Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ παιδιά.

@Στέλιο, μέσα στο Σ/Κ θα γράψω χλμ και θα μεταφέρω εντυπωσεις.

@Σαράντη, είναι ρυθμισμένο για καλή 95άρα, γιατί δεν παίζουν χρηματα μόνο για 100άρα, χαχα. Δεν τον ρώτησα τπτ, χθες ίσα που βρήκα χρόνο να το επιστρέψω σπίτι. Θα ρωτήσω σήμερα και θα σας πω. Από άλογα, γύρω στα 210 μου είπε. Βέβαια πρέπει σιγά-σιγά να πάω και σε ένα δυναμόμετρο.

@Δημήτρη, να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Και 205 να είναι, για 95άρα είναι πολύ καλό νούμερο :p Έπειτα η SKN δείχνει τα δόντια της στην ροπή και όχι στα άλογα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Και 205 να είναι, για 95άρα είναι πολύ καλό νούμερο smile.gif Έπειτα η SKN δείχνει τα δόντια της στην ροπή και όχι στα άλογα!

θα ηθελες 205 με 35κιλα ροπη η 220 με 30 μεσο ορο κιλα ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικα επειδη και η skn πρεπει να παιζει με ασφαλεις ρυθμισεις τα νουμερα για 95αρα πρεπει να ειναι γυρω στα 205 αλογα και 30 ροπη (για 160αρι).

Σιγουρα θα καταλαβεις διαφορα, αρκετη μαλιστα, αφου η ροπη ανεβαινει κατα 6 κιλα περιπου.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο παιδιά. Δεν το ανέφερα γιατί δεν ξέρω αν είναι τιμή ειδική για μένα (έχω βάλει διάφορα πράγματα, στο κατάστημα του Νίκου) ή γενική τιμή. Εδωσα 650 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο παιδιά. Δεν το ανέφερα γιατί δεν ξέρω αν είναι τιμή ειδική για μένα (έχω βάλει διάφορα πράγματα, στο κατάστημα του Νίκου) ή γενική τιμή. Εδωσα 650 ευρώ.

Πολύ καλή τιμή. Κάνε μια μια δυναμομέτρηση να δούμε αν είναι καλό και το πρόγραμμα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι, το SciroccoClub έχει το επόμενο Σάββατο (9/10/2010) και ώρα 09:30 έως 14:00 ομαδική δυναμομέτρηση στο Maha των Σπάτων!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, θα το έχω υπόψιν.

Πρώτες εντυπώσεις: καταρχήν το αμάξι έχει κερδίσει και χαμηλά, ο κινητήρας δεν βαράει πειρακια και γενικως ακούγεται ακόμη πιο υγιής. Από εκεί και πέρα, μετα τις 4μιση θερίζει το αμάξι. Εκεί που νομίζεις ότι είναι γρήγορο μέχρι τις 4.000 στροφές, σπάει πλακα μέχρι τον κοφτη. Αν θεωρείται ήρεμο το SKN, dδεν θέλω να ξέρω τι κάνουν τα αλλά προγράμματα.

Γενικως είμαι πολύ ευχαριστημένος, η κατανάλωση ανεβηκε ελαχιστοτατα και δείχνει ποιοτικό προγραμμα. Φυσικά, έχει χαλάσει η ψυχολογια μου και σε κάθε ανοιγμα κοιτάζω για άσπρο καπνό, χαχα, μετα τα τελευταία.

Επίσης, τωρα καταλαβαίνω τον midkin που έλεγε για φρένα. Όντως χρειάζονται, τα εργοστασιακα φρενα δεν επαρκούν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τωρα καταλαβαίνω τον midkin που έλεγε για φρένα. Όντως χρειάζονται, τα εργοστασιακα φρενα δεν επαρκούν πλέον.

Σήμερα περάστηκαν οι τετραπίστονες άγκυρες Brembo στο Νίκο : )))

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται ρε, μαζεύει πολλά χλμ το αμάξι πλέον. Καλοριζικες. Δεν τα έβαζε προχθές, να τα λεγαμε και από κοντά; Μεγειές.

Link to comment
Share on other sites

πολύ με ρωτάτε μέσο pm τιμές για τα tsi golf v, vi

επίσης θα ήθελα να ζητήσω ένα συγνώμη σε όσους μου έχουν στείλει pm και δεν έχουν λάβει απάντηση , δεν προλαβαίνω

το πρώτο πράγμα που θέλω να θέσω είναι ,, εάν ένα αυτοκίνητο φοράει πρόγραμμα και θέλει να το αλλάξει με λογισμικό skn , δεν αναλαμβάνω την εύθηνη,, μόνο με συμφωνία με τον πελάτη , και χωρίς εγγύηση

γραπτή εγγύηση ,,, διαβάστε τους όρους στο www.skn.gr

οι τιμές που έχει το official site δεν αντιστοιχούν με φπα

golf v tsi 122 hp – skn power 162 hp .. 680 e

golf v tsi 140 hp –skn power 173 hp .. 700 e

golf v tsi 170 hp – skn power 200 hp ..700 e

golf v tfsi 200 hp –skn power stage 1 245hp ..800 e

golf vi 1,4 tsi 122hp-skn power 159 hp 680 e

golf vi 1,4 tsi 160hp-sknpower 197 hp 750 e

σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι πελάτης της vw gikas service υπάρχει περιθώριο έκπτωσης..

οι τιμές συμπεριλαμβάνουν φπα

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις

τα 140ρια δεν πανε 200?ρωταω γιατι οι κινητηρες ειναι ιδιοι κ το ολο θεμα υποκειται σε θεμα μαρκετινκ

εκτος αθηνας μπορει καποιος να περασει SKN?πχ για Μακεδονια-Θεσσαλια

Link to comment
Share on other sites

φίλε θίγεις ένα θέμα που δεν μπορώ να σου απαντήσω ,, το μόνο που γνωρίζω τεχνικά και μόνο κάποια tsi 170 έχουν κάποια διάφορα στην τροφοδοσία του καύσιμου ,,

επίσης έχω κάνει αρκετά tsi 140 – και δείχνουν 205 περίπου ,, αλλά οι απώλειες σε maha ξεπερνούν το 20%

δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Θεσσαλονίκη ,,

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν Νίκο, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο.

Η κατανάλωση έχει πέσει στα χαμηλά και έχει ανέβει ελάχιστα στα ψηλά, στα χαμηλά είναι απολαυστικά ροπάτο, το μοτέρ δεν χτυπάει πειράκια, και ψηλά κάνει πάρτυ.

Η βελτίωση που του έκανες είναι συνολική, και άξιζε τα χρήματά της. Προσπάθησα 2-3 φορές να σε βρω στο τηλέφωνο για να σε ευχαριστήσω, αλλά στάθηκε αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

φίλε θίγεις ένα θέμα που δεν μπορώ να σου απαντήσω ,, το μόνο που γνωρίζω τεχνικά και μόνο κάποια tsi 170 έχουν κάποια διάφορα στην τροφοδοσία του καύσιμου ,,

επίσης έχω κάνει αρκετά tsi 140 – και δείχνουν 205 περίπου ,, αλλά οι απώλειες σε maha ξεπερνούν το 20%

δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Θεσσαλονίκη ,,

αν μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς τί μπορώ να κάνω σε περίπτωση που βρίσκομαι Κρήτη εκτός απο το να ανεβάσω το αμάξι Αθήνα!

Εναλλαγή σε διαβαθμίσεις στο πρόγραμμα είναι εφικτές?

Για παράδειγμα στην APR μέσω του cruise control μπορείς να αλλάξεις ανάμεσα σε 4 προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Νίκο πες μας τι παίζει με την ρύθμιση για 95άρα, 100άρα και το eco tuning. Πόσο αλλάζουν τα άλογα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν υπάρχει 95 η 100 οκτάνια ,, αρκεί το καύσιμο να μην είναι νοθευμένο ,

σαφώς η 100 εάν είναι καθαρή βλέπεις διάφορα στην κατανάλωση , καθώς και στην επίδοση ,,

το ecotuning , δίνει την δυνατότητα στις μέσες στροφές που θα πηγαίνουμε ταξίδι να έχουμε μείωση κατανάλωσης ο κινητήρας να εξοικονομεί καλύτερα το καύσιμο η κατανέμει πιο σωστά βάση από την γωνία τις πεταλούδας ,, το λογισμικό βοηθάει τα μπεκ να μην δουλεύουν πιεσμένα ,,και έτσι γίνετε η μείωση ,, με την διαφθορά ότι η υποδυναμη και η ροπή στις μέσες είναι αισθητά μειωμένη .. επίσης εάν κάποιος έχει βάλει βοηθητικό εξάρτημα στο πετάλι ,,, booster ,,κάτι τέτοιο ,, δεν έχει μείωση και δεν λειτουργεί σωστά το λογισμικό..

αυτό το όπιο κόποι δεν γνωρίζετε είναι το γνήσιο βοηθητικό καύσιμου απο την eco τα πρατήρια εννοώ .. οποίος βάζει την σωστή αναλογία με gt1 πραγματικά βλέπει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

αυτό το όπιο κόποι δεν γνωρίζετε είναι το γνήσιο βοηθητικό καύσιμου απο την eco τα πρατήρια εννοώ .. οποίος βάζει την σωστή αναλογία με gt1 πραγματικά βλέπει διαφορά

Νίκο επίτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου.

Είναι χίλιες φορές καλύτερο να βάζει κανείς 100άρα, παρά 95άρα με πρόσθετα αγορασμένα από το βενζινάδικο.

Η διαφορά στην οικονομία και στις επιδόσεις είναι πολύ μεγάλη και στο δυναμόμετρο η 95άρα με πρόσθετα συμπεριφέρεται σαν 95άρα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η 100αρα απο πρατηριο ειναι καλυτερη απο 95αρα + προσθετα, αρκει να ειναι καθαρη 100αρα

(πραγμα σπανιο) γιατι υπαρχει η σωστη αναλογια προσθετων.

Παντως και τα προσθετα απο πρατηριο στην 95αρα κανουν δουλεια και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια.

Μην ξεχναμε οτι η διαφορα τους εγκειται στον αντικροτικο βαθμο που εχει περισσοτερο η 100αρα

(δηλ την καλυτερη δυνατοτητα να μην χτυπαει πιρακια) και οχι τιποτα εξτρα ντουπερ συστατικο που να ανεβαζει αποδοση.

Με την αντικροτικη της δυνατοτητα ομως επιτρεπει στον εγκεφαλο (και στα προγραμματα βελτιωσης) να εκμεταλλευτουν μια πιο επιθετικη ρυθμιση οπως θα ελεγα απλα και να αυξηθει η αποδοση.

Παντως δεν υπαρχει αυτη η μεγαλη που λενε μειωση καταναλωσης απο την χρηση 100αρας. Το ποσοστο ειναι πολυ μικρο και τα οφελη της, σε οσους δεν επιδιωκουν το απολυτο, δεν ισοσκελιζονται σε καμμια περιπτωση με το χαμηλοτερο κοστος χρησης της 95αρας. Η 95αρα ειναι χωρις αμφιβολια και ειδικα λογω μεγαλης διαφορας τιμης με την 100αρα, αρκετα πιο οικονομικη γενικα οταν μαλιστα βαζεις και χιλιομετρα στο αυτοκινητο σου.

Φυσικα οταν υπαρχει οδηγια για 100αρα (οπως στα gt και στα πρωτα fsi, δεν θυμαμαι αν ισχυει και για τα gti αλλα μαλλον ισχυει) τοτε εκει δεν επιτρεπεται η 95αρα γιατι τα πιρακια αργα η γρηγορα θα κανουν τη ζημια τους.

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσεις φίλε γιατί έχεις δίκιο σε αυτό που λες ,, σίγουρα η 100αρα χωρίς jack Daniels μέσα είναι καλύτερη από 95 με προσθετά ,, επίσης εάν πρέπει να φουλάρεις σε κανένα χωριό ,, να έχεις μαζί σου Κανά οκτάνιο να βάλεις εάν ακούσεις Πειρακια ....

Το πρόβλημα

αλλά όταν ο κάτοχος , σου ζητάει να του ανεβάσεις πίεση και avans με την προϋπόθεση ότι 100αρα και μόνο 100αρα να χρησιμοποιεί ,, και βάζει 95 από revoil – papas oil .. που την δίνει 1.20 το λίτρο , εκεί αρχίσουν τα προβλήματα ,

Επίσης είχα το υγρό που το βάζεις στο λίτρο και σου αναλύει την ποιότητα του καύσιμου βάση χρωματισμού..( είχα κάνει χαζούς πόλους βενζιναδες ) δες το μοτέρ μου στο τέλος τις ευθείας που φτάνει τις 19,000rpm και ταπώνω για να το ρίξω μείγμα ,,, εάν εκεί βάλεις νοθευμένο καύσιμο ,,, τέλος μοτέρ παρατήρησε την αρχή του video στο 0-10

Πολλές φορές έχω βγάλει φίλτρο καύσιμου ,, και φυσάω με το πιστόλι του αέρα ,, βγάζει μαυρίλα και σκουλαμέντο ,, δεν ξανά βάζω το ίδιο που μου λενε οι πελάτες ( τώρα ξεβούλωσε ) ,,, καινούριο και σταματάνε τα υποτιθέμενα miss fire , και τα κοψίματα.. )

Sorry που σε κούρασα ,, καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.