Jump to content
Sarul

συστημα ενεργου φωτισμου τον στροφων Golf Vi.

Recommended Posts

παιδια περιμενο το το γκολφ μου 6 και θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβοσ ειναι το συστημα ενεργου φωτισμου τον στροφων και πως λιτουργει για να ξερω να δω αν θα δουλευει στο αμαξι μου.το εχει ι εκδοσι hightline απο μονισ τις ε η το παραγγελνεις? help!!!!! B)

Link to comment
Share on other sites

ενεργα φωτα σημαινει οτι οταν μπαινεις σε μια στροφη για παραδειγμα τοτε στριβουν και τα φωτα φωτιζοντας ετσι μεσα στην στροφη καθως κινησε και οχι στο δρομο απεναντι,χωραφια κλπ.καθε φορα που στριβεις το τιμονι τοτε στριβουν και αυτα.εχουν καποιες συγκεκριμενες μοιρες ως ανωτατο οριο που στρεφεται ο προβολεας αλλα δεν θυμαμαι ποσο.

Link to comment
Share on other sites

ι προβολισ ομιχλισ οποιοι ειναι κατο κατο στο αμαξι που ειναι μονιμι ανιχτοι, αυτους λες ε?και να σου πο αυτο θα το εχει ι hightline εκδοσι μου ι επρεπε να τα ζητησο σαν εχτρα?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι οι προβολεις ομιχλης,αναφερομαι στα ενεργα φωτα του συστηματος bi xenon.οι προβολεις ομιχλης δεν ειναι ποτε μονιμα αναμμενοι.απαγορευεται δια ροπαλου.μηπως εννοεις αλλα φωτα;

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα φοτα που λες οτι θα στριβουν στιν στροφι μαζι με το τιμονι τα εχει το αμαξι απο μονο του ι πρεπει να τα ζιτισο σαν εχτρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι σαν εξτρα,κοστος 1200 ευρω,bi xenon με AFL ξερω οτι λεγονται.περιλαμβανουν μεσαια και μεγαλη σκαλα φωτισμου τεχνολογιας xenon στα 4700κ,ενεργος φωτισμος(φωτα στροφης),στατικος φωτισμος(αναβει μικρη λυχνια οταν στριβεις το τιμονι κατω απο 30χλμ ταχυτητα),αυτοματο συστημα πλυσης με θερμαινομενα μπεκ ψεκασμου νερου,δοχειο πλυστικης με ενδειξη εναπομειναντος υγρου οταν υπαρχει MFD,αυτοματη ρυθμιση προβολεων αναλογα το βαρος του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εμενα δεν θα μου τα εχει ι hightline ekdosi moy e?

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf 6 που έχουν προβολείς ομίχλης, όταν στρίβεις και έχεις ανοιχτά τα φώτα, ανάβει και το αντίστοιχο προβολάκι που κοιτάει προς το εσωτερικό της στροφής, και σβήνει με fade όταν επαναφέρεις το τιμόνι στη θέση της ευθείας. Από ότι λένε υπάρχει και τρόπος να απενεργοποιηθεί, ενώ υπάρχει στάνταρ στο Highline που έχει προβολάκια από τη μάνα του, αλλά και το δικό μου το Comfortline που είχε σαν έξτρα τα προβολάκια έχει το εν λόγω σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το αμάξι σου θα έχει κάτι παρόμοιο. Οι προβολείς ομίχλης έχουν ενσωματομένα και άλλα "λαμπάκια"

τα οποία ενεργοποιούνται όταν στρίβης. Δεν είναι όπως το ενεργό σύστημα στα xenon, αλλά όταν θα μπαίνεις

σε ένα στενό θα ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι μέσα στο προβολέα και θα το φωτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf 6 που έχουν προβολείς ομίχλης, όταν στρίβεις και έχεις ανοιχτά τα φώτα, ανάβει και το αντίστοιχο προβολάκι που κοιτάει προς το εσωτερικό της στροφής, και σβήνει με fade όταν επαναφέρεις το τιμόνι στη θέση της ευθείας. Από ότι λένε υπάρχει και τρόπος να απενεργοποιηθεί, ενώ υπάρχει στάνταρ στο Highline που έχει προβολάκια από τη μάνα του, αλλά και το δικό μου το Comfortline που είχε σαν έξτρα τα προβολάκια έχει το εν λόγω σύστημα.

παιδια εγω που πηρα το 6ari gti, γιατι δεν το εχει αυτο το συστημα ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που πηρα το 6ari gti, γιατι δεν το εχει αυτο το συστημα ???

ειναι ελλατωματικο! ;)

μηπως εχεις τα bi xenon;

παντως,λογικα γινεται να ρυθμιστει και με το vcds αλλα προσωπικα το βρισκω κακογουστο και φτηνιαρικο feature.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν το έχει το GTI, γιατί με το που δεις τη στροφή, θα έχεις βγει αμέσως από αυτήν.... :lol:

Σοβαρά, τώρα, το κοίταξες με αναμμένα φώτα? Ήταν αρκετά σκοτεινά για να το διακρίνεις ή έβαλες άλλον να βλέπει έξω? Περίεργο πάντως. Γιατί άμα έχεις κανονικά φώτα αλογόνου θα έπρεπε να είναι ακριβώς το ίδιο με τα 1400άρια.... Αλλά και πάλι λογικά θα είναι θέμα προγραμματισμού και γίνεται να στο ενεργοποιήσουν άμα θες.

Link to comment
Share on other sites

swstooos!! wraio auto me ti strofi!

by the way,evala allon apexw alla den ginetai... ti na pw isws ine kapios tropos na miwsoun ta kosti sto gti giati oute cruise control exei enw ine stadar (!) sta 1.400 highline !

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.

όντως ισχύει αυτό με το φως ομίχλης? παρατήρησα προχτές όπως παρκάριζα ότι έσβηνε σταδιακά το αριστερό και έμενε μόνο το δεξί. το βράδυ έστριβα μπροστά από τζαμαρία και άναβε μόν το δεξί. όταν έβαζα όπισθεν έσβηνε σταδιακά. Είναι όντως έτσι ή έχει πρόβλημα, γιατί εγώ αύριο θα πήγαινα σε συνεργείο να το δω.

όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

thanx

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να μην το γνωρίζουν στο συνεργείο και θεωρώντας ότι όντως είναι βλάβη να προσπαθούν να το διορθώσουν...

φίλε μη το γελάς, πέρασα από Παζαρόπουλο και μου πε δεν ξέρει αν κάνει έτσι το αμάξι και να πάω αύριο που δεν θα έχει κλεισει το σεβισ να το δουνε. ειναι στάνταρτ έτσι το αμάξι ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

φίλε μη το γελάς, πέρασα από Παζαρόπουλο και μου πε δεν ξέρει αν κάνει έτσι το αμάξι και να πάω αύριο που δεν θα έχει κλεισει το σεβισ να το δουνε. ειναι στάνταρτ έτσι το αμάξι ή όχι??

Στο golf6 (στο δικό μου τουλάχιστον) όταν στρίβω το τιμόνι ανάβει και το ανάλογο προβολάκι. Αν πάλι βάλω φλας τότε μετά από 2 δευτερόλεπτα ανάβει και πάλι το αντίστοιχο προβολάκι. Είναι για να φωτίζει τη στροφή.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου Golf6 Highline με bixenon στρίβουν τα φώτα ανάλογα με την γωνία του τιμονιού (τουλάχιστον μέχρι τα 80km/h που έχω παρατηρήσει) και τα προβολάκια ανάβουν όταν είμαι σταματημένος και ξεπαρκάρω ή όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα και στρίβω το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το βρισκω κακογουστο και φτηνιαρικο feature.

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι πολυ χρησιμο γιατι πραγματι σε σκοταδι δινει μεγαλυτερη ορατοτητα στην στροφη...οσο για το φτηνιαρικο το εχω δει και σε κατι mercedes ml...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλυτερες 'μαγκιες' ειναι τα φωτα στροφων! :thumbsup: ειδικα αν εισαι σε επαρχιακους δρομους με απολυτο σκοταδι! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

swstooos!! wraio auto me ti strofi!

by the way,evala allon apexw alla den ginetai... ti na pw isws ine kapios tropos na miwsoun ta kosti sto gti giati oute cruise control exei enw ine stadar (!) sta 1.400 highline !

ελεος!!

ειναι δυνατον να θελεις cruise control σε σπορ αμαξι;

μου φεναιται λαθος αμαξι πηρες. εχεις σπορ αμαξι και δεν το εχεις καταλαβει.

που ακουστηκε.... σταθερη ταχυτητα σε σπορ αμαξι...

σιγα σιγα θα μου ζητησεις και τεμπελη!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι σπορ αμαξι;το golf;το cc ειναι ιδιαιτερα βολικα σε μεγαλες διαδρομες/ταξιδια.βοηθαει σημαντικα στον να ξεκουραζεται ο μηνισκος του δεξιου γονατου οταν αυτο μενει ακινητο για αρκετη ωρα.δεν βλεπω πως αυτο μπορει να επηρεαζει αρνητικα τον χαραχτηρα ενος αυτοκινητου,σπορ ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι πολυ χρησιμο γιατι πραγματι σε σκοταδι δινει μεγαλυτερη ορατοτητα στην στροφη...οσο για το φτηνιαρικο το εχω δει και σε κατι mercedes ml...

δικαιωμα σου να το πιστευεις εστω και αν δεν αληθευει.εξηγησε μου πως ενας προβολεας που η δεσμη του φεγγει ευθεια,μπορει να σου ειναι χρησιμος στην στροφη που στριβεις!φτηνιαρικο ειναι και η mersedes γνωστη για το κιτς της.

Link to comment
Share on other sites

δικαιωμα σου να το πιστευεις εστω και αν δεν αληθευει

Δεν το συζηταμε αυτο,εννοειται. Το ελεγε και ο Βολταίρος.

εξηγησε μου πως ενας προβολεας που η δεσμη του φεγγει ευθεια,μπορει να σου ειναι χρησιμος στην στροφη που στριβεις!

Ενα βιντεακι μπορει να βοηθησει αν και ο καγκουρας τα εχει ρυθμισει μαλλον πολυ ψηλα.παντως οσο προς το ΠΛΑΤΟΣ καπως ετσι φεγγουν οι προβολεις ομιχλης και του iv και του vi που ετυχε να οδηγησω:

φτηνιαρικο ειναι και η mersedes γνωστη για το κιτς της

δικαιωμα σου να το πιστευεις εστω και αν δεν αληθευει :drinks:

Link to comment
Share on other sites

πιο ειναι σπορ αμαξι;το golf;το cc ειναι ιδιαιτερα βολικα σε μεγαλες διαδρομες/ταξιδια.βοηθαει σημαντικα στον να ξεκουραζεται ο μηνισκος του δεξιου γονατου οταν αυτο μενει ακινητο για αρκετη ωρα.δεν βλεπω πως αυτο μπορει να επηρεαζει αρνητικα τον χαραχτηρα ενος αυτοκινητου,σπορ ή μη.

ναι το GTI ειναι σπορ αμαξι και αν εσυ πιστευεις πως ενα σπορ αμαξι πρεπει να εχει cc και τεμπελη, ε στειλε ενα εμαιλ στην γερμανια να τους πεις πως ειναι βλακες.

να εισαι σιγουρος πως ο μοναδικος λογος που δεν εχουν στανταρ τεμπελη και cc ειναι αυτος που αναφερω.

ειναι γελιο να πιστευει κανεις πως το εκαναν για να γλυτωσουν 20 ευρω , γιατι τοσο τους κοστιζει και απο την αλλη εχουν ανταπτορα για ρευμα στανταρ στο πορτμπαγκαζ. δεν ειναι θεμα οικονομιας αλλα θεμα αποψης και εγω το βρισκω σωστο.

σπορ αμαξι με cc δεν γινεται.

σε λιγο θα βαλουμε και κουρτινακι στο πισω τζαμι.

η αποψη μου συμφωνει με τους βλακες που εμπιστευεσαι ως κατασκευαστες του δικου σου αμαξιου. ισως οι γερμανοι ειναι βλακες κατα εσενα. αποψη σου.

οδε μηνισκος δεν . . . κουραζεται.... δεν εχει νευρα η μυς για να κουραστει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.