Jump to content
thanos.k

Golf 6 160 Τα καλυτερα λαδια ?

Recommended Posts

CASTROL EDGE SAE 5W-30 ή MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA

Ποιο απο τα 2 ειναι το καλυτερο παιδια ? Ειδα μια μικρη διαφορα στην τιμη το castrol ειναι ποιο ακριβο .Σε θεμα προδιαγραφων ..ποιο ειναι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο πληρούν τις προδιαγραφές. Και τα δύο εξίσου καλά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τα δεύτερα έχουν καλύτερες προδιαγραφές.Αυτά έχω βάλει και ΄γω πριν από ένα μήνα που έκανα σέρβις. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...αυτα θα βαλω . Κατι αλλο...ξερει κανεις ποσο παει η δουλει απου θα κανουν στη vw γιατι εγω θα παω λαδια....φιλτρο ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...αυτα θα βαλω . Κατι αλλο...ξερει κανεις ποσο παει η δουλει απου θα κανουν στη vw γιατι εγω θα παω λαδια....φιλτρο ...

Ρωτησα εργατικά για αλλαγή λαδιών στον Παζαρόπουλο στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν 54 ευρώ!

Είμαστε σοβαροί?

Link to comment
Share on other sites

CASTROL EDGE SAE 5W-30 ή MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA

Ποιο απο τα 2 ειναι το καλυτερο παιδια ? Ειδα μια μικρη διαφορα στην τιμη το castrol ειναι ποιο ακριβο .Σε θεμα προδιαγραφων ..ποιο ειναι καλυτερο ?

Φίλε μου εγώ έβαλα τα mobil και είδα διαφορά!!Συγκεκριμένα και στον ήχο!!Την πρώτη φορά που άκουσα το αυτοκίνητο στο ρελαντί έλεγα πως ήταν πετρέλαιο!! :D:lol:

Αφότου έβαλα τα mobil σαν να μειώθηκε αυτός ο ''μεταλικός'' ήχος αν μπορώ να το πω έτσι!!Για τα castrol δεν ξέρω να σου πω γτ δεν τα έχω βάλει!!Με τα mobil πάντως μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάψει σταγόνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...αυτα θα βαλω . Κατι αλλο...ξερει κανεις ποσο παει η δουλει απου θα κανουν στη vw γιατι εγω θα παω λαδια....φιλτρο ...

Μένω καβάλα!Για τα εργατικά μου πήραν 25 ¤!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δεύτερα έχουν καλύτερες προδιαγραφές.Αυτά έχω βάλει και ΄γω πριν από ένα μήνα που έκανα σέρβις. :(

Technical Specifications : VW 504 00/507 00 και τα δύο πληρούν τις προυποθέσεις.

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Technical Specifications : VW 504 00/507 00 και τα δύο πληρούν τις προυποθέσεις.

Τι εννοείς ?

Εννοούσε ότι έχουν κάποια από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά καλύτερα.

Και τα δύο όμως πληρούν την τελευταία προδιαγραφή της vw που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Technical Specifications : VW 504 00/507 00 και τα δύο πληρούν τις προυποθέσεις.

Τι εννοείς ?

Αν ψαξεις θα βρεις μεγαλες διαφορες μεταξυ λαδιων που πληρουν την ιδια προδιαγραφη.Δε σημαινει οτι οσα εχουν τις ιδιες προδιαγραφες ειναι το ιδιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Technical Specifications : VW 504 00/507 00 και τα δύο πληρούν τις προυποθέσεις.

Τι εννοείς ?

TSAKHS-EVIA άνοιξε σε παρακαλώ για ακόμη μια φορά τα κετάπια σου!!! tongue.gif Ένα συγκριτικό μεταξύ των 2 λιπαντικών θα βοηθούσε αρκετά. :lol: Κάπου υπήρχε παλιότερα αλλά δεν μπορώ να το βρώ. :lol: Σύμφωνα μ΄αυτό κλάσης ανώτερο το mobil 1 formula esp longlife 5W-30. :lol:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

αφου η vw πρωτεινει castrol βαλε mobil!(οπως και εγω) για να χεις το κεφαλι σου ησυχο!αποκλειεται η vw να σκεφτεται το καλο μας!

Link to comment
Share on other sites

xeexxeexexexexexexexeexexexexxexeex!!!!!!!!!!!1

LOL

LOL

xexexexexexexxexexexexexxexexexxexexexe!!!!!

+111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

Isxuei! mobil προτινει η Porsche Που αγορασε την vw αρα ειναι πιο καλα tongue.giftongue.gif

xexexexe

Link to comment
Share on other sites

Μένω καβάλα!Για τα εργατικά μου πήραν 25 ¤!!

Στο επισημο της vw??????????

Link to comment
Share on other sites

Isxuei! mobil προτινει η Porsche Που αγορασε την vw αρα ειναι πιο καλα tongue.giftongue.gif

xexexexe

Τελικά δεν τα κατάφερε και ψάχνει τρόπο να διασωθεί, βλέπεις ήταν μεγαλοεpίβολα τα σχέδια :lol:

Έχεις κανείς άποψη για τα λάδια της Aral?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι υπέρ της mobil αλλά δεν ξέρω μήπως έχει γίνει κάποια ανάπτυξη τεχνολογίας fsi tsi της VW σε συνεργασία με την castrol και δίνει το δικαίωμα στη εταιρία να γράφει σαν χαρακτηριστικό "να καταπολεμάει τις επικαθήσεις των βαλβίδων, προσφέροντας μοναδική προστασία στις βαλβίδες κινητήρων FSI".Όπότε μήπως να κρατήσουμε αυτο που προτείνει και ο κατασκευαστής??? Από την άλλη θα μου πεί κάποιος είναι θέμα συνεργασιών και μπορεί αυριο π.χ. η VW να προτεινει ARAL ή Mobil, από που τα "πάρει" δηλαδή...Μπέρδεμα η όλη φάση....χαχαχαχα.Πάντως στην επόμενη αλλαγή για τα mobil με βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο φιλτρο Λαδιου παραγγελνω για το tsi 160 ???? Οσο για λαδι MOBIL 1 SAE 5W-30 ESP FORMULA 4L συσκευασια νομιζω οτι δεν χρειαζομαι παραπανω ετσι ? Για πειτε λιγακι για το oli filter να το παρω καια υτο να τελειωνω .

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μην αφησετε το αραβοσιτελαιο με ονομα και συσκευασια VW να μπει στον κινητηρα σας! εκαψα πανω απο 500ml σε 30000 την στιγμη που με τα castrol ειχα καψει περιπου 200ml ενω τωρα πηρα EDGE mobil1 για να δουμε!

Φιλτρο λαδιου TSI twincharged ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x

Link to comment
Share on other sites

mobil 1 esp formula 5/30 βαζω και εγω.δεν εχει καψει σταγονα και φυσικα ειναι ανωτερα των castrol edge 5/30.με aral δεν τολμω να τα συγκρινω καν,ιεροσυλια!

Link to comment
Share on other sites

22.5 Στις Σερρες παιδια ... Πολυ ωραιες τιμες...

Απλα μου ειπε οτι πρεπει να υπογραψω οτι εφερα εγω δικα μου λαδι ακαι φιλτρο...Παιζει καποιο προβλημα με αυτο και την εγγυηση ...Πρεπει να προσεξω κατι ?Να γραψουμε οτι ειναι εντος πχ προδιαγραφων ..κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

22.5 Στις Σερρες παιδια ... Πολυ ωραιες τιμες...

Απλα μου ειπε οτι πρεπει να υπογραψω οτι εφερα εγω δικα μου λαδι ακαι φιλτρο...Παιζει καποιο προβλημα με αυτο και την εγγυηση ...Πρεπει να προσεξω κατι ?Να γραψουμε οτι ειναι εντος πχ προδιαγραφων ..κτλ ?

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα απλά σου λένε πως τα λάδια που θα επιλέξεις να βάλεις εσύ,είναι δικιά σου ευθύνη και καλά για μελλοντικές βλάβες του κινητήρα!!Βλακείες!!Προσπαθούν να πασάρουν τα δικά τους!!Και λογικό ακούγεται!!Αλλά εφόσον τα λάδια που βάζεις είναι δοκιμασμένα πολλές φορές και έχεις δει πολλές απόψεις αστους να κουρεύονται και βάλε ότι καλύτερο είναι για σένα!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.