Jump to content
AntonisK

Προβλημα με πέμπτη ταχυτητα σε Golf Gt

Recommended Posts

Λοιπον παιδιά αν μπορει να βοηθήσει κάποιος θα με εξυπηρετήσει αφάνταστα.

Αλλαξα το συγχρονιζε της δευτέρας και αλλαγή στο διχαλο σε golf gt 5/2006 με 18.900 Km. Ως εδώ καλά.

Λοιπόν τώρα όταν επιλέγεις πέμπτη ταχύτητα μεταφερεται ένας έντονος κραδασμός (τρεμουλο) στο επιλογέα ταχυτήτων. Τι μπορεί να φταίει. επίσης το σηκωσα και το βάλαμε να δουλέψει στον αέρα και σβηνοντας το με νεκρά και αφηνοντας ακούγεται ένα βουητό σαν ρουλεμαν από το κιβώτιο. Για διαφωτίστε με αν μπορείτε

Thanks

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά σε κανεναν δεν παρουσιαστηκε το προβλημα?

Κάπου διάβασα και σε κάποιον <<through>> ότι του παρουσιαστηκε μηπως ξέρει κανείς κάτι

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση τελικά έδειξε αλλαγή στο γρανάζι της πέμπτης. Θα πάω την Δευτέρα να το παραλάβω. Ελπίζω να μην έχουμε άλλα παρατράγουδα γιατί μετά πάμε για αλλαγή κιβωτίου (που θα την προτιμούσα). Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καμία εμπιστοσυνη στην επισκευή που έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα να παραλαβω το αυτοκίνητο και πάλι τα ίδια. Αλλαξαν το γρανάζι της πέμπτης αλλά πάλι μεταφέρεται κραδασμός έντονος στον επιλογέα.

Εγω εξακουλοθώ να πιστεύω πώς μάλλον πρέπει να αλλάξουν το κιβώτιο.

Help????

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα να παραλαβω το αυτοκίνητο και πάλι τα ίδια. Αλλαξαν το γρανάζι της πέμπτης αλλά πάλι μεταφέρεται κραδασμός έντονος στον επιλογέα.

Εγω εξακουλοθώ να πιστεύω πώς μάλλον πρέπει να αλλάξουν το κιβώτιο.

Help????

Ελεος....απορω με την ψυχραιμια σου.Να πας να τους το αφησεις και να τους πεις αν δεν το φτιαξουν να μη στο γυρισουν πισω.Και ζητα αυτοκινητο αντικαταστασης.Αν ειναι δυνατον...γιατι σε καλεσαν τοτε;Για να παραλαβεις ενα αυτοκινητο στο οποιο πειραματιστηκαν και τελικα εκαναν μια τρυπα στο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το παρέλαβα, είπαν ότι έκαναν ρύθμιση στον επιλογέα. Το πρόβλημα εξακολουθεί μόνο που πλέον δεν το κάνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές μάλιστα στο κατέβασμα από 6η σε 5η δεν το παρουσιάζει έκτος από 2 μεμονομένες φορές.

Επίσης αν βάλεις 5η και το παρουσιάζεται το φαινόμενο αν βάλεις νεκρά και ξαναβάλεις 5η μπορεί να μην το κάνει. Μίλησ βέβαια μαζί τους και μου είπαν να το κρατήσω καμιά εβδομάδα και μετά να το ξαναπάω να ξανανοίξουν την χελώνα να δουν τι μπορεί να φταίει. Εχω την αίσθηση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να μην έχουν ευθυγραμμιστεί τα γρανάζια ή κάτι να ξεχάστηκε να μπει μεταξύ 4ης και 5ης.

Καμία βοήθεια τι μπορεί να φταίει μπας και τελειώσουν τα προβληματα πριν προχωρησω σε πιο δραστικές λύσεις που συνήθως πάντα αποδίδουν.

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Πήγα το παρέλαβα, είπαν ότι έκαναν ρύθμιση στον επιλογέα. Το πρόβλημα εξακολουθεί μόνο που πλέον δεν το κάνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές μάλιστα στο κατέβασμα από 6η σε 5η δεν το παρουσιάζει έκτος από 2 μεμονομένες φορές.

Επίσης αν βάλεις 5η και το παρουσιάζεται το φαινόμενο αν βάλεις νεκρά και ξαναβάλεις 5η μπορεί να μην το κάνει. Μίλησ βέβαια μαζί τους και μου είπαν να το κρατήσω καμιά εβδομάδα και μετά να το ξαναπάω να ξανανοίξουν την χελώνα να δουν τι μπορεί να φταίει. Εχω την αίσθηση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να μην έχουν ευθυγραμμιστεί τα γρανάζια ή κάτι να ξεχάστηκε να μπει μεταξύ 4ης και 5ης.

Καμία βοήθεια τι μπορεί να φταίει μπας και τελειώσουν τα προβληματα πριν προχωρησω σε πιο δραστικές λύσεις που συνήθως πάντα αποδίδουν.

τπτ αλλο δε θα κανεις φιλε μου εκτος απ το να πας και να απαιτησεις να σου αλλαξουν κιβωτιο...ηδη εχεις κανει πολλες υποχωρησεις εσυ αλλα και αυτοι πολλα πειραματα στ αμαξακι σου....

Link to comment
Share on other sites

τπτ αλλο δε θα κανεις φιλε μου εκτος απ το να πας και να απαιτησεις να σου αλλαξουν κιβωτιο...ηδη εχεις κανει πολλες υποχωρησεις εσυ αλλα και αυτοι πολλα πειραματα στ αμαξακι σου....

+1000 fire.gif

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγε μέσα το αυτοκίνητο και μου ανακοινώθηκε ότι θα ρυθμίσουν το κόμπλερ και ότι θα είναι ολα OK. Αν και αυτή τη φορά δεν είναι εντάξει το αυτοκίνητο τότε τα πράγματα πλέον είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγε μέσα το αυτοκίνητο και μου ανακοινώθηκε ότι θα ρυθμίσουν το κόμπλερ και ότι θα είναι ολα OK. Αν και αυτή τη φορά δεν είναι εντάξει το αυτοκίνητο τότε τα πράγματα πλέον είναι μονόδρομος...

Μείνε ανήσυχος!!!!!!!! fire.gif Απο το πολύ το σκάλισμα εύχομαι να μην στο ρημάξουν εντελώς . new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανήσυχος είμαι και επειδή έχω ακόμα εγγύηση 1 1/2 χρόνο ακόμα ας το γ.....ν να τελειώνουμε να βάλουν άλλο. Αν δε, μείνω μέσα στην μέση του πουθενά και είμαι με τον μικρό και την γυναίκα μέσα να βρουν καράβι να αρμενήσουν. Γιατί θα μας πάρει ο διά..ος και θα μας σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρέλαβα το αυτοκίνητο όπου:

Λύθηκε το πρόβλημα με την 5η ταχύτητα αλλάααααα

Εχει μετατοπιστεί ο επιλογέας περίπου 2 με 2,5 cm πιο μπροστά έχουν αλλάξει οι διαδρομές του επιλογέα και αυτό γιατί μάλλον ρύθμισαν το κόμπλερ χωρίς να κάνουν ρύθμιση εκ νέου στις ντίζες του επιλογέα ταχυτητων

και γι αυτό βρέθηκε αλλού για άλλου. Επίσης βγάζοντας το φιλτροκούτι για να κάνουν τις εργασίες τους ξέχασαν να κουμπώσουν στο σημείο της εισαγωγής που ξεκίνάει η ο πλαστικός σωλήνας και καταλήγει στο φιλτροκούτι

(πιάνει με ένα μεταλλικό σφιγκτήρα) τι άλλο να πω πρέπει να ξαναπάει μέσα.

Και επειδή το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο ετοιμάζω επιστολή για kosmocar και βλέπουμε γιατί εδώ έχουμε δύο ενδεχόμενα: α) ή υπάρχει κενό γνώσης β) ή υπάρχει μεγάλη επιπολαιότητα.

Αν είναι το πρώτο λές θα πάρουν καμιά τεχνικη οδηγία και θα το λύσουν, όλοι δεν είμαστε παντογνώστες, αν όμως είναι το δεύτερο τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά. Και για να είμαι ειλικρινής μου προκαλεί ανησυχία το γεγονός ότι παραδίδονται αυτοκίνητα χωρίς κανένα έλεγχο από κανέναν. Οπου ένα αυτοκίνητο από μια μ....κία ένος μπορεί να αποδειχθεί ένα αυτοκίνητο φονικό όπλο στα χέρια ενός απλού οδηγού που δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Και γι' αυτό θα ζητήσω ποιοτικό έλεγχο όλων των εργασιών που έχουν γίνει στο αυτοκίνητο και να μου εξηγήσουν βήμα προς βήμα γιατί έγιναν όλες αυτές οι εργασίες ποιος τις έλεγξε και ποιος θα απολογηθεί σε εμένα τώρα και τι εγγύηση θα μου δώσουν γι' αυτές. Γιατί η υπομονή έχει και όρια και αυτοί τα έχουν εξαντλήσει

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα ,αυτο το κολοσασμαν ποσο κανει καινουριο ξερει κανεις?Εμενα μετα απο αλλαγη συχρονιζε 2ας ορισμενες φορες δυσκολα αποσυμπλεκει την οπισθεν και σε αλλαγη 3ης-4ης μπαινει η βγαινει παλι με δυσκολια και το καλυτερο ειναι οτι παλι μερικες φορες ακουω ενα τακ τακ που οταν παταω συμπλεκτη σταματαει.Τι ναπω στο τελος θα αναγκαστουμε να πληρωσουμε καινουριο σασμαν???Παντως αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα ειχε παρει ποδι το οχημα......Η δικια μου εγγυηση τελειωνει σε 6 μηνες

Edited by lancer742005
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα ,αυτο το κολοσασμαν ποσο κανει καινουριο ξερει κανεις?Εμενα μετα απο αλλαγη συχρονιζε 2ας ορισμενες φορες δυσκολα αποσυμπλεκει την οπισθεν και σε αλλαγη 3ης-4ης μπαινει η βγαινει παλι με δυσκολια και το καλυτερο ειναι οτι παλι μερικες φορες ακουω ενα τακ τακ που οταν παταω συμπλεκτη σταματαει.Τι ναπω στο τελος θα αναγκαστουμε να πληρωσουμε καινουριο σασμαν???Παντως αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα ειχε παρει ποδι το οχημα......Η δικια μου εγγυηση τελειωνει σε 6 μηνες

Κάνε επεκταση το συντομότερο. Αν και όταν προκύψει κάτι σοβαρό αρχίζουν τα ζόρια. Προφανως έχουν περιοριστικούς όρους από την Allianz. Αυτο βέβαια αφήνει αδιάφορο τον καταναλωτη του οποίου όσα του ζήτησαν τα έδωσε για το ασφαλιστρο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος βραχνας ρε πουστη μου αυτα τα μαστορια στο ελλαντα

Αργω ακομα για το 1ο σερβις αλλα με αυτα που διαβαζω με βλεπω να καθομαι μπαστακας απο πανω τους μην αρχισουν τις μαλακιες :/

Oσο για τον φιλο , ελπιζω να βγαλεις ακρη , και να διεκδικησεις το δικιο σου με νυχια και με δοντια

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και το εχω ξαναπει, οι περισσοτεροι δηλ 90%, ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ, αλλα επειδη οτι δηλωσεις εισαι, στην Ελλαδα, γι'αυτο τους λουζομαστε.

Δεν εχει μνα κανει τοσο με τη μαμα, γιατι λιγο πολυ συγκεκριμενες βλαβες που χαρακτηριζουν τα αυτοκινητα, και θα επρεπε να τις 'παιζουν ' στα δαχτυλα, αυτοι παιζουν το 'αλλο' οπου και καθομαστε εμεις τελικα.

Πρεπει να εισαι τυχερος για να βγεις ενταξει απο κατι τετοιο γι'αυτο και θα πρεπει να κοιτας που και σε ποιον εγινε αντιστοιχη επιδιορθωση(ευτυχως που υπαρχουν και τα φορουμ) με σωστα αποτελεσματα και να πηγαινεις εκει και ας ειναι στην αλλη ακρη της πολης.

Διαφορετικα παιζεις με την τυχη σου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε το πρώτο βήμα γραμμα kosmocar

Αν δεν βρω λύση έχουμε συνεχεια, δικηγόρο, VW Germany, τεχνική πραγματογνωμοσύνη, και γ..ώ το κωλάμαξο που πήρα με τους μ...κες που μπλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα εμενα μετα απο 3-4 επισκεψεις στον Φιλλιπαιο μου αλλαξαν και κυβωτιο και δισκο πλατο... αλλα λιγο πριν πεταξω ταα γραφεια απο δω και απο κει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι.

Αν νομίζετε ότι στέλνοντας ένα γράμμα στην Kosmocar ότι υπάρχει μια ευαισθητοποίηση προς τον πελάτη μάλλον γελιέστε.

Εγώ που έχω στείλει ένα τέτοιο γράμμα με όλο το story της υπόθεσης από τις 12 Ιανουαρίου με έχουν γραμμένο κανονικά.

Θα περιμένω λίγο ακόμα μέχρι το τέλος της εβδομάδας, και πάμε σε δεύτερη φάση για ένα εξώδικο για να το κάνουμε λίγο πιο επίσημο το θέμα. Μετά θα έχουμε καλή συνέχεια αν δεν ανταποκριθούν. Δημοσίευση σε έντυπα, αγωγή και βλέπουμε.

Για να δούμε αυτοί καλύπτονται πίσω από μια απρόσωπη εταιρεία και εγώ η «μύγα» θα καταφέρω τίποτα?

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι.

Αν νομίζετε ότι στέλνοντας ένα γράμμα στην Kosmocar ότι υπάρχει μια ευαισθητοποίηση προς τον πελάτη μάλλον γελιέστε.

Εγώ που έχω στείλει ένα τέτοιο γράμμα με όλο το story της υπόθεσης από τις 12 Ιανουαρίου με έχουν γραμμένο κανονικά.

Θα περιμένω λίγο ακόμα μέχρι το τέλος της εβδομάδας, και πάμε σε δεύτερη φάση για ένα εξώδικο για να το κάνουμε λίγο πιο επίσημο το θέμα. Μετά θα έχουμε καλή συνέχεια αν δεν ανταποκριθούν. Δημοσίευση σε έντυπα, αγωγή και βλέπουμε.

Για να δούμε αυτοί καλύπτονται πίσω από μια απρόσωπη εταιρεία και εγώ η «μύγα» θα καταφέρω τίποτα?

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου!!!!!!!

φιλε σε καταλαβαινω σου ευχομαι καλο κουραγιο

και θα χρειαστεις πολυ μα πολυ υπομονη για να στο αλαξουν

και καλυτερα βρες ενα μηχανικο καλο εξω να στο φτιαξει(να στο ρυθμισει μαλον)

γιατι θα σου βγαλουν ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ!!!!!!! για να στο αλαξουν και εαν θα στο αλαξουν!!!!!!!!

ΠΑΘΩΝ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εξελίξεις στο θέμα. Θα σας ενημερώσω από την ερχόμενη εβδομάδα.

περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα, τους το παράτησα και περιμένω νέα τους αύριο. Θα γίνει μακελειό.

Πες μας σε ποιο εξουσιοδοτημένο πήγες να προσέχουμε τα νώτα μας (ή μήπως είναι αντιδεοντολογικό?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.