Jump to content
geox

Απλοι ή χαρακτοι δισκοι?

Recommended Posts

Εχω ενα golf4 1.6 16ν και παει για αλλαγη εμπρος δισκων. Βρηκα τα απλα Brembo 97ευρω το ζευγαρι, και οι χαρακτοι 154ευρω αξιζει να τους παρω γιατι εχω ακουσει οτι φθειρουν πιο γρηγορα τα τακακια και κανουν θορυβο. Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τις απλές δισκόπλακες να βάλεις.Για καλύτερο φρενάρισμα χρειάζονται άλλα πράγματα και υπάρχει σχετικό τόπικ αν σ΄ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

H μόνη διαφορά με τους χαρακτούς δίσκους σε σχέση με τους απλούς είναι οτι μπορουν να φεύγουν τα υπολείμματα απο τα τακάκια και να εγκλωβίζωνται μέσα στις χαρακιές ώστε στο αμέσως επόμενο φρενάρισμα με την ίδια πίεση στα φρένα να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χώρις να έχουν τα τακάκια τα υπολείμματα πάνω τους και να γλιστρήσουν πάνω στην δισκόπλακα μέχρι να φύγουν αυτα και να κάνουν την επαφή με τον δίσκο όπως πρέπει.

Ουφ! το είπα!

Υ.Γ. Οπως καταλαβαίνεις μιλάμε για διαφορές που κανένας απο εμάς δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει.Είναι καθαρά για αγωνιστική χρήση ούτε καν σπορ.

Συμπέρασμα:Πάρε τους απλούς δίσους που είναι και σημαντικά πιο φθηνοί! :)

Edited by badjesgt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τρύπιους το σκέφτεσαι?

Όσο φορούσα ποτέ δεν είδα μάκα απο τα τακάκια σε ζάντα και δαγκάνα και απο απόδοση πολύ καλή.

+1 στα θετικά που είπε ο Λαρισαίος αδερφός, αλλά έχω τα προσθέσω και +1000 στην εμφάνιση που σου δίνουν!

Αφού τα αλλάζεις που τα αλλάζεις, δοκίμασε και κάτι άλλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τρύπιους το σκέφτεσαι?

Όσο φορούσα ποτέ δεν είδα μάκα απο τα τακάκια σε ζάντα και δαγκάνα και απο απόδοση πολύ καλή.

+1 στα θετικά που είπε ο Λαρισαίος αδερφός, αλλά έχω τα προσθέσω και +1000 στην εμφάνιση που σου δίνουν!

Αφού τα αλλάζεις που τα αλλάζεις, δοκίμασε και κάτι άλλο!

+1

Link to comment
Share on other sites

Για τρύπιους το σκέφτεσαι?

Όσο φορούσα ποτέ δεν είδα μάκα απο τα τακάκια σε ζάντα και δαγκάνα και απο απόδοση πολύ καλή.

+1 στα θετικά που είπε ο Λαρισαίος αδερφός, αλλά έχω τα προσθέσω και +1000 στην εμφάνιση που σου δίνουν!

Αφού τα αλλάζεις που τα αλλάζεις, δοκίμασε και κάτι άλλο!

Σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιδια τακακια μαλλον ναι.

Το καλο που θεωρητικα εχουν ειναι καλυτερη συμπεριφορα σε καταπονηση λογω καλυτερης επαγωγης θερμοτητας, αυτο ομως μονο σε πιεση και οχι στην καθημερη χρηση οπου μαλλον δεν θα ειναι το ισιο αποδοτικα.

Φυσιολογικα για να δουλεψουν κανονικα χρειαζονται και τα αναλογα τακακια (οπου μαλλον θα εχεις και περισσοτερο θορυβο επαφης).

Link to comment
Share on other sites

Οι διάτρητοι δίσκοι υπερτερούν στην ψύξη τους και στο καθάρισμα του τακακιού σε σχέση με ένα συμπαγή. Το κυριότερο μειονέκτημά τους είναι το ευκολότερο ράγισμα τους γύρω από τις οπές. Από την άλλη, η μείωση της επιφάνειας τριβής με το τακάκι λόγω των οπών είναι πρακτικά αμελητέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στης μαμά δαγκάνες μπορείς να βάλεις δισκόπλακες μεγαλύτερες? Ας είναι ίδια η απόδοση απλά για διακοσμητικούς λόγους.

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνουν δαγκάνες από Πόρσε? Κάτι έχει πάρει το αφτί μου για 1000 ευρά.

Link to comment
Share on other sites

Στης μαμά δαγκάνες μπορείς να βάλεις δισκόπλακες μεγαλύτερες? Ας είναι ίδια η απόδοση απλά για διακοσμητικούς λόγους.

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνουν δαγκάνες από Πόρσε? Κάτι έχει πάρει το αφτί μου για 1000 ευρά.

μπορεις με διαφορετικες βασεις...

μεταχειρισμενες ισως..

εξαρταται τι τις θες για διακοσμητικες η για ουσια...

Link to comment
Share on other sites

Στης μαμά δαγκάνες μπορείς να βάλεις δισκόπλακες μεγαλύτερες? Ας είναι ίδια η απόδοση απλά για διακοσμητικούς λόγους.

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνουν δαγκάνες από Πόρσε? Κάτι έχει πάρει το αφτί μου για 1000 ευρά.

αναλογα τον τυπο των δαγκανων ,των αριθμο των εμβολων και αν ειναι μπροστινες ή πισω.να υπολογιζεις για ενα σετ καινουργιες χωρις τακακια και συναφη απο 700 ευρω και πανω,οι φθηνοτερες!

Link to comment
Share on other sites

απλοι οι χαρακτοι τρωνε το τακακι και απο αποδοση δεν θα καταλαβεις διαφορα.κοινος τσαμπα λευτα μονο για μουρη...

Διαφωνω...Ειχα κανονικους δισκους χωρις τρυπες ή χαρακτους και μετα εβαλα χαρακτους(Φρενα S3 εχω 312)η διαφορα τεραστια και δν ζεστενονται με τιποτα....Λιγο θορυβο παραπανω εχεις οταν πλακωνεσε στα φρενα με πολλα χιλιομετρα!Η αληθεια ειναι οτι τρωει οπως ειπες πιο γρηγορα το τακακι!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω...Ειχα κανονικους δισκους χωρις τρυπες ή χαρακτους και μετα εβαλα χαρακτους(Φρενα S3 εχω 312)η διαφορα τεραστια και δν ζεστενονται με τιποτα....Λιγο θορυβο παραπανω εχεις οταν πλακωνεσε στα φρενα με πολλα χιλιομετρα!Η αληθεια ειναι οτι τρωει οπως ειπες πιο γρηγορα το τακακι!

απο αποδοση δεν κερδιζεις κερδισες ισως επειδη ο δισκος ηταν αλλη ποιοτητα ηδη.αν εβαζες τον ιδιο δισκο μη χαρακτο δεν θα βλεπες διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ GOLF IV KAI ΕΦΤΑΣΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣ & ΠΙΣΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ, ΚΑΙ ΦΡΕΝΑ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ & ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ. ΦΟΡΑΩ 16ΑΡΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΖΑΝΤΑ, GOLF PACIFIC 1.4 cc.

ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ........... !!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by golfakias
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ GOLF IV KAI ΕΦΤΑΣΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣ & ΠΙΣΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΜΑΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ, ΚΑΙ ΦΡΕΝΑ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ & ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ. ΦΟΡΑΩ 16ΑΡΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΖΑΝΤΑ, GOLF PACIFIC 1.4 cc.

ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ........... !!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για να βαλεις φρενα απο το Golf 4 GTi ή το S3 8L πρεπει να βαλεις και τα ακρα απο το Gti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες, έχω ένα γκολφάκι IV 1.4cc 2002 και θέλω να αλλάξω δίσκοπλακες μπρος πίσω, καθότι έχω την υποψία οτι έχει στραβώσει η μπροστα δεξιά, παρατάυτα ας μην σας κουράζω με λεπτομέρειες κάθότι rooky στα του αυτοκινήτου, τα βασικά μόνο, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι καλό όχι απο εμφάνιση βέβαια αλλά απο άποψη σωστού φρεναρίσματος...να προσθέσω τελειώνοντας ότι ούτε 'τέζα' πηγαίνω όυτε τίποτα και το λέω για να μην σας βάλω στο κόπο να μου πέιτε για extreme λύσεις, θέλω απλά όπως όλοι μας όταν πατήσω το φρένο να ξέρω ότι δεν θα στραβώσει καμιά πλάκα ή θα το οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβεί..τακάκια αν ενδιαφέρει είναι ferodo και τα υπόλοιπα όλα μαμά VW..κατα τη γνώμη σας ποιά αποτελέι 'καλύτερη' μάρκα???

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Να είστε καλα΄,

Παριανός

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες, έχω ένα γκολφάκι IV 1.4cc 2002 και θέλω να αλλάξω δίσκοπλακες μπρος πίσω, καθότι έχω την υποψία οτι έχει στραβώσει η μπροστα δεξιά, παρατάυτα ας μην σας κουράζω με λεπτομέρειες κάθότι rooky στα του αυτοκινήτου, τα βασικά μόνο, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι καλό όχι απο εμφάνιση βέβαια αλλά απο άποψη σωστού φρεναρίσματος...να προσθέσω τελειώνοντας ότι ούτε 'τέζα' πηγαίνω όυτε τίποτα και το λέω για να μην σας βάλω στο κόπο να μου πέιτε για extreme λύσεις, θέλω απλά όπως όλοι μας όταν πατήσω το φρένο να ξέρω ότι δεν θα στραβώσει καμιά πλάκα ή θα το οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβεί..τακάκια αν ενδιαφέρει είναι ferodo και τα υπόλοιπα όλα μαμά VW..κατα τη γνώμη σας ποιά αποτελέι 'καλύτερη' μάρκα???

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Να είστε καλα΄,

Παριανός

Δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω για το συγκεκριμενο εκτος απο τις εργοστασιακες δισκοπλακες και τακακια απο αντιπροσωπεια. Αρκει να ειναι αυθεντικα VW.

Ετσι ουτε θα ξοδευτεις αλλα ουτε και θα ρισκαρεις να κανεις κατι που μπορει να μην σου βγει με αλλες μαρκες.

Παντα φυσικα μιλω για το συγκεκριμενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο θέμα, μακρυά από χαρακτές δισκόπλακες. thumbsdown.gif Είχα βάλει Brembo χρυσές με Ferodo racing και σφυρίζανε - τσιρίζανε συνέχεια στα φρεναρίσματα με χαμηλές ταχύτητες. Σταματούσα σε φανάρι και νομίζανε ότι φρενάρει λεωφορείο! shockgun.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.