Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

δεν τα βαζεις ολα ομως τσογια και με στεναχωρεις.. :D

http://www.youtube.com/watch?v=uBO52YK253Q&feature=related

στο πρωτο μισο του βιντεο το κουπρα μαζευει σιγα σιγα και μετα κοβει, στο δευτερο μισο του βιντεο το κουπρα μπροστα..

τσαγακι λοιπον :D

Υ.Γ μην μου απαντησεις με τα αλλα βιντεο, δε με συμφερει πολυ αποτι ειδα :D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ μην μου απαντησεις με τα αλλα βιντεο, δε με συμφερει πολυ αποτι ειδα :D

XAXA!!!! thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βαζεις ολα ομως τσογια και με στεναχωρεις.. :bye:

http://www.youtube.com/watch?v=uBO52YK253Q&feature=related

στο πρωτο μισο του βιντεο το κουπρα μαζευει σιγα σιγα και μετα κοβει, στο δευτερο μισο του βιντεο το κουπρα μπροστα..

τσαγακι λοιπον :yahoo:

Υ.Γ μην μου απαντησεις με τα αλλα βιντεο, δε με συμφερει πολυ αποτι ειδα :whistling:

πάντως το πόλο γενικά έχει ένα μικρό προβάδισμα.....μικρό αλλα΄το έχει....

έχω ανοίξει και εγώ με κούπρα. Ίσως λόγω κιβωτίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι σχεδόν στα ίδια... Απλά μάλλον το Cupra "ζεσταίνεται" πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως το πόλο γενικά έχει ένα μικρό προβάδισμα.....μικρό αλλα΄το έχει....

έχω ανοίξει και εγώ με κούπρα. Ίσως λόγω κιβωτίου.

το πιο κοντινο μου gti αυτη τη στιγμη πρεπει να ναι του τσογια.. (κερκυρα περιεργως δεν πρεπει να κυκλοφορει κανενα), οποτε δεν εχω πετυχει κανενα να το διασταυρωσω..

εχω δει και εχω ακουσει ομως οτι ναι ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο το πολο. απο τη στιγμη που μιλαμε για ιδιο ουσιαστικα αμαξι τεχνικα με πανω κατω ιδια κ τα υπολοιπα χαρακτηριστικα, ισως να ναι οπως λενε και αλλοι το dsg, το οποιο απο διαφορα τεστ που εχω διαβασει και σε περιοδικα μοιαζει να ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο στις αλλαγες.. λογικα θεμα software πρεπει να ειναι, δεν ξερω με τις αναβαθμισεις τι μπορει να γινει..

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

το πιο κοντινο μου gti αυτη τη στιγμη πρεπει να ναι του τσογια.. (κερκυρα περιεργως δεν πρεπει να κυκλοφορει κανενα), οποτε δεν εχω πετυχει κανενα να το διασταυρωσω..

εχω δει και εχω ακουσει ομως οτι ναι ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο το πολο. απο τη στιγμη που μιλαμε για ιδιο ουσιαστικα αμαξι τεχνικα με πανω κατω ιδια κ τα υπολοιπα χαρακτηριστικα, ισως να ναι οπως λενε και αλλοι το dsg, το οποιο απο διαφορα τεστ που εχω διαβασει και σε περιοδικα μοιαζει να ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο στις αλλαγες.. λογικα θεμα software πρεπει να ειναι, δεν ξερω με τις αναβαθμισεις τι μπορει να γινει..

Παίζουν πολλά ρόλο σε ένα αμάξι δεν είναι μόνο ο κινητήρας...ας μην το ξεχνάμε αυτό....αεροδυναμική κτλ κλτ...

Γενικά δεν τα θεωρώ ίδια τα 2 αυτοκίνητα. Απλά έχουν ίδιο κινητήρα και κιβώτιο.

Έχω ανοίξει 3 φορές με cupra. όλες τις φορές είμαι ένα κλικ μπροστά.Αλλά αυτό δεν λέει κάτι μιλάμε για ελάχιστη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το gti είναι και πιο βαρύ από το cupra βέβαια δεν μιλάμε για καμία μεγάλη διαφορά....κοντά στα 50 κιλά πρέπει να είναι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το gti είναι και πιο βαρύ από το cupra βέβαια δεν μιλάμε για καμία μεγάλη διαφορά....κοντά στα 50 κιλά πρέπει να είναι

οντως ισχυει καπου στα 40-50 κιλα πρεπει να ειναι πιο ελαφρυ το ιμπιζα. αλλα τελοσπαντων οταν λεω ιδια εννοω απο την στιγμη που τα βασικοτερα ολων δηλαδη μοτερ και σασμαν ειναι καρμπον ιδια και το βαρος επισης κοντα, δεν μπορει να υπαρχουν μεγαλες διαφορες. με το dsg υπαρχει μαλλον ενα θεμα και ισως αυτη να ειναι η σημαντικοτερη διαφορα, αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα software, αλλωστε το gti βγηκε αρκετα μετα απο το κουπρα οποτε κατα μια εννοια λογικο (?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία παντός το Πολάρα μας (μαμά) τα έβαλε με ένα S3 (265hp μαμά) 1η 2η 3η ταχύτητα και στις 3 δοκιμές ήμουν μπροστά.

Από φανάρι, manual και απενεργοποιημένο το ESP.:thumbsu:

Λίγο περίεργο μου φαίνεται... μάλλον δεν γνώριζε πως να ξεκινάει με την τετρακίνηση του….:startle:

Το επόμενο test θα είναι με ενα MINI COUPER WORKS ενος φίλου μου...εκει μαλλον θα φάω ενα καλό κέρασμα....ή και οχι!!!:pardon:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλοκαιρακι τωρα και απο τα μπανια το καθισμα εχει μερικες ασπρες κυλιδες απο την θαλασσα..

πως βγαινει αυτο?

με απλο νερακι κ ενα σφουγγαρι λιγο τριψιμο και εισαι οκ αν επιμεινει προσπαθησε με ενα ουδετερο σαπουνι

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.....παρελαβα χθες το αμαξακι και εγω και μπορω να πω αν και δεν το εχω ανοιξει πολυ μια φορα μονο εκανα ενα kickdown να δω πως παει και επαθα μπορω να πω πλακα....γενικα το αμαξι ειναι καταπληκτικο και μαλλον καλυτερο απ οτι το περιμενα....!!!! μια ερωτηση ομως εχω να κανω αν ξερετε ρε παιδες να απαντησετε.....κατεβαινοντας να παω στη θεση παρκινγκ μου ακουω ενα θορυβο σαν κατι μεταλικο να χτυπαει η τριζει κατι κατω απο τη μηχανη η τελος παντων απο τη πλευρα του οδηγου μπροστα και κατω ενω κατεβαινω πολυ αργα τα 2 υπογεια για τη θεση παρκινγκ.......το αμαξι δεν υπαρχει περιπτωση καμια να εχει βρει κατω απο χθες που το παρελαβα.....μηπως γνωριζετε να μου απαντησει καποιος????? εχω ακουσει για τριξιμο κτλ αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.....ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.....παρελαβα χθες το αμαξακι και εγω και μπορω να πω αν και δεν το εχω ανοιξει πολυ μια φορα μονο εκανα ενα kickdown να δω πως παει και επαθα μπορω να πω πλακα....γενικα το αμαξι ειναι καταπληκτικο και μαλλον καλυτερο απ οτι το περιμενα....!!!! μια ερωτηση ομως εχω να κανω αν ξερετε ρε παιδες να απαντησετε.....κατεβαινοντας να παω στη θεση παρκινγκ μου ακουω ενα θορυβο σαν κατι μεταλικο να χτυπαει η τριζει κατι κατω απο τη μηχανη η τελος παντων απο τη πλευρα του οδηγου μπροστα και κατω ενω κατεβαινω πολυ αργα τα 2 υπογεια για τη θεση παρκινγκ.......το αμαξι δεν υπαρχει περιπτωση καμια να εχει βρει κατω απο χθες που το παρελαβα.....μηπως γνωριζετε να μου απαντησει καποιος????? εχω ακουσει για τριξιμο κτλ αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.....ευχαριστω..

Καλοτάξιδο το εργαλείο! Αυτό που ακούς πιστεύω είναι το dsg. Στα dsg7 ακούγονται μεταλικοί θόρυβοι οταν πηγαίνεις σιγά ειδικά οταν περνάς πάνω απο ανωμαλίες.

Μοιάζει με το video ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο το εργαλείο! Αυτό που ακούς πιστεύω είναι το dsg. Στα dsg7 ακούγονται μεταλικοί θόρυβοι οταν πηγαίνεις σιγά ειδικά οταν περνάς πάνω απο ανωμαλίες.

Μοιάζει με το video ο θόρυβος;

αδερφε μου εισαι αστερι......ναι καπως ετσι κανει απο κατω αλλα δεν μπορουσα να εξηγησω καλα πως ακριβως οταν παω σιγα πολυ....με διαφωτισες πληρως και σε ευχαριστω παραπολυ και για τι μαγκια με το βιντεο και για τις ευχες!!!!!!!! απλως μια ακομα ερωτηση....πρεπει να ανησυχω για το θορυβο αυτο????? η ειναι κατι συνηθισμενο??????

Edited by sakattack
Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου εισαι αστερι......ναι καπως ετσι κανει απο κατω αλλα δεν μπορουσα να εξηγησω καλα πως ακριβως οταν παω σιγα πολυ....με διαφωτισες πληρως και σε ευχαριστω παραπολυ και για τι μαγκια με το βιντεο και για τις ευχες!!!!!!!! απλως μια ακομα ερωτηση....πρεπει να ανησυχω για το θορυβο αυτο????? η ειναι κατι συνηθισμενο??????

καλοταξιδο φιλε μου, καλα ασφαλη και οικονομικα χιλιομετρα με την πολαρα σου ευχομαι.

οσο για τους θορυβους οπως σου ειπε ο and64 ειναι απο το dsg, σχεδον ολοι στην αρχη απορουσαμε αν ειναι προβλημα, αλλα ευτυχως ειναι απολυτα φυσιολογικος ο θορυβος! θα τον ακους περισσοτερο σε μικρες ταχυτητες και περισσοτερο οταν εχεις ανοιχτα τα παραθυρα, λιγο σπαστικος το ξερω, αλλα αφου ειναι φυσιολογικος ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου εισαι αστερι......ναι καπως ετσι κανει απο κατω αλλα δεν μπορουσα να εξηγησω καλα πως ακριβως οταν παω σιγα πολυ....με διαφωτισες πληρως και σε ευχαριστω παραπολυ και για τι μαγκια με το βιντεο και για τις ευχες!!!!!!!! απλως μια ακομα ερωτηση....πρεπει να ανησυχω για το θορυβο αυτο????? η ειναι κατι συνηθισμενο??????

χαχα αν δεις ολο το forum σε όποιο μοντέλο μπαίνει dsg7 (σχεδόν σε όλα δλδ) υπάρχουν θέματα ανοιγμένα σχετικά με θορύβους κλπ :thumbsup:

Όπως σωστά λέει και ο spiros23 δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτός ο θόρυβος είναι θέμα κατασκευής :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχα αν δεις ολο το forum σε όποιο μοντέλο μπαίνει dsg7 (σχεδόν σε όλα δλδ) υπάρχουν θέματα ανοιγμένα σχετικά με θορύβους κλπ :tongue:

Όπως σωστά λέει και ο spiros23 δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτός ο θόρυβος είναι θέμα κατασκευής :thumbsup:

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας παιδες για τη απαντηση....το μονο τωρα που περιμενω να δω ειναι ποσο λαδι θα μου καψει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο τάπερ βγάζει στα 2000 κυβικά 200 άλογα και 21nm ροπής αν ο οδηγός ξέρει πως να χειριστεί τον vtec και κάνει αλλαγές κοντά στις 5000 με 6000 στροφές το πόλο δεν έχει καμία τύχη.Τα τάπερ αγγίζουν στροφές που το πόλο δύσκολα μπορεί να τις πιάσει και πραγματικά είναι απόλαυση να ακούς τον ατμοσφαιρικό vtec να βρυχάται στις 9000 στροφές,βέβαια στα χαμηλά είναι πολύ ψόφια.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο τάπερ βγάζει στα 2000 κυβικά 200 άλογα και 21nm ροπής αν ο οδηγός ξέρει πως να χειριστεί τον vtec και κάνει αλλαγές κοντά στις 5000 με 6000 στροφές το πόλο δεν έχει καμία τύχη.Τα τάπερ αγγίζουν στροφές που το πόλο δύσκολα μπορεί να τις πιάσει και πραγματικά είναι απόλαυση να ακούς τον ατμοσφαιρικό vtec να βρυχάται στις 9000 στροφές,βέβαια στα χαμηλά είναι πολύ ψόφια.... :whistling:

Ως πρώην κάτοχος type-r ep3 το οποίο ήταν το 1ο και πιο γρήγορο 2002-2006 , χαμηλα η εν κινήσει με μαμα μιλάμε το πόλο είναι πιο γρήγορο. Και με το νέο τάπερ το πολο πιο γρήγορο. Μόνο σε τελικές σίγουρα σε περνάει και γενικα στα πολλά χιλιόμετρα. Πάντως εγώ που το είχα 1ο στάδιο με hondata στροφάρισμα 9000+ καταλύτες , χταπόδια , εξατμίσεις κτλ , απλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση και πουθενά και κυρίως σε ευχαρίστηση οδήγησης το χόντα είναι αλλού αλλά κοστίζει και πολύ.

Γενικά πάντως με μαμά τάπερ αν βρείς βέβαια ειδικά με το τελευταίο το πόλο παίζει δυνατά και έχει και 6 κιλά ροπής παραπάνω ...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...

στην θυρα aux που εχει γινεται να συνδεσω usb stick και να περασω μεσα τραγουδια αντι για cd?

και αν ναι υπαρχει τετοιο καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...

στην θυρα aux που εχει γινεται να συνδεσω usb stick και να περασω μεσα τραγουδια αντι για cd?

και αν ναι υπαρχει τετοιο καλωδιο?

στην aux αποτι ξερω δεν υπαρχει κατι για να συνδεσεις usb απευθειας..

μπορεις ομως με ενα απλο mp3 player να κανεις την ιδια δουλεια πολυ καλα, συνδεοντας το στην aux.

Link to comment
Share on other sites

με ένα που τα βάλα σε ευθεία στη βουλιαγμένη μου έριξε 3 αμάξια και μετά η απόσταση έμεινε η ίδια ούτε έφευγε ούτε τον έφτανα.βεβαια ξεκίνησε πρώτος αλλα έκανε σαν να είναι 8000 κυβικά και 8000 αλογα

Link to comment
Share on other sites

με ένα που τα βάλα σε ευθεία στη βουλιαγμένη μου έριξε 3 αμάξια και μετά η απόσταση έμεινε η ίδια ούτε έφευγε ούτε τον έφτανα.βεβαια ξεκίνησε πρώτος αλλα έκανε σαν να είναι 8000 κυβικά και 8000 αλογα

Ενα Type r ειδικά το καινούργιο με τα 201 άλογα άμα είναι μαμά το έχεις από σταματιμένα. Αν όμως είναι το παλιό type r 2006 model και ο ιδιωκτήτης του έχει αλλάξει τα πάντα τότε τα πράγματα είναι δύσκολα από στάση ακόμα και για 2.0tfsi

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το type R το civic μας έχει άνετα?

Με το καινουριο το Fn2 που εχω δοκιμασει δεν υπάρχει πρόβλημα παντου μπροστά το πολο ως τα 200+.Μετα αρχίζει μαζεύει.

Αν βρεις κανένα ΦΠΕ θα εχεις προβλημα.

Εσύ πρόγραμμα δεν έχεις;Πάντως από οτι ξέρω πρώτο σταδιο καλό 1.4 tsi κόβεται με typer αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.