Jump to content
raptis_j

Eagle F1 Asymmetric? Γνωμες!

Recommended Posts

Kαλησπερα καταρχας. Εχω 1 tsi 140 hp και προσφατα καβατζοσα μια τετραδα ζαντες απο GTI 17" 225/45/17 k σκεφτομαι τι ελαστικα να βαλω... ο λαστιχας μου μου προτεινε τα Eagle F1 Asymmetric με πολυ καλη ποιοτητα κυλισης κ πολι καλα σε στροφες τι λετε??? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καταρχας. Εχω 1 tsi 140 hp και προσφατα καβατζοσα μια τετραδα ζαντες απο GTI 17" 225/45/17 k σκεφτομαι τι ελαστικα να βαλω... ο λαστιχας μου μου προτεινε τα Eagle F1 Asymmetric με πολυ καλη ποιοτητα κυλισης κ πολι καλα σε στροφες τι λετε??? :mellow:

πάρα πολύ καλό λάστιχο !

τα έχει φίλος και ειναι πολύ ευχαριστημένος και σε βρεγμένο ακόμα πιο πολύ ,

εγώ πέρισυ που άλλαξα ήταν η 2η επιλογή μου μετά τα contisport3 όπου και έβαλα αλλά δεν τα είχα δοκιμάσει τότε ,

σήμερα και εγώ αυτά θα έβαζα .

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει 4 αμάξια, και στα 4 έχω βάλει το συγκεκριμένο λάστιχο. Και σε διασταση 225/40/18, και σε 225/45/17. Στις ΟΖ που έχω για το δικό μου GTI, φοράω ContiSport 3, και έμεινα ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ. Το SportContact 2 ήταν πολύ καλύτερη γόμα για το GTI συγκεκριμένα... Το F1 Asymmetric είναι απλά άπαιχτο, και το έχω παραγγείλει σαν αλλαγή στο Contisport 3 που φοράω στις ΟΖ. Στις μαμά τις 17" φοράω το ασύμμετρο.

Πατάει καλά, ζεσταίνει αρκετά γρήγορα (ακόμα και για δείκτης Υ), και έχει τρελλή πρόσφυση σε στροφές και στο βρεγμένο! Στο συστήνω με τα 1000.

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο είναι απλά άψογο ειδικά στο βρεγμένο όπωε λένε και τα παιδιά πιο πάνω. Με βροχή που να μην βλέπεις στα 100 μέτρα πήγαινα με 150.Όταν το κατάλαβα φυσικά έκοψα χαχαχα. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

αν πεσεις σε φαινομενο υδρολισθησης δεν σε κραταει τιποτα..........ουτε το Asymmetric ουτε κανενα.

ολα εχουν το οριο τους παιδια,προσεχετε! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

αν πεσεις σε φαινομενο υδρολισθησης δεν σε κραταει τιποτα..........ουτε το Asymmetric ουτε κανενα.

ολα εχουν το οριο τους παιδια,προσεχετε! :mellow:

Σωστός ο joop. Έννοειται αυτό που λές.Δεν είχα καταλάβει αλλά μόλις το κατάλαβα αμέσως έκοψα και με 60 για να έχω το κεφάλι ήσυχο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε, τι μάγουλα και χαζομάρες.... Εξ άλλου είναι το 1ο που εφαρμόζει τη νέα τεχνολογία για τις στροφές και τα μαγουλιάσματα (δε θυμάμαι το όνομα)...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καταρχας. Εχω 1 tsi 140 hp και προσφατα καβατζοσα μια τετραδα ζαντες απο GTI 17" 225/45/17 k σκεφτομαι τι ελαστικα να βαλω... ο λαστιχας μου μου προτεινε τα Eagle F1 Asymmetric με πολυ καλη ποιοτητα κυλισης κ πολι καλα σε στροφες τι λετε??? :D

Σκεφτομαι κ' εγω για τις ιδιες διαστασεις να αλλαξω τα λαστιχα. Ειμαι αναμεσα στο SportContact 3 και στα Eagle F1 Asymmetric. Μηπως ρωτησες τον λαστιχα σου τιμη για την 4αδα για τα Eagle F1 Asymmetric, αλλα και ποιον δεικτη ταχυτητας;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε, τι μάγουλα και χαζομάρες.... Εξ άλλου είναι το 1ο που εφαρμόζει τη νέα τεχνολογία για τις στροφές και τα μαγουλιάσματα (δε θυμάμαι το όνομα)...
Γαμώ τα λάστιχα , προσοχή στο λακουβολόγιο..

:D

Link to comment
Share on other sites

225/45/17 Eagle, 500 ευρώ φορεμένα....... Δείκτης 94Υ τα γερμανικά, 92Υ & 94Υ και 92W τα τούρκικα και τα κινέζικα αντίστοιχα...

225/45/17 ContiSport 3, 570 φορεμένα, δείκτης 92Υ τα γερμανικά.

Τα 18άρια και από τις 2 εταιρίες είναι 94Υ, και σε τιμές στα 590 τα Eagle και στα 680 τα Contisport3...

Link to comment
Share on other sites

225/45/17 Eagle, 500 ευρώ φορεμένα....... Δείκτης 94Υ τα γερμανικά, 92Υ & 94Υ και 92W τα τούρκικα και τα κινέζικα αντίστοιχα...

225/45/17 ContiSport 3, 570 φορεμένα, δείκτης 92Υ τα γερμανικά.

Τα 18άρια και από τις 2 εταιρίες είναι 94Υ, και σε τιμές στα 590 τα Eagle και στα 680 τα Contisport3...

Εχουν δηλαδη διαφορα αν θα ειναι 94Υ η 92Υ ? εχει να κανει με το εργοστασιο κατασκευης Κ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ? Αρα να ζητησω τα γερμανικα!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα 92 και 94 διαφοροποιούνται ως προς τα μέγιστα κιλά φόρτωσης κι όχι ως προς κάτι άλλο. Βέβαια ένα ελαστικό 92 Υ, θα κάνει λίγο λιγότερη ώρα να ζεσταθεί σε σχέση με ένα 94 Υ, καθώς το 94άρι είναι πιο ενισχυμένο για να αντέχει τα περίπου 50 κιλά επιπλέον βάρους σε σχέση με το 92άρι...

Ο δείκτης είναι που παίζει ρόλο στα χιλιόμετρα.. W για μέχρι 270 χαω, σταθερή ταχύτητα, επί 1 ώρα συνεχόμενα, Υ για μέχρι 300 χαω...

Οσο για το 2008, από όσο άκουσα οι καλύτερες παρτίδες ήταν Τουρκίας και Γερμανίας...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δηλαδη διαφορα αν θα ειναι 94Υ η 92Υ ? εχει να κανει με το εργοστασιο κατασκευης Κ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ? Αρα να ζητησω τα γερμανικα!! tongue.gif

Που τις βρήκες αυτές τις τιμές???

....αναφέρομαι στο post 14!! :D

Edited by bbp
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη. Ελαστικά Καλπάκης. 2310 766369. Πες του πως παίρνεις εκ μέρους μου (Αρης από το VW CLUB) για να πάρεις τιμές! :D

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη. Ελαστικά Καλπάκης. 2310 766369. Πες του πως παίρνεις εκ μέρους μου (Αρης από το VW CLUB) για να πάρεις τιμές! :D

¶σε την έχω φάει ήδη την παπάρα με τα contisportcontact 3 18άρια!

Είναι φρέσκα ακόμη...

Τώρα με το πρόγραμμα δε ξέρω κατα πόσο θα κρατήσουν βέβαια :lol:

Την επόμενη φορά θα το έχω υπόψη.

Πάντως πέρα απο τη τιμή του ελαστικού, έχω μείνει ικανοποιημένος απο την απόδοση του!

Μήπως σε δώσαν κανένα ιμιτασόν???? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε, τι ιμιτασιόν... Γερμανικό, και φρέσκο κι όλας.... 2108 λάστιχο.... και από το ίδιο μαγαζί, που ΞΕΡΩ τι εμπορεύεται, και γι αυτό και τον προτιμώ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε, τι ιμιτασιόν... Γερμανικό, και φρέσκο κι όλας.... 2108 λάστιχο.... και από το ίδιο μαγαζί, που ΞΕΡΩ τι εμπορεύεται, και γι αυτό και τον προτιμώ...

Κάλα....ηρέμησε :)

Απλά μπορεί εμένα να μου φάνηκε μεγάλη η διαφορά γιατί πρίν φορούσα Potenza..... knife.gif

Edited by bbp
Link to comment
Share on other sites

Τα 18άρια και από τις 2 εταιρίες είναι 94Υ, και σε τιμές στα 590 τα Eagle και στα 680 τα Contisport3...

Πάντως στην Αθήνα τα Eagle κάτω από 650¤ δεν τα βρίσκεις ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ κάτω από 680! Απλά είναι κάποιες κατά καιρούς προσφορές, που μπορούμε να εκμεταλλευτούμε αυτό τον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.