Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ξεκινάνε απο 250 και φτάνουν μέχρι 700++++

Εκτός αμα έχεις άκρες και το πάρεις τζάμπα....;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αμα έχεις άκρες και το πάρεις τζάμπα.... ;)

Από τον "τζαμπα" των media markt?? Τι είναι βρε Γιώργο, ms office σε παλαιότερη έκδοση και τα κάνουν δώρο?? :zorro:

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Βρικαμαι και προγραμμα και τελιοσαμε με το θεμα αυτο τωρα αναμενουμε μια δυναμομετριση

Βρικαμαι και προγραμμα και τελιοσαμε με το θεμα αυτο τωρα αναμενουμε μια δυναμομετριση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Καλώς με δεχτήκατε και καλώς σας βρήκα!


Επειδή βλέπω ότι το forum είναι αρκετά κατατοπιστικό και αναλυτικό θα ήθελα να παραθέσω κάποιες (τί κάποιες...πολλές!) απορίες που έχω...Ξεκινάω λοιπόν.


Από τις 2 Ιουλίου είμαι κάτοχος ενός Vw Golf 5 Tsi 140hp! Πρώτο αμάξι καθαρά δικό μου! Έχει 57.500 χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση (ελεγμένο) και εξωτερικά και εσωτερικά.Οδηγάω περίπου 4 χρόνια και μπορώ να πώ (όχι να περιαυτολογώ...) ότι είμαι αρκετά σωστός οδηγός (Ξέρετε τώρα...όταν περνάω από καφετέριες χαμηλώνω την μουσική ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, δεν τρέχω στα στενά και τα λοιπά...). 5 μέρες που έχω το αυτοκίνητο έχω κάνει περίπου 280 χιλιόμετρα εντός πόλης και έχω πάρει το κολάι... Παρατήρησα λοιπόν στην κατανάλωση (και με συζητήσεις βέβαια που έχω κάνει και με άλλους κατόχους VW) πώς όταν το πηγαίνεις νορμάλ πραγματικά δεν καίει τίποτα... Όταν αρχίσεις και παίζεις καίει τον !@#$#@#% του! Το ίδιο βέβαια μου είπαν πως γίνεται και όταν προσπαθείς να κάνεις οικονομική οδήγηση και είσαι στις 2 χιλ στροφές και το αμάξι ζορίζεται λιγάκι(πολύ λιγάκι  8) ).Και αυτό με έφερε σε σκέψεις για το αν φταίω καθαρά εγώ σαν οδηγός ή αν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο για αυτό.


Συζήτησα λοιπόν χτές με ένα παλικάρι και μου μίλησε για πρόγραμμα στο αυτοκίνητο.Μου είπε πως θα μου δώσει περισσότερη ροπή στις χαμηλές με αποτέλεσμα να μην ζορίζεται το αυτοκίνητο και έτσι στην οικονομική οδήγηση θα με βοηθήσει αρκετά! Το αντίστροφο βέβαια στις ψηλές όπου θα μου δώσει μέγιστη ροπή και το αμάξι θα πετάξει!(με αντίκτυπο βέβαια το να δείς τον δείκτη της βενζίνης να πέφτει πολύυυ πιο γρήγορα.


Κυρίως με ενδιαφέρει για την οικονομική οδήγηση μιας και το αυτοκίνητο το κινώ περισσότερο εντός Πόλης αλλά καμμιά φορά σε καμμιά Εθνική ή παραλιακή δεν θα διστάσω να το ανοίξω λιγάκι.


Θα ήταν καλό να προχωρήσω στο πρόγραμμα? Αν ναι θα χρειαστεί κάτι άλλο πέρα από το πρόγραμμα (πχ φίλτρο, εξάτμιση) ή θα είμαι πλήρως καλυμμένος μόνο με αυτό?


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!


Φιλικά!


 


 


 


ΥΓ. Μου είπαν πως τα τούρμπο αμάξια πρέπει να τα αφήνεις να κρυώσουν 1 λεπτό πρίν τα σβήσεις αφού σταθμεύσεις. Λογικό! Αν δεν ανοίξω την τουρμπίνα στην διαδρομή καθόλου ή αν κάνω κάποιο αρκετά σύντομο δρομολόγιο θα πρέπει πάλι να το αφήσω να κρυώσει? Έχω βαρεθεί ήδη να βγαίνω από το αμάξι,να ανάβω τσιγάρο και να περιμένω για να σβήσω τη μηχανή... 


Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε! Προγραμμα και μέσα στην πόλη χιλιόμετρα δεν πανε δυστυχώς. Το προγραμμα ανεβάζει συνήθως ( γιατί υπάρχουν μερικοί που διαφωνούν) την κατανάλωση κατα ένα και κατι λίτρα. Ειδικά απο την στιγμή που θα το κινεις κυρίως μέσα στην πόλη και με την προϋπόθεση ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα 200 άλογακια που θα πάρεις με το προγραμμα απέφυγε το. Δεν κερδίζεις σε οικονομία παρά μόνο εκτός πόλης που οι ταχύτητες ειναι ψηλές ( και σε αυτό οι γνώμεις διίστανται. Αποψη μου ειναι αν κυνηγας οικονομία άσε το προγραμμα.

Σχετικά με το κρυωμα του turbo αυτό εννοείται πως θα το κανείς για καμία 30 δεύτερα και κυρίως όταν το ζόριζεις πολυ!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Οπότε το πρόγραμμα το διαγράφουμε από τα υπ' όψιν! Μου είπαν επίσης να βάλω ένα φίλτρο γιατί θα έκανε καλή δουλειά μιάς και θα έπαιρνε καλύτερα αέρα το μοτερ, Τα χω λιγάκι μπερδεμένα... Ένας φτωχός μουσικός είμαι...  :acute: Και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες αδερφε. Αν θες την γνωμη μου ασε το αμαξακη οπως ειναι μην πιραξεις ουτε βιδα γιατι αν ξεκινισεις δεν σταματας μετα :crazy: ετσι κιαλιος μαματο το αμαξακη ειναι  οικονομικοτατο  και γκαζακι εχεις για προσπερασεις δεν θελει τιποτα παραπανω.καλοταξιδο και πολα ασφαλη χιλιομετρα :hi:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Οπότε το πρόγραμμα το διαγράφουμε από τα υπ' όψιν! Μου είπαν επίσης να βάλω ένα φίλτρο γιατί θα έκανε καλή δουλειά μιάς και θα έπαιρνε καλύτερα αέρα το μοτερ, Τα χω λιγάκι μπερδεμένα... Ένας φτωχός μουσικός είμαι... :acute: Και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Το φίλτρο σου μια χαρα ειναι δεν χρειάζεται αλλαγή σε αλλο βελτιωμένο !!!! Απλά φρόντισε να το αντικαθιστάς με καινούργιο !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κυρίως με ενδιαφέρει για την οικονομική οδήγηση μιας και το αυτοκίνητο το κινώ περισσότερο εντός Πόλης αλλά καμμιά φορά σε καμμιά Εθνική ή παραλιακή δεν θα διστάσω να το ανοίξω λιγάκι.

Θα ήταν καλό να προχωρήσω στο πρόγραμμα? Αν ναι θα χρειαστεί κάτι άλλο πέρα από το πρόγραμμα (πχ φίλτρο, εξάτμιση) ή θα είμαι πλήρως καλυμμένος μόνο με αυτό?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Φιλικά!

 

 

 

ΥΓ. Μου είπαν πως τα τούρμπο αμάξια πρέπει να τα αφήνεις να κρυώσουν 1 λεπτό πρίν τα σβήσεις αφού σταθμεύσεις. Λογικό! Αν δεν ανοίξω την τουρμπίνα στην διαδρομή καθόλου ή αν κάνω κάποιο αρκετά σύντομο δρομολόγιο θα πρέπει πάλι να το αφήσω να κρυώσει? Έχω βαρεθεί ήδη να βγαίνω από το αμάξι,να ανάβω τσιγάρο και να περιμένω για να σβήσω τη μηχανή... 

 

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω σίγουρα πιο οικονομική οδήγηση με το πρόγραμμα δεν θα δεις ,μπορεί σε κάποιες συνθήκες να πέσεις λίγο αλλα σε γενικές γραμμές θα δεις αυξηση 0,5 με 1 λίτρο-

Αυτό που σου είπαν για τα τουρμπο ισχύει για παλαιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα ,το καλύτερο είναι 2-3 λεπτά πριν φτασεις τον τελικο προορισμο σου πήγαινε χαλαρα προεκιμενου να κρυωσει εν κινήσει- αλλά και να το σβήσεις δεν τρέχει τίποτα γιατί στα δικά μας και με σβηστη μηχανη η παροχή λαδιου στην τουρμπίνα για μείωση της θερμοκρασίας συνεχίζεται για καποιο χρονικό διάστημα-

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λιγο χαλαρα και ειναι μια χαρα!

Οπως στα λεει ο δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Καλώς με δεχτήκατε και καλώς σας βρήκα!

Επειδή βλέπω ότι το forum είναι αρκετά κατατοπιστικό και αναλυτικό θα ήθελα να παραθέσω κάποιες (τί κάποιες...πολλές!) απορίες που έχω...Ξεκινάω λοιπόν.

Από τις 2 Ιουλίου είμαι κάτοχος ενός Vw Golf 5 Tsi 140hp! Πρώτο αμάξι καθαρά δικό μου! Έχει 57.500 χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση (ελεγμένο) και εξωτερικά και εσωτερικά.Οδηγάω περίπου 4 χρόνια και μπορώ να πώ (όχι να περιαυτολογώ...) ότι είμαι αρκετά σωστός οδηγός (Ξέρετε τώρα...όταν περνάω από καφετέριες χαμηλώνω την μουσική ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, δεν τρέχω στα στενά και τα λοιπά...). 5 μέρες που έχω το αυτοκίνητο έχω κάνει περίπου 280 χιλιόμετρα εντός πόλης και έχω πάρει το κολάι... Παρατήρησα λοιπόν στην κατανάλωση (και με συζητήσεις βέβαια που έχω κάνει και με άλλους κατόχους VW) πώς όταν το πηγαίνεις νορμάλ πραγματικά δεν καίει τίποτα... Όταν αρχίσεις και παίζεις καίει τον !@#$#@#% του! Το ίδιο βέβαια μου είπαν πως γίνεται και όταν προσπαθείς να κάνεις οικονομική οδήγηση και είσαι στις 2 χιλ στροφές και το αμάξι ζορίζεται λιγάκι(πολύ λιγάκι  8) ).Και αυτό με έφερε σε σκέψεις για το αν φταίω καθαρά εγώ σαν οδηγός ή αν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο για αυτό.

Συζήτησα λοιπόν χτές με ένα παλικάρι και μου μίλησε για πρόγραμμα στο αυτοκίνητο.Μου είπε πως θα μου δώσει περισσότερη ροπή στις χαμηλές με αποτέλεσμα να μην ζορίζεται το αυτοκίνητο και έτσι στην οικονομική οδήγηση θα με βοηθήσει αρκετά! Το αντίστροφο βέβαια στις ψηλές όπου θα μου δώσει μέγιστη ροπή και το αμάξι θα πετάξει!(με αντίκτυπο βέβαια το να δείς τον δείκτη της βενζίνης να πέφτει πολύυυ πιο γρήγορα.

Κυρίως με ενδιαφέρει για την οικονομική οδήγηση μιας και το αυτοκίνητο το κινώ περισσότερο εντός Πόλης αλλά καμμιά φορά σε καμμιά Εθνική ή παραλιακή δεν θα διστάσω να το ανοίξω λιγάκι.

Θα ήταν καλό να προχωρήσω στο πρόγραμμα? Αν ναι θα χρειαστεί κάτι άλλο πέρα από το πρόγραμμα (πχ φίλτρο, εξάτμιση) ή θα είμαι πλήρως καλυμμένος μόνο με αυτό?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Φιλικά!

 

 

 

ΥΓ. Μου είπαν πως τα τούρμπο αμάξια πρέπει να τα αφήνεις να κρυώσουν 1 λεπτό πρίν τα σβήσεις αφού σταθμεύσεις. Λογικό! Αν δεν ανοίξω την τουρμπίνα στην διαδρομή καθόλου ή αν κάνω κάποιο αρκετά σύντομο δρομολόγιο θα πρέπει πάλι να το αφήσω να κρυώσει? Έχω βαρεθεί ήδη να βγαίνω από το αμάξι,να ανάβω τσιγάρο και να περιμένω για να σβήσω τη μηχανή...

Φιλε blanick για ριξε μια ματια στην SKN Exει ειδικα προγραματα για οικονομια αυξηση ιποδυναμης ECO TUNING-75

http://www.skn-tuning.de/de/kategorie780.html?marke=21735&modell=163862&motor=172677&fahrzeugtyp=1&

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω σίγουρα πιο οικονομική οδήγηση με το πρόγραμμα δεν θα δεις ,μπορεί σε κάποιες συνθήκες να πέσεις λίγο αλλα σε γενικές γραμμές θα δεις αυξηση 0,5 με 1 λίτρο-

Αυτό που σου είπαν για τα τουρμπο ισχύει για παλαιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα ,το καλύτερο είναι 2-3 λεπτά πριν φτασεις τον τελικο προορισμο σου πήγαινε χαλαρα προεκιμενου να κρυωσει εν κινήσει- αλλά και να το σβήσεις δεν τρέχει τίποτα γιατί στα δικά μας και με σβηστη μηχανη η παροχή λαδιου στην τουρμπίνα για μείωση της θερμοκρασίας συνεχίζεται για καποιο χρονικό διάστημα-

Αυτό που έγραψες ισχύει ? Γιατί απότι διάβασα σε manual δεν ισχυει κάτι τέτοιο, απλώς συνεχίζει να κυκλοφορεί το δευτερευον μόνο σύστημα- σε καμιά περίπτωση το λαδι.

Link to comment
Share on other sites

ψυκτικό κυκλοφορεί για ψύξη της τουρμπίνας,για 10 ή 15 λεπτά όχι λάδι. Η αντλία ακούγεται που δουλεύει αν έχει απόλυτη ησυχία...

 

παρόλαυτα αν το χεις "σκασει" για τα καλά πριν το ιδανικό ειναι να πας χαλαρά για μερικά λεπτά πριν φτάσεις να παρκάρεις και το σβήσεις 

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λάδι εκτός από λιπαντικές ιδιότητες έχει και την ιδιοτητα να ρίχνει θερμοκρασίες σε όλα τα μέρη του κινητήρα-

 

θα προσπαθήσω να βρω το σχετικό κείμενο που το αναφέρει-το ψυκτικό υγρο που αναφέρεται πιο πάνω μου φάινεται άκρως απίθανο να κάνει την συγκεκριμένη λειτουργία....

 

η αντία νερού ψύχει το μπλοκ απο όσο ξέρω και η αντλία λαδιου την τουρμπίνα η οποία σηκώνει τεράστιες θερμοκρασίες σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη του κινητήρα

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

γράψτε λάθος ,συγκεκριμένα στο εγχειρίδιο αναφέρει:

 

"The turbocharger has been incorporated in the
cooling system to protect the shaft bearings from high
temperatures. A circulating pump ensures that the
turbocharger does not overheat for up to 15 minutes
after the engine has been turned off. This prevents
steam bubbles forming in the cooling system"

 

κ

 

"After the engine has been turned off, overheating can
occur (steam bubbles) near the turbocharger as the
coolant is still being heated.
To avoid this, the coolant recirculation pump is
activated by the engine control unit for a maximum of
15 minutes"
 

Link to comment
Share on other sites

γράψτε λάθος ,συγκεκριμένα στο εγχειρίδιο αναφέρει:

"The turbocharger has been incorporated in the

cooling system to protect the shaft bearings from high

temperatures. A circulating pump ensures that the

turbocharger does not overheat for up to 15 minutes

after the engine has been turned off. This prevents

steam bubbles forming in the cooling system"

κ

"After the engine has been turned off, overheating can

occur (steam bubbles) near the turbocharger as the

coolant is still being heated.

To avoid this, the coolant recirculation pump is

activated by the engine control unit for a maximum of

15 minutes"

Ε ναι ρε φίλε το λάδι δεν κουνιέται με κλειστή μηχανή. Πάντως καλά έκανες και το διασταυρώσες γιατί είχα κ εγω αμφιβολίες κυρίως απο απόψεις άλλων στο θέμα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.