Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Αρε τι μας κανετε με αυτα που λετε μας εχετε τρελανει δηλαδη απ'οτι διαβαζω αξιζει το προγραμμα ε; αααααχχχ για πειτε και αλλα............

Link to comment
Share on other sites

Αντε και στα δικα μου.

Πολυ καλο κοσμα αν και η βολτα που μου ειχες δωσει ηταν καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο 1800 χιλιομετρα δηλωνω πολυ ικανοποιημενος με τον 122αρη μου :huh:

αληθεια ομως.. μετα απο ποσα χιλιομετρα θα "ανοιξει" κ αλλο το μοτερ?? θα δω μεγαλη διαφορα π μου χουνε πει?

κοσμα πολυ ωραιο το βιντεο..πραγματικα θα πεταει τωρα...και η ροπη θα κανει τη μεγαλη διαφορα!! μπραβο!

Edited by scirocco122
Link to comment
Share on other sites

Προχθες για πρωτη φορα εβαλα ΕΚΟ 95αρα plus (ειναι σαν τη v power της shell αλλα στη τιμη της απλης), παιδια μιλαμε για πολυ μεγαλη διαφορα στο πως στροφαρει το αυτοκινητο και επισης πολυ μεγαλη διαφορα στη καταναλωση. Στο παλιο μου αυτοκινητο (polo 6n 16v) εβαζα πολυ συχνα ΕΚΟ 95αρα στη Ξανθη και εβλεπα και εκει τεραστια διαφορα. Δοκιμαστε το οσοι βαζετε απλη και θα με θυμηθειτε. Εγω εβαλα στο πρατηριο στο mediterannean cosmos αλλα εχει και ιδιοκτητο της ΕΚΟ στη Γεωργ. Σχολης μετα το ΙΚΕΑ προς αεροδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Εχεις παρατηρησει με την απλη αμολυβδη να βαραει πειρακια σε χαμηλες στροφες? Την εχω παρει απο φοβο την απλη γιατι στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,ενα ibiza 101 με REVO,βαραγε σαν τρελο και μονο με σουπερ αμολυβδη δουλευε ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει με την απλη αμολυβδη να βαραει πειρακια σε χαμηλες στροφες? Την εχω παρει απο φοβο την απλη γιατι στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,ενα ibiza 101 με REVO,βαραγε σαν τρελο και μονο με σουπερ αμολυβδη δουλευε ωραια.

Φιλε μου λογικο ειναι αυτοκινητο με προγραμμα επανω να χρειαζεται 100αρα για να μη βαραει πυρακια οπως λες

Αν το νεο σου αυτοκινητο δεν εχει προγραμμα , δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη για 100αρα

Η εστω για ψυχολογικους λογους μπορεις να βαζεις καθε 3/4 γεμισματα 100αρα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει με την απλη αμολυβδη να βαραει πειρακια σε χαμηλες στροφες? Την εχω παρει απο φοβο την απλη γιατι στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,ενα ibiza 101 με REVO,βαραγε σαν τρελο και μονο με σουπερ αμολυβδη δουλευε ωραια.

Πριν μερικές μέρες από λάθος του βενζινά έβαλα 95άρα και δεν κατάλαβα κάτι ιδιαίτερο στην απόδοση όσο στην κατανάλωση. Πραγματικά φεύγει πολύ γρήγορα είχα κάνει και δοκιμές όταν το πρωτοπήρα και γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει η 95άρα, εντάξει είναι ακριβότερη η 100 αλλά έχω δεί εώς και + 90 χλμ σε ένα ρεζερβουάρ όχι μόνο στο golf αλλά και στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα. Κάτι άλλο δεν έχω παρατηρίσει.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Μετά την χθεσινή βόλτα στη Σίνδο είπα να βγάλω ένα βιντεάκι για να δείτε.

Εύγε αγόρι μου !!!!!! Το αμάξι ανοίγει γραμμικά και μοιάζει με μαμά 170 άμα δεν το ξέρεις ! Δεν είχα κάνει πoτε βόλτα μαζί σου , γι αυτό δεν μπορούσα να έχω άποψη τόσο καιρό .... και πάλι μπράβο ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει με την απλη αμολυβδη να βαραει πειρακια σε χαμηλες στροφες? Την εχω παρει απο φοβο την απλη γιατι στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,ενα ibiza 101 με REVO,βαραγε σαν τρελο και μονο με σουπερ αμολυβδη δουλευε ωραια.

Γενικως ποτε δεν εχω ακουσει πυρακια σε κανενα αυτοκινητο που ειχα, και παντα εβαζα 95αρα ακομα και στο πολακι που ηταν φπε.

Πριν μερικές μέρες από λάθος του βενζινά έβαλα 95άρα και δεν κατάλαβα κάτι ιδιαίτερο στην απόδοση όσο στην κατανάλωση. Πραγματικά φεύγει πολύ γρήγορα είχα κάνει και δοκιμές όταν το πρωτοπήρα και γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει η 95άρα, εντάξει είναι ακριβότερη η 100 αλλά έχω δεί εώς και + 90 χλμ σε ένα ρεζερβουάρ όχι μόνο στο golf αλλά και στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα. Κάτι άλλο δεν έχω παρατηρίσει.

Προσωπικα με τη 100αρα που εχω βαλει 3 φορες και τις 3 ειδα αυξηση (!) της καταναλωσης :lol: Παρολο αυτα αφου δεν παρατηρεις μειωση αποδοσης χαμενος βγαινεις γιατι η διαφορα στη καταναλωση ειναι μικρη ενω στη τιμη τεραστια.

Την εχω καταβρει με την εκο, θα ξαναγεμισω με αυτη να δω μηπως ηταν τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε αγόρι μου !!!!!! Το αμάξι ανοίγει γραμμικά και μοιάζει με μαμά 170 άμα δεν το ξέρεις ! Δεν είχα κάνει πoτε βόλτα μαζί σου , γι αυτό δεν μπορούσα να έχω άποψη τόσο καιρό .... και πάλι μπράβο ! ;)

Θα πάμε και βόλτα αλλά κρυφά από τον μούρη γιατί θα θυμώσει αν σε δεί σε 122 ! tongue.giftongue.gif

Προσωπικα με τη 100αρα που εχω βαλει 3 φορες και τις 3 ειδα αυξηση (!) της καταναλωσης :lol: Παρολο αυτα αφου δεν παρατηρεις μειωση αποδοσης χαμενος βγαινεις γιατι η διαφορα στη καταναλωση ειναι μικρη ενω στη τιμη τεραστια.

Ότι η 100άρα έχει ψιλοκαλύτερες επιδόσεις είναι δεδομένο αλλά δεν βγήκα και με το laptop να τις μετρήσω απλά στο τιμόνι και χωρίς φιλικό πάτημα πριν και μετά την 100άρα δεν νιώθω την διαφορά της. Με 95άρα και 50 λίτρα βενζίνη στο ρεζερβουάρ με 0,89 που έχει τώρα βάζεις 45 ευρώ, την 100άρα την βάζω 0,97 και βγαίνει 49 ευρώ δηλαδή 4 ευρώ ακόμη, τα 90 χλμ που έχω δει παραπάνω με την 100άρα σε μεικτό κύκλο χρειάζεται το αυτοκίνητο τουλάχιστον 6 λίτρα παραπάνω δηλαδή 5+ ευρώ οπότε είμαι σίγουρα κερδισμένος και έχω και τα σύν της 100άρας. Εκτός πόλης η διαφορά τιμής - κατανάλωσης ανάμεσα στην 95 και την 100 γίνεται ακόμα μεγαλύτερη και σε καμία περίπτωση δεν χάνεις βάζοντας 100άρα. Κάθε φορά που γεμίζει - αδειάζει το ρεζερβουάρ υπολογίζω τα χλμ και τα λίτρα που έκαψε όχι για λόγους οικονομίας αλλά επειδή μ'αρέσει να ξέρω τι γίνεται.

Το ότι είδες αύξηση κατανάλωσης με την 100 είναι επειδή σίγουρα το πατούσες για να καταλάβεις αν όντως έχει καλύτερες επιδόσεις tongue.gif.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την χθεσινή βόλτα στη Σίνδο είπα να βγάλω ένα βιντεάκι για να δείτε.

Κατι άσχετο αυτο το πρόγραμμα που δινει τους χρόνους ποιο ειναι και δεύτερο ποιο μηχάνημα (Radio/dvd) εχεις βαλει στο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Κατι άσχετο αυτο το πρόγραμμα που δινει τους χρόνους ποιο ειναι και δεύτερο ποιο μηχάνημα (Radio/dvd) εχεις βαλει στο αυτοκίνητο

Δεν έχω βάλει Radio/dvd αδερφέ το rcd 300 έχω. Το πρόγραμμα που δίνει τους χρόνους είναι το διαγνωστικό vag-com.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει Radio/dvd αδερφέ το rcd 300 έχω. Το πρόγραμμα που δίνει τους χρόνους είναι το διαγνωστικό vag-com.

Ειχες laptop μαζι σου ε??? Sorry δεν το προσεξα ;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε και βόλτα αλλά κρυφά από τον μούρη γιατί θα θυμώσει αν σε δεί σε 122 ! tongue.giftongue.gif

Ότι η 100άρα έχει ψιλοκαλύτερες επιδόσεις είναι δεδομένο αλλά δεν βγήκα και με το laptop να τις μετρήσω απλά στο τιμόνι και χωρίς φιλικό πάτημα πριν και μετά την 100άρα δεν νιώθω την διαφορά της. Με 95άρα και 50 λίτρα βενζίνη στο ρεζερβουάρ με 0,89 που έχει τώρα βάζεις 45 ευρώ, την 100άρα την βάζω 0,97 και βγαίνει 49 ευρώ δηλαδή 4 ευρώ ακόμη, τα 90 χλμ που έχω δει παραπάνω με την 100άρα σε μεικτό κύκλο χρειάζεται το αυτοκίνητο τουλάχιστον 6 λίτρα παραπάνω δηλαδή 5+ ευρώ οπότε είμαι σίγουρα κερδισμένος και έχω και τα σύν της 100άρας. Εκτός πόλης η διαφορά τιμής - κατανάλωσης ανάμεσα στην 95 και την 100 γίνεται ακόμα μεγαλύτερη και σε καμία περίπτωση δεν χάνεις βάζοντας 100άρα. Κάθε φορά που γεμίζει - αδειάζει το ρεζερβουάρ υπολογίζω τα χλμ και τα λίτρα που έκαψε όχι για λόγους οικονομίας αλλά επειδή μ'αρέσει να ξέρω τι γίνεται.

Το ότι είδες αύξηση κατανάλωσης με την 100 είναι επειδή σίγουρα το πατούσες για να καταλάβεις αν όντως έχει καλύτερες επιδόσεις tongue.gif.

παντως σε θεμα καταναλωσης μεταξυ 100αρας και 95αρας δεν βλεπω διαφορα στο 140αρι

Link to comment
Share on other sites

oυτε κ γω στο 122αρι...

Να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο.. Γνωριζει κανεις αν οταν εχω 10 λιτρα ας πουμε στο ντεποζιτο 95αρα και κανω γεμισμα 100αρα αν επιρεάζεται η 100αρα και μειώνεται η ποιότητα της?

η γινεται 98αρα? tongue.gif joke tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε και βόλτα αλλά κρυφά από τον μούρη γιατί θα θυμώσει αν σε δεί σε 122 ! tongue.giftongue.gif

Ότι η 100άρα έχει ψιλοκαλύτερες επιδόσεις είναι δεδομένο αλλά δεν βγήκα και με το laptop να τις μετρήσω απλά στο τιμόνι και χωρίς φιλικό πάτημα πριν και μετά την 100άρα δεν νιώθω την διαφορά της. Με 95άρα και 50 λίτρα βενζίνη στο ρεζερβουάρ με 0,89 που έχει τώρα βάζεις 45 ευρώ, την 100άρα την βάζω 0,97 και βγαίνει 49 ευρώ δηλαδή 4 ευρώ ακόμη, τα 90 χλμ που έχω δει παραπάνω με την 100άρα σε μεικτό κύκλο χρειάζεται το αυτοκίνητο τουλάχιστον 6 λίτρα παραπάνω δηλαδή 5+ ευρώ οπότε είμαι σίγουρα κερδισμένος και έχω και τα σύν της 100άρας. Εκτός πόλης η διαφορά τιμής - κατανάλωσης ανάμεσα στην 95 και την 100 γίνεται ακόμα μεγαλύτερη και σε καμία περίπτωση δεν χάνεις βάζοντας 100άρα. Κάθε φορά που γεμίζει - αδειάζει το ρεζερβουάρ υπολογίζω τα χλμ και τα λίτρα που έκαψε όχι για λόγους οικονομίας αλλά επειδή μ'αρέσει να ξέρω τι γίνεται.

Το ότι είδες αύξηση κατανάλωσης με την 100 είναι επειδή σίγουρα το πατούσες για να καταλάβεις αν όντως έχει καλύτερες επιδόσεις tongue.gif.

¶σχετο. Που τη βρίσκεις τη βενζίνη 0,97? Εγώ όλο κάτι 1,15 βλέπω συνέχεια....Σοβαρά πες μου εταιρεία και που βρίσκεται το πρατήριο άμα περνάω να βάζω...(Μόνο μη μου πεις ΑΠ και Καλπάκη!!)

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο. Που τη βρίσκεις τη βενζίνη 0,97? Εγώ όλο κάτι 1,15 βλέπω συνέχεια....Σοβαρά πες μου εταιρεία και που βρίσκεται το πρατήριο άμα περνάω να βάζω...(Μόνο μη μου πεις ΑΠ και Καλπάκη!!)

http://www.gasprice.gr/main/searchforstati...=2&dtimes=6

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο. Που τη βρίσκεις τη βενζίνη 0,97? Εγώ όλο κάτι 1,15 βλέπω συνέχεια....Σοβαρά πες μου εταιρεία και που βρίσκεται το πρατήριο άμα περνάω να βάζω...(Μόνο μη μου πεις ΑΠ και Καλπάκη!!)

Στον περηφερειακό στο φανάρι της Ηλιούπολης πέρνεις το δρόμο που ανεβαίνει προς ωραιόκαστρο δεν θυμάμαι και οδό να σου πω, αντί να μπείς ηλιούπολη δηλαδή πας ακριβώς από την άλλη μεριά και πριν φτάσεις στη ΔΕΗ στο τέρμα του δρόμου δηλαδή δεξιά θα το δεις έιναι ένα πράσινο βενζινάδικο που λέγεται Kaisis και λέει ότι δουλεύει με βενζίνες BP. Επειδή αξίζει να αναφέρουμε τα καλά βενζινάδικα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη cargate με ενημερωσαν οτι το προγραμμα (revo) στοιχιζει 850 Ευρω!!!!! Οταν με 1000 Ευρω επιπλεον η vw σου εδινε το 140αρι που εχει πολλα επιπλεον πραγματα απο ενα προγραμμα (πχ κομπρεσορας, μεγαλυτερο τουρμπο) ειναι ληστεια να ζητανε τετοια ποσο.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να επαιρνα το 122αρι αντι το 140αρι/160αρι.

Συμφωνω με το παραπανω, ειδικα αν εχεις στο νου σου απο την αρχη να 'βελτιωσεις το '122αρι'.

Ειδικα με την τιμη που εχει ο τωρινος 160αρης για μενα θα ηταν ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ (χωρια τα καλυτερα περιφερειακα που θα εχει δηλ φρενα κλπ).

Αν πραγματικα δεν μπορουσα να διαθεσω τα λιγα παραπανω θα εμενα μαμα σ'αυτο που πηρα για να εχω και το θεμα αξιοπιστιας υπο ελεγχο.

Τωρα βεβαια το καθε αλογο παραπανω ειναι γλυκο, αλλα ως γνωστον και τα γλυκα εχουν τις ανεπιθυμητες παρενεργειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά έχω παρατηρήσει μία παρενέργεια και με ανησυχεί πολύ........... Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΩΡΑ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.