Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

τωρα ειναι Φ60 και ειναι μια χαρα πιστευω.

ναι εχει αρκετο χώρο αν χριαστει να περάσει σωληνωση για cooler!

ποιο πολυ το εκανα για να ερθει μακρια απο ζεστα σημεια. ασε που τραβαει και αερα απο το θολο εκει που ειναι τωρα. ειναι ακριβως πανω απο το κενο που υπαρχει και βγαζει μεσα στο θολο. εκει εχω βαλει σπιραλ και φερνει αερα απο το προβολακι που οι σιτες ειναι ανοιχτες.

παντως επιμενω πως αν πας για Turbo kit θα πρεπει να κανεις αλλαγες στις σωληνωσεις εκτως αν σου φερει ο εξατμισας που σου φτιαξει την πολλαπλη τα πραγματα ακριβως!

πρεπει να αλλαξεις και Downpipe ή το πλακακι σιγουρα στην καλυτερη αλλα και παλι δυσκολο πρεπει να ειναι πολυ τσακαλι να σου φερει την τουρμπινοπολλαπλη εκει που ειναι η μαμα διαφορετικα απο την αρχη ολα

εχεις βρει μαστορα να πας?? υπαρχει παντως ανθρωπος τσακαλι να στα φτιαξει ολα οπως πρεπει.(Σ.Σκριβανος)

την μαμα σκαστρα θα την καταργησεις? ποια πηρες HKS? τεσπα θα σε παρω το πρωι τηλ.

ξαναστειλε μου με PM το τηλ σου..

Καταρχην εκανες καλη δουλεια με την εισαγωγη.Εκει εισαι ιδανικος!

Λοιπον οσον αφορα το μεγαλυτερο τουρμπο.Σιγουρα θελει αλλο dp αφου δεν θα ειναι κυκλικο οπως το δικό μας (εγω θα βαλω και 63,5 αφου εχω 60αρι τωρα).Αλλαγη στην σωλήνωση άν γινει λόγω μεγαλύτερου τουρμπο που πιστευω δεν θα χρειαστεί , μια αλουμινένια γωνία ή ενα κολάρο σιλικόνης σαμκο αξιας 30 ευρώ λύνει το θέμα.(Αυτο ειναι το ευκολο)

Μαστορα ναι εχω δικό μου. Η μαμα σκαστρα θα απενεργοποιηθει μεσω εγκεφάλου ....... Τα αλλα απο το τηλ. :whistling:

Σχετικα με το ποστ του Κοσμά εντελώς φιλικα

Καθε ενας εχει την γνωμη του .

Αν μου ελεγαν οτι αυριο βγηκε κιτ με 1500 ευρω για να παω το αμαξι στα 230 αλογα θα το εκανα.

Εσυ μαλλον όχι .

Δικαιου.

(παντως συμφωνω με τον πανο..(μονο εμεις οι vagites εχουμε το θεμα με το value for money).

Τεσπα δεν ξανα αναφερομαι αν ειναι ή οχι ασυμφωρο.Ειναι εντελως υποκειμενικκο.Ακομα και καποιος απο εδω να το κανει ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα τρεξουν να τον κατακρινουν.

Αυτα απο εμενα και τελος.

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το γράφεις ! ΕΝΤΕΛΩΣ ασύμφορο.

Τα 160 ps είναι αυτά που μπορεί να σηκώσει με λίγα λεφτά αυτός ο κινητήρας, αν θέλετε να χαλάσετε κι άλλα λεφτά δείτε την περίπτωση της ανάρτησης που δίνει άλλο ενδιαφέρον στο αυτοκίνητο. Εντάξει τα 160 δεν είναι πολλά, είναι αρκετά όμως για να δώσουν καλές δόσεις αδρεναλίνης σε συνδυασμό με μια καλή ανάρτηση !

Πάντως και τα σχεδόν 30Kg.m ροπής που φτάνει full 1st stage είναι τρομερή τιμή αντάξια των twincharged -ακόμα και αν δεν τα κρατάει όσο το τελευταίο! Όσο για την εισαγωγή σου Dynamite,έπραξες άριστα γιατί η αρχική κλίση της σωλήνας έπαιρνε αέρα από την...μπαταρία! :whistling: Άσε που τώρα είναι πολύ πιο όμορφη και κάποιος που το βλέπει καταλαβαίνει ότι είναι μελετημένη η μετατροπή.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν χαλια!!!! αλλα ηταν προχειρα ετσι αφου ειχα βγαλει το βαρελακι και επρεπε να το στειλω Ροδο σε ενα μελος που το αγορασε επρεπε κατι να εχω για εισαγωγη και το μαμα φιλτροκουτι ηταν στη Αθηνα σπιτι μου. Στη λαρισα εξατμισαδες με κουρμπαδορους , tig και να κατσουν να γυαλισουν στη βουρτσα τα inox δεν παιζουν. Ετσι πηγα Αθηνα στον Σκριβανο και με εξυπηρετησε αριστα για ακωμη μια φορα!

Δεν πιστευω οτι ειναι τρελα ασυμφορο μια πολλαπλη απο μαστορα σωστο και ενα turbακι στο μεγεθος μιας Gt15 η μιας vl36 να παιζεις στα 185-200 αλλα οχι με 0.6 στον κοφτη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν χαλια!!!! αλλα ηταν προχειρα ετσι αφου ειχα βγαλει το βαρελακι και επρεπε να το στειλω Ροδο σε ενα μελος που το αγορασε επρεπε κατι να εχω για εισαγωγη και το μαμα φιλτροκουτι ηταν στη Αθηνα σπιτι μου. Στη λαρισα εξατμισαδες με κουρμπαδορους , tig και να κατσουν να γυαλισουν στη βουρτσα τα inox δεν παιζουν. Ετσι πηγα Αθηνα στον Σκριβανο και με εξυπηρετησε αριστα για ακωμη μια φορα!

Δεν πιστευω οτι ειναι τρελα ασυμφορο μια πολλαπλη απο μαστορα σωστο και ενα turbακι στο μεγεθος μιας Gt15 η μιας vl36 να παιζεις στα 185-200 αλλα οχι με 0.6 στον κοφτη..

Ναι μετά το αμαξάκι θα είναι όνειρο :whistling::drinks: (και χωρίς τα όποια μελλοντικά σε βάθος χρόνου προβλήματα του 1.4 twincharged με τον κομπρέσσορα)αλλά προς θεού παιδιά μη το παρακάνετε με το μέγεθος τουρμπίνας και κυρίως με την πίεσή της γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΠΙΕΛΩΝ. Βέβαια δεν θα έχουν το χάλι και την κατασκευαστική "γυφτιά" των Ζ16LER(T) [OPEL] αλλά επειδή πρόκειται γι ένα 1.400άρι μοτέρ που οι Γερμανοί έφτιαξαν ως "ένα σκλοπάτι κάτω" από τον διπλοτούρμπινο και με πολύ μικρή εργοστασιακή τουρμπίνα κανείς δεν ξέρει τί "οικονομία κλίμακας" έχουν κάνει για τη διαδικασία παραγωγής του. Π.χ σου λέει: "αυτός που θα το πάρει αν είναι ανήσυχος, άντε να βάλει ένα πρόγραμμα -έστω επιθετικό- μια εισαγωγή και μια ολόσωμη εξάτμιση και να το "τιγκάρει" στα 165-170ΗΡ με ροπή 30-32Kg.m". Όμως θα αντέχει 33,34,35κιλά;;; Μακάρι, δεν το λέω κακόπιστα, τα μοτέρ της V.A.G είναι "θηρία" αλλά ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΑΠΑΝΗ (ΚΑΙ PROJECT) ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ. Δεν νομίζετε; Ας ανοιχθεί ένα μπλοκ κάποιου, δεν θα έρθει πια και η καταστροφή!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη???????????????????

Δηλαδή το αυτονόητο! Ωραίο μοτέρι αλλά με πολύπλοκο μηχανισμό διαδοχικής υπετροφοδότησης που ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ έχει ακμή και παρακμή. Ήδη κάποια παιδιά είχαν γράψει τις προάλλες κάτι συμτωματάκια με τον κομπρέσσορα (θόρυβοι, μη εμπλοκή του στις χαμηλές κ.λπ). Είναι κι αυτός ένα εξάρτημα στην "όλη αλυσίδα" και σίγουρα προσθέτει έναν παράγοντα φυσιολογικής φθοράς στο μέλλον σε σχέση με το απλό turbo. Τα update (για να μη πω downgrade!) γιατί γίνονται; για να χάνουμε "νεύρο" και να "χαιρόμαστε"; Η τεχνολογία είναι πολύ καλή αλλά όσο το μέλλον περνά, στόχος των κατασκευαστών είναι στην 5ετία να "πετάμε" τα αμάξια μας λόγω "συμτπτωμάτων" γήρατος (μηχανικής κοπώσεως). Είναι πολύ λυπηρό ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ και εναπόκειται στον καθένα μας που αγαπάει το αμάξι του μη μπορώντας ταυτόχρονα ίσως να το αντικαθιστά σε τακτά διαστήματα, να διορθώνει συνεχώς τις φθορές ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ "ΚΑΤΑΝΟΕΙ" όταν έρχονται νομοτελειακά ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ (όπως στα 1.4 twincharged)ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια..το ολο μανικι απ οτι καταλαβαινω ειναι το υδροψυκτο κουλερ.μπορει να μου εξηγησει καποιος τον λογο που δεν μπορει να καταργηθει?ας παραμεινει πανω στο μπλοκ.σορυ δεν κατεχω απο 122αρια αλλα θα θελα πολυ να βοηθησω οσο μπορω καποια παιδια με τον συγκεκριμενο κινητηρα,οσο φτανουν οι γνωσεις μου μιας και μονο με τον 2.0 τφσι εχω ασχοληθει..θελω πολυ καποια μερα να δω το αμαξι του αλεξη η του πανου να περασει τα 200 αλογα απροβληματιστα και να το χαιροντε μιας και η αγαπη που εχουν για το αμαξι τους με κανει να γουσταρω και εγω την φαση μαζι τους!μου θυμηζει τις εποχες που ειχανε προτοβγει τα τφσι και ολοι ψαχνομασταν για το καλυτερο..ωραιες εποχες...τωρα ψαχνουμε λεφτα για να μπορουμε εστω να πληρωνουμε τα εξοδα του..ενα αυτοκινητο 5ετιας που καποτε ειχε χαμηλο κοστος συντηρησης..και το κανανε ακριβοτερο οσο παλιωνει:(

(το 5αρι ομως ειναι ενα αμαξι που οσο κι αν θες να το διωξεις αν το αγαπας δεν σου ξεφορτωνετε ευκολα...ειναι αυτη η φατσουλα εμπρος που εκει που το συχενεσαι το κοιτας και λες και με τι αλλο αμαξι θα μπορουσα τωρα να συμβιωσω??)χαχα τελος το οφ τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

χαχα ωραιος ο ανεστης.. Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

Ανεστη το θεμα δεν ειναι το κουλερ,ηδη εχουν τοποθετησει παιδια φροντ μουντ ππου δουλευει παραλληλα με το υδροψυκτο όπως και εγω θα κανω τελος του μηνα.

Το θεμα ειναι οι αντοχες των σωθικων μας...

Παχη μπιελων,πιστονια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως όχι παραθέτω παλι κάποιες info .Ανεστη αν γνωρίζεις ο ιδιος ή αν εχεις κάποιον φιλο που να ξέρει κάτι σχετικο θα ηταν υπεροχο

Εδω γινεται συγκριση του δικου μας με του 140αριου.

Έμβολα

Η κοιλότητα του θάλαμου καύσεως στα χυτά

ελαφριά έμβολα προσαρμόστηκε για διαδικασία

καύσεως χωρίς μεταγωγή θυρίδων αυλού

εισαγωγής και με διαχωριστική ακμή στην έδρα του

ελατηρίου της βαλβίδας εισαγωγής. Οι θήκες για τις

βαλβίδες είναι χυτές και τα πάχη των τοιχωμάτων

μικρότερα αλλά ανθεκτικά στην ανάληψη φορτίων.

Βαλβίδες εξαγωγής

Λόγω των μειωμένων θερμοκρασιών των

καυσαερίων έναντι των κινητήρων 1,4l-TSI με

διπλή υπερπλήρωση χρησιμοποιούνται βαλβίδες

με συμπαγείς κορμούς χωρίς πλήρωση νατρίου.

Εκκεντροφόροι, περίβλημα

εκκεντροφόρων

Χρησιμοποιώντας 4πλό έκκεντρο για την κίνηση

της αντλίας καυσίμου υψηλής πίεσης, μειώθηκε η

διαδρομή των εκκέντρων. Με τον τρόπο αυτό

μπόρεσαν να μειωθούν οι διάμετροι των εδράνων

των εκκεντροφόρων και οι διαστάσεις του

περιβλήματος των εκκεντροφόρων

Συνολικά το αποτέλεσμα ήταν μια μείωση του

βάρους κατά 450 γραμμάρια περίπου σε σχεση με αυτων του μεγαλυτερου αδερφιου

Η κυλινδροκεφαλή

Η βασική δομή της κυλινδροκεφαλής είναι ίδια με

αυτήν που τοποθετείται στους κινητήρες 1,4l-TSI με

διπλή υπερπλήρωση. Χάρις στη νέα μέθοδο

καύσεως που εφαρμόζεται ωστόσο, καταργήθηκε η

μεταγωγή των θυρίδων αυλού εισαγωγής και για να

επιτυγχάνεται ισχυρός στροβιλισμός του αέρα μέσα

στον κύλινδρο το κανάλι της εισαγωγής είναι τώρα

πιο επίπεδο. Μια διαχωριστική ακμή στην έδρα των

βαλβίδων εισαγωγής επιτρέπει τον σκόπιμο

στροβιλισμό του αέρα πάνω από την άνω πλευρά

του δίσκου της βαλβίδας μέσα στον κύλινδρο.

Tεχνικά στοιχεία

Διακριτικά γράμματα κινητήρα CAXA

Τύπος κατασκευής 4κύλινδρος σε σειρά κινητήρας

Κυβισμός σε cm3 1390

Διάμετρος σε mm 76,5

Διαδρομή σε mm 75,6

Βαλβίδες ανά κύλινδρο 4

Σχέση συμπίεσης 10:1

Μέγιστη ισχύς 90 kW στις 5000 - 5500 σ.α.λ.

Μέγιστη ροπή 200 Nm στις 1500 - 4000 σ.α.λ.

Διαχείριση κινητήρα Bosch Motronic MED 17.5.20

Καύσιμο Super αμόλυβδη με ROZ 95

Συμπληρωματική επεξεργασία καυσαερίων κύριος καταλύτης, ρύθμιση λάμδα

Προδιαγραφή καυσαερίων EU 4

● Bosch Motronic MED 17.5.20

● Ομογενής λειτουργία (λάμδα 1)

● Εκκίνηση στρώσης υψηλής πίεσης

● Διπλός ψεκασμός-θέρμανση καταλύτη

● Υπερσυμπιεστής καυσαερίων με Wastegate

● Υγρόψυκτο ψυγείο αέρα υπερπλήρωσης

● Αλυσοκίνηση η οποία δεν χρειάζεται συντήρηση

● Πλαστικός αυλός εισαγωγής με ενσωματωμένο

ψυγείο αέρα υπερπλήρωσης

● Μεταβλητός χρονισμός εκκεντροφόρου

εισαγωγής χωρίς διαβάθμιση

● Μπλοκ κυλίνδρων από χυτοσίδηρο

● Σιδερένιος στροφαλοφόρος

● Αντλία λαδιού Duo-Centric

● Σύστημα ψύξεως δύο κύκλων

● Σύστημα καυσίμου ρυθμιζόμενο βάσει των

αναγκών

● Αντλία καυσίμου υψηλής πίεσης με

ενσωματωμένη βαλβίδα περιορισμού πίεσης

Καθως και αλλο ενα ποιο συγκεκριμενο με τα σπεκσς του μοτερ μας.

http://tbr.gr/122hp/...urbocharger.pdf

Εμένα απο τα λίγα που ξέρω μου φένεται το ίδιο ανθεκτικός .Και αν όχι για αντοχή 270 και 300 αλόγων που εχουμε δει να φτάνουν τα 140αρια με στοκ μοτερ ,τουλάχιστον για 230-240.Άλλωστε ποιος περίμενε να αντέχουν τα μέταλλα του 140αριου για +100 άλογα ?Γιατί λοιπόν όχι και του 122αριου?(απλά σε εμάς μας περιόριζε η παροχη της τουρμπίνας για να το μάθουμε..)

Ας μιλησει επιτέλους καποιος προγραμματιστής και ας παραθέσει τις γνώσεις του (οσες εχει σχετικα με το μοτερ αυτο) .Τόσοι ειστε εδω.Δηλώστε παρών !

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ,

Από όλα όσα παρέθεσες παραπάνω, δύο είναι τα πράγματα που πρέπει να σε ανησυχούν και που

καταρρίπτουν την υπόθεση σου - ότι δηλαδή αυτός ο κινητήρας μπορεί να φτάσει τους 270-300 ίππους:

1) Ελαφριά χυτά έμβολα

2) Δεν αναφέρεται πουθενά η αντοχή των διωστήρων. Ούτε η διάστασή τους.

Γιατί αν βάλεις μια μεγάλη τουρμπίνα και να τη χρησιμοποιήσεις στο 1.1bar, προφανώς δεν πρόκειται να ανοίξει το

χυτοσιδηρό μπλοκ στη μέση σαν πεπόνι. Ούτε και πρόκειται να σπάσει η πολλαπλή εισαγωγής.

Οι έδρες των βαλβίδων δεν μπορούν να πάνε πουθενά, ακόμη κι αν ήθελαν να φύγουν.

Πειράζει όμως τα έμβολα να είναι κακής ποιότητας.

Πειράζει οι διωστήρες να είναι κακής αντοχής.

Γιατί μόλις ο κινητήρας αρχίζει να βγάζει ροπή ή ισχύ, θα σπάσουν.

Όποιο από τα δύο προλάβει πρώτο - είτε θα λιώσουν/σπάσουν τα λούκια από τα ελατήρια

ή θα στραβώσει μπιέλα και θα τα πάρει όλα μαζί της.

Επομένως, καλές χρυσές και άγιες οι πληροφορίες που παρέθεσες αλλά από μηχανολογικής πλευράς δεν λένε τίποτα.

Προφανώς, αφού είναι το κειμενάκι που χρησιμοποιήθηκε για τον Τύπο στην παρουσίαση του κινητήρα.

Είναι σαν να προσπαθούν να σου κάνουν συνοικέσιο με μια γυναίκα που σου λένε ότι είναι πολύ ωραία, πανέμορφη κλπ

αλλά ΔΕΝ σου λένε αν είναι ψηλή ή κοντή, ξανθιά ή μελαχρινή, αθλητική ή couch potato με εντελώς άγνωστο χαρακτήρα.

Σου λένε όμως ότι φοράει στηθόδεσμο, μεταξωτά εσώρουχα, καλσόν κλπ...

Χαίρω πολύ, το ίδιο κάνει και το 90% του υπόλοιπου γυναικείου πληθυσμού - η περιγραφή δεν αποτελεί προσδιορισμό!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ,

Από όλα όσα παρέθεσες παραπάνω, δύο είναι τα πράγματα που πρέπει να σε ανησυχούν και που

καταρρίπτουν την υπόθεση σου - ότι δηλαδή αυτός ο κινητήρας μπορεί να φτάσει τους 270-300 ίππους:

1) Ελαφριά χυτά έμβολα

2) Δεν αναφέρεται πουθενά η αντοχή των διωστήρων. Ούτε η διάστασή τους.

Γιατί αν βάλεις μια μεγάλη τουρμπίνα και να τη χρησιμοποιήσεις στο 1.1bar, προφανώς δεν πρόκειται να ανοίξει το

χυτοσιδηρό μπλοκ στη μέση σαν πεπόνι. Ούτε και πρόκειται να σπάσει η πολλαπλή εισαγωγής.

Οι έδρες των βαλβίδων δεν μπορούν να πάνε πουθενά, ακόμη κι αν ήθελαν να φύγουν.

Πειράζει όμως τα έμβολα να είναι κακής ποιότητας.

Πειράζει οι διωστήρες να είναι κακής αντοχής.

Γιατί μόλις ο κινητήρας αρχίζει να βγάζει ροπή ή ισχύ, θα σπάσουν.

Όποιο από τα δύο προλάβει πρώτο - είτε θα λιώσουν/σπάσουν τα λούκια από τα ελατήρια

ή θα στραβώσει μπιέλα και θα τα πάρει όλα μαζί της.

Επομένως, καλές χρυσές και άγιες οι πληροφορίες που παρέθεσες αλλά από μηχανολογικής πλευράς δεν λένε τίποτα.

Προφανώς, αφού είναι το κειμενάκι που χρησιμοποιήθηκε για τον Τύπο στην παρουσίαση του κινητήρα.

Είναι σαν να προσπαθούν να σου κάνουν συνοικέσιο με μια γυναίκα που σου λένε ότι είναι πολύ ωραία, πανέμορφη κλπ

αλλά ΔΕΝ σου λένε αν είναι ψηλή ή κοντή, ξανθιά ή μελαχρινή, αθλητική ή couch potato με εντελώς άγνωστο χαρακτήρα.

Σου λένε όμως ότι φοράει στηθόδεσμο, μεταξωτά εσώρουχα, καλσόν κλπ...

Χαίρω πολύ, το ίδιο κάνει και το 90% του υπόλοιπου γυναικείου πληθυσμού - η περιγραφή δεν αποτελεί προσδιορισμό!

παιδια δεστε εδω μηπως και μπορεσετε να βγαλετε καμια ακρη ,ανεφερει ολα τα μοτερ

http://translate.google.gr/translate?client=firefox-a&hl=el&ie=UTF8&oe=UTF8&twu=1&u=http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_petrol_engines

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζεται τις αντοχες??

Eγώ πιστεύω ότι κάποιος που θα κάνει ένα project των +200HP με το 1.400άρι αυτό και θα αλλάξει τουρμπίνα, σωληνώσεις, κ.λπ, κ.λπ, ΑΜΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΛΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥ που θα συγκρίνει τα έμβολα και τις μπιέλες με τα αντίστοιχα του twincharged και μετρήσει με "παχύμετρα" κ.λπ, τί θα πάθει;;; το ποΛύ πολύ να...γλυτώσει -σε περίπτωση "στραβής"- ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ :whistling: ...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ,

Από όλα όσα παρέθεσες παραπάνω, δύο είναι τα πράγματα που πρέπει να σε ανησυχούν και που

καταρρίπτουν την υπόθεση σου - ότι δηλαδή αυτός ο κινητήρας μπορεί να φτάσει τους 270-300 ίππους:

Φίλε μου σαλεξ δυστυχως εγω που ουτε τις τεχνικες γνωσεις σου εχω , προσπαθησα να παραθέσω οποιες info μπορουσα να βρω χωρις αυτο να σημαινει οτι απο εκει μπορουν ασφαλη συμπερασματα.Ειπα οτι ισως αντεξει 230-240 και οχι 300 οπως κανουν τα 140αρια.Γιαυτο και ζηταω τις δικες σας εμπεριστατωμενες απόψεις.Τα ιδια αν υπηρχαν και πριν την βελτιωση του 140αριου.Προφανως καποιο μπλοκ ανοιχτηκε ή καποιοι βρηκαν ινφο σχετικα με τα εντόσθια του και προχορησαν στην αυξηση της ιπποδυναμης κατα 120 άλογα σχεδόν(140αρια).

1) Ελαφριά χυτά έμβολα αλλα ανθεκτικα στην λήψη φορτίων.

2) Δεν αναφέρεται πουθενά η αντοχή των διωστήρων. Ούτε η διάστασή τους.

Εγω οπως και συμφουριτες μου σαφως δεν περιμενουμε να βγαλουμε συμπερασμα απο το κειμενο αυτο για το αν αντεχει η οχι.Γιαυτο ζηταμε και την βοηθεια σας για κατι ποιο συγκεκριμενο.Τις ιδιες υποθεσεις κανουμε και εμεις.Αλλα ξερει κανεις με σιγουρια διαφορες σε διαστασεις με το 140αρι?Εδω ειναι το θεμα .Π.χ οι πυροι των μπιελών τους ειναι 19mm εμας?Τετοιες ινφο περιμένουμε

Γιατί αν βάλεις μια μεγάλη τουρμπίνα και να τη χρησιμοποιήσεις στο 1.1bar, προφανώς δεν πρόκειται να ανοίξει το

χυτοσιδηρό μπλοκ στη μέση σαν πεπόνι. Ούτε και πρόκειται να σπάσει η πολλαπλή εισαγωγής.

Οι έδρες των βαλβίδων δεν μπορούν να πάνε πουθενά, ακόμη κι αν ήθελαν να φύγουν.

Πειράζει όμως τα έμβολα να είναι κακής ποιότητας.Γνωριζουμε κατι συγκεκριμενο ή ειναι απλη ικασια?

Πειράζει οι διωστήρες να είναι κακής αντοχής.

Γιατί μόλις ο κινητήρας αρχίζει να βγάζει ροπή ή ισχύ, θα σπάσουν.

Όποιο από τα δύο προλάβει πρώτο - είτε θα λιώσουν/σπάσουν τα λούκια από τα ελατήριαΠαιζει να μπουν πραγματα -ελατηρια ή οτι άλλο -απο το 140αρι?

ή θα στραβώσει μπιέλα και θα τα πάρει όλα μαζί της.

Επομένως, καλές χρυσές και άγιες οι πληροφορίες που παρέθεσες αλλά από μηχανολογικής πλευράς δεν λένε τίποτα.Ποτε δεν το ειπα αυτο.Αλλωστε δεν ειναι δουλεια μου.Δυστυχως μονο αυτο βρηκα που να μπορω να καταλάβω και γιαυτο χρειαζόμαστε help.

Προφανώς, αφού είναι το κειμενάκι που χρησιμοποιήθηκε για τον Τύπο στην παρουσίαση του κινητήρα.

Είναι σαν να προσπαθούν να σου κάνουν συνοικέσιο με μια γυναίκα που σου λένε ότι είναι πολύ ωραία, πανέμορφη κλπ

αλλά ΔΕΝ σου λένε αν είναι ψηλή ή κοντή, ξανθιά ή μελαχρινή, αθλητική ή couch potato με εντελώς άγνωστο χαρακτήρα.

Σου λένε όμως ότι φοράει στηθόδεσμο, μεταξωτά εσώρουχα, καλσόν κλπ...

Χαίρω πολύ, το ίδιο κάνει και το 90% του υπόλοιπου γυναικείου πληθυσμού - η περιγραφή δεν αποτελεί προσδιορισμό!

Αυτο που μας κανει να ελπιζουμε ειναι τα προτζεκτ που ηδη εχουν γίνει και όπου η ιπποδυναμη αναιβενει σε αυτα τα επίπεδα χωρις να αναφερεται εμπλοκη στα εντοσθια του μοτερ.(βλεπε τουρκια και γερμανία). Και κάποιες απόψεις συμφορουμιτων... :whistling:

Eγώ πιστεύω ότι κάποιος που θα κάνει ένα project των +200HP με το 1.400άρι αυτό και θα αλλάξει τουρμπίνα, σωληνώσεις, κ.λπ, κ.λπ, ΑΜΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΛΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥ που θα συγκρίνει τα έμβολα και τις μπιέλες με τα αντίστοιχα του twincharged και μετρήσει με "παχύμετρα" κ.λπ, τί θα πάθει;;; το ποΛύ πολύ να...γλυτώσει -σε περίπτωση "στραβής"- ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ :whistling: ...

Εχεις δικιο φιλε μου.....Μηπως τουλαχιστον γνωριζουμε πληροφοριες για το 140αρι?

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν η διαδρομή και η διάσταση των πιστονιών (μαζί βέβαια με τη "γεωμετρία" του πάνω μέρους τους)ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ μεταξύ του απλού 1.4 και του twincharged, θα μπορούσαν να μπουν από αυτό αντί aftermarket σφυρήλατων αλλά φοβάμαι ότι τα εργοστασιακά πιο ενισχημένα πλην χυτευτά πιστόνια θα είναι σχεδόν εξίσου ακριβά με σφυρήλατα π.χ Wossner, Wisseco κ.λπ οι τιμές των οποίων -ειδικά αν παραγγελθούν από E-bay- είναι πλέον πολύ προσιτές. Επίσης από μπιέλες, με την έλευση τη τελευταία 2ετία λύσεων όπως οι XS H-BEAM, πάλι το κοστολόγιο δεν είναι απαγορευτικό (π.χ σε σχέση με Αrrow, Crower κ.λπ). Θα μου πεις κινέζικες; Γιατί όχι; Εγώ τις δουλεύω 2 χρόνια στα 1,7bar ενώ δοκιμαστικα -με κλειστή external wastegate- είχε φτάσει κατά λάθος :whistling: κάποιες φορές 2,1bar :whistling: ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΙΧ!

Νομίζω μαζί σε όλα τα άλλα με μια τέτοια δαπανίτσα (από e-bay)ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν η διαδρομή και η διάσταση των πιστονιών (μαζί βέβαια με τη "γεωμετρία" του πάνω μέρους τους)ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ μεταξύ του απλού 1.4 και του twincharged, θα μπορούσαν να μπουν από αυτό αντί aftermarket σφυρήλατων αλλά φοβάμαι ότι τα εργοστασιακά πιο ενισχημένα πλην χυτευτά πιστόνια θα είναι σχεδόν εξίσου ακριβά με σφυρήλατα π.χ Wossner, Wisseco κ.λπ οι τιμές των οποίων -ειδικά αν παραγγελθούν από E-bay- είναι πλέον πολύ προσιτές. Επίσης από μπιέλες, με την έλευση τη τελευταία 2ετία λύσεων όπως οι XS H-BEAM, πάλι το κοστολόγιο δεν είναι απαγορευτικό (π.χ σε σχέση με Αrrow, Crower κ.λπ). Θα μου πεις κινέζικες; Γιατί όχι; Εγώ τις δουλεύω 2 χρόνια στα 1,7bar ενώ δοκιμαστικα -με κλειστή external wastegate- είχε φτάσει κατά λάθος :whistling: κάποιες φορές 2,1bar :whistling: ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΙΧ!

Νομίζω μαζί σε όλα τα άλλα με μια τέτοια δαπανίτσα (από e-bay)ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ.

Τι πιστευεις κατα την γνωμη σου λογω εμπειριας σου με μπιγκ τουρμπο εφαρμογης οτι θα ηταν απαραιτητο να αλλαχτει ωστε το αμαξι να αντεξει στις υποδυναμεις που ζηταμε(π.χ 220 αλογα-μπορει να αντεχει βεβαια και να μην το ξερουμε αλλα εστω.) και με δεδομενο οτι ηδη σηκωνουμε 30 κιλα ροπης την οποια δεν θελουμε να αυξησουμε.. Και ποιο περιπου το κοστος

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστευεις κατα την γνωμη σου λογω εμπειριας σου με μπιγκ τουρμπο εφαρμογης οτι θα ηταν απαραιτητο να αλλαχτει ωστε το αμαξι να αντεξει στις υποδυναμεις που ζηταμε(π.χ 220 αλογα-μπορει να αντεχει βεβαια και να μην το ξερουμε αλλα εστω.) και με δεδομενο οτι ηδη σηκωνουμε 30 κιλα ροπης την οποια δεν θελουμε να αυξησουμε.. Και ποιο περιπου το κοστος

Για 220ΗΡ που ζητάς, το πιο πιθανό είναι το αμάξι να αντέχει όπως είναι -με την προ'υ΄πόθεση ότι δεν θα έχει οver πάνω από 1,3bar και κοντά στον κόφτη η πίεση δεν θα ξεπερνά τα 1,1bar, αρκεί να μη μπει πολύ μεγάλη τουρμπίνα (π.χ μια με παροχή ανάλογη της Κ04.)Προσωπική άποψη πάντα. Από κει και πάνω και μέχρι τα 250-260ΗΡ, αν υποτεθεί ότι οι μπιέλες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ εκείνων του twincharged (που αντέχουν αρκετά), θέλει οπωσδήποτε ενισχυμένες σφυρήλατες, ενώ τα πιστόνια κατά τη γνώμη και πάλι αντέχουν αν με το πρόγραμμα το μοτέρ δεν στροφάρει πάνω από 6.500rpm, αφού εκτός από την υπερβολική ροπή, η δεύτερη αιτία "ανατίναξης" είναι το υπερβολικό στροφάρισμα.Μετά, αν μιλάμε ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΟΓΑ και χρήση αρκετά μεγάλης τουρμπίνας, εκτός από σφυρήλατα πιστόνια θέλει και τριμεταλλικά μέταλλα στροφάλου καθώς και ενισχυμένες μπουζονόβιδες κεφαλής. Το κόστος τριμεταλλικών/βιδών κεφαλής δεν είναι μεγάλο αλλά μαζί με πιστόνια-μπιέλες, εργατικά, ένα 2-2,5χίλιαρο(€υρό)θα "φύγει". Αν όμως στοχεύει κανείς στο επίπεδο των 220ΗΡ πρέπει -εκτός των παραπάνω- να δει αν επαρκεί και η αντλία βενζίνης (είναι κι αυτή άραγε ίδια με του twincharged;). Αν ναι Ο.Κ. Πάντως ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ από το ΤΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤURBO, γιατί μετά "παρασύρει" και τα υπόλοιπα: Down pipe, εξάτμιση κι άλλα "ψιλά" (αλλά "κρίσιμα") που δε φαντάζεται κανείς όταν ξεκινάει τα οποία σιγοαδειάζουν την τσέπη! Εμένα π.χ τώρα με "ψήνουν" για αλλαγή της VF34 στο Astra 1.6T με μια Greddy TD06-20G παροχής 420-440ΗΡ αλλά το σκέφτομαι και "τρέμω" μήπως "στο δρόμο" βγούν διάφορα και τελικά χάσω στον ύπνο μου εκεί που τώρα είμαι ήσυχος (π.χ θέλει άλλες αντλίες, δεν αντέχουν οι εκκεντροφόροι να τη "πληρώσουν" με στροφάρισμα ώστε να βγάλει την παροχή, οπότε θα πάει για μόνο π.χ +20ΗΡ -οπότε "μια τρύπα στο νερό" κ.ο.κ)

Πάντως οι απόψεις μου βασίζονται απλώς στη πείρα ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ θα δώσουν οι μηχανολόγοι/μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

w

Για 220ΗΡ που ζητάς, το πιο πιθανό είναι το αμάξι να αντέχει όπως είναι -με την προ'υ΄πόθεση ότι δεν θα έχει οver πάνω από 1,3bar και κοντά στον κόφτη η πίεση δεν θα ξεπερνά τα 1,1bar, αρκεί να μη μπει πολύ μεγάλη τουρμπίνα (π.χ μια με παροχή ανάλογη της Κ04.)Προσωπική άποψη πάντα. Από κει και πάνω και μέχρι τα 250-260ΗΡ, αν υποτεθεί ότι οι μπιέλες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ εκείνων του twincharged (που αντέχουν αρκετά), θέλει οπωσδήποτε ενισχυμένες σφυρήλατες, ενώ τα πιστόνια κατά τη γνώμη και πάλι αντέχουν αν με το πρόγραμμα το μοτέρ δεν στροφάρει πάνω από 6.500rpm, αφού εκτός από την υπερβολική ροπή, η δεύτερη αιτία "ανατίναξης" είναι το υπερβολικό στροφάρισμα.Μετά, αν μιλάμε ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΟΓΑ και χρήση αρκετά μεγάλης τουρμπίνας, εκτός από σφυρήλατα πιστόνια θέλει και τριμεταλλικά μέταλλα στροφάλου καθώς και ενισχυμένες μπουζονόβιδες κεφαλής. Το κόστος τριμεταλλικών/βιδών κεφαλής δεν είναι μεγάλο αλλά μαζί με πιστόνια-μπιέλες, εργατικά, ένα 2-2,5χίλιαρο(€υρό)θα "φύγει". Αν όμως στοχεύει κανείς στο επίπεδο των 220ΗΡ πρέπει -εκτός των παραπάνω- να δει αν επαρκεί και η αντλία βενζίνης (είναι κι αυτή άραγε ίδια με του twincharged;). Αν ναι Ο.Κ. Πάντως ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ από το ΤΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤURBO, γιατί μετά "παρασύρει" και τα υπόλοιπα: Down pipe, εξάτμιση κι άλλα "ψιλά" (αλλά "κρίσιμα") που δε φαντάζεται κανείς όταν ξεκινάει τα οποία σιγοαδειάζουν την τσέπη! Εμένα π.χ τώρα με "ψήνουν" για αλλαγή της VF34 στο Astra 1.6T με μια Greddy TD06-20G παροχής 420-440ΗΡ αλλά το σκέφτομαι και "τρέμω" μήπως "στο δρόμο" βγούν διάφορα και τελικά χάσω στον ύπνο μου εκεί που τώρα είμαι ήσυχος (π.χ θέλει άλλες αντλίες, δεν αντέχουν οι εκκεντροφόροι να τη "πληρώσουν" με στροφάρισμα ώστε να βγάλει την παροχή, οπότε θα πάει για μόνο π.χ +20ΗΡ -οπότε "μια τρύπα στο νερό" κ.ο.κ)Ηθελα και ναξερα αυτο το μικροβιο της βελτιωσης μετα απο ποσα χρονια φευγει??Ειναι ανιατη η ασθενεια??Καποιος ειδικος να απαντησει?:thumbsup:

Πάντως οι απόψεις μου βασίζονται απλώς στη πείρα ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ θα δώσουν οι μηχανολόγοι/μηχανικοί.

Γιωργο οπως παντα συνεπης στις απαντησεις σου....Μεχρι 220 ειναι καλά ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΝΤΕΧΕΙ για πολλα παρα πανω άλογα...(θα παραθέσω πληροφορίες απο βελτιωτες και εσωτερικου αλλα και εξωτερικου που εχουν πραγματικα ασχοληθει με το μοτερ μας και εχουν προβει σε αλλαγη τουρμπίνας για να καταριφθουν καποια λεγόμενα -ηδη με κάποια ατομα τις εχω μοιραστει-αν και πολλοι θα αρχισουν να λενε τα γνωστα τους αμφισβητώντας αλλα και αυτο στο παιχνίδι είναι(αντίλογος αρκει να ειναι επικοδομητικος και να μην αναφερεται σε κουβεντες τυπου-σιγα μην αντξει-εγω δεν πιστευω να αντεξει χωρις να διατυπωνεται ολοκληρωμενο επιχειρημα)!!!!!!!!!!!! .Η ροπη καλό θα ηταν να μην ξεπερναει πάντως τα 30 κιλά όχι μόνο λόγω δισκου αλλα και για μακροζωια του μοτερ....

Πιστευω και εγω με 1,3 οβερ και 1 κοφτη 210 - 220 άλογα θα βγαινουν ανετα με την td04 13t

My link

My link

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη για τις προσπάθειες σου!! :clapping: :clapping: :clapping:

Άντε να περάσει το καλοκαίρι να πέσουν οι θερμοκρασίες γιατί ψηνόμαστε σιγά σιγά!!

Btw το δεύτερον λινκ που παρέθεσες δεν φαίνεται να φορτώνει!!

Για τσέκαρε το!! ;)

Link to comment
Share on other sites

w

Γιωργο οπως παντα συνεπης στις απαντησεις σου....Μεχρι 220 ειναι καλά ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΝΤΕΧΕΙ για πολλα παρα πανω άλογα...(θα παραθέσω πληροφορίες απο βελτιωτες και εσωτερικου αλλα και εξωτερικου που εχουν πραγματικα ασχοληθει με το μοτερ μας και εχουν προβει σε αλλαγη τουρμπίνας για να καταριφθουν καποια λεγόμενα -ηδη με κάποια ατομα τις εχω μοιραστει-αν και πολλοι θα αρχισουν να λενε τα γνωστα τους αμφισβητώντας αλλα και αυτο στο παιχνίδι είναι(αντίλογος αρκει να ειναι επικοδομητικος και να μην αναφερεται σε κουβεντες τυπου-σιγα μην αντέξει-εγω δεν πιστευω να αντεξει χωρις να διατυπωνεται ολοκληρωμενο επιχειρημα)!!!!!!!!!!!! .Η ροπη καλό θα ηταν να μην ξεπερναει πάντως τα 30 κιλά όχι μόνο λόγω δισκου αλλα και για μακροζωια του μοτερ....

Πιστευω και εγω με 1,3 οβερ και 1 κοφτη 210 - 220 άλογα θα βγαινουν ανετα με την td04 13t

My link

My link

Λοιπόν Αλέξανδρε, το δεύτερο "my link" δεν ανοίγει αλλά η td4 είναι κουκλί-τουρμπίνι! :clapping: Όμως μιας και λέγαμε για αντοχές του 1.4Τsi ("single") turbo, καλό θα ήταν να συζητήσεις με κάποιο ειδήμονα με ποιές πιέσεις βγάζει τα 230ΗΡ βάσει "χαρτών", (εμένα δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν "φτάνουν" σε τέτοια επίπεδα). Kατά βάση έχει μελετηθεί -μεταξύ άλλων περιπτώσεων- και για μια light βελτίωση του 2λιτρου Turbo Subaru αλλά σίγουρα θα "απαιτεί" κάμποσα καυσαέρια για να σπουλάρει δυνατά. Πάντως όπως τη βλέπω τη τουρμπίνα αυτή, έχει την παροχή περίπου μιας Κ03 -και λίγο λιγότερη ή μήπως μπερδεύτηκα από τα 230 ως βασική ιπποδύναμη του Forester, oπότε έχει και μεγαλύτερη παροχή;- αλλά ακόμα κι αν τα κυβικά δεν παίζουν και πολύ ρόλο για την παροχή μιας τουρμπίνας (μικρές οι διαφορές αν τα κυβικά είναι παραπλήσια),παίζει ρόλο το μέγεθος της πιέσεως, που πρέπει να είναι μεγαλύτερη στον μικρότερο κινητήρα (νομίζω το είπε και ο Salex/Στέλιος.)Τότε είναι πιθανό να ανακύψει θέμα rebuild σφυρηλατήσεως, τουλάχιαστων με μπιέλες αν χρειάζεται πάνω από 1.3bar- αν και πάλι ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΥΤΗ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΟΓΑ ΜΕ "ΛΟΓΙΚΕΣ" ΠΙΕΣΕΙΣ. Πρέπει να δούμε σε τί πιέσεις αποδίδει. Θα Googlάρω να δω αλλά αφού ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΣΕ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ για να βγάλουν π.χ 220ΗΡ;;

Υ.Γ: Τώρα τυχαία είδα την ίδια συζήτηση στο Scirocco Club και μάλιστα συμμετέχουν κι εκεί κάποια από τα εδώ παιδιά, οπότε σχημάτισα πιο πλήρη εικόνα-σύμφωνη με όσα μου έλεγες χθες στο τηλέφωνο Αλέξανδρε. Τελικά πιστεύω κι εγώ ότι η Td-04 είναι από τις πιο καλές περιπτώσεις να δυναμώσει το 122άρι, χωρίς lag αλλά και για να πάρετε κάπως πιο "ανετα", μη "λαχανιασμένα" ή "βαριεστημένα" άλογα από επιλογή είτε υπερβολικά μικρής είτε υπερβολικά μεγάλης aftermarket τουρμπίνας. Το μόνο που μένει είναι η μελέτη αντοχής του μοτέρ που νομίζω θα λυθεί σύντομα...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που μπηκες και στο αλλο τοπικ (αλλου κλαμπ-αδερφικου) και σχηματισες αποψη ολοκληρωμενη σχετικα με την συγκεκριμενη τουρμπινα..Η αποψη σου μετραει !!

Συμφωνω απολυτως με τα λεγοεμνα σου για ανετα άλογα..Αυτη μας τα προσφερει λογω μικρου inducer(λιγο μεγαλυτερου απο την 1548 τουυ punto abarth esse esse που εχει full boost στις 2800 και πολυ μεγαλυτερου Exducer) .

:roadrage:

Μπράβο Αλέξη για τις προσπάθειες σου!! :nea::devil::hyper:

Άντε να περάσει το καλοκαίρι να πέσουν οι θερμοκρασίες γιατί ψηνόμαστε σιγά σιγά!!

Btw το δεύτερον λινκ που παρέθεσες δεν φαίνεται να φορτώνει!!

Για τσέκαρε το!! :rolleyes:

Αφορα όλους μας μακη και ολοι μας πρεπει να ασχοληθουμε με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Οταν οι θερμοκρασια ανεβαινει .... Ολοι στην θαλασσα...... :queen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τα προσθετα ιντερκουλερ που ειδα σε μερικες φωτο.

1)υπαρχει καποια μελετη οτι το υδροψυκτο μαμα δεν φτανει για μεχρι 200 αλογα?Δλδ τα εφτασε καποιος και δεν εκανε δουλεια?

2)προσπαθησαμε με καποιον αλλο τροπο,π.χ μεγαλυτερη αντλια,ισως μεγαλυτερο ψυγειακι μπροστακαι δεν πετυχαμε τον στοχο?

3)αφου τοποθετηθηκε μπροστα αεροψυκτο αρκετα "μπαμπατσικο" γιατι δεν αφαιρεθηκε το μαμα ωστε να μην εχει και τοσο μεγαλη αντισταση ο αερας περνωντας απο 2 ψυγεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τα προσθετα ιντερκουλερ που ειδα σε μερικες φωτο.

1)υπαρχει καποια μελετη οτι το υδροψυκτο μαμα δεν φτανει για μεχρι 200 αλογα?Δλδ τα εφτασε καποιος και δεν εκανε δουλεια?

2)προσπαθησαμε με καποιον αλλο τροπο,π.χ μεγαλυτερη αντλια,ισως μεγαλυτερο ψυγειακι μπροστακαι δεν πετυχαμε τον στοχο?

3)αφου τοποθετηθηκε μπροστα αεροψυκτο αρκετα "μπαμπατσικο" γιατι δεν αφαιρεθηκε το μαμα ωστε να μην εχει και τοσο μεγαλη αντισταση ο αερας περνωντας απο 2 ψυγεια?

Οι απορίες σου είναι μεν εύλογες αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά όοοοοοολο το topic :zoro: θα σου λυθούν! Δυστυχώς δεν είναι δυνατό να σου εξηγήσει κάποιος σε λίγες γραμμές το "τί", γιατί δεν" κ.λπ. Απλά θα σου πω ότι το μοτέρ αυτό έχει γενικά μικρή τουρμπίνα (σε παροχή ΗΡ, οπότε δεν έχει νόημα να ανεβάσεις πιέσεις "στο θεό")και η ψύξη του turbo έχει σχεδιαστεί για να έχει λίγες "ανοχές" ώστε να υποστηρίξει αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία εισαγωγής που θα δημιουργήσει ένα π.χ σχετικά "επιθετικό" πρόγραμμα το οποίο στοχεύει θεωρητικά σε μεγάλες ιπποδυνάμεις!Επίσης το βάλε-βγάλε εξαρτήματα δεν είναι τόσο απλό γιατί αυτά συνυπάρχουν με "δομικό τρόπο" στο μοτέρ!(π.χ δεν βγαίνει "ελαφρά τη καρδία" το υδρόψυκτο cooler που λες ούτε εμποδίζει ροή αέρα εκεί που είναι, αφού δεν έχει μορφή panel όπως τα κλασικά air-coolers!)

Μη το "πολυψάχνεις" δηλαδή, θέλει μελέτη και δουλειά :gym: το μοτεράκι για να 200αρίσει! :crazysmile:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,βασικα αυτο το μοτερ εχω και γνωριζω 2-3 πραγματα γυρω απο αυτο.Αυτο το τοπικ ανοιξε απο τον κοσμα οταν πηραμε και οι 2 τα αυτοκινητα μας πριν 3 χρονια περιπου.Το παρακολουθω συχνα απλα δεν γραφω πλεον για δικους μου λογους.

Για την τουρμπινα θα συμφωνησω οτι εκει στα 160 ειναι το οριο της.Αλλα εαν μπει μια μεγαλυτερη τουρμπινα την οποια δεν θα την δουλευεις στο οριο της,δεν θα εχεις και τοσες μεγαλες θερμοκρασιες.Ετσι δεν ειναι?Οποτε υπαρχει περιπτωση να φτανει το κουλερ.Μην ξεχνας οτι το νερο εχεο πολλες φορες μεγαλυτερη δυνατοτητα απαγωγης θερμοκρασιας απο τον αερα.Ειναι αυτο που λεμε μικρο στο ματι μεγαλο στο κρεβατι :crazysmile:

Οσο για το μαμα κουλερ το εβγαλα και βεβαια ειναι παλουκι να ξαναμπει.Μην το δοκιμασει κανεις στο σπιτι του κατω απο κανενα δεντρο.Ο αερας εισαγωγης περναει αναμεσα απο τις κυψελες οπως κανει και στο ψυγειο του νερου αντιστοιχα.Με την διαφορα οτι το κουλερ του αερα εχει και πιο πυκνες τις κυψελες του.Οποτε παλι γνωμη μου,αφου ειπαμε "ελαφρα την καρδια" οτι δεν κανει αυτο το μικρουλι και βαλαμε ενα αλλο μεγαλο μπροστα γιατι δεν το βγαζουμε?θα γλυτωσουμε αρκετη αντισταση αερα και θα ελαφρυνουμε λιγο και το εργο της καημενης τουρμπινας.Μετα απο τοσο σωληνα και τοσο γωνια που προσθεσαμε συν ενα κουλερ.

Link to comment
Share on other sites

1)υπαρχει καποια μελετη οτι το υδροψυκτο μαμα δεν φτανει για μεχρι 200 αλογα?Δλδ τα εφτασε καποιος και δεν εκανε δουλεια?

Γιατί ένας προγραμματιστής είπε ότι με το υδρόψυκτο ιντερκούλερ η θερμοκρασία εισαγωγής φτάνει του 50+ βαθμούς(εγώ δεν έχω δεί ποτέ αυτό το νούμερο) και δεν επαρκεί. Ωστόσο κανείς δεν μας λέει θερμοκρασίες από την ''αναβάθμιση'' αυτή με τα δύο ιντερκούλερ. Έχω σταματήσει να παρακολουθώ και άλλα φόρουμ και δεν ξέρω αν υπάρχουν πληροφορίες αλλού.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.