Jump to content
geocha

Λαδια Tsi

Recommended Posts

Τα castrol SLX 5w-30 που μου εβαλαν εμενα και τα πληρωσα 80 και κατι ψιλα ευρω :D:thumbsup::angry2: :angry2: :angry2: τι ειναι???Καπου ακουσα οτι ειναι τα προηγουμενα πριν τα αντικαταστησει το edge.Ισχυει??

Εκανα την αλλαγη στις 10.600 και μου ειπε επομενη αλλαγη στις 25.600.Δηλαδη λιγο πριν το μεγαλο σερβις.Ασε που μου ειπε να μην το ξαναφερω πριν τις 15000 για αλλαγη!!!!!Πλακα εχουν.

α κανω αλλα 10.000 να παω 20.000 και θα ξανακανω αλλαγη.Απλως δεν ξερω εαν ειναι καλο να το παω σε ενα κανονικο συνεργειο VW για την αλλαγη.Γιατι μονο που μου χρεωσαν 50 ευρω εργατικα φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Τα castrol SLX 5w-30 που μου εβαλαν εμενα και τα πληρωσα 80 και κατι ψιλα ευρω :D:thumbsup::angry2: :angry2: :angry2: τι ειναι???Καπου ακουσα οτι ειναι τα προηγουμενα πριν τα αντικαταστησει το edge.Ισχυει??

Εκανα την αλλαγη στις 10.600 και μου ειπε επομενη αλλαγη στις 25.600.Δηλαδη λιγο πριν το μεγαλο σερβις.Ασε που μου ειπε να μην το ξαναφερω πριν τις 15000 για αλλαγη!!!!!Πλακα εχουν.

α κανω αλλα 10.000 να παω 20.000 και θα ξανακανω αλλαγη.Απλως δεν ξερω εαν ειναι καλο να το παω σε ενα κανονικο συνεργειο VW για την αλλαγη.Γιατι μονο που μου χρεωσαν 50 ευρω εργατικα φτανει.

Απ'οσο ξερω, τα SLX ειναι η παλια ονομασια.Edge ειναι η νεα, χωρις να προκειται για αλλο λαδι.Οσο για τις αλλαγες, κανε τις οποτε θες.Παντως για να μη σου παιρνουν ενα σωρο λεφτα μπορεις να κανεις καθε 7500 χλμ σε αλλο συνεργειο και καθε 15000χλμ στην αντιπροσωπεια.Ετσι σε αυτους θα φαινεται οτι πηγαινεις καθε 15.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τελικά τα castrol 5-30 edge. όπως και πρίν για καναδύο λεπτά κρατάει ψιλά το ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί. Κατα τα άλλα νομίζω ότι έχει βελτιωθεί αρκετά η κατανάλωση. Λέτε να είναι ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τελικά τα castrol 5-30 edge. όπως και πρίν για καναδύο λεπτά κρατάει ψιλά το ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί. Κατα τα άλλα νομίζω ότι έχει βελτιωθεί αρκετά η κατανάλωση. Λέτε να είναι ιδέα μου?

Πρόκειται για πολύ καλό λάδι για τον συγκεκριμένο κινητήρα. Μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο στην κατανάλωση, αλλά δεν ξέρω σε ποιό βαθμό. Αν αναφέρεσαι πάντως για το τελευταίο διάστημα, υπολόγισε ότι η κατανάλωση αλλάζει κι όσο ζεσταίνει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

με μεγαλυτερες θερμοκρασιες δεν ανεβαινει η καταναλωση και πεφτει η αποδοση;

Δεν νομιζω, ειδικα αν σκεφτεις τις κρυες εκινησεις οπου η καταναλωση ειναι στο Θεο για αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πειράματα με τα λάδια.......

5-30 για tsi Τσιγκουνιές για 20Ε-30Ε δεν αξίζει

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

με την αυξηση της θερμοκρασιας οι επιδόσεις αυξάνονται και η κατανάλωση μειώνεται... Το εχω εμπεδώσει για τα καλα αυτο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Longlife service ή σταθερά;

να γιατί η Kosmocar προτείνει για την Ελλάδα τα σταθερά (ένας διαφορετικός λόγος εκτός από τα ¤)...

(όχι οτι είναι λάθος να κάνεις το longlife, απλά δεν το προτείνουν. αν όντως υπήρχε πραγματικό πρόβλημα με το longlife σίγουρα θα είχαν εξαγγείλει ειδική οδηγία)

Πλάνο service της Volkswagen

Service σταθερού χρόνικού διαστήματος/διανυθέντων χιλιομέτρων

Σας προτείνουμε να πραγματοποιήτε αυτού του είδους service οταν συνήθως οδηγείτε λιγότερα από 15000χλμ ανά έτος, και αν η οδηγηκές σας συνήθιες είναι όπως οι ακόλουθες:

* Κυρίως οδήγηση εντός πόλης, μικρές διαδρομές με συχνές εκκινήσεις κρύου κινητήρα

* Υψηλός φόρτος εργασίας στον κινητήρα, πχ συχνές αναβάσεις, οδήγηση με το αυτοκίνητο φορτωμένο και ρυμουλκήσεις

* Αντι-οικονομική οδήγηση υψηλών στροφών με γρήγορες επιταγχύνσεις και γρήγορες επιβραδύνσεις

LongLife Service

Σας προτείνουμε να πραγματοποιήτε αυτού του είδους service οταν συνήθως οδηγείτε περισσότερα από 40χλμ ανά ημέρα, και αν η οδηγηκές σας συνήθιες είναι όπως οι ακόλουθες:

* Κανονική οδήγηση μακράς πορείας

* Οδήγηση με σταθερή ταχύτητα και με ελάχιστο φόρτο στο αυτοκίνητο και στον κινητήρα, και ελάχιστες ρυμουλκήσεις

* Οικονομική οδήγηση

Πηγή: http://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/plans

Το κείμενο είναι στα αγγλικά, τη μετάφραση την έκανα εγώ ( μην περιμένετε ότι καλύτερο δλδ :-) )

Link to comment
Share on other sites

μολις αλλαξα λαδια για καναδυο μερες μυριζανε, ειναι λογικο? παρεπιπτοντως στα προηγουμενα λαδια μετα απο 8000 βγηκαν οσο ακριβως μπηκαν και σε καλη κατασταση μονο που πανω στο καπακι ειχε πιασει ψιλομουργα

Link to comment
Share on other sites

μολις αλλαξα λαδια για καναδυο μερες μυριζανε, ειναι λογικο? παρεπιπτοντως στα προηγουμενα λαδια μετα απο 8000 βγηκαν οσο ακριβως μπηκαν και σε καλη κατασταση μονο που πανω στο καπακι ειχε πιασει ψιλομουργα

Τι μυρωδιά είχανε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

ΣΤΑ 7500 ΧΙΛΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ TSI ΜΟΥ!

ΠΗΡΕ 3,6 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΕΨΑΝ 400 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ!

ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ,ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!

ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΓΡΑΦΕ VW ΠΑΝΩ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΛΑΔΙΩΝ!!

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ Η VW ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΑΔΙΩΝ Η ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΕΣΑ??? ;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

castrol edge 5-30 η 5-40 βαζουνε συνήθως... αν πρόσεξες πανω στην ταπα λαδιου εχουνε κανει και διαφημιση στην castrol και το γραφει επανω tongue.gif

φιλε αν πληρωνεις 80 ευρω τα λαδια και σου βαζουνε ελαιολαδο τοτε να το κλείσουνε το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

castrol edge 5-30 η 5-40 βαζουνε συνήθως... αν πρόσεξες πανω στην ταπα λαδιου εχουνε κανει και διαφημιση στην castrol και το γραφει επανω tongue.gif

φιλε αν πληρωνεις 80 ευρω τα λαδια και σου βαζουνε ελαιολαδο τοτε να το κλείσουνε το μαγαζι

Αν ρωτησεις εδω μεσα τι λαδια βαζει καθε αντιπροσωπεια θα ακουσεις ενα καρο μαρκες.Δεν ειναι στανταρ η μαρκα που μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

castrol edge 5-30 η 5-40 βαζουνε συνήθως... αν πρόσεξες πανω στην ταπα λαδιου εχουνε κανει και διαφημιση στην castrol και το γραφει επανω tongue.gif

φιλε αν πληρωνεις 80 ευρω τα λαδια και σου βαζουνε ελαιολαδο τοτε να το κλείσουνε το μαγαζι

φιλε εχω μπροστα μου το δοχειο,

δεν λεει πουθενα οτι ειναι castrol ουτε στο τιμολογιο το αναφερει πουθενα

το μονο που λεει σχετικα με τη μαρκα

ειναι:

VW long life III

made in Germany-destributed by volkswagen AG

ΣΑΕ 5W-30

Γιατι τους πληωνουμε που τους πληρωνουμε χρυσους,αμα βαζουν και μουφα λαδια θα ειναι για πολλες φάπες :lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω μπροστα μου το δοχειο,

δεν λεει πουθενα οτι ειναι castrol ουτε στο τιμολογιο το αναφερει πουθενα

το μονο που λεει σχετικα με τη μαρκα

ειναι:

VW long life III

made in Germany-destributed by volkswagen AG

ΣΑΕ 5W-30

Γιατι τους πληωνουμε που τους πληρωνουμε χρυσους,αμα βαζουν και μουφα λαδια θα ειναι για πολλες φάπες :D

Ακριβως την ιδια μαιμουδιά εκαναν και στην οπελ στον πατερα μου, όποτε το πηγαινε για σερβις και απο τοτε τους ειχα αντιπαθησει fire.giffire.gif Την επομενη φορα πηγαινε τους εσυ τα λαδια. Και πιο φθηνα θα σου βγουν ( 40%-50% off) και θα ξερεις τι λαδια θα βαλουν στο τουτου σου. :whistling:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

castrol edge 5-30 η 5-40 βαζουνε συνήθως... αν πρόσεξες πανω στην ταπα λαδιου εχουνε κανει και διαφημιση στην castrol και το γραφει επανω tongue.gif

φιλε αν πληρωνεις 80 ευρω τα λαδια και σου βαζουνε ελαιολαδο τοτε να το κλείσουνε το μαγαζι

φιλε εγω τα castrol 5w40 magnatec pro βαζω και η καταναλωση λαδιου σταματησε

Link to comment
Share on other sites

5-30 λαδια , για μενα τα καλλιτερα mobil 1 esp formula kai castrol edge

εγω προτιμω τα mobil γενικα καθοτι οσα χρονια τα χρησιμοποιω με τα αυτοκινητα που ειχα δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο προβλημα με κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.