Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Golf 6 - Led Πίσω Φανάρια.

Recommended Posts

ρε παιδια να ρωτισω κατι γτ δεν εχω καταλαβει... εμένα το αμαξι ειναι 4/2009 θα τα πάρει τα πίσω λεντ φαναρια? η με καμιά παναγία? επίσης τι θα χρειαστώ?εχω μπερδευτεί...

καλησπερα φιλε μου μαθε την εκδοση software του εγκεφαλου δικτυου σου και θα σου πω τι μπορει να γινει και τι χρειαζεσαι ,για να παιξουν και στο δικο σου αμαξι

Νικος

Edited by BlackTSI
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τα πίσω φώτα της Dectane για Golf 6 από την Tuning Fanatics

Ο κωδικός είναι ο RV39LB και είναι τα μαύρα (non smoke) από τα μοντέλα της Dectane που είναι διαθέσιμα για Golf 6.

Ήρθαν σε αρκετά προσεγμένη συσκευασία, φαίνονται ποιοτικά, περισσότερες εντυπώσεις αφότου τοποθετηθούν.

https://www.dectane....tor--black.html

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

...και εγω εβαλα σημερα τα αντίστοιχα για το 5αρι αλλα έμεινα στην μεση επειδη πρεπει να περαστει καλωδιωση απο το φαναρι του πορτμπαγκάζ στο σταθερο φανάρι.

Όταν λες καλωδίωση τι ακριβώς εννοείς? Δεν είναι βγάλε - βάλε δηλ.?

Γιατί σε ένα βίντεο τοποθέτησης φαίνεται ότι μπαίνουν απλά, φίσα - φίσα :

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καλωδίωση τι ακριβώς εννοείς? Δεν είναι βγάλε - βάλε δηλ.?

Γιατί σε ένα βίντεο τοποθέτησης φαίνεται ότι μπαίνουν απλά, φίσα - φίσα :

Ναι για το 5αρι εγραψα στο 6αρι δεν ξερω τι παιζει, το ανοιξες το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

...και εγω εβαλα σημερα τα αντίστοιχα για το 5αρι αλλα έμεινα στην μεση επειδη πρεπει να περαστει καλωδιωση απο το φαναρι του πορτμπαγκάζ στο σταθερο φανάρι.

Μεγειά Νίκο.Περιμένω φωτό.:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά Νίκο.Περιμένω φωτό.:rolleyes:

Φωτο εχω εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=37307&pid=437183&st=60entry437183

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκαν σήμερα τα πίσω φανάρια της Dectane, σχετικά απλά και εύκολα καθώς η δουλειά είναι βγάλε - βάλε (μπήκαν βέβαια σε γνωστό ηλεκτρολόγο μεταξύ καφέ και κουβέντας και μας πήρε λίγο παραπάνω!).

Στα φανάρια υπάρχουν ενσωματωμένοι αντάπτορες (με αυτοκόλλητο διπλής ώστε να επικολλούνται σε κάποιο σημείο του εσωτερικού) και δεν ανάβει καμία ένδειξη καμμένης λάμπας κλπ στο καντράν. Επίσης περιέχονται ένα έξτρα σετ με τα πλαστικά πλαινά καλλύματα που κουμπώνουν στο πλαι στα φανάρια που μπαίνουν στο πορτμπαγκάζ.

Δείχνουν αρκετά όμορφα στο αυτοκίνητο και ευτυχώς από τον φίλο που έχει βάλει αρκετά aftermarket φανάρια δεν έχουν θέματα όπως κακής εφαρμογής, στεγανότητας από νερά και ποιότητας πλαστικών.

Τα συνιστώ πάντως σε όποιον φίλο με mk6 σκέφτεται να κάνει αγορά.

Φωτό :

i124041_d49.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολόγος με το ζόρι πήρε 10 ευρώ. Εξυπηρέτηση μου έκανε, δεν με χρέωσε σαν πελάτη.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαίνεις στο αυτοκινητο και γυρίζεις το κλειδι τοτε τα λεντ αναβοσβήνουν (κάνουν παιχνιδάκια) για 3-4" Πολυ πλακα!!!

Το εχεις δει?

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαίνεις στο αυτοκινητο και γυρίζεις το κλειδι τοτε τα λεντ αναβοσβήνουν (κάνουν παιχνιδάκια) για 3-4" Πολυ πλακα!!!

Το εχεις δει?

Αν απενεργοποιήσεις το cold diagnosis σταματά να το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσεις το cold diagnosis σταματά να το κάνει αυτό.

Οχι ειναι ωραίο, γιατι να το απενεργοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαίνεις στο αυτοκινητο και γυρίζεις το κλειδι τοτε τα λεντ αναβοσβήνουν (κάνουν παιχνιδάκια) για 3-4" Πολυ πλακα!!!

Το εχεις δει?

Δεν το είδα αλλά μου το είπαν όταν τα τοποθέτησα, πάντως συμβαίνει νομίζω γιατί θέλει κάποια δευτερόλεπτα μέχρι ο εγκέφαλος να "διαβάσει" τα led.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα αλλά μου το είπαν όταν τα τοποθέτησα, πάντως συμβαίνει νομίζω γιατί θέλει κάποια δευτερόλεπτα μέχρι ο εγκέφαλος να "διαβάσει" τα led.

καλορίζικα φίλε ace!!!!! επειδή και εγώ έχω μπει στο τριπάκι για την αλλαγή, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες...

όπως σου ήρθαν τα φανάρια, απλα τα έβαλες στη θέση των παλιών, τα συνέδεσες με τα καλώδιά τους και λειτούργησαν αμέσως??? εκτός από το αναβόσβημα στην αρχή που αναφέρετε, υπάρχει κάτι αλλο?

χρειάζεται κάποια κωδικοποίηση ή κάτι άλλο (καλώδιο, μετατροπέας) για τη λειτουργία τους? ή είναι plug-and-play απευθείας?? την αλλαγή μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, χωρίς ηλεκτρολόγο??

να αναφέρω ότι έχω αγοράσει το αυτοκίνητο ιούλιο του 2009.. (αν παίζει καποιο ρόλο)

ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Edited by gregmech
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα φίλε ace!!!!! επειδή και εγώ έχω μπει στο τριπάκι για την αλλαγή, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες...

όπως σου ήρθαν τα φανάρια, απλα τα έβαλες στη θέση των παλιών, τα συνέδεσες με τα καλώδιά τους και λειτούργησαν αμέσως??? εκτός από το αναβόσβημα στην αρχή που αναφέρετε, υπάρχει κάτι αλλο?

χρειάζεται κάποια κωδικοποίηση ή κάτι άλλο (καλώδιο, μετατροπέας) για τη λειτουργία τους? ή είναι plug-and-play απευθείας?? την αλλαγή μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, χωρίς ηλεκτρολόγο??

να αναφέρω ότι έχω αγοράσει το αυτοκίνητο ιούλιο του 2009.. (αν παίζει καποιο ρόλο)

ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Είναι plug and play! Δεν χρειάζεται ούτε κωδικοποίηση, ούτε μετατροπέας ή οτιδήποτε άλλο. Μπορείς να δεις το βίντεο σε ένα προηγούμενο post που φαίνεται πως τοποθετούνται.

Αν έχεις εργαλεία, χρόνο και υπομονή, χωρίς να γίνουν βιαστικές κινήσεις μπορείς να τα βάλεις και μόνος σου.

Και το δικό μου Μάιο του 2009 είναι, δεν έχουν κανένα απολύτως θέμα! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είναι plug and play! Δεν χρειάζεται ούτε κωδικοποίηση, ούτε μετατροπέας ή οτιδήποτε άλλο. Μπορείς να δεις το βίντεο σε ένα προηγούμενο post που φαίνεται πως τοποθετούνται.

Αν έχεις εργαλεία, χρόνο και υπομονή, χωρίς να γίνουν βιαστικές κινήσεις μπορείς να τα βάλεις και μόνος σου.

Και το δικό μου Μάιο του 2009 είναι, δεν έχουν κανένα απολύτως θέμα! :p

Ωραια τα φαναρια αλλα οπως και να το κανουμε τα μαμα led πιστευω εχουν αλλη χαρη!προσωπικη και υποκειμενικη γνωμη.Βεβαια και αλλο το κοστολογιο τους σε σχεση με του εμποριου αλλα πιστευω πως ειναι καλυτερα να κανει καποιος υπομονη να μαζεψει τα χρηματα και τελικα να βαλει τα μαμα.

Καλοριζικα φιλε τα φαναρια σου.Δεν θελω να σε πικαρω ουτε να σε κατηγορησω.Απλα την αποψη μου παραθετω στη κριση σας.post-13610-0-87858000-1300356618_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα φαναρια αλλα οπως και να το κανουμε τα μαμα led πιστευω εχουν αλλη χαρη!προσωπικη και υποκειμενικη γνωμη.Βεβαια και αλλο το κοστολογιο τους σε σχεση με του εμποριου αλλα πιστευω πως ειναι καλυτερα να κανει καποιος υπομονη να μαζεψει τα χρηματα και τελικα να βαλει τα μαμα.

Καλοριζικα φιλε τα φαναρια σου.Δεν θελω να σε πικαρω ουτε να σε κατηγορησω.Απλα την αποψη μου παραθετω στη κριση σας.post-13610-0-87858000-1300356618_thumb.j

Φίλε δεν τίθεται θέμα, σεβαστή η άποψη σου, το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥ R στο δικό μου αμάξι, εκτός αν αλλαχθεί εγκέφαλος δικτύου, μπορείς να διαβάσεις λίγες σελίδες πιο πριν.

Έχω αμάξι 5/2009, δεν το πήρα προχθές!!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν τίθεται θέμα, σεβαστή η άποψη σου, το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥ R στο δικό μου αμάξι, εκτός αν αλλαχθεί εγκέφαλος δικτύου, μπορείς να διαβάσεις λίγες σελίδες πιο πριν.

Έχω αμάξι 5/2009, δεν το πήρα προχθές!!

Το αυτοκινητο που ειχα κι εγω ηταν Νοεμβριος του 2009.Τοτε θυμαμαι και σε μενα δεν εμπαιναν.Ουτε καν τα ηξεραν στην Kosmocar!!!Ουτε κωδικους,ουτε τιμη,ουτε τιποτα.Ο,τι γινεται στη Γερμανια εδω το εχουν κανα χρονο μετα.Δυστυχως.Λες και δεν εχουν επικοινωνια με το εργοστασιο.Ειναι απαραδεκτοι οι ανθρωποι.Εγω ψαχτηκα τοτε,τα παραγγειλα απο Γερμανια και τα εφερα.Τα τοποθετησα μονος μου γιατι ξενερωσα πολυ για αλλη μια ακομα φορα μαζι τους και υστερα αντιμετωπισα το γνωστο προβλημα με την ενδειξη της καμμενης λαμπας στο καντραν.Πηρα θυμαμαι τηλεφωνο στη Γερμανια και οι ανθρωποι μου ειπαν πως απλα ειναι θεμα κωδικοποιησης και οτι αν παω σε μια αντιπροσωπεια ειναι θεμα 2 λεπτων.Τι να τους ελεγα?Οτι οι δικοι μας ειναι αχρηστοι?Τελος παντων.Εψαξα αρκετα θυμαμαι τοτε αλλα τελικα αποζημιωθηκα.Βρηκα την κωδικοποιηση και με vagcom την περασα στο αυτοκινητο μου.Απλα και ευκολα.

Πιστευω πως και στο δικο σου αυτοκινητο μαλλον θα γινοταν αυτο.Και λεω μαλλον γιατι με τα μοντελα και τους εγκεφαλους τους δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος.

Εσυ απλα σου ειπαν πως δεν γινεται?Το επιχειρισες και απετυχες?

Τωρα βεβαια στα λεω καθυστερημενα ολα αυτα αλλα για το γαμωτο να μην ξερεις στα σιγουρα αν το αυτοκινητο σου θα δουλευε με τα μαμα Led?

Δεν ξερω αλλα αν θελεις μπορω να σε βοηθησω.Εκτος κι αν εχεις πλεον αραξει με αυτα που εβαλες και δεν σε ενδιαφερει πλεον.

Φιλικα Μακης

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε αλλά προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει, μελλοντικά μπορεί να χτυπήσω ένα σετάκι για αλλαγή.

Είναι λίγο χαλασμένο τηλέφωνο το τι μπαίνει και τι όχι, αν ήθελα να τα πάρω πραγματικά του R ίσως να μην κολλούσα και να τα είχα ήδη. Με χαλάει λίγο το πολύ κόκκινο και σε αυτό το φανάρι, που όσο σκούρο κι αν είναι δεν κάνει την τρομερή διαφορά από το μαμά την ημέρα.

Την διαφορά του R τα φανάρια την κάνουν το βράδυ με το σχέδιο που έχουν όταν ανάβουν και είναι καταπληκτικά (ανάποδο L).

Τα έχω δει από κοντά φορεμένα / αναμμένα στο gti του grafics, από τους πρώτους που τα έβαλαν.

Και φυσικά είναι πολύ πιο ποιοτικά από οποιοδήποτε aftermarket φανάρι πλην της Hella που σκοράρουν το ίδιο σε ποιότητα με τα oem.

Link to comment
Share on other sites

αφου τα περισσοτερα χελλα ειναι οεμ...παντος εμενα μου αρεσουν πιο πολυ αυτα που εβαλε ο θανος σε συγκριση με τα οεμ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις φωτό ημέρα παρακάτω :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44065&view=findpost&p=438241

Δεν είναι μαύρα τα φανάρια πάντως, είναι διάφανα, υπάρχει άλλος τύπος της Dectane τα smoked που είναι πίσσα - κατράμι.

Την ημέρα πάντως είναι πιο ωραία από το βράδυ. Και αυτά που έχεις δώσει στο link ωραία φαίνονται αλλά καθόλου σκούρα. Για μένα όποιος θέλει να παραμείνει κόκκινο στο αυτοκίνητο καλύτερα ας πάρει του R.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν βγαίνω λίγο off topic, θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.

Έχω το golf το 6αρι, παραγωγής 11/09. Τα συγκεκριμένα φανάρια LED μπορούν να μπούνε στο αμάξι μου, ή θα έχω πρόβλημα???My link

Ευχαριστώ πολύ.

Γιατί σκέφτομαι να τα αγοράσω άμμεσα!! :D

Edited by MikeGTI6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.