Jump to content
DrYannisK

Xenon Απλα Τυφλωνουν

Recommended Posts

προχτες στην Θεσνικη ειχε πολυ ομιχλη. αυτο που παρατηρησα ηταν οσοι

ειχαν xenon, πηγαιναν παρα πολυ σιγα ,με 30 πχ. ενω οι υποολοιποι πηγαιναμε ανετα 60.

ειχε πολυ γελιο καθως συναντησα αμαξι fiat cinquecento με xenon να πηγαινει με 20....

αλλα και μερσεντες σεατακια toyotakia και λοιπα με xenon τα οποια κανενα δεν πηγαινε με πανω απο 30.

προφανως στην πολυ ομιχλη το ασπρο μπλε φως σε στραβωνει και δεν μπορεις να δεις τιποτα.

προφανως δεν ειναι τυχαιο που παλια τα φωτα ομιχλης ηταν ποιο κιτρινα παρα λευκα...

παντως στο τελος με τοσους που με τυφλωνουν, θα αναγκαστω να βλαω προβολεα στο πισω προφυλακτηρα και να τον αναβω οταν απο πισω εχω καγκουρα με xenon.

ευτυχως που σπανια υπαρχει αμαξι απο πισω, καθως λιγοι εχουν τοσα αλογα για να με φτασουν...

ευτυχως.

και οταν ειναι καποιος απεναντι μου τοτε παντα του αναβω τα μεγαλα φωτα μου. αφου εκεινος με τυφλωνει ε θα τον τυφλωσω και εγω μπας και το καταλαβει.

το αλλο ανεκδοτο ειναι τα πολλα αμαξια με xenon στα οποια εχει καει η μια λαμπα και κυκλοφορουν με μονο μια!! μα υποτηθεται πως τα xenon κρατανε και πολυ! και ομως βλεπουμε καμενες λαμπες ηδη!!! πολυ γελιο

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

το "κιτρινο" φως εχει την ιδιοτητα να "σπαει" την ομιχλη εξ'ου και τα προβολακια ομιχλης εχουν λιγο πιο κιτρινο φως απο τα φωτα τα κλασσικα για τον λογο που προανεφερα...ουτε τα εργοστασιακα xenon μπορουν να "σπασουν" την ομιχλη!!!

Link to comment
Share on other sites

προχτες στην Θεσνικη ειχε πολυ ομιχλη. αυτο που παρατηρησα ηταν οσοι

ειχαν xenon, πηγαιναν παρα πολυ σιγα ,με 30 πχ. ενω οι υποολοιποι πηγαιναμε ανετα 60.

ειχε πολυ γελιο καθως συναντησα αμαξι fiat cinquecento με xenon να πηγαινει με 20....

αλλα και μερσεντες σεατακια toyotakia και λοιπα με xenon τα οποια κανενα δεν πηγαινε με πανω απο 30.

προφανως στην πολυ ομιχλη το ασπρο μπλε φως σε στραβωνει και δεν μπορεις να δεις τιποτα.

προφανως δεν ειναι τυχαιο που παλια τα φωτα ομιχλης ηταν ποιο κιτρινα παρα λευκα...

παντως στο τελος με τοσους που με τυφλωνουν, θα αναγκαστω να βλαω προβολεα στο πισω προφυλακτηρα και να τον αναβω οταν απο πισω εχω καγκουρα με xenon.

ευτυχως που σπανια υπαρχει αμαξι απο πισω, καθως λιγοι εχουν τοσα αλογα για να με φτασουν...

ευτυχως.

και οταν ειναι καποιος απεναντι μου τοτε παντα του αναβω τα μεγαλα φωτα μου. αφου εκεινος με τυφλωνει ε θα τον τυφλωσω και εγω μπας και το καταλαβει.

το αλλο ανεκδοτο ειναι τα πολλα αμαξια με xenon στα οποια εχει καει η μια λαμπα και κυκλοφορουν με μονο μια!! μα υποτηθεται πως τα xenon κρατανε και πολυ! και ομως βλεπουμε καμενες λαμπες ηδη!!! πολυ γελιο

Εγώ παιδιά όποτε πάω καρπενήσι και είναι μουντός ο καιρός(με ομίχλη) με τα xenon βλέπω κανονικά!!!Ομίχλη δεν συναντάω πουθενά αλλού!!!!Τουλάχιστον από εκεί που περνάω δεν έχει ομίχλη αλλά και πάλι βλέπω(όχι και στο χιλιόμετρο αλλά βλέπω ικανοποιητικά)!!!

Όσο αναφορά εσένα DrYannisK και όποιονδίποτε άλλο,να προσέχεις στον δρόμο και όταν εννοώ προσέχεις εννοώ να μην ενεργείς με το κάτω κεφάλι!!!Ο άλλος που θα του παίξεις τον προβολέα(έστω και για πλάκα που το λες μπορεί να σου βγάλει κανα όπλο και εκεί να σε δώ τι θα κάνεις!!!Αυτός θ την γλιτώσει επειδή είναι τρελός εσύ όμως???)(χτυπάω ξύλο να μην συμβεί ποτέ σε κανέναν μας)!!!!Το νόημα που θέλω να περάσω είναι να μην προκαλούμε ακόμα και αν μας προκαλούμε!!!Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει λογική εκείνη την ώρα και το μυαλό θολώνει άσχημα!!!Πολλές φορές προσωπικά μου κολάνε το βράδυ από πίσω για άνοιγμα και καλά,αλλά δεν υποκύπτω όσο και αν θέλω γτ οκ ξεκ@@λωνουμε με το αμάξι και τα άλογα αλλά για εμένα δεν είναι παιχνίδι η οδήγηση!!!Τόσα ατυχήματα ακούμε κάθε μέρα γίνονται!!!!

Για να μη πολυλογώ και εγώ είχα xenon σε φανάρι με ανακλαστήρες και δεν τύφωνε πάρα πολύ μιας και ήταν καλά ρυθμιζμένο(δεν λέω πως δεν τύφλωνε αλλά όχι τόσο όσο γίνεται με κάποια άλλα)για αυτό και έβαλα μυαλο και άλλαξα φανάρια!!!

Οπότε παιδιά από εμένα προσοχή στον δρόμο και μην προκαλείτε για να μην υπάρχουν δυσάρεστα!!!!

@DrYannisK:Άμα σε τυφλώνουν τα φώτα του άλλου και να του κάνεις νόημα να ξέρεις δεν θα κερδίσεις κάτι!!!Άμα ο άλλος τα θέλει ψηλά τα xenon δεν υπάρχει ελπίδα!!!!Άστον να περάσει είτε κοίταζε την δεξιό πεζοδρόμιο για να βλέπεις που πατάς!!!Δεν θα έχεις ανάγκη μετά!!! ;)

@@Πόσα άλογα έχεις κάτω από το καπό και δεν σε φτάνουν οι άλλοι!!!???? :p

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

προχτες στην Θεσνικη ειχε πολυ ομιχλη. αυτο που παρατηρησα ηταν οσοι

ειχαν xenon, πηγαιναν παρα πολυ σιγα ,με 30 πχ. ενω οι υποολοιποι πηγαιναμε ανετα 60.

ειχε πολυ γελιο καθως συναντησα αμαξι fiat cinquecento με xenon να πηγαινει με 20....

αλλα και μερσεντες σεατακια toyotakia και λοιπα με xenon τα οποια κανενα δεν πηγαινε με πανω απο 30.

προφανως στην πολυ ομιχλη το ασπρο μπλε φως σε στραβωνει και δεν μπορεις να δεις τιποτα.

προφανως δεν ειναι τυχαιο που παλια τα φωτα ομιχλης ηταν ποιο κιτρινα παρα λευκα...

παντως στο τελος με τοσους που με τυφλωνουν, θα αναγκαστω να βλαω προβολεα στο πισω προφυλακτηρα και να τον αναβω οταν απο πισω εχω καγκουρα με xenon.

ευτυχως που σπανια υπαρχει αμαξι απο πισω, καθως λιγοι εχουν τοσα αλογα για να με φτασουν...

ευτυχως.

και οταν ειναι καποιος απεναντι μου τοτε παντα του αναβω τα μεγαλα φωτα μου. αφου εκεινος με τυφλωνει ε θα τον τυφλωσω και εγω μπας και το καταλαβει.

το αλλο ανεκδοτο ειναι τα πολλα αμαξια με xenon στα οποια εχει καει η μια λαμπα και κυκλοφορουν με μονο μια!! μα υποτηθεται πως τα xenon κρατανε και πολυ! και ομως βλεπουμε καμενες λαμπες ηδη!!! πολυ γελιο

και δεν φτανει που βαζουν μερικοι μερικοι xenon,τα ρυθμιζουν και τερμα πανω...!!!

ελεος....

Link to comment
Share on other sites

Για να μη πολυλογώ και εγώ είχα xenon σε φανάρι με ανακλαστήρες και δεν τύφωνε πάρα πολύ μιας και ήταν καλά ρυθμιζμένο(δεν λέω πως δεν τύφλωνε αλλά όχι τόσο όσο γίνεται με κάποια άλλα)για αυτό και έβαλα μυαλο και άλλαξα φανάρια!!!

Καλα ρυθμισμενο ξενον σε φαναρι με ανακλαστηρες ωστε να μη θαμπωνει τους απεναντι σημαινει λαθος ρυθμισμενο για την ορατοτητα σου.Το να χαμηλωνεις το υψος δεν ειναι η λυση.Το να βαζεις σωστο φαναρι ειναι.Κι αν καταλαβα καλα αυτο εχεις κανει πλεον ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρυθμισμενο ξενον σε φαναρι με ανακλαστηρες ωστε να μη θαμπωνει τους απεναντι σημαινει λαθος ρυθμισμενο για την ορατοτητα σου.Το να χαμηλωνεις το υψος δεν ειναι η λυση.Το να βαζεις σωστο φαναρι ειναι.Κι αν καταλαβα καλα αυτο εχεις κανει πλεον :drinks:

Ναι αυτό έκανα!!!Να σου πώ την αλήθεια έβλεπα καλά με τα φώτα όπως ήταν!!Απλά είχε έρθει η ώρα να αλλαχτούν και εννοείται δεν ήθελα α τυφλώνω και τον άλλο(όσο και να τον τύφλωνα... :D )!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι σωστο εχω την εντυπωση πως σωστα/μαμα xenon φωτα ποτε δεν στραβωνουν κοσμο. Το λεω γιατι το εχω παρατηρησει σε αμαξι φιλου με μαμα xenon και σε αλλου που εχει βαλει ενα xenon kit της πλακας. Συνηθως καγκουραμαξα με xenon-οτι ναναι τυφλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε εγω σκεφτομαι να βαλω στο αμαξι προβολεα και με το που βλεπω καγκουροαμαξο με χαλια φωτα να τον κανω να σταματαει τα παλιο ζωα.. ελεος πια...

θελω να ρωτησω υπαρχουν τοσο δυνατα προβολακια που να μπαινουν στις μαμα θηκες ? αλλα να ειναι δυνατα να μην μπορει να οδηγηση ο αλλος να τον κανω να σταματαει επιτοπου .

Edited by kiwi
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε εγω σκεφτομαι να βαλω στο αμαξι προβολεα και με το που βλεπω καγκουροαμαξο με χαλια φωτα να τον κανω να σταματαει τα παλιο ζωα.. ελεος πια...

θελω να ρωτησω υπαρχουν τοσο δυνατα προβολακια που να μπαινουν στις μαμα θηκες ? αλλα να ειναι δυνατα να μην μπορει να οδηγηση ο αλλος να τον κανω να σταματαει επιτοπου .

Εάν κάποιος όμως δεν σταματήσει και προκληθεί ατύχημα από σένα τότε γνωρίζεις τι ποινές έχεις ?

¶ρθρo 98

Eιδικές περιπτώσεις αφαίρεσης άδειας oδήγησης

1. Αν για τη διάπραξη κακουργήματος ή εκ δόλου πλημμελήματος χρησιμοποιήθηκε οδικό όχημα σαν μέτρο για την τέλεση αυτού, αφαιρούνται, με απόφαση δικαστηρίου, η άδεια και οι πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος,καθώς επίσης και η άδεια οδήγησης του οδηγού που οδηγούσε το πιο πάνω όχημα, για χρονικό διάστημα ενός (1) μέχρι δέκα (10) ετών, εφόσον η επιβαλλόμενη ποινή είναι διάρκειας τουλάχιστον τριών (3) μηνών φυλάκισης.

2. Αυτός που καταλαμβάνεται να κατέχει πλαστή ή παραποιημένη άδεια οδήγησης ή να κάνει χρήση αυτής τιμωρείται με τις ποινές του άρθρου 216

του Ποινικού Κώδικα.

3. Η άδεια οδήγησης οδικού οχήματος αφαιρείται με δικαστική απόφαση, αν από τις γενόμενες ανακρίσεις αποδειχθεί ότι ο κάτοχός της έγινε υπαίτιος

τραυματισμού ή θανάτου με το όχημα που οδηγούσε, παραβαίνοντας διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Ειδικότερα τα πιο πάνω αναφερόμενα στοιχεία αφαιρούνται ως εξής:

α) Για χρονικό διάστημα τουλάχιστον τριών (3) μηνών και μέχρι δύο (2)

ετών, αν από το τροχαίο ατύχημα προκλήθηκε σοβαρός τραυματισμός επιβαινόντων σε οποιοδήποτε όχημα ή πεζού.

β) Για χρονικό διάστημα τουλάχιστον δύο (2) ετών και μέχρι πέντε (5) ετών, αν από τροχαίο ατύχημα προκλήθηκε θάνατος ή θάνατοι επιβαινόντων

σε οποιοδήποτε όχημα ή πεζού ή πεζών, κατά την πρόκληση του ατυχήματος ή εντός τριάντα (30) ημερών από αυτό. Στην περίπτωση αυτή η επαναχορήγηση της άδειας γίνεται μόνο μετά από επιτυχή θεωρητική και πρακτική εξέταση και εφόσον ο υπαίτιος οδηγός παρακολουθήσει το ισχύον πρόγραμμα

θεωρητικής και πρακτικής εκπαίδευσης υποψήφιων οδηγών. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών καθορίζεται κάθε σχετική λεπτομέρεια.

ΑΡΘΡΟ Κ.Ο.Κ.: 43

Μη παροχή αναγκαίας βοήθειας στους παθόντες (σε περίπτωση θανάτου ή σωματικής βλάβης σε οδικό τροχαίο ατύχημα) - μη ειδοποίηση των Αστυνομικών Αρχών

- μη παραμονή στον τόπο του ατυχήματος

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ :3 έως 6 μήνες (επιβάλλεται από το δικαστήριο εάν από τη συμπεριφορά του οδηγού ο παθών περιήλθε σε κίνδυνο ζωής, επήλθε θάνατος ή βαριά σωματικήβλάβη)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Φυλάκιση τουλάχιστον 3 μηνών ή 6 μηνών εάν από τη συμπεριφορά του οδηγού ο παθών περιήλθε σε κίνδυνο ζωής, επήλθε θάνατος ή βαριά σωματική βλάβη

Link to comment
Share on other sites

τι διαβαζουμε θεε μου!!!!!ε ρε ψυχολογικα...ακου να στραβωσει τον αλλον!!!!!αμα εισαι τοσο σφαιρατος ρε μαγκα παρε και ενα περιστροφο και ριξ του κατ ευθειαν!!αντε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδεα ρε φιλε.. new_iloveyou.gif , ελα ρε που πεσατε να με φάτε ολοι ελεος δηλαδη κραζετε εμενα αλλα στο θεμα με τα ξενον δε μιλαει κανεις μπραβο ρε .. μαλλων δε το εθεσα σωστα αλλα με το να βαλω προβολακια αλλα κάτι τετοιο θελουν τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδεα ρε φιλε.. new_iloveyou.gif , ελα ρε που πεσατε να με φάτε ολοι ελεος δηλαδη κραζετε εμενα αλλα στο θεμα με τα ξενον δε μιλαει κανεις μπραβο ρε .. μαλλων δε το εθεσα σωστα αλλα με το να βαλω προβολακια αλλα κάτι τετοιο θελουν τεσπα..

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει παλαιοτερα και τους εχουμε κραξει και αυτους που βαζουν ξενον σε απλο φαναρι μην ανησυχεις. :p

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδεα ρε φιλε.. new_iloveyou.gif , ελα ρε που πεσατε να με φάτε ολοι ελεος δηλαδη κραζετε εμενα αλλα στο θεμα με τα ξενον δε μιλαει κανεις μπραβο ρε .. μαλλων δε το εθεσα σωστα αλλα με το να βαλω προβολακια αλλα κάτι τετοιο θελουν τεσπα..

Ο μύθος ξένον θα αρχίσει να πεθαίνει.

Αν έχεις παρατηρήσει, υπάρχουν πολλοί μονόφθαλμοι με ξένον. Αρχίζουν και καίγονται.

Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι που ανα τακτά χρονικά διαστήματα ξαναβάζουν.

Όπως και να 'χει, με το ξένον στο απλό φανάρι φωτίζεις πιο έντονα μπροστά σου, και όχι μακρύτερα. Που θα πάει, δε θα το καταλάβουν τα γελάδια που πάνε και το βάζουν;

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από δαύτους και να καούν, θα πάνε να ξαναβάλουν. Δεν καταλαβαίνουν.

Η λύση είναι να γυρίζεις το μεσαίο καθρέφτη στο φιμέ, να κλείνεις τους εξωτερικούς καθρέφτες εν κινήσει αλλά για τους αντιθέτως ερχόμενους δεν υπάρχει κάτι δυστυχώς.

Θυμάμαι μια φορά στην εθνική όπως ερχόμουν από Πελοπόννησο, ένας bmwάκιας το κατάλαβε ότι με στράβωνε όταν έκλεισα τους εξωτερικούς καθρέφτες και τα έσβησε από μόνος του συνεχίζοντας με τα προβολάκια. Σε αυτή την περίπτωση τον αφήνεις και σε προσπερνάει οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι. :rofl:

Πλάκα πλάκα, υπάρχει κάτι σε "φιμέ" και για τους εξωτερικούς;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι μπορεις να βαλεις μεμβρανη σαν μπλε ειναι την εχω δει σε καποια αυτοκινητα.Νομιζω αν πας σε ενα τζαμα ισως σε βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.