Jump to content
diMake

Τι Γινεται?

Recommended Posts

Λοιπον μια, δυο, τρεις, πεντε, δεκα,καθε μερα παρατηρω οτι οταν περνω το αμαξι με το που περναω τα 20χαω ακουγετε

ενα Τακ . Οκ νταξει μπορει να μην ειναι ανησυχητικο αλλα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, μήπως είναι οι κλειδαριές που κλειδώνουν?? Μόλις ακούσεις αυτό το τακ δοκίμασε να ανοίξεις τη πόρτα. ¶ν δεν ανοίξει με την πρώτη είναι αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα! άμα είναι οι κλειδαριές είναι πολύ αστείο! χαχαχαχα!!!

ρε παιδιά... Κάθε φορά που πατάω ένα κουμπάκι στο αμάξι αρχίζει κάποιος να τραγουδάει και να λέει Athens DJ. Γιατί γίνεται; new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οι κλειδαριες.Ο φιλος ακουει καποιον ηχο που ακουω κι εγω μετα τα 20 χλμ.Κατι ενεργοποιειται βασικα αλλα δεν θυμαμαι τι.Το ειχαμε αναφερει ξανα παλιοτερα.Δεν ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα τις πορτες.Δεν ειναι αυτο.

Κατι αλλο ειναι ανευ ουσιας αλλα θελω να μαθω τι ειναι ! Τωρα θα ελεγα οτι ακουγεται απο πισω/κεντρο αλλα αυτο το

αμαξι ολο αντανακλαστικους ηχους εχει οποτε μπορει να ειναι και απο μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια, δυο, τρεις, πεντε, δεκα,καθε μερα παρατηρω οτι οταν περνω το αμαξι με το που περναω τα 20χαω ακουγετε

ενα Τακ . Οκ νταξει μπορει να μην ειναι ανησυχητικο αλλα τι ειναι?

Παρατήρησες ότι αυτό το "τακ" το ακούς αφού πιο πριν έχεις κάνει όπισθεν?

Αν ναι, τότε ο θόρυβος είναι από εμπρός και ακούς το ελάχιστο κενό που έχουν τα ημιαξόνια σου στο σημείο που ενώνουν με τους τροχούς (μέσα από την πλήμνη) για να δώσουν κίνηση! Η VW έχει δώσει λύση μέσω ELSA βάζοντας κόλα σε εκείνο το σημείο, άλλες εταιρίες όπως η Volvo λέει γράσο.....

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες ότι αυτό το "τακ" το ακούς αφού πιο πριν έχεις κάνει όπισθεν?

Αν ναι, τότε ο θόρυβος είναι από εμπρός και ακούς το ελάχιστο κενό που έχουν τα ημιαξόνια σου στο σημείο που ενώνουν με τους τροχούς (μέσα από την πλήμνη) για να δώσουν κίνηση! Η VW έχει δώσει λύση μέσω ELSA βάζοντας κόλα σε εκείνο το σημείο, άλλες εταιρίες όπως η Volvo λέει γράσο.....

Σιγουρα εχω ξανει οπισθεν διοτι ξεπαρκαρω αλλα γιατι περιμενει να περασω τα 20 για να ακουστει

Εφοσον κινηση περνω πιο πριν οταν ξεκιναω δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος ακουγεται κοντα στις ασφαλειες παντως ή καπου μπροστα αριστερα τελοσπαντων.Δεν φαινεται να ακουγεται απο το χωρο της μηχανης αλλα απο το εσωτερικο του ταμπλω αριστερα του οδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος ακουγεται κοντα στις ασφαλειες παντως ή καπου μπροστα αριστερα τελοσπαντων.Δεν φαινεται να ακουγεται απο το χωρο της μηχανης αλλα απο το εσωτερικο του ταμπλω αριστερα του οδηγου.

+1

Αλλα δεν ειναι ασφαλειες το δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου συμβαινει αυτο..σε 6αρι GTI.

δεν ειναι ελλατωμα.

ειναι σιγουρα κατι που ενεργοποιειται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια, δυο, τρεις, πεντε, δεκα,καθε μερα παρατηρω οτι οταν περνω το αμαξι με το που περναω τα 20χαω ακουγετε

ενα Τακ . Οκ νταξει μπορει να μην ειναι ανησυχητικο αλλα τι ειναι?

Dimake, μήπως γέρασες και δεν ακούς καλά και εννοείς τον ήχο για να φορέσεις ζώνη????? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια...δεν ειναι οθτε καθαριστηρες ουτε τπτ...ακουεται απο μπροστα αριστερα και χαμηλα,κοντα στον διακοπτη φωτων και στο τιμονι, και ειναι ενα "τσακ τσικ"...

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια...δεν ειναι οθτε καθαριστηρες ουτε τπτ...ακουεται απο μπροστα αριστερα και χαμηλα,κοντα στον διακοπτη φωτων και στο τιμονι, και ειναι ενα "τσακ τσικ"...

Γελαω τωρα γτ ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ το τσακ τσικ π εγραψες!

Πριν που το ακουσα λεω θα παω να γραψω οτι ακουγεται πιο πολι σαν χλπτακ παρα τακ...αλλα το τσακ τσικ απλα αφησε ιστορια!

J.P Μπορω να πω οτι δεν υπαρχει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο εκνευριστος θορυβος απο αυτον οταν δεν φορας την ζονι!

Στανταρ εψαξαν πια ΝΟΤΑ χτυπαει στα νευρα και την εβαλαν!

Και κατι εντελος οφφτοπικ.. Μετα το φουλαρισμα βενζινης σημερα παταω αποτομα φρενω και ακου ενα σπλατς απο πισω...πσσσσ

55λιτρα ηχεισαν στα αυτια μου!

Link to comment
Share on other sites

Γελαω τωρα γτ ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ το τσακ τσικ π εγραψες!

Πριν που το ακουσα λεω θα παω να γραψω οτι ακουγεται πιο πολι σαν χλπτακ παρα τακ...αλλα το τσακ τσικ απλα αφησε ιστορια!

J.P Μπορω να πω οτι δεν υπαρχει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο εκνευριστος θορυβος απο αυτον οταν δεν φορας την ζονι!

Στανταρ εψαξαν πια ΝΟΤΑ χτυπαει στα νευρα και την εβαλαν!

Και κατι εντελος οφφτοπικ.. Μετα το φουλαρισμα βενζινης σημερα παταω αποτομα φρενω και ακου ενα σπλατς απο πισω...πσσσσ

55λιτρα ηχεισαν στα αυτια μου!

Dimake είναι έτοιμοι τον ήχο υπενθύμισης για την ζώνη να τον πατεντάρουν για τεστ βαρυκοίας σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις!! :D :D :D :D

Πρέπει να βρούμε πατέντα να το χαμηλώσουμε, κάπου θα έχει volume! shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει ενταση στο ραδιο μεχρι τα 4/5 που ειναι ΠΟΛΥ δυνατα και παλι αυτο ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ακουγοταν.

Ασε πονεμενη ιστορια.!

Το "τσικ τσακ" "χλπτακ" "παραπαπαμ" τελικα βρηκαμε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γελαω τωρα γτ ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ το τσακ τσικ π εγραψες!

Πριν που το ακουσα λεω θα παω να γραψω οτι ακουγεται πιο πολι σαν χλπτακ παρα τακ...αλλα το τσακ τσικ απλα αφησε ιστορια!

xexexe!!!! Ευχαριστω φιλε μου!!! 8P:good:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει ενταση στο ραδιο μεχρι τα 4/5 που ειναι ΠΟΛΥ δυνατα και παλι αυτο ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ακουγοταν.

Ασε πονεμενη ιστορια.!

Το "τσικ τσακ" "χλπτακ" "παραπαπαμ" τελικα βρηκαμε τι ειναι?

Στο volvo s40 φίλου ακούγεται αυτό το τσακ που λες (στα 20 χλμ κιόλας). Όταν τον ρώτησα τι είναι, μου είπε πως είναι ένα τσεκ που κάνει το ABS όταν πρωτοξεκινάς. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και στα VW;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τσικ τσακ μου θυμιζει τον ηχο που εκανε το 4αρι μου οταν ενεργοποιουσε τους υαλοκαθαριστηρες...Μου φαινεται απο το ιδιο σημειο του ταμπλο ακουγοταν...Μηπως εχεις αισθητηρες βροχης η κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.