooler από S3, μαζί με τα κολάρα σιλικόνης του τούρμπο και του intercooler που έρχονται την Παρασκευή... :nea:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αναμένουμε τις pics από τα νέα καλούδια που θα βάλεις.

Διαβάζοντας και εγώ πάντως 1η φορά όλο το topic, όντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στο αυτοκίνητο.

Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει βελτιωθεί συνολικά σε όλους τους τομείς εξίσου κινητήρας - ανάρτηση - ελαστικά & ζάντες - look και δεν έχει βελτιωθεί μονόπατα στον κινητήρα όπως λανθασμένα συμβαίνει μερικές φορές.

Πολύ καλή δουλειά, τούμπανο & κτήνος το Passat!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αναμένουμε τις pics από τα νέα καλούδια που θα βάλεις.

Διαβάζοντας και εγώ πάντως 1η φορά όλο το topic, όντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στο αυτοκίνητο.

Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει βελτιωθεί συνολικά σε όλους τους τομείς εξίσου κινητήρας - ανάρτηση - ελαστικά & ζάντες - look και δεν έχει βελτιωθεί μονόπατα στον κινητήρα όπως λανθασμένα συμβαίνει μερικές φορές.

Πολύ καλή δουλειά, τούμπανο & κτήνος το Passat!!

Τα βλέπεις Νίκο και κτήνος και λεωφορειακί και όλα αντε να δούμε τι άλλο θα κάνεις :blink::p Μέχρι που μπορεί να φτάσει το passat γιατι αν δεν απατώμαι δεν έχει φτιαχτεί άλλο έτσι ,keep going

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά!... :yahoo:

Και για να μη σας κρατάω και πολύ σε αγωνία, να σας δείχνω σιγά-σιγά όσα σας υποσχέθηκα! :p Είναι και χάλια ο καιρός, και οι φώτο είναι λίγο δύσκολο να βγουν καλές (από κολάρα, σκάστρες κλπ)

Βρείτε λοιπόν τις διαφορές!!! :p

img3040.jpg

img3042w.jpg

Ναι, σωστά το βρήκατε,η διαφορά είναι αυτό!

img3049.jpg

Και μερικές φώτο με το φως της ημέρας... Προφανώς μιλάμε για ψηφιακό μπαρόμετρο της Autometer... ;)

img3052.jpg

img3054o.jpg

Εν τω μεταξύ, το μπαρόμετρο δείχνει ότι το αμάξι ανεβάζει στο βαθύ γκάζι στα χαμηλά 1.7 bar και μετά έχει σταθερό 1.5!! Δεν ξέρω αν σε αυτό βοηθάει και η σκάστρα της Forge, στην οποία έβαλα το σκληρότερο ελατήριο που δίνει η Forge (το κίτρινο) για να ανοίγει πιο δύσκολα... Πάντως στο δρόμο πέφτει γάζωμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Νίκο , βέβαια δεν ξέρω αν θα χαλούσα το συρταράκι μου φαίνεται πολύ χρήσιμο, δεν ήθελες να είναι κάπου εμφανές μόνιμα ? και ίσως είναι και επικίνδυνο να το βλέπεις εκεί κάτώ :nea::lol: Αλλά πολύ καλή εφαρμογή. Να σε ρωτήσω γιατι γράφει -2 ??

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Νίκο , βέβαια δεν ξέρω αν θα χαλούσα το συρταράκι μου φαίνεται πολύ χρήσιμο, δεν ήθελες να είναι κάπου εμφανές μόνιμα ? και ίσως είναι και επικίνδυνο να το βλέπεις εκεί κάτώ ;) ;) Αλλά πολύ καλή εφαρμογή. Να σε ρωτήσω γιατι γράφει -2 ??

:nea: Δεν θέλω να το βλέπω συνέχεια. Το έβαλα ως όργανο ελέγχου για να τσεκάρω που και που (1 το μήνα ένα πράγμα) αν το αμάξι τουρμπίζει κανονικά. Δεν το ήθελα για να το τσεκάρω σε κάθε πάτημα του γκαζιού. Επίσης δεν ήθελα να χαλάσω το μαμά look του αυτοκινήτου. Εξάλλου δε νομίζω ότι ταιριάζει πολύ σε ένα Passat να έχει μέσα οργανάκια. Στο Stilo μου ας πούμε, έχω βάλει... 10!!! :p Όσο για το ντουλαπάκι, ήταν πάντα άδειο! Και βέβαια αν βγάλω το οργανάκι με την βάση, δεν θα φαίνεται τίποτα (ούτε το βίδωσα ούτε το κόλλησα)!

Όσο για το πόσο εύκολα το βλέπεις, είναι σε τέτοια θέση, που τουλάχιστον για την δική μου θέση οδήγησης, το βλέπεις κοιτόντας ανάμεσα από τις ακτίνες του τιμονιού. ;)

Τέλος, το -2 είναι -2 PSI, δλδ -0,14bar... (έχω χρησιμοποιήσει στο Stilo για χρόνια Autometer οργανάκια και είναι κορυφή και ας μετράνε σε PSI και F) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, πολύ καλό και προσεγμένο στην λεπτομέρεια το Passat, να το χαίρεσαι!

Μου αρέσει που δοκιμάζεις συνέχεια καινούργια πράγματα, με έναν ενθουσιασμό που παρασύρει και όσους διαβάζουν, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον γύρω από το αμάξι σου! Σαν παλιότερος, θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές. Keep it up!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, πολύ καλό και προσεγμένο στην λεπτομέρεια το Passat, να το χαίρεσαι!

Μου αρέσει που δοκιμάζεις συνέχεια καινούργια πράγματα, με έναν ενθουσιασμό που παρασύρει και όσους διαβάζουν, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον γύρω από το αμάξι σου! Σαν παλιότερος, θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές. Keep it up!

¶σε, φίλε Τάκη, δύσκολο μικρόβιο αν το κολλήσεις!! Φαντάζομαι ότι ξέρεις καλά τι εννοώ... :) Και το προηγούμενο αμάξι που είχα (FIAT Stilo) το είχα ρίξει κάπου στα 25.000€-27.000€ και τώρα το κράτησα και το έχω μετατρέψει σε Trackday αμάξι... Είναι που λένε η τρέλα δεν πάει στα βουνά... :p Είχα κι ένα Polo 6N παλιά (το πρώτο μου αμάξι, το '98). Κι εκείνο με ΑΒΤ spoiler, μάσκες αεροτομές, ΟΖ ζάντες, αναρτήσεις κλπ κλπ... :wacko:

¶σε που τώρα κυκλοφορώ με ένα intercooler από S3 κι ένα σετ κολλάρα Samco στο αμάξι και δεν μου κολλάει ύπνος! :p Περιμένω να μου έρθει και η εισαγωγή της dbilas την άλλη εβδομάδα... ¶σε! Μου μιλάς κι εγώ στον κόσμο μου!... :p Το άλλο Σάββατο θα καθαρίζω όλη μέρα το αμάξι και θα βγάζω φώτο!!! :p

Link to comment
Share on other sites

¶σε, φίλε Τάκη, δύσκολο μικρόβιο αν το κολλήσεις!! Φαντάζομαι ότι ξέρεις καλά τι εννοώ... smile.gif Και το προηγούμενο αμάξι που είχα (FIAT Stilo) το είχα ρίξει κάπου στα 25.000€-27.000€ και τώρα το κράτησα και το έχω μετατρέψει σε Trackday αμάξι... Είναι που λένε η τρέλα δεν πάει στα βουνά... biggrin.gif Είχα κι ένα Polo 6N παλιά (το πρώτο μου αμάξι, το '98). Κι εκείνο με ΑΒΤ spoiler, μάσκες αεροτομές, ΟΖ ζάντες, αναρτήσεις κλπ κλπ... wacko.gif

¶σε που τώρα κυκλοφορώ με ένα intercooler από S3 κι ένα σετ κολλάρα Samco στο αμάξι και δεν μου κολλάει ύπνος! blum.gif Περιμένω να μου έρθει και η εισαγωγή της dbilas την άλλη εβδομάδα... ¶σε! Μου μιλάς κι εγώ στον κόσμο μου!... blum.gif Το άλλο Σάββατο θα καθαρίζω όλη μέρα το αμάξι και θα βγάζω φώτο!!! blum.gif

Ρε Νίκο δεν κυκλοφορεί και κανένα εμβόλιο για την περίπτωσή μας.....worthy.gif άσε με την τρέλλα που έχουμε δεν μας πιάνει τίποτα,έχουμε αποκτήσει ανοσία!!!!hi.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρόκειται για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση, το θέμα κλειδώνει και θα ανοιχθεί μόνο με αίτημα του δημιουργού του, εφόσον θα έχει κάτι νεότερο να συμπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την Παρασκευή μπήκαν και οι ΟΕΜ κάμερα και το car pc... :) Λειτουργούν άψογα! Δεν κόλλησα ακόμη τις αναμονές των USB στο panel που έφτιαξα. Θα γίνει και αυτό...

Τετάρτη μπαίνει το intercooler και μάλλον και η εισαγωγή (ακόμη την περιμένω). Θα έχω τότε φώτο και από την σκάστρα και τα κολλάρα... :)

Εδώ 2 φώτο από το car pc...

img3079.jpg

img3083j.jpg

Κι εδώ η κάμερα, στην οθόνη και από έξω... ;)

img3087g.jpg

img3088.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε λοιπόν και το intercooler από S3, μαζί με σετ κολάρα της Samco. Όλα καλά με την τοποθέτηση. Από ότι μου είπε βέβαια ο μηχανικός μου, καλύτερα που δεν ήμουν εκεί, γιατί ξήλωσε όλη τη μούρη!!! Έβγαλα μια φώτο από κάτω, κι έβγαλα και μια φώτο από την σκάστρα Forge που χρωστούσα. Την Δευτέρα έρχεται και η εισαγωγή αέρα της dbilas και θα ολοκληρωθεί και αυτό το κεφάλαιο βελτιώσεων. Η συνέχεια, του χρόνου πάλι! ;)

Intercooler S3 & Samco κολλάρα...

img3094l.jpg

Σκάστρα Forge...

img3092x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η εισαγωγή!!! :lol::lol::lol:

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν κάπως έτσι...

1. Η εισαγωγή δείχνει πολύ ψαρωτική από εμφάνιση! :pardon:

2. Η τοποθέτησή της έγινε σε χρόνο dt. Το μόνο που χρειάστηκε, ήταν μια προέκταση στο λαμάκι που την πιάνει μπροστά.

3. Η ποιότητα κατασκευής της είναι πάρα πολύ καλή.

4. Δεν άλλαξε καθόλου ο θόρυβος! (και αυτό για μένα είναι το καλύτερο!) :lol:

5. Η τουρμπίνα ακούγεται πολύ λίγο στο άφημα του γκαζιού, αλλά αυτό για να το πετύχω πρέπει να το έχω στο χειροκίνητο... :lol:

6. Νιώθω ότι το αμάξι αρπάζει πιο εύκολα από πριν. Αλλά δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά χλμ.

Γενικότερα προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος! :lol: Περισσότερα σχόλια αφού κάνω μερικά χλμ... :lol:

18122009246small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η εισαγωγή!!! :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν κάπως έτσι...

1. Η εισαγωγή δείχνει πολύ ψαρωτική από εμφάνιση! :pardon:

2. Η τοποθέτησή της έγινε σε χρόνο dt. Το μόνο που χρειάστηκε, ήταν μια προέκταση στο λαμάκι που την πιάνει μπροστά.

3. Η ποιότητα κατασκευής της είναι πάρα πολύ καλή.

4. Δεν άλλαξε καθόλου ο θόρυβος! (και αυτό για μένα είναι το καλύτερο!) :lol:

5. Η τουρμπίνα ακούγεται πολύ λίγο στο άφημα του γκαζιού, αλλά αυτό για να το πετύχω πρέπει να το έχω στο χειροκίνητο... :lol:

6. Νιώθω ότι το αμάξι αρπάζει πιο εύκολα από πριν. Αλλά δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά χλμ.

Γενικότερα προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος! :lol: Περισσότερα σχόλια αφού κάνω μερικά χλμ... :lol:

18122009246small.jpg

http://cgi.ebay.de/V...=item58802111b6

Mετά απ΄ολα αυτά βάλτο ρε Νίκο και το κοντέρ από το R36!!!!sillyhorse1rb5.gifΝτρέπεσαι να πεις ότι 300αρίζεις!!!:whistling:Το πολύ-πολύ κάποιοι να τρίβουν τα μάτια τους χε,χε ονόματα δεν λέμε ξέρουν ποιο είναι αυτοί.....:lol:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν νικόλα επειδή έχω ακριβώς τα ίδια πράγματα με εσένα ακόμα και κολάρα σιλικόνης απλά είναι τις forge και το πρόγραμμα ανδριανάκης σε περιμένω οποτε θες για μια κόντρα από δευτερες η ακόμα και από στάση παρόλο που σπινιάρω τρελα . να ξέρεις εμενα δυναμόμετρο μου έδειξε 240hp και 35 κιλά ροπή είσαι λοιπόν όπως λες 40hp + από εμενα για να δούμε αν με έχεις....και μιλάω για το golfaki το mkv gti..... Σε παρακαλώ επειδή ψάχνω για το passat μου την ίδια camera ακριβώς μπορείς να μου πεις που να παο να την βάλω και ποσο κοστίζει ευχάριστο πολύ

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν νικόλα επειδή έχω ακριβώς τα ίδια πράγματα με εσένα ακόμα και κολάρα σιλικόνης απλά είναι τις forge και το πρόγραμμα ανδριανάκης σε περιμένω οποτε θες για μια κόντρα από δευτερες η ακόμα και από στάση παρόλο που σπινιάρω τρελα . να ξέρεις εμενα δυναμόμετρο μου έδειξε 240hp και 35 κιλά ροπή είσαι λοιπόν όπως λες 40hp + από εμενα για να δούμε αν με έχεις....και μιλάω για το golfaki το mkv gti..... Σε παρακαλώ επειδή ψάχνω για το passat μου την ίδια camera ακριβώς μπορείς να μου πεις που να παο να την βάλω και ποσο κοστίζει ευχάριστο πολύ

Απο δευτέρα ξέχνα το σε έχει αφήσει χιλιόμετρα παρόλα τα 400 κιλά παραπάνω. Από δευτέρα χιλιοστά ήμουν μπροστά sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif με 30 άλογα λιγότερα!!!! μετά πύραυλος ο Νίκος new_grrrr.gifnew_grrrr.gif Αλλά εγώ τον new_iloveyou.gif

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχουμε ξαναπει..τα αλογα δεν λενε τιποτα..η ροπη ειναι ολα τα λεφτα και οι στροφες που αποδιδει...εξαλλου δεν τρεχουμε αθηνα θεσσαλονικη για να μετρησουν και οι τελικες σε κοντρες αλλα το αρπαγμα...κοινως η ροπη και το φαναρι....ολα σε 0-400 κρινονται...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.