Jump to content
geocha

Λαδια Tsi

Recommended Posts

Παιδιά πείτε μου αν μπορείτε λίγο γρήγορα, τί θα προτείνατε για αλλαγή λαδιών: Castrol Edge 5-30 ή Mobil Formoula sp 5-30? Τα Castrol έχουν 15 euro/ lt ενώ τα Mobil 12,5 - Πολύ μικρή διαφορά. Απλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα δύο αλλά δεν έχω αποφασίσει.. Υπενθυμίζω ότι έχω το Α3 1.4 122 με πρόγραμμα στα 155 άλογα οπότε έχω υψηλές απαιτήσεις από το λάδι που θα βάλω λόγω του ότι το αμάξι το τσιτώνω ώρες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

εγω προτιμησα τα 1 (Castrol).Δεν εχω βαλει ποτε τα mobil οποτε δεν μπορω να κρινω αντιθετα εχω βαλει Shell Helix χωρις κανενα παραπονο κ απο αυτα αλλα προτιμησα τελικα τα Castrol καθως πολυ τα εμπιστευτικαν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου αν μπορείτε λίγο γρήγορα, τί θα προτείνατε για αλλαγή λαδιών: Castrol Edge 5-30 ή Mobil Formoula sp 5-30? Τα Castrol έχουν 15 euro/ lt ενώ τα Mobil 12,5 - Πολύ μικρή διαφορά. Απλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα δύο αλλά δεν έχω αποφασίσει.. Υπενθυμίζω ότι έχω το Α3 1.4 122 με πρόγραμμα στα 155 άλογα οπότε έχω υψηλές απαιτήσεις από το λάδι που θα βάλω λόγω του ότι το αμάξι το τσιτώνω ώρες ώρες...

και τα δυο ειναι κορυφαια λαδια απλα τα castrol εξελιχθηκαν παρεα me vw και εαν δεις στη ταπα λαδιων του κινητηρα σου τα castrol λεει εγω αυτα βαζω και όλα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Οκ παρήγγειλα τα Castrol, πήρα και 1 φίλτρο λαδιού 17 ευρώ και θα τα αλλάξω εγώ τα λάδια. Αλλά μάλλον θα χρειαστώ ράμπα οπότε θα πάω σε βενζινάδικο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ παρήγγειλα τα Castrol, πήρα και 1 φίλτρο λαδιού 17 ευρώ και θα τα αλλάξω εγώ τα λάδια. Αλλά μάλλον θα χρειαστώ ράμπα οπότε θα πάω σε βενζινάδικο...

Μερικοί βενζινάδες που τα ρουφάνε από τον δείκτη δεν είναι καλή μέθοδος?

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια help σήμερα πήγα για αλλαγή λαδιών μετά το στρώσιμο (2000hm) αγόρασα 4 φιάλες του 1 λίτρου castrol edge.

(1x 17.-¤)

πήγα μετά καρφί για αλλαγή στην αντιπροσωπεία μετά από 15 λεπτά έρχεται ο τύπος και μου λέει ok φιλε μου όλα καλά !

τον ρωτάω τι έγινε έφτασε το λαδάκι??

ναι μου λέει τα 3 λίτρα φτάσανε το 4 μπουκαλάκι το έχουμε μέσα στο αμάξι!!!

και ρωτάω εγώ τώρα είναι δυνατόν τα 3 λίτρα να φτάσανε????(η έγινε καμια που...ia???)

λαδάκι 4 l=68.-¤

εργατικά 15.-¤

ερώτηση no 2 15¤ δεν είναι πολλά για μια αλλαγή λαδιών και μονο???

Edited by player
Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια help σήμερα πήγα για αλλαγή λαδιών μετά το στρώσιμο (2000hm) αγόρασα 4 φιάλες του 1 λίτρου castrol edge.

(1x 17.-¤)

πήγα μετά καρφί για αλλαγή στην αντιπροσωπεία μετά από 15 λεπτά έρχεται ο τύπος και μου λέει ok φιλε μου όλα καλά !

τον ρωτάω τι έγινε έφτασε το λαδάκι??

ναι μου λέει τα 3 λίτρα φτάσανε το 4 μπουκαλάκι το έχουμε μέσα στο αμάξι!!!

και ρωτάω εγώ τώρα είναι δυνατόν τα 3 λίτρα να φτάσανε????(η έγινε καμια που...ia???)

λαδάκι 4 l=68.-¤

εργατικά 15.-¤

ερώτηση no 2 15¤ δεν είναι πολλά για μια αλλαγή λαδιών και μονο???

Η ποσότητα ειναι σωστή, αλλα γιατι άλλαξες στα 2000 λάδια??? έγινες η χαρα της αντιπροσωπείας

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια help σήμερα πήγα για αλλαγή λαδιών μετά το στρώσιμο (2000hm) αγόρασα 4 φιάλες του 1 λίτρου castrol edge.

(1x 17.-¤)

πήγα μετά καρφί για αλλαγή στην αντιπροσωπεία μετά από 15 λεπτά έρχεται ο τύπος και μου λέει ok φιλε μου όλα καλά !

τον ρωτάω τι έγινε έφτασε το λαδάκι??

ναι μου λέει τα 3 λίτρα φτάσανε το 4 μπουκαλάκι το έχουμε μέσα στο αμάξι!!!

και ρωτάω εγώ τώρα είναι δυνατόν τα 3 λίτρα να φτάσανε????(η έγινε καμια που...ia???)

λαδάκι 4 l=68.-¤

εργατικά 15.-¤

ερώτηση no 2 15¤ δεν είναι πολλά για μια αλλαγή λαδιών και μονο???

Τα 3 λιτρα δεν ειναι λιγα αν δεν αλλαξες και φιλτρο.Κανονικα το αυτοκινητο παιρνει περιπου 3.5 λιτρα.Αν δεν αλλαξες φιλτρο λογικο να πηρε λιγοτερο λαδι.Τα 15 ευρω εργατικα πιστευω ειναι καλα.Μην ξεχνας οτι τους πηγες τα δικα σου λαδια οποτε οπως καταλαβαινεις θα πρεπει κ αυτοι να εχουν καποιο κερδος απο την ολη υποθεση.Τα λαδια παντως που αγορασες μπορουσες να τα παραγγειλεις απο ιντερνετ και να σου βγουν γυρω στα 11 ευρω/λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκες που μπηκες στη διαδικασια να αλλάξεις λάδια, δεν άλλαζες και το φιλτρο να κάνεις ολοκληρωμένη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω κριμα να γινεται αλλαγη λαδιων χωρις αλλαγη φιλτρου.Δεν ειναι δα και το τρομακτικο ποσο.Οπως ειχε πει και καποιος παλαιοτερα, ειναι σα να κανεις μπανιο και να ξαναφορας το ιδιο εσωρουχο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω κριμα να γινεται αλλαγη λαδιων χωρις αλλαγη φιλτρου.Δεν ειναι δα και το τρομακτικο ποσο.Οπως ειχε πει και καποιος παλαιοτερα, ειναι σα να κανεις μπανιο και να ξαναφορας το ιδιο εσωρουχο <_<

to thema einai oti den to eixa psaksi kai mou eipane pos einai poli liga ta 2000 gia na to alaxo to filtro !! ta ladia ta alaxa mono giati opos mou eipane einai kalo ta prota ladia na ta alazis meta to rontarizma!!!

tora gia to internet einai diastayromena oti ta ladia einai ok.. h mipos einai maimou????

stin epomeni fora!!!

sta posa protinete alagi sta 10000kmh???

Link to comment
Share on other sites

to thema einai oti den to eixa psaksi kai mou eipane pos einai poli liga ta 2000 gia na to alaxo to filtro !! ta ladia ta alaxa mono giati opos mou eipane einai kalo ta prota ladia na ta alazis meta to rontarizma!!!

tora gia to internet einai diastayromena oti ta ladia einai ok.. h mipos einai maimou????

stin epomeni fora!!!

sta posa protinete alagi sta 10000kmh???

Ανοιγουμε και εκεινο το Manual καμια φορα, αν ειχες παρει μιχερ ακομα το manual θα διαβαζες <_<

Link to comment
Share on other sites

to thema einai oti den to eixa psaksi kai mou eipane pos einai poli liga ta 2000 gia na to alaxo to filtro !! ta ladia ta alaxa mono giati opos mou eipane einai kalo ta prota ladia na ta alazis meta to rontarizma!!!

tora gia to internet einai diastayromena oti ta ladia einai ok.. h mipos einai maimou????

stin epomeni fora!!!

sta posa protinete alagi sta 10000kmh???

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι καλο ειναι να τα αλλαζεις τα πρωτα λαδια στα 2000 χλμ για το ρονατρισμα και καλα, παλι πρεπει να αλλαξεις φιλτρο γιατι υποτιθεται οτι το λαδι εχει γρεζια μεσα.Τελοσπαντων δεν ειμαι αυτης της αποψης διοτι πλεον οι κινητηρες πριν μπουν στο αυτοκινητο εχουν λιγες ωρες λειτουργιας πανω τους οποτε αμφιβαλλω αν θα εχουν γρεζια.Οσο για τα λαδια απο ιντερνετ ειναι απο επωνυμα μαγαζια και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Πολλοι απο εδω μεσα αγοραζουμε απο ιντερνετ.Αλλαγη λαδιων εξαρταται απο το τι σερβις ακολουθεις, longlife ή μη.Εγω προσωπικα βαζω λαδι longlife αλλα μονο long life (μακρα ζωη) δεν εχει μεσα στο μοτερ μου. tongue.gif Το αφηνω 8000 χλμ περιπου και μετα πεταμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα βαζω λαδι longlife αλλα μονο long life (μακρα ζωη) δεν εχει μεσα στο μοτερ μου. tongue.gif Το αφηνω 8000 χλμ περιπου και μετα πεταμα. :)

Κι εγω περιπου εκει εκανα την 1η αλλαγη. τα λαδια ειχαν μαυρισει οπως και το φιλτρο που αλλαξα. απορω πως η VW λεει οτι τα αλλαζουμε στα 15.000 για πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Εγώ έχω μόλις κλείσει 2 χρόνια με το TSi μου (140HP), οπότε εγγύηση ΤΕΛΟΣ. Αυτό σημαίνει ότι παίρνω όλα τα υλικά από Internet shop και τα πάω στο μαγαζάκι της γειτονιάς για να τα αλλάξει. Δεν συζητάω ότι τα λαδάκια ΔΕΝ τα αγοράζουμε ποτέ από την αντιπροσωπεία και ΠΑΝΤΑ πάμε τα δικά μας (εγώ παίρνω τα CASTROL-EDGE 5W30). Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τις αντιπροσωπείες με χρήστες που παραπανέθηκαν για κάψιμο λαδιού και τους βάλανε 10W40 που είναι πιο χοντρό για να μην καίγεται κλπ. Τα μαμίσια μου είχαν τσιμπήσει 500ml μέχρι τα 13900 Km που τα άλλαξα, ενώ τα Castrol Edge ούτε γραμμάριο και τα φοράω για 14500 Km (έχω αργήσει να κάνει την 2η αλλαγή αλλά τι να γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Εγώ έχω μόλις κλείσει 2 χρόνια με το TSi μου (140HP), οπότε εγγύηση ΤΕΛΟΣ. Αυτό σημαίνει ότι παίρνω όλα τα υλικά από Internet shop και τα πάω στο μαγαζάκι της γειτονιάς για να τα αλλάξει. Δεν συζητάω ότι τα λαδάκια ΔΕΝ τα αγοράζουμε ποτέ από την αντιπροσωπεία και ΠΑΝΤΑ πάμε τα δικά μας (εγώ παίρνω τα CASTROL-EDGE 5W30). Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τις αντιπροσωπείες με χρήστες που παραπανέθηκαν για κάψιμο λαδιού και τους βάλανε 10W40 που είναι πιο χοντρό για να μην καίγεται κλπ. Τα μαμίσια μου είχαν τσιμπήσει 500ml μέχρι τα 13900 Km που τα άλλαξα, ενώ τα Castrol Edge ούτε γραμμάριο και τα φοράω για 14500 Km (έχω αργήσει να κάνει την 2η αλλαγή αλλά τι να γίνει).

Ποσο αγοραζεις το λιτρο τα EDGE 5-30 και απο που??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συνγκολφάκιδες.... να ρωτησω... το καλοκαιρι (που θα χτυπήσει και 40αρια οπως παει) το 5-30 ειναι επαρκή η να παω σε 5-40?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο αγοραζεις το λιτρο τα EDGE 5-30 και απο που??

Το αγόρασα από το www.wind-trade.gr. 13,5E το λίτρο. Θα ζητήσεις και ένα φίλτρο λαδιού (το δίκο μου GOLF TSi 140HP) παίρνει το HU 712/6x (κόστος που ρώτησα χθες 10-11 Ε).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συνγκολφάκιδες.... να ρωτησω... το καλοκαιρι (που θα χτυπήσει και 40αρια οπως παει) το 5-30 ειναι επαρκή η να παω σε 5-40?

Oχι δε θα εχεις προβλημα φιλε μου.Αφησε το.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.