Jump to content
Brain Damaged

Μειωμένη στάθμη ψυκτικού υγρού (golf Vi@160ps).

Recommended Posts

καλημερα.φιλε μου joop σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.θα προσθεσω νερακι κ θα το παρακολουθω.ευχαριστω κ καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

σχετικά με το αντιψυκτικό υγρό-νερό σε golf V:

έχω προσθέσει μια φορά μόνο από τότε που το αγόρασα και έβαλα σκέτο απιονισμένο νερό. Στην αντιπροσωπεία ετοιμαζόντουσαν να βάλουν "κάποιο" νερό που βρισκόταν μέσα σε ένα παγούρι και τους πρόλαβα τελευταία στιγμή. Αντέδρασαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλουν απλό (απιονισμένο σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) νερό χωρίς ψυκτικό υγρό. Το θέμα είναι ότι τώρα θα βρίσκομαι σε παγωνιά και θα ήθελα να συμπληρώσω και το αντυψυκτικό υγρό. Αλλά στην αντιπροσωπεία βάζουν μόνο νερό. Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ το αντιψυκτικό υγρό της αντιπροσωπείας που έχει ήδη μέσα το αμάξι (ένα ροζ είναι); Δε θέλω να βάλω 2 διαφορετικά υγρά μέσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ψωνίζω VAG Group ανταλλακτικά και αναλώσιμα από ένα καλό μαγαζάκι στα σύνορα Δάφνης - Αγ. Δημητρίου.

Τηλ. 210-9703833

Υποκατάστημα τους στο Γέρακα τηλ. 210-6046166

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

σχετικά με το αντιψυκτικό υγρό-νερό σε golf V:

έχω προσθέσει μια φορά μόνο από τότε που το αγόρασα και έβαλα σκέτο απιονισμένο νερό. Στην αντιπροσωπεία ετοιμαζόντουσαν να βάλουν "κάποιο" νερό που βρισκόταν μέσα σε ένα παγούρι και τους πρόλαβα τελευταία στιγμή. Αντέδρασαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλουν απλό (απιονισμένο σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) νερό χωρίς ψυκτικό υγρό. Το θέμα είναι ότι τώρα θα βρίσκομαι σε παγωνιά και θα ήθελα να συμπληρώσω και το αντυψυκτικό υγρό. Αλλά στην αντιπροσωπεία βάζουν μόνο νερό. Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ το αντιψυκτικό υγρό της αντιπροσωπείας που έχει ήδη μέσα το αμάξι (ένα ροζ είναι); Δε θέλω να βάλω 2 διαφορετικά υγρά μέσα.

Ευχαριστώ

πηγαινε στο τμημα αντ/κων μιας αντ/πιας και αγορασε ενα μπουκαλι.κοστος κανα 15-18αρι ευρω.συμβουλεψου το βιβλιο αυτοκινητου ωστε να δεις ποιο ειναι για το αμαξι σου.υπαρχει το G12 PLUS και το G12 PLUS PLUS.αν εχεις αμφιβολιες,ρωτησε το τμημα αντ/κων δειχνοντας την αδεια του αυτοκινητου σου ωστε να παρεις το σωστο.προσοχη,το αντιψυκτικο χρειαζεται αραιωση.μην το προσθεσεις χωρις να το αραιωσεις με απιονισμενο νερο.διαβασε το βιβλιο αυτοκινητου για να δεις την αναλογια αν αναγραφεται.απ'οσο γνωριζω για βασικη προστασασια -25 βαθμων κελσιου,ειναι 40% αντιψυκτικο υγρο και 60% νερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

σχετικά με το αντιψυκτικό υγρό-νερό σε golf V:

έχω προσθέσει μια φορά μόνο από τότε που το αγόρασα και έβαλα σκέτο απιονισμένο νερό. Στην αντιπροσωπεία ετοιμαζόντουσαν να βάλουν "κάποιο" νερό που βρισκόταν μέσα σε ένα παγούρι και τους πρόλαβα τελευταία στιγμή. Αντέδρασαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλουν απλό (απιονισμένο σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) νερό χωρίς ψυκτικό υγρό. Το θέμα είναι ότι τώρα θα βρίσκομαι σε παγωνιά και θα ήθελα να συμπληρώσω και το αντυψυκτικό υγρό. Αλλά στην αντιπροσωπεία βάζουν μόνο νερό. Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ το αντιψυκτικό υγρό της αντιπροσωπείας που έχει ήδη μέσα το αμάξι (ένα ροζ είναι); Δε θέλω να βάλω 2 διαφορετικά υγρά μέσα.

Ευχαριστώ

Κατά την άποψή μου πριν κάνεις οτιδήποτε πες τους να σου μετρήσουν την πυκνότητα του αντιψυκτικού, οπότε θα σου πουν και μέχρι πόσους βαθμούς κάτω από το μηδέν έχεις προστασία. Στη συνέχεια πράττεις ανάλογα.Πιθανότατα αν συμπλήρωσες μικρή ποσότητα με σκέτο (απιονισμένο) νερό δεν χρειαστεί τίποτα.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και παραπάνω ότι στις αντιπροσωπείες έχουν μια απροθυμία στο να βάλουν και αντιψυκτικό. Βάζουν μόνο νερό. Για αυτό θέλω να κάνω μόνος μου το μίγμα (δεν είναι δα και καμιά φιλοσοφία) και να κοιμάμαι ήσυχος. Πιστεύω ότι αν τους πω να μετρήσουν πυκνότητες κλπ θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο.

Εκτός αν έχετε κάποια συγκεκριμένη αντιπροσωπεία υπόψη που να το κάνει πρόθυμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα σήμερα και μου είπαν να βάλω νερό...βρύσης!

Ρε παιδιά, γενικώς δεν πουλάνε εύκολα το αντιψυκτικό(γιατί το λέμε έτσι,αφού ψύχει τον κινητήρα?).

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = «ημερομηνία Katana» = «16 Νοέμβρη, 2009 - timestamp 21:39:52 'post = '1258400392' = '347645 ']

Και εγώ ρώτησα σήμερα και μου είπαν να βάλω νερό βρύσης ...!

Ρε παιδιά, γενικώς δεν πουλάνε εύκολα το αντιψυκτικό (γιατί το λέμε έτσι, αφού ψύχει τον κινητήρα?).

[/ Παράθεση]

Αντιψυκτικό βάζουμε για να μην (κατα) ψυχθεί ο κινητήρας τις ψυχρές νύχτες του Χειμώνα και βέβαια όταν δεν είναι σε λειτουργεία. Εξ'ου και το αντι ψυκτικό.

Όσον αφορά την ψύξη του κινητήρα αυτή επιτυγχάνεται με την κυκλοφορία του νερού με τη βοήθεια του ψυγείου κατά την λειτουργεία του. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = «ημερομηνία Katana» = «16 Νοέμβρη, 2009 - timestamp 21:39:52 'post = '1258400392' = '347645 ']

Και εγώ ρώτησα σήμερα και μου είπαν να βάλω νερό βρύσης ...!

Ρε παιδιά, γενικώς δεν πουλάνε εύκολα το αντιψυκτικό (γιατί το λέμε έτσι, αφού ψύχει τον κινητήρα?).

[/ Παράθεση]

Αντιψυκτικό βάζουμε για να μην (κατα) ψυχθεί ο κινητήρας τις ψυχρές νύχτες του Χειμώνα και βέβαια όταν δεν είναι σε λειτουργεία. Εξ'ου και το αντι ψυκτικό.

Όσον αφορά την ψύξη του κινητήρα αυτή επιτυγχάνεται με την κυκλοφορία του νερού με τη βοήθεια του ψυγείου κατά την λειτουργεία του. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις.

Εντάξει, αυτό είχα υποθέσει, αλλά σε ευχαριστώ!

Οπότε το νερό κάνει την εργασία της ψύξης?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Το αντιψυκτικό το βάζεις για να μην παγώσει το νερό και σπάσει τον κινητήρα όταν δεν λειτουργεί. Βέβαια τα σύγχρονα αντιψυκτικά έχουν και πρόσθετα καθαριστικά και λιπαντικά που προστατεύουν τον κινητήρα από τη σκουριά(εσωτερικά)και λιαπίνουν την αντλία νερού κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.