Jump to content
svouras

Η ενδειξη της ζωνης συνεχιζει και σφυραει!

Recommended Posts

Και οπως λεει ο τιτλος η ενδειξη της ζωνης συνεχιζει και σφυραει για κανα 2 δευτερα σταματαει και μετα ξανα μεχρι που σταματαει εντελως, παρολο που την εχω δεμενη. Σας εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

Και οπως λεει ο τιτλος η ενδειξη της ζωνης συνεχιζει και σφυραει για κανα 2 δευτερα σταματαει και μετα ξανα μεχρι που σταματαει εντελως, παρολο που την εχω δεμενη. Σας εχει συμβει?

Μηπως εχεις κανενα βαρυ αντικειμενο στο καθισμα του συνοδηγου;Αν οχι,μαλλον εχει προβλημα ο αισθητηρας στο κλιψακι της ζωνης και δε δινει σημα στον εγκεφαλο.Πηγαινε για να στο αλλαξουν.

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

To microswitch μεσα στο κλειστρο της ζωνης ισως.....

Δεν χρειαζεται φυσικα να ρωτησω αν στο εκανε απο την αρχη ή οχι....

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινισω, κτ που ξεχασα και ζητω συγνωμη, το εκανε στο δικο μου καθισμα και ημουν μονος στο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει καεί κάποιο αισθητιράκι στο κλιπάκι της ζώνης.Πηγαινε να το αλλάξεις αν είσαι εντός εγγύησης.

Εμένα πάλι μου κάνει κάτι ακόμα πιο κουφό! Όταν δεν φοράω ζώνη και χτυπάει το μπιπ- μπιπ , δεν ανάβουν τα πίσω φλας μου!! Τα μπροστά κανονικα! Και μόλις βάζω την ζώνη,όλα μια χαρά.

Μόνο το golf θα μπορούσε να το κάνει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει καεί κάποιο αισθητιράκι στο κλιπάκι της ζώνης.Πηγαινε να το αλλάξεις αν είσαι εντός εγγύησης.

Εμένα πάλι μου κάνει κάτι ακόμα πιο κουφό! Όταν δεν φοράω ζώνη και χτυπάει το μπιπ- μπιπ , δεν ανάβουν τα πίσω φλας μου!! Τα μπροστά κανονικα! Και μόλις βάζω την ζώνη,όλα μια χαρά.

Μόνο το golf θα μπορούσε να το κάνει αυτό!

οτι να ναι ειναι τα golf v!!! tongue.gif:huh:

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει καεί κάποιο αισθητιράκι στο κλιπάκι της ζώνης.Πηγαινε να το αλλάξεις αν είσαι εντός εγγύησης.

Εμένα πάλι μου κάνει κάτι ακόμα πιο κουφό! Όταν δεν φοράω ζώνη και χτυπάει το μπιπ- μπιπ , δεν ανάβουν τα πίσω φλας μου!! Τα μπροστά κανονικα! Και μόλις βάζω την ζώνη,όλα μια χαρά.

Μόνο το golf θα μπορούσε να το κάνει αυτό!

Ρε σεις το Golf V ειναι σκεπτομενο.Σε τιμωρει που δε φορας ζωνη.Την επομενη φορα μπορει να βρει κατι αλλο για να σου τη σπασει.Ας πουμε να σου ανοιξει την πορτα και να βγαλει μηνυμα στην οθονη "Fasten your seatbelt or exit the vechicle now" :lol: :lol: :lol:

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Η' ξέρω γω,αμα κανω καμια μλκια καμια φορά, να πεταχτει σε στυλ αεροσακου κανα χέρι απο το το τιμόνι, και να με φασκελώσει ! :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η' ξέρω γω,αμα κανω καμια μλκια καμια φορά, να πεταχτει σε στυλ αεροσακου κανα χέρι απο το το τιμόνι, και να με φασκελώσει ! :rolleyes::D :D

Στην περιπτωση μου θα τρωω μπουνιες. Καλυτερα να φοραω κρανος. tongue.gif . Και κτ αλλο οταν αναβει η ενδειξη της ζωνης αναβουν και τα φλας?

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf 5 ή ένδειξη της ζώνης ανάβει όταν ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας του καθίσματος απο ένα συγκεκριμένο βάρος.

Σε περίπτωση που δέν υπάρχει, αλλά ο αισθητήρας ανάβει, τότε υπάρχει ΜΕΓΑ πρόβλημα, καθώς πρεπει άν θυμάμαι καλά να

ανοιχτεί το κάθισμα...

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf 5 ή ένδειξη της ζώνης ανάβει όταν ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας του καθίσματος απο ένα συγκεκριμένο βάρος.

Σε περίπτωση που δέν υπάρχει, αλλά ο αισθητήρας ανάβει, τότε υπάρχει ΜΕΓΑ πρόβλημα, καθώς πρεπει άν θυμάμαι καλά να

ανοιχτεί το κάθισμα...

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

:rolleyes::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω κι εγώ λάθος, αυτά ισχύουν μόνο για το κάθισμα του συνοδηγού. Στο κάθισμα του οδηγού δεν υπάρχει ζυγαριά. Χτυπάει πάντα όταν δεν είναι κουμπωμένη η ζώνη στην ασφάλεια.

Δοκίμασε να ανασηκωθείς απο το κάθησμα όσο το αμάξι πάει πάνω απο το επιτρεπτό όρια για την ηχιτική ειδοποίηση και θα δείς.Εγώ άν θυμάμαι καλά το είχα κάνει κάποια στιγμή, και το φωτάκι έσβησε (λογικά σταμάτησε και ο ήχος, αλλά αυτό δέν το θυμάμαι)

Και πάλι, μπορεί να κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τουλάχιστον, για το κάθισμα του οδηγού χτυπάει πάντα (και μοιάζει λογικό, περιττή η ζυγαριά). Ακόμα και μόλις "βάζω μπροστά" ενώ είμαι έξω από το αυτοκίνητο (δεν είμαι τιραμόλας, καταλαβαινεις πώς). Βέβαια το δικό μου είναι ΜΥ2005. Δεν ξέρω αν το 'χουν αλλάξει. Δεν παίζει και ΕΤΚΑ τώρα. Και δεν είναι πρόβλημα του δικού μου, το χω δει και σε άλλο.

Και στο δικό μου αυτό κάνει. MY2007!

Link to comment
Share on other sites

Dis , σε εμένα δεν το κάνει αυτό...

Δλδ , οταν το ανάβω να βαράει.... Μετα τα 20χλμ χτυπάει...

Και στον συνοδηγό , οταν ανασηκωθεί λίγο , σταματάει να κουδουνάει και σβήνει και η ένδειξη....

Link to comment
Share on other sites

Όντως... Αισθητήρες βάρους έχει μόνο το κάθισμα του συνοδηγού. Στο οδηγού δεν χρειάζεται. Ο κατασκευαστής θεώρησε ότι εάν το αυτοκίνητο κινείται, κάποιος το οδηγεί! :huh:

Πάντως, εάν είναι εγγύηση, ΔΕΝ χρειάζεται να ανοιχτεί το κάθισμα... ΤΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ! Όπως επίσης, και το clip της ζώνης...

Link to comment
Share on other sites

Για του οδηγού ίσως το έχουν αλλάξει. Να διευκρινίσω ότι στο δικό μου το "ντιν-ντιν" χτυπάει 4-5 φορές μόλις δώσεις ρεύμα, μετά σταματάει και χτυπάει πάλι μετά τα 15km/h. Το λαμπάκι όμως είναι συνεχώς αναμμένο αν δεν κουμπώσεις τη ζώνη.

Στην πράξη δηλαδή για να μην χτυπήσει καθόλου πρέπει να φορέσω πρώτα τη ζώνη και μετά να γυρίσω το κλειδί.

Σε μένα χτυπάει μόνο αν περάσεις τα 15χαω. Όταν γυρίζω το κλειδί απλώς ανάβει το λαμπάκι και βγάζει το μήνυμα (Please fasten your seatbelt). Σου συνοδηγού, όπως τα είπε ο Νεοκλής.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι πρεπει να το αλλαξαν.

GTsport 07/2007 και η ενδειξη αναβει μονο οταν ξεπερασεις τα 22χλμ/ωρα (manual αυτοκινητου).

Ο προειδοποιητικος ηχος χτυπα ταυτοχρονα για 2 λεπτα και μετα σταματα.

Επισης αν συνεχισεις και δεν τη δεσεις,ξαναχτυπα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα το οποιο δε θυμαμαι τωρα ακριβως...

Φιλε σβουρα,ανακαλυψα το παρακατω θεματακι:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry179670

Στειλε ενα PM στο φιλο Lippi να σε ενημερωσει γαι την πιθανη βλαβη...

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι πρεπει να το αλλαξαν.

GTsport 07/2007 και η ενδειξη αναβει μονο οταν ξεπερασεις τα 22χλμ/ωρα (manual αυτοκινητου).

Επιτέλους έβαλαν μυαλό! Έπρεπε να ζήσετε στιγμές απείρου κάλλους (10/2004) που ο βομβητής ξεκινούσε να βαράει με το που έβαζες το κλειδί στη μίζα!!! fire.giffire.giffire.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια σταματησε μονο του να σφυραει. Το μονο που εκανα ηταν, την ωρα που ειχα προσδεθει, να κουνησω λιγακι το σημειο της ζωνης που κουμπωνει με το κλιπ. Παντως ευχαριστω για την βοηθεια. Τωρα αν μου το ξανακανει θα το παω στην αντι/πεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ (δες εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...p;#entry179670)

Τελικά μου άλλαξαν το κλείστρο της ζώνης (στα πλαίσια της εγγύησης)

Επίσης συνφορουμίτης ΄(δεν θυμάμαι ποιος, sorry) είχε ποστάρει τα εξής (αναφερόμενος σε ενδείξεις του VAG com):

Αν για κάποιο λόγο σας την σπάει το λαμπάκι και ο εκνευριστικός ήχος για την ζώνη τότε μπορείτε να τα βγάλετε κάνοντας τα εξής:

[select]

[17 - Instruments]

[Recode - 07]

Στον κωδικό από 0003101 το κάνετε 0001101 και τέλος (η γενικότερα από χχχ3χχχ το κάνετε χχχ1χχχ).

Edited by Lippi
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έβγαλα και ησύχασα

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο προβλημα...μια χτυπαει μια δεν χτυπαει...και οταν δεν χτυπαει ο βομβητης της ζωνης δεν ακουγεται και ο "ηχος" του φλας και αντιθετα οταν χτυπαει ο βομβητης ακουγεται και το τακ τακ του φλας.

Βεβαια το προτιμω χωρις ηχο αλλα εχω αφησει 2 φορες ανοιχτα τα alarm γιατι ξεχαστηκα...

Το πηγα στην Karenta Στον Πειραια και μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι ηλεκτρονικο και οτι θα αλλαξουμε το κοντερ!!! Εντος εγγυησης ευτυχως...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα, δηλαδη ειτε συνεχιζε και χτυπαγε ενω κουμπωνα ζωνη και δεν ειχα τιποτε στο καθησμα συνοδηγου ειτε ενω πηγαινα χτυπαγε ξαφνικα για λιγο και σταματαγε

τελικα εφταιγε ο αισθητηρας στο καθισμα του συνοδηγου, που για να αλαχθει, γδυνεται ολο το καθισμα

ειχε προηγηθει αλλαγη των κλιπ και των 2 ζωνων αλλα το προβλημα συνεχιζε να υπαρχει

ολα μπηκαν εγγυηση, και μετα απο εναμισι χρονο τωρα , no problem

Edited by Nik GT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.