Jump to content
Guest dsouras

Golf 5/6 1.4 Tsi - M23 Ανάκληση & Update [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

φιλε μου,δεν ειναι μονο τα 1-2-3 αλογα αλλα η ροπη(0,5 κατω)και τελικη(-15 χλμ).το αμαξι ειναι πιο "ψοφιο".αισθητη διαφορα δυστυχως.

αν θες να κοιταξεις την μακροζω'ι'α ειναι αλλο θεμα.εγω αναφερομαι μονο και μονο για την "δυναμη" του κινητηρα.

κατι ασχετο.το τιμονι???πουληθηκε???

Το τιμονι αλλα και ολα τα υπολοιπα εφυγαν.

Κατα τα αλλα εαν η ροπη ειναι 0.5 κατω δεν πιστευω οτι κανει μεγαλη διαφορα, ομως δεν μπορω να καταλαβω

την -15 τελικη (αυτα πως τα τσεκαρες?).

Αν και απο οτι λες το εκανε μετα την αναβαθμιση, μηπως η αναβαθμιση εγινε τυπου GT δηλ να δουλευει μονο με 100αρα βενζινη (δεν ξερω λεω τωρα αν και ακουγεται χαζο) και εσυ τυχαινει να εχεις απλη? Γιατι απο τα συμπτωματα μπορει να δειχνει και ασυμβατοτητα καυσιμου.

Παλι ομως επειδη φοβαμαι οτι θα συνεχισω την αστοχια απαντησεων καλυτερα να πας σε μια αλλη αντιπροσωπεια και να ζητησεις να σου κανουν ξανα την αναβαθμιση.

Εγω παντως που την ειχα κανει στην Autonet Βαρης-Κορωπιου δεν παρατηρησα κανενα προβλημα, μαλλον βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σαιτ κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα κουλα...

Τωρα πως γινεται να κανουν την αναβαθμηση -υποτιθεται ολη το ιδιο βαζουν- και σε αλλους να πεφτει η ροπη και σε αλλους οχι αυτο δεν το καταλαβαινω...

Μαρινο σε ποια αντιπροσωπια εκανες το update???

Την εκανα στην ΚΑΡΕΝΤΑ την αναβαθμιση, το εχω 2 χρονια ακριβως το αμαξι και το ξερω πολυ καλα και το ξαναλεω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ μετα το update.Oσο για τις τελικες που λετε οτι πεφτει -15 χλμ σημερα το μεσημερι που γυρναγα απο Λαμια σε δυο μεγαλα ανοιγματα που του εκανα, την πρωτη φορα η βελονα εδειξε 215 και στην δευτερη 220.Δηλαδη τοσο τυχερος ειμαι??Εσεις τι βλεπετε στο κοντερ με το ζορι 200 δηλαδη?Παντως παιδια απο οσο γνωριζω μπορειται να κανετε επαναφορα στο update το αρχικο που ειχε το αμαξι στις αντιπροσωπιες.

Link to comment
Share on other sites

Ο tsi με τα 160 που φοράει το scirocco και άλλα μοντέλα π.χ νέο golf, eos είναι ο ίδιος με του gt με τα 170 αλλά με άλλη χαρτογράφιση σαν αυτή που αναφέρετε πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

O κινητηρας ειναι ο ιδιος με του GT και TSI 140...αλλα με διαφορετικη χαρτογραφηση και απο τους 2 αυτους...

Αποδιδει 160 αλογα κι οχι 170, μειωνοντας λιγο την ιπποδυναμη και δινοντας του λιγο πιο light λειτουργια.

το εκαναν αυτο για να διαχωριστουν σαφως οι 2 εκδοσεις 160 και 200 αλογα και να μη πλησιαζουν τοσο η μια στην αλλη.

Η αναβαθμιση που γινεται στο GT δεν εχει σχεση με τη μαμα χαρτογραφηση του 160 του scirocco απο οσο γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!

εχω ενα gt και εκανα το τελευταιο update εδω και καποιουσ μηνες αλλα δεν εχει μειωθει καθολου η αποδοση του αυτοκινητου!

ουτε ψηλα. πριν λιγεσ μερες μαλιστα κατεβασα 240 κμ. μεχρι 5η 220 και με 6η μεχρι 240.

το αμαξι ειναι μαμα.

Link to comment
Share on other sites

ομως δεν μπορω να καταλαβω

την -15 τελικη (αυτα πως τα τσεκαρες?).

Αν και απο οτι λες το εκανε μετα την αναβαθμιση, μηπως η αναβαθμιση εγινε τυπου GT δηλ να δουλευει μονο με 100αρα βενζινη (δεν ξερω λεω τωρα αν και ακουγεται χαζο) και εσυ τυχαινει να εχεις απλη? Γιατι απο τα συμπτωματα μπορει να δειχνει και ασυμβατοτητα καυσιμου.

Παλι ομως επειδη φοβαμαι οτι θα συνεχισω την αστοχια απαντησεων καλυτερα να πας σε μια αλλη αντιπροσωπεια και να ζητησεις να σου κανουν ξανα την αναβαθμιση.

το ανοιξα στον ιδιο δρομο,με πιο δροσια μαλιστα,και πηγε 230.μονο εκατοσταρα βαζω.δεν εχω βαλει ποτε απλη σε αμαξι δικο μου.μου ειπαν οτι δεν γινεται να ξαναγινει η αναβαθμηση γιατι το μηχανημα αναγνωριζει οτι υπαρχει ηδη η σωστη αναβαθμηση και ετσι δεν επιτρεπει να γινει ξανα εγκατασταση.καθως επισης μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαλω παλι το παλιο update.αυτο μπορει να γινει???γνωριζει κανεις???

Oσο για τις τελικες που λετε οτι πεφτει -15 χλμ σημερα το μεσημερι που γυρναγα απο Λαμια σε δυο μεγαλα ανοιγματα που του εκανα, την πρωτη φορα η βελονα εδειξε 215 και στην δευτερη 220.Δηλαδη τοσο τυχερος ειμαι??

μιλουσα για το GT .εκει απο οτι γνωριζω και απο αλλους 2-3 γνωστους απο εδω μεσα,εκοψε το update.δεν χρειααζεται να κοψουν απο το TSI.

Link to comment
Share on other sites

το ανοιξα στον ιδιο δρομο,με πιο δροσια μαλιστα,και πηγε 230.μονο εκατοσταρα βαζω.δεν εχω βαλει ποτε απλη σε αμαξι δικο μου.μου ειπαν οτι δεν γινεται να ξαναγινει η αναβαθμηση γιατι το μηχανημα αναγνωριζει οτι υπαρχει ηδη η σωστη αναβαθμηση και ετσι δεν επιτρεπει να γινει ξανα εγκατασταση.καθως επισης μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαλω παλι το παλιο update.αυτο μπορει να γινει???γνωριζει κανεις???

Δεν γινετε downgrade....Τον λογο τον ειπες και μονος σου παραπανω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε downgrade....Τον λογο τον ειπες και μονος σου παραπανω!!

εγω ομως θελω να βγαλω το update.να μεινω με το παλιοοοοο... :D :D :D :D ;) ;)

κατι αλλο.

σαββατο βραδυ,πηγαμε μια βολτα με τον bbp προς Λαρισα για να το ανοιξω. tongue.giftongue.giftongue.gif

το αμαξι μεχρι τα 220 πηγαινε σφεντονιτσα.κολαει εκει μετα και μετα σιγα σιγα,εδωσε και αλλο αλλα εφτασε τελικα τα 235.μετα μπορει να ανεβαζε λιγο ακομα αλλα το εκοψα.τι γινεται ρε παιδια???την μια παει 225-230 σε κατηφορα και τωρα σε ελαχιστη κατηφοριτσα παει 235.θα με τρελανει???βεβαια δεν τα εβγαλε μια και εξω.

πηγε αποτομα ως τα 220 και μετα για 4-5 χιλιομετρα σταματησε εκει (με 5.600 στροφες) και μετα ξαφνικα λες και "ξεμπουκωσε",ανεβασε σιγα σιγα στα 235.........τι στην ευχη γινεται???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Επανεγκατασταση γινεται, αυτο στο ειπαν μαλλον για να σε 'ξεφορτωθουν'.

Απλως ξανατρεχουν το προγραμμα, δεν χρειαζεται καμμια διαδικασια.

Οπως σου ειπα πηγαινε αλλου και εφοσον εισαι εντος εγγυησης θα σου το κανουν παλι δωρεαν.

Οσο για την κατοσταρα βενζινη να ξερεις οτι ειναι σε αυτη που κυριως γινονται νοθειες και το οτι μπορει να μην ειναι οσο κατοσταρα νομιζεις οτι ειναι οταν την πληρωνεις ασχετο αν βαζεις απο το ιδιο πρατηριο.Ιδιως αν δεν βαζεις και απο συγκεκριμενο τοτε οι πιθανοτητες να μην εχεις πραγματικη κατοσταρα αυξανονται δραματικα.

Εγω προσωπικα απο μονο ενα πρατηριο στον χωρο που κινουμαι μπορω να πω οτι εχει καλη ποιοτητα (το οτι ειναι και λιγο πιο ακριβος ειναι καθαρα σχετικο). Σε ενα αλλο η απλη του ειναι καλη, η κατοσταρα υποφερει κλπ κλπ.

Γι'αυτο εφοσον εχεις καθαρισει απο το θεμα σωστης αναβαθμισης και δεν εχεις αλλο λειτουργικο προβλημα, το θεμα ποιοτητας βενζινης πρεπει να ελεγχθει περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

Επανεγκατασταση γινεται, αυτο στο ειπαν μαλλον για να σε 'ξεφορτωθουν'.

Απλως ξανατρεχουν το προγραμμα, δεν χρειαζεται καμμια διαδικασια.

Οπως σου ειπα πηγαινε αλλου και εφοσον εισαι εντος εγγυησης θα σου το κανουν παλι δωρεαν.

Οσο για την κατοσταρα βενζινη να ξερεις οτι ειναι σε αυτη που κυριως γινονται νοθειες και το οτι μπορει να μην ειναι οσο κατοσταρα νομιζεις οτι ειναι οταν την πληρωνεις ασχετο αν βαζεις απο το ιδιο πρατηριο.Ιδιως αν δεν βαζεις και απο συγκεκριμενο τοτε οι πιθανοτητες να μην εχεις πραγματικη κατοσταρα αυξανονται δραματικα.

Εγω προσωπικα απο μονο ενα πρατηριο στον χωρο που κινουμαι μπορω να πω οτι εχει καλη ποιοτητα (το οτι ειναι και λιγο πιο ακριβος ειναι καθαρα σχετικο). Σε ενα αλλο η απλη του ειναι καλη, η κατοσταρα υποφερει κλπ κλπ.

Γι'αυτο εφοσον εχεις καθαρισει απο το θεμα σωστης αναβαθμισης και δεν εχεις αλλο λειτουργικο προβλημα, το θεμα ποιοτητας βενζινης πρεπει να ελεγχθει περαιτερω.

φιλε kirra,

ειναι σιγουρο οτι μπορει να γινει επανεγκατασταση???θα παω την Πεμπτη για service οποτε θα την κανω τοτε.θελουν δεν θελουν... tongue.giftongue.giftongue.gif

οσο για τα καυσιμα....τα γνωριζω αυτα. :D .....

βαζω απο το ιδιο πρατηριο γιατι... εχω δικο μου βενζιναδικο.ειναι η δουλεια μου. :D :D :D

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

....οσο για τα καυσιμα....τα γνωριζω αυτα. ;) .....

βαζω απο το ιδιο πρατηριο γιατι... εχω δικο μου βενζιναδικο.ειναι η δουλεια μου. :D :D :D

:D

........ανεβασε σιγα σιγα στα 235.........τι στην ευχη γινεται???

Για να πιάνεις 235, άρα η βενζίνη σου είναι εγγύηση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να πιάνεις 235, άρα η βενζίνη σου είναι εγγύηση! ;)

:D;) ;) ;)B) B) ;):cry: :cry:

πριν το παλιο update εβγαζε 235-240 ανετα.οχι λες και βαριεται να γκαζωσει.......

kirra σε περιπτωση που δεν βρω ακρη εδω,μηπως,λεω μηπως :D :D :D ,εχεις κανεναν γνωστο ο οποιος μπορει να με βοηθησει??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

πριν το παλιο update εβγαζε 235-240 ανετα.οχι λες και βαριεται να γκαζωσει.......

kirra σε περιπτωση που δεν βρω ακρη εδω,μηπως,λεω μηπως :excl::lol::o ,εχεις κανεναν γνωστο ο οποιος μπορει να με βοηθησει??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

κατσε γιατι θα τρελαθω τα 235 - 240 τα ειχεσ ανετα με 140 αλογά????? :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

ρε θα τρελαθουμε τελειως

Link to comment
Share on other sites

οκ sorry τοτε αλλα και παλι τα 235 - 240 τι να τα κανεις στους δρομους του ΕLLADA?

Με αυτή τη λογική φίλε μου (χωρίς να είναι λάθος απαραίτητα) αυτοκίνητο πάνω από 1000 κυβικά δεν πρέπει να πωλείται.

Στο θέμα μας τώρα, to gt τα 240 όντως τα έχει, τα είχε και το δικό μου πριν το update. Τώρα ανεβάζει κανονικά και στα 220 σταματάει.Με τα χίλια ζόρια πάει 221 :mellow:

Εγώ είμαι υπέρ του όποιου update το οποίο έχει φτιαχτεί για τη προστασία και τη μακροπρόθεσμη απρόσκοπτη λειτουργία του κινητήρα.

Το θέμα είναι οτι πλήρωσα για 170 άλογα, και όχι για 170-update1-update2=Χ γαιδούρια.

Δηλαδή με λίγα λόγια, κυρία VW βεβαίως και θα κάνω τα update που μου προτείνεις για να μη πάρω το μοτέρ στο χέρι, αλλά χρύσωσε λίγο το χάπι με καμιά έκπτωση, λόγω του οτι με έπιασες κότσο, σε μελλοντικά service, ανταλ/κά κλπ κλπ....λέω εγώ τώρα..............

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πλήρωσα για 170 άλογα, και όχι για 170-update1-update2=Χ γαιδούρια.

Δηλαδή με λίγα λόγια, κυρία VW βεβαίως και θα κάνω τα update που μου προτείνεις για να μη πάρω το μοτέρ στο χέρι, αλλά χρύσωσε λίγο το χάπι με καμιά έκπτωση, λόγω του οτι με έπιασες κότσο, σε μελλοντικά service, ανταλ/κά κλπ κλπ....λέω εγώ τώρα..............

Αμαν ρε Γιωργο. Ζητας και'συ ωρες ωρες κατι πραγματα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Επανεγκατασταση γινεται, αυτο στο ειπαν μαλλον για να σε 'ξεφορτωθουν'.

Απλως ξανατρεχουν το προγραμμα, δεν χρειαζεται καμμια διαδικασια.

Οπως σου ειπα πηγαινε αλλου και εφοσον εισαι εντος εγγυησης θα σου το κανουν παλι δωρεαν.

Οσο για την κατοσταρα βενζινη να ξερεις οτι ειναι σε αυτη που κυριως γινονται νοθειες και το οτι μπορει να μην ειναι οσο κατοσταρα νομιζεις οτι ειναι οταν την πληρωνεις ασχετο αν βαζεις απο το ιδιο πρατηριο.Ιδιως αν δεν βαζεις και απο συγκεκριμενο τοτε οι πιθανοτητες να μην εχεις πραγματικη κατοσταρα αυξανονται δραματικα.

Εγω προσωπικα απο μονο ενα πρατηριο στον χωρο που κινουμαι μπορω να πω οτι εχει καλη ποιοτητα (το οτι ειναι και λιγο πιο ακριβος ειναι καθαρα σχετικο). Σε ενα αλλο η απλη του ειναι καλη, η κατοσταρα υποφερει κλπ κλπ.

Γι'αυτο εφοσον εχεις καθαρισει απο το θεμα σωστης αναβαθμισης και δεν εχεις αλλο λειτουργικο προβλημα, το θεμα ποιοτητας βενζινης πρεπει να ελεγχθει περαιτερω.

Εισαι 100% σιγουρος για αυτο που λες? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το golfaki μου. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω ένα golfaki 1.4 TSI με τους 140hp.

Πήγα λοιπόν πριν ένα μήνα περίπου να του κάνω το πρώτο του service(λυπαντικό) και μου πρότειναν μία αναβάθμιση του κινητήρα(χαρτογράφηση εκ νέου).

Ενώ, ρώτησα λεπτομέρειες και πληροφορίες σχετικά με αυτήν την υποτηθέμενη αναβάθμιση,

ο υπεύθυνος σύμβουλος μου είπε χαρακτηριστικά, ότι ούτε αυτός ήξερε ακριβώς και ότι δεν θα είχε πολλές αλλαγές το πριν με το μετα...

Βελτιώνοντας έτσι την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, όσο έχει να κάνει πάντα με τον κινητήρα, έτσι και δέκτηκα.

Μετά λύπης μου, μετά το service κατάλαβα ότι το αμάξι όχι απλά δεν βελτιώθηκε, αλλά του έριξαν σημαντικά τόσο την ροπή, όσο και την ιπποδύναμη(140hp έχει και τώρα, αλλά δεν τα βγάζει όπως πριν) και δεν υπερβάλλω καθόλου-πιστέψτε το.

Με τα πολλά, ξαναπηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και κάνω μια μικρή αναστάτωση...

Ζητώντας να μου φέρουν το αυτοκίνητο στην αρχική του κατάσταση.

Μου έβαλαν ένα άλλο πρόγραμμα από το CD 42(για όποιον ξέρει), λέγοντάς μου ότι το αμάξι το έφεραν στην αρχική του κατάσταση...

Αλλά δυστυχώς, ΟΧΙ. Το αμάξι δεν είναι ούτε τώρα, οπώς πριν.

Το αμάξι έχει χάσει το νεύρο του... και η ροπή του πέφτει ραγδαία στις υψηλές στροφές στην 5η & 6η...

Επίσης ανέβηκε και η μέση κατανάλωσή του...

Επίσης δεν υποστηρίζει καθόλου την 6η ταχύτητα, αφού όταν την βάζω πέφτουν οι στροφές του κινητήρα και τα χλμ συνεπώς.

Λυπάμαι γιατί άν ήθελα ένα πιο ήρεμο αυτοκίνητο, θα έπαιρνα κάτι άλλο, και όχι να γίνεται όλο αυτό το παραμύθι από την VW...

Γιατί τέλος, έμαθα ότι αυτό γίνεται από τα κεντρικά της VW, μήπως όχι όμως?, για να αυξήσουν την διάρκεια ζωής και την αξιοποιστία των κινητήρων 1.4 TSI.... Ποιος ξέρει τους πραγματικούς λόγους...

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει παραπάνω επί του θέματος ας ενημερώσει όλους τους φίλους που έχουν 1.4 TSI golfakia.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Υ.Γ. Συγχωρέστε με για τα τυχόν ορθογραφικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γεια σου. την ιδια μαλακια μου εκαναν και εμενα και τελικα μετα απο καιρο τους εβαλα και μου αλαξαν εγκεφαλο. τοτε ηρεμισα και φυσικα δεν προκειται να το ξαναπαω.

Link to comment
Share on other sites

οκ sorry τοτε αλλα και παλι τα 235 - 240 τι να τα κανεις στους δρομους του ΕLLADA?

στο Ελλαδισταν ???τι λες καλε.ολοι οι δρομοι ειναι τελειοι.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Στο θέμα μας τώρα, to gt τα 240 όντως τα έχει, τα είχε και το δικό μου πριν το update. Τώρα ανεβάζει κανονικα και στα 220 σταματάει.Με τα χίλια ζόρια πάει 221 :angry2:

Εγώ είμαι υπέρ του όποιου update το οποίο έχει φτιαχτεί για τη προστασία και τη μακροπρόθεσμη απρόσκοπτη λειτουργία του κινητήρα.

Το θέμα είναι οτι πλήρωσα για 170 άλογα, και όχι για 170-update1-update2=Χ γαιδούρια.

Δηλαδή με λίγα λόγια, κυρία VW βεβαίως και θα κάνω τα update που μου προτείνεις για να μη πάρω το μοτέρ στο χέρι, αλλά χρύσωσε λίγο το χάπι με καμιά έκπτωση, λόγω του οτι με έπιασες κότσο, σε μελλοντικά service, ανταλ/κά κλπ κλπ....λέω εγώ τώρα..............

να ηξερες ποσο σε καταλαβαινω.... ;) ;) ;)

φιλε μου γεια σου. την ιδια μαλακια μου εκαναν και εμενα και τελικα μετα απο καιρο τους εβαλα και μου αλαξαν εγκεφαλο. τοτε ηρεμισα και φυσικα δεν προκειται να το ξαναπαω.

αλλαξαν εγκεφαλο???πως???γιατι???αφου το εργοστασιο δεν δικαιολογει κατι τετοιο .αλλαγη εγκεφαλου επειδη το αμαξι "επεσε" απο τα αυθεντικα update της VW??? :huh: :huh: :huh:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

αλλαξαν εγκεφαλο???πως???γιατι???αφου το εργοστασιο δεν δικαιολογει κατι τετοιο .αλλαγη εγκεφαλου επειδη το αμαξι "επεσε" απο τα αυθεντικα update της VW??? :huh: :huh: :huh:

Φαντασου μ@λακι@ :angry2: που εκαναν που αλλαξαν εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα πήρα το αμάξι απο την αντιπροσωπεία (περάσαν όλα τα ανταλακτικά και αύριο πάω για προφυλακτήρα) και μου είπαν πως μου βάλαν το νέο update. Μόλις έκανα τα πρώτα μέτρα νόμισα πως οδηγούσα άλλο αμάξι. Παρατήρησα ότι το αμάξι είναι απόλυτα γραμμικό και εξίσου δυνατό. Να σημειώσω ότι το δοκίμασα μέχρι την 4η ταχύτητα και το πολύ 100Km γιατί οι θόλοι μου είναι ανοιχτοί. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω. Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές....!!!

Link to comment
Share on other sites

με τα 140 εχεις η τα 170? γιατι περισσοτερο αισθητό γίνεται στα 170 απ' όσο διαβαζω.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.