Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

στην ιδια κατηγορια με τα περισοτερα ειναι οσον αφορα την ποιοτητα.τα χαρακτηριστικα του ειναι μετρια προς καλα,ενα λαδι για 8-9000 χιλιομετρα.

οι διαφορες που εχει με το 4200 ειναι στις προδιαγραφες.το 4200 εχει περισοτερες και 2 ακομα σημαντικες,η μια οπως ειπαμε ειναι η πιο σημαντικη της μερτσεντες.

λεει μεσα 

Παράθεση

υπερκαλύπτει ακόμη και τις αυστηρότερες απαιτήσεις δοκιμών ονομαστών κατασκευαστών οχημάτων. 

 

https://www.q8oils.com/automotive/the-importance-of-the-mb-229-52-specification/

 

οχι οτι της βαγκεν δεν ειναι αυστηρη,μετα της μερτσεντες ειναι η πιο αυστηρη και καλο ειναι να εχουμε και τις 2 στο λαδι που θα χρησιμοποιησουμε αν ψαχνουμε την καλυτερη επιλογη λαδιου.αυτο πληρωνεις παραπανω στο 4200 οπως επισης οτι ειναι πιο χοντρο λαδι για Χ30αρι,το KV100 ειναι 12,2.

 

 

Edited by alex12
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alex12 said:

στην ιδια κατηγορια με τα περισοτερα ειναι οσον αφορα την ποιοτητα.τα χαρακτηριστικα του ειναι μετρια προς καλα,ενα λαδι για 8-9000 χιλιομετρα.

οι διαφορες που εχει με το 4200 ειναι στις προδιαγραφες.το 4200 εχει περισοτερες και 2 ακομα σημαντικες,η μια οπως ειπαμε ειναι η πιο σημαντικη της μερτσεντες.

λεει μεσα 

 

https://www.q8oils.com/automotive/the-importance-of-the-mb-229-52-specification/

 

οχι οτι της βαγκεν δεν ειναι αυστηρη,μετα της μερτσεντες ειναι η πιο αυστηρη και καλο ειναι να εχουμε και τις 2 στο λαδι που θα χρησιμοποιησουμε αν ψαχνουμε την καλυτερη επιλογη λαδιου.αυτο πληρωνεις παραπανω στο 4200 οπως επισης οτι ειναι πιο χοντρο λαδι για Χ30αρι,το KV100 ειναι 12,2.

 

 

Βασικά θα το πάρω να το δοκιμάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2023 at 4:13 ΜΜ, alex12 said:

γνωριζω οτι το 507 ειναι για 5-30.. δεν γνωριζω ομως ολους τους κινητηρες τι παιρνουν.

το δικο σου ειναι? απο ενα ψαξιμο νομιζω οτι ειδα οτι παιρνει και 0-30,κανω λαθος? αλλα δεν εχει διαφορά.

 

 μολις ειδα στην υπογραφη σου οτι εβαλες προγραμμα.

συνηθως στα βελτιωμενα προτεινεται και ενα λαδι με μεγαλυτερο hths  κοντα στο 3.8-9, γιατι εχουν αυξημενες απαιτησεις.

 

αλλα 5-30 η' 0-30 με μεγαλυτερο hths απο 3.6 δεν υπαρχει ακομα και στα ρεντλαιν που ειναι εκτος εγκρισεων. και εκτος προδιαγραφων ιξωδους δλδ. ενω προτεινεται ΜΟΝΟ 5-30  εγω δεν προκειται να συμβουλευσω κανεναν να βαλει μεγαλυτερο δλδ. 5-40

 

επειδη δεν δινει πληροφορια για το λαδι της σελ που επελεξες (ακομα και να το ζητησεις με μειλ δεν θα σου στειλουν την πληροφορια,ειναι απο αυτες) θεωρω οτι ειναι στο 3.6 απο τα χαρακτηριστικα που δινει ,οποτε εισαι καλυμμενος.

Από το 0W-30, χίλιες φορές καλύτερο το 5W-30 (ειδικά για τις 2 τουρμπίνες στο δικό μου), οπότε ρευστότητα 5W-30 μόνο βάζω.

 

Παρήγγειλα τελικά τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30, για να δω κι αυτά. 

 

Παραθέτω από κάτω τα χαρακτηριστικά τους για σύγκριση με τα Castrol Edge Professional LL 5W-30:

 

SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 5W-30

Pour Point: -48 °C

Flash Point: 240 °C

Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 159

Viscosity: Kinematic: 74 mm2/s at 40°C // 12,2 mm2/s at 100°C

TBN: - mg KOH/gr

HTHS 100 °C: - 

-------------------------------------

 

Castrol Edge Professional III 5W-30 VW 507 00

Pour Point: -39 °C

Flash Point: 196 °C

Density 851 kg/m³ (0.851 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 173

Viscosity: Kinematic: 66 mm2/s (66 cSt) at 40°C // 11,6 mm2/s (11,6 cSt) at 100°C

TBN: 6 mg KOH/gr

HTHS 100 °C: 3,58

 

On 10/10/2023 at 3:27 ΜΜ, Derv_7 said:

Επειδή ψάχνω για εναλλακτική στο LM TOP TEC 4200 λόγω οτι έχει πάει στα ουράνια η τιμή του έβλεπα το Longlife III 5W-30 το οποίο έχει approval για 504.00.

Εδώ είναι τα specs του.

https://pim.liqui-moly.de/pdf/en_GB/liqui/34/P003758

 

Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς.

Έχει όντως διαφορές με το 4200? 

 

 

 

Γιατί δεν παίρνεις το Shell για δοκιμή; Βγαίνει 49€ το 5λιτρο.

Edited by topmar
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2023 at 9:07 PM, topmar said:

Από το 0W-30, χίλιες φορές καλύτερο το 5W-30 (ειδικά για τις 2 τουρμπίνες στο δικό μου), οπότε ρευστότητα 5W-30 μόνο βάζω.

 

Παρήγγειλα τελικά τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30, για να δω κι αυτά. 

 

Παραθέτω από κάτω τα χαρακτηριστικά τους για σύγκριση με τα Castrol Edge Professional LL 5W-30:

 

SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 5W-30

Pour Point: -48 °C

Flash Point: 240 °C

Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 159

Viscosity: Kinematic: 74 mm2/s at 40°C // 12,2 mm2/s at 100°C

TBN: - mg KOH/gr

HTHS 100 °C: - 

-------------------------------------

 

Castrol Edge Professional III 5W-30 VW 507 00

Pour Point: -39 °C

Flash Point: 196 °C

Density 851 kg/m³ (0.851 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 173

Viscosity: Kinematic: 66 mm2/s (66 cSt) at 40°C // 11,6 mm2/s (11,6 cSt) at 100°C

TBN: 6 mg KOH/gr

HTHS 100 °C: 3,58

 

 

Γιατί δεν παίρνεις το Castrol για δοκιμή; Βγαίνει 49€ το 5λιτρο.


 

 

On 10/14/2023 at 9:07 PM, topmar said:

Από το 0W-30, χίλιες φορές καλύτερο το 5W-30 (ειδικά για τις 2 τουρμπίνες στο δικό μου), οπότε ρευστότητα 5W-30 μόνο βάζω.

 

Παρήγγειλα τελικά τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30, για να δω κι αυτά. 

 

Παραθέτω από κάτω τα χαρακτηριστικά τους για σύγκριση με τα Castrol Edge Professional LL 5W-30:

 

SHELL HELIX ULTRA PROFESSIONAL AV-L 5W-30

Pour Point: -48 °C

Flash Point: 240 °C

Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 159

Viscosity: Kinematic: 74 mm2/s at 40°C // 12,2 mm2/s at 100°C

TBN: - mg KOH/gr

HTHS 100 °C: - 

-------------------------------------

 

Castrol Edge Professional III 5W-30 VW 507 00

Pour Point: -39 °C

Flash Point: 196 °C

Density 851 kg/m³ (0.851 g/cm³) at 15°C

Viskosity Index: 173

Viscosity: Kinematic: 66 mm2/s (66 cSt) at 40°C // 11,6 mm2/s (11,6 cSt) at 100°C

TBN: 6 mg KOH/gr

HTHS 100 °C: 3,58

 

 

Γιατί δεν παίρνεις το Castrol για δοκιμή; Βγαίνει 49€ το 5λιτρο.

Τελικά πήρα 35 ευρώ προχθές που είχε εκπτώσεις αυτο https://www.liqui-moly.com/en/longlife-iii-sae-5w-30-p003758.html#20820 από autodoc.

θα το δοκιμάσω και θα σας πω. 
θα βγάλω και φώτο όταν μου έρθουν να το δείτε :)

Edited by Derv_7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα..οταν βλεπετε χαμηλο Viskosity Index: 159 ας πουμε στο λαδι της σελ πιο πανω αυτο σημαινει οτι εχει καλη βαση λαδιου και προσεγμενα προσθετα. βασικα η σελ σε συνεργασια με την μομπιλ εχουν φτιαξει μια εταιρεια https://www.infineum.com/en-gb/about/ με την οποια παραγουν προσθετα που δινουν και σε αλλες εταιρειες λαδιων και blenders .. μιλαμε για σοβαρες εταιρειες αυτες οι 2. πρωτοπορες με επενδυσεις σε ερευνα πανω στην επιστημη των λαδιων.

αν ομως ποτε δειτε Viskosity Index απο 190 και πανω ,η LMoly  το κανει συχνα αυτο, σε ενα λαδι ψιλο δλ. 30αρι τοτε μεινετε μακρια.αυτο σημαινει οτι το λαδι βασης δεν ειναι πολυ καλης ποιοτητας και στα προσθετα εχουν βαλει πολλους viscosity modifiers, μια φτηνη λυση για να ενισχυσουν και να διατηρήσουν το ιξωδες ψηλα,το οποιο ομως εχει το μειονεκτημα οτι χανεται σχετικα πολυ πιο γρηγορα απο ενα αλλo λαδι που εχει καλυτερη βαση λαδιου.

 

οσο για το ιξωδες ..θα το ξαναπω..σημασια δεν εχει το ιξωδες αλλα το hths..αν απο τα χαρακτηριστικα του λαδιου συνδυαζονται με τετοιο τροπο που σας ανελυσα ωστα να δινουν ενα δυνατο αποτελεσμα καλης ποιοτητας προιοντος τοτε ενα 0-30  μπορει να ειναι καλυτερο και πιο δυνατο,πιο παχυ πιο ανθεκτικο αρα πιο καλο λαδι απο ενα 5-30.

στην αμερικη ,οι γνωστες ,περισοτερο τα 0-30,0-40 κυνηγανε και αυτοι ξερουν πολυ καλα απο λαδια. απλα δεν υπαρχουν παντα καλυτερα λαδια σαυτα τα ιξωδη απο τα 5-30 ,5-40

επισης επαναλαμβανω οτι το τελικο αποτελεσμα εχει σημασια και οχι παντα τα επιμερους χαρακτηριστικα ,που ομως .αυτο το τελικο αποτελεσμα φαινεται ,σαν δεικτης, καταρχην απο τα χαρακτηριστικα αλλα και απο αναλυσεις - παρατηρησεις θερμοκρασιων και blackstone. 

ας πουμε εχω δει μετρησεις απο blackstone αλλα και χρηστων μετρησεις θερμοκρασιων οπου ενα mobil 1 fs 0-40,   castrol 0-30 ηταν πολυ  ανθεκτικα σε σκληρη χρηση ακομα και πιστας. ειδικα το 0-40 ειναι και το ΟΕΜ λαδι που βγαζει η πορσε σε ορισμενα μοντελλα της σε συνεργασια με την mobil.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρτι αφιχθέντα τα λάδια Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL, για τις επόμενες 2 αλλαγές (2 έτη). 

PXL_20231020_155452187.MV_copy_1031x756_copy_1031x756.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!
Σειρά μου να φλεξάρω φωτογραφίες από τα καινούργια λάδια και συμπληρώματα για τα αυτοκίνητα της οικογένειας

 

 

IMG_0727.jpeg

IMG_0728.jpeg

IMG_0729.jpeg

IMG_0730.jpeg

IMG_0731.jpeg

IMG_0732.jpeg

IMG_0733.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με το ceratec. Νομίζω οτι οδηγάω τετρακύλινδρο..

Ο κινητήρας έστρωσε…δεν κάνει αυτά τα σακοτινάγματα :) που έκανε πριν.

Μέχρι τώρα μόνο θετικές εντυπώσεις. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην Ομάδα ,

 

Ύστερα από αναμονή 10 μηνών παρέλαβα τέλη Ιουλίου το Golf GTI clubsport.(Πρωην κατοχος Tiguan MK2 2.0 TDI 4 motion)

Θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα τι λάδι(Μάρκα) έχει να προτείνει για προδιαγραφή 504/507 με ιξώδες 

0W/30

 

Επισυνάπτω και 2 φοτο κατα την παραλαβή του περί τα τέλη Ιουλίου .

Όταν γυρίσω από το εξωτερικό σε κάνα 2μηνο θα ανεβάσω και άλλες φωτό.....

 

IMG_1644.jpeg

IMG_1645.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, athanjim said:

Καλημέρα στην Ομάδα ,

 

Ύστερα από αναμονή 10 μηνών παρέλαβα τέλη Ιουλίου το Golf GTI clubsport.(Πρωην κατοχος Tiguan MK2 2.0 TDI 4 motion)

Θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα τι λάδι(Μάρκα) έχει να προτείνει για προδιαγραφή 504/507 με ιξώδες 

0W/30

 

Επισυνάπτω και 2 φοτο κατα την παραλαβή του περί τα τέλη Ιουλίου .

Όταν γυρίσω από το εξωτερικό σε κάνα 2μηνο θα ανεβάσω και άλλες φωτό.....

 

IMG_1644.jpeg

IMG_1645.jpeg

καλορίζικο και ασφαλές το καινούργιο σου απόκτημα.

Ένα μπράβο από εμένα μου δεν πήγες σε SUV.

Το εγχειρίδιο σου τι ορίζει ως πρώτη επιλογή για τον κινητήρα σου?

Έχεις ρίξει μια ματιά?

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Derv_7 said:

καλορίζικο και ασφαλές το καινούργιο σου απόκτημα.

Ένα μπράβο από εμένα μου δεν πήγες σε SUV.

Το εγχειρίδιο σου τι ορίζει ως πρώτη επιλογή για τον κινητήρα σου?

Έχεις ρίξει μια ματιά?

 

Μπορείς να πας σε LM https://www.liqui-moly.com/el/gr/top-tec-4210-0w-30-p005106.html#21604

ή σε και σε castrol https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/CA4A69042505FD1B802588EE00563475/$File/wepp-ckt8y5.pdf

 

Τα mobil θεωρητικά είναι τα καλύτερα https://novitron.gr/product/mobil-1-esp-0w-30

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με τα castrol.

Αν όμως το βάζει σε πίστα πολλές φορές στην θέση σου θα πήγαινα σε 5w-30 και σε ποιό εξιδεικευμένα  π/χ red line Professional-Series 5W30TD EURO Motor Oil  ή θα έκανα ποιο συχνές αλλαγές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Derv_7 said:

Μπορείς να πας σε LM https://www.liqui-moly.com/el/gr/top-tec-4210-0w-30-p005106.html#21604

ή σε και σε castrol https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/CA4A69042505FD1B802588EE00563475/$File/wepp-ckt8y5.pdf

 

Τα mobil θεωρητικά είναι τα καλύτερα https://novitron.gr/product/mobil-1-esp-0w-30

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με τα castrol.

Αν όμως το βάζει σε πίστα πολλές φορές στην θέση σου θα πήγαινα σε 5w-30 και σε ποιό εξιδεικευμένα  π/χ red line Professional-Series 5W30TD EURO Motor Oil  ή θα έκανα ποιο συχνές αλλαγές.

 

 

Καλησπέρα ,

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο και το αυτοκόλλητο που έχει στο μηχανοστάσιο αναφέρει 0W30 VW 504/507.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, μάλλον θα κοιτάξω για τα Mobil 1.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 11:46 ΠΜ, athanjim said:

Καλημέρα στην Ομάδα ,

 

Ύστερα από αναμονή 10 μηνών παρέλαβα τέλη Ιουλίου το Golf GTI clubsport.(Πρωην κατοχος Tiguan MK2 2.0 TDI 4 motion)

Θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα τι λάδι(Μάρκα) έχει να προτείνει για προδιαγραφή 504/507 με ιξώδες 

0W/30

 

Επισυνάπτω και 2 φοτο κατα την παραλαβή του περί τα τέλη Ιουλίου .

Όταν γυρίσω από το εξωτερικό σε κάνα 2μηνο θα ανεβάσω και άλλες φωτό.....

 

IMG_1644.jpeg

IMG_1645.jpeg

10 μηνες ε? να περιμενεις τοσους μηνες για αυτοκινητο..θυμαμαι παλια ηταν 4-5 μηνες το πολυ για γερμανικα.φιλος περιμενει Χ1 9 μηνες τωρα! καλοταξιδο ! για λαδι οπως σου ειπαν,το mobil ειναι κορυφαιο,..

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 12:39 ΜΜ, Derv_7 said:

Μπορείς να πας σε LM https://www.liqui-moly.com/el/gr/top-tec-4210-0w-30-p005106.html#21604

ή σε και σε castrol https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/CA4A69042505FD1B802588EE00563475/$File/wepp-ckt8y5.pdf

 

Τα mobil θεωρητικά είναι τα καλύτερα https://novitron.gr/product/mobil-1-esp-0w-30

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με τα castrol.

Αν όμως το βάζει σε πίστα πολλές φορές στην θέση σου θα πήγαινα σε 5w-30 και σε ποιό εξιδεικευμένα  π/χ red line Professional-Series 5W30TD EURO Motor Oil  ή θα έκανα ποιο συχνές αλλαγές.

 

πολυ καλη προταση/συμβουλη..μια χαρα ειναι και για πιστα το μομπιλ.ειπαμε το ιξωδες δεν εχει σημασια οσον αφορα τα ευρωπαικα αυτοκινητα παραγωγης,μονο το hths,πρεπει να αρχιζουμε να το εμπεδωνουμε ολοι σιγα-σιγα.και φυσικα η συνθεση του λαδιου.δεν μειονεκτει σε τιποτα απο τα αγωνιστικα λαδια.εχετε υποψιν σας οτι μερικα αγωνιστικα τρεχουν με 0-30,0-40 και δεν ειναι τυχαιο ,mobil.λογω καλης συνθεσης και σωστου hths ,ιδιου και μερικες φορες μεγαλυτερου απο τα 5-30

Edited by alex12
addition
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2023 at 12:57 ΜΜ, Derv_7 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!
Σειρά μου να φλεξάρω φωτογραφίες από τα καινούργια λάδια και συμπληρώματα για τα αυτοκίνητα της οικογένειας

 

 

IMG_0727.jpeg

IMG_0728.jpeg

IMG_0729.jpeg

IMG_0730.jpeg

IMG_0731.jpeg

IMG_0732.jpeg

IMG_0733.jpeg

πολυ θα ηθελα να ποσταρεις μετα απο καιρο για τις εντυπωσεις σου για τα 2 διαφορετικα λαδια και μια συγκριση στην αποδοση.ομως με το κερατεκ μεσα δεν ξερω αν μπορει να ειναι ακριβης αυτη η συγκριση.ειναι ενα επιπλεον προσθετο που διαφοροποιει την αποδοση των λαδιων και δεν μπορουμε να βγαλουμε ακριβη συμπερασματα γιαυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 δεν την γνωριζω την εταιρεια.δεν βρισκω και τεχνικα στοιχεια των λαδιων της πουθενα για να εχουμε μια ιδεα.απο την περιγραφη βλεπω οτι μιλαει για προδιαγραφες και οχι εγκρισεις κατασκευαστων οποτε για εμενα τρωει ακυρο.υπαρχουν τοσες εταιρειες λιπαντικων που εχουν πραγματικες εκγρισεις.γιατι να βαλω ενα λαδι μιας εταιρειας που δεν εχει εκγριση της αυτοκινητοβιομηχανιας μου οταν δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο σαν λαδι να κανει την διαφορα?

υπαρχουν καποιες εταιρειες που δεν εχουν εγκρισεις αλλα αν κανεις πιστα η' αναβασεις αξιζει να πας εκει οπως  amsoil ,redline, motul 300v

 

ας πουμε υπαρχει μια αμερικανικη εταιρεια που  λεγεται hploils

https://www.hploil.com

στην αμερικη αυτην την στιγμη για τους ψαγμενους ειναι οτι καλυτερο ακομα και απο τις αλλες που ανεφερα.πως; ξερουμε οτι πολυ καλη εταιρεια παροτι εχει απλα προδιαγραφες και οχι εγκρισεις? δοκιμαστηκε παρα πολυ απο χρηστες και ειδαν αποτελεσματικοτητα,οπως επισης και κανοντας αναλυσεις.φυσικα ειναι καλυτερα για μεγαλες μηχανες πανω απο 2000 κυβικα και οχι για τα συμπιεσμενα μας μοτερ.και την χρηση που ειπαμε.

 

ενα ακομη λαδι που βρηκα απο μια εταιρεια που δεν την γνωριζα ειναι αυτο:

 

https://www.kroon-oil.com/en/catalogue/motor-oils-automotive_synthetic-multigrades-passenger-car/3149/polytech-5w-40/6561/

 

που παλι δεν εχει εκρισεις αλλα προδιαγραφες.εχει ομως πληροφοριες για την συσταση του.πολυ καλα χαρακτηριστικα.εγω με 1,42 ash για τον αμμεσου ψεκασμου κινητηρα μου ομως δεν θα τον δοκιμαζα.

 

υπαρχουν και αλλες εταιρειες γερμανικες που ας πουμε στο γερμανικο κλαμπ λαδιων τις προτιμουν οπως την divinol η' την  rowe.δνε ειναι ομως τιποτα διαφορετικο απο τις αλλες που ξερουμε.και μην τσιμπατε επειδη ειναι γερμανικα λαδια.δεν σημαινει τιποτα αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2023 at 9:18 AM, alex12 said:

πολυ θα ηθελα να ποσταρεις μετα απο καιρο για τις εντυπωσεις σου για τα 2 διαφορετικα λαδια και μια συγκριση στην αποδοση.ομως με το κερατεκ μεσα δεν ξερω αν μπορει να ειναι ακριβης αυτη η συγκριση.ειναι ενα επιπλεον προσθετο που διαφοροποιει την αποδοση των λαδιων και δεν μπορουμε να βγαλουμε ακριβη συμπερασματα γιαυτο.

Ναι το ήθελα να κάνω και εγώ αυτή τη σύγκριση αλλά η περιέργεια μου είναι πιο δυνατή :)

Από την άλλη είναι σαν μια μαγική εικόνα η συμπεριφορά του κινητήρα μετά το ceratec.

είναι σαν να έχω βάλει έξτρα μόνωση και δεν ακούγεται ο κινητήρας. Απορώ γιατί δεν το είχα δοκιμάσει πιο πριν. Επίσης του έχω ρίξει τραγικό ξύλο και η θερμοκρασία κινητήρα είναι πάντα σταθερή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου κάτοχος Golf 6 1,2 tsi αλλάζω μόνος μου τα λάδια. τα άλλαζα πέντε με έξι χιλιάδε ένας φίλος μου είπε ότι είναι πολύ λίγα. Τουλάχιστον 10.000.. Εσείς τι λέτε..?? βάζω τα Castrol 5W30 EDGE... επίσης μου είπε ότι είναι και πολύ ψηλά για το δικό μας κλίμα.. τη βοήθειά σας παρακαλώ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Κώστας πασχαλιδης said:

Καλησπέρα φίλοι μου κάτοχος Golf 6 1,2 tsi αλλάζω μόνος μου τα λάδια. τα άλλαζα πέντε με έξι χιλιάδε ένας φίλος μου είπε ότι είναι πολύ λίγα. Τουλάχιστον 10.000.. Εσείς τι λέτε..?? βάζω τα Castrol 5W30 EDGE... επίσης μου είπε ότι είναι και πολύ ψηλά για το δικό μας κλίμα.. τη βοήθειά σας παρακαλώ ευχαριστώ

Αλλάζω λάδια σε όλα τα αυτοκίνητα μου στα 5Κ χλμ ή στον χρόνο, όποιο έρθει πρώτο.

Βρες ένα ποιοτικό λάδι 5W-40 που να καλύπτει προδιαγραφή VW.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Κώστας πασχαλιδης said:

Καλησπέρα φίλοι μου κάτοχος Golf 6 1,2 tsi αλλάζω μόνος μου τα λάδια. τα άλλαζα πέντε με έξι χιλιάδε ένας φίλος μου είπε ότι είναι πολύ λίγα. Τουλάχιστον 10.000.. Εσείς τι λέτε..?? βάζω τα Castrol 5W30 EDGE... επίσης μου είπε ότι είναι και πολύ ψηλά για το δικό μας κλίμα.. τη βοήθειά σας παρακαλώ ευχαριστώ

Τα ποστ, μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ, πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα, μια αναζήτηση πριν.

 


Όσο για τα λάδια, είναι μια χαρά και αλλαγές ανά 7,500 ή 10,000 είναι ιδανικές.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Κώστας πασχαλιδης said:

Καλησπέρα φίλοι μου κάτοχος Golf 6 1,2 tsi αλλάζω μόνος μου τα λάδια. τα άλλαζα πέντε με έξι χιλιάδε ένας φίλος μου είπε ότι είναι πολύ λίγα. Τουλάχιστον 10.000.. Εσείς τι λέτε..?? βάζω τα Castrol 5W30 EDGE... επίσης μου είπε ότι είναι και πολύ ψηλά για το δικό μας κλίμα.. τη βοήθειά σας παρακαλώ ευχαριστώ

Αυτά τα λάδια τα προτείνει ούτος η άλλος η vw σε αυτόν τον κινητήρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα...τα ίδια έβαζα και εγώ στο Polo 6r με τον ίδιο κινητήρα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.