Jump to content
TasosGti25

Τι Εχουμε Να Πουμε Για Τους Φιλους Μας Τους Hondaιους!

Recommended Posts

Τασο τρελη αντοχη αυτο το μοτερ, ε (β16α); Αν ρυθμιστει κ σωστα, διοτι εχουν καποια θεματακια με την πολλαπλη εισαγωγης απ'οτι ξερω, τοτε δεν καταλαβαινουν τιποτα τα εντοσθια του.. Και το σασμαν του εχει ανεκτα ορια ροπης..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα το παλιο-honda το εχουν αυτο!!!χεχεχε

Και ειναι κ πολυ ελαφρια γμτ. Ενδεικτικα με 2 type-R που εχω πετυχει στον δρομο και ειχαμε ανοιξει ανεπισημα, στεκονταν παρα πολυ καλα διπλα στο δικο μου παρολη την διαφορα ιπποδυναμης ...ειναι φοβησιμοι οι κιτρινομουρηδες! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

light???

για να δουμε ποσο light ειναι..

Αυτό που έχω να πω είναι πως το gsxr, πήγαινε βόλτα και όχι κόντρα...

Δεν λέω οτι το honda δεν πάει καλά, το αντίθετο μάλιστα, αλλά αν υποθέσουμε πως άνοιξαν κι οι 2 από 2α (το honda σίγουρα), τότε κάτι μου λέει πως το παληκάρι με την μηχανή δεν το έχει...

Παρόλα αυτά το honda πηγαίνει πολύ καλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τον Γιαννη τον ξερω οπς και το αυτοκινητο του....δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξει ενα τετοιο βιντεο!!!εννοω κατι ψευτικο!

Το honda κατεβασε μεχρι και 11+ σε δοκιμαστικο dragster.

Επισης μπορουμε να πουμε πωςς ενα καλο 1000 κανει 0-400 πανω απο 10sec...ποσο μαλλον ενα 600ari!

οποτε δεν ειναι και απιθανο.....και λογικα ανοιξανε απο 100....οπως ολοι οσοι ανοιγουνε με μηχανες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να πω είναι πως το gsxr, πήγαινε βόλτα και όχι κόντρα...

Δεν λέω οτι το honda δεν πάει καλά, το αντίθετο μάλιστα, αλλά αν υποθέσουμε πως άνοιξαν κι οι 2 από 2α (το honda σίγουρα), τότε κάτι μου λέει πως το παληκάρι με την μηχανή δεν το έχει...

Παρόλα αυτά το honda πηγαίνει πολύ καλά. ;)

κολλητε αυτο που λες δεν παιζει..το αμαξι ειναι πριονιιιιιιιιιιιιιιιιι...

μπες αν θεσ παλι στο youtube μεσα απο τα βιντεο μου και πατα δες πανω στο ονομα του,γιατι αυτος τα εχει ανεβασει..ολα τα βιντεο με το καρουλι του... :whistling:

οσο για το με ποσα ξεκινησανε την κοντρα που λεει ο φιλος απο πανω θα μαθω και θα ενημερωσω...

κατι ασχετο..εχω φιλο με astra opc 310 αλογα και πατησε με το τελευταιο το focus αυτα τα λαχανι που εχει βγαλει..με τα 300κατι αλογα μαμα..

το φορντ εχει βγαλει 370 αλογα..κι ομως το 310 οπελ του εριξε τρελη πουτσ@@@..

αυτο δεν σημαινει οτι το φορντ εκανε βολτα..αλλα οτι το astra ειναι ΒΑΡΩΝΟΣ... rocket.gif

Edited by σκαθαρόαιμος
Link to comment
Share on other sites

κολλητε αυτο που λες δεν παιζει..το αμαξι ειναι πριονιιιιιιιιιιιιιιιιι...

μπες αν θεσ παλι στο youtube μεσα απο τα βιντεο μου και πατα δες πανω στο ονομα του,γιατι αυτος τα εχει ανεβασει..ολα τα βιντεο με το καρουλι του... ;)

οσο για το με ποσα ξεκινησανε την κοντρα που λεει ο φιλος απο πανω θα μαθω και θα ενημερωσω...

κατι ασχετο..εχω φιλο με astra opc 310 αλογα και πατησε με το τελευταιο το focus αυτα τα λαχανι που εχει βγαλει..με τα 300κατι αλογα μαμα..

το φορντ εχει βγαλει 370 αλογα..κι ομως το 310 οπελ του εριξε τρελη πουτσ@@@..

αυτο δεν σημαινει οτι το φορντ εκανε βολτα..αλλα οτι το astra ειναι ΒΑΡΩΝΟΣ... rocket.gif

φίλε μου το είπα και μάλιστα 2 φορές, πως το honda πάει πολύ καλά αλλά για αυτοκίνητο, όχι για μηχανή!

για παράδειγμα, αν λάβεις δεδομένο πως το 600 ξεκίνησε με 2α και ήταν μέσα στη ροπή π.χ πάνω από 7.000 στροφές, βλέπεις στο βιντεο πως κάνει ένα ξεπέταγμα και μετά το χοντα έρχεται δίπλα του και έχει ήδη βάλει 3η. Πόσα βγάζει η τρίτη του και έρχεται με τόση δύναμη δίπλα στο 600 που έχει κάνει κι αυτός σίγουρα αλλαγή;

Ξέρεις πόσα βγάζει το 600 με 2α; θα σου πω εγώ, γύρω στα 185 - 190, 3η κοντά στα 215. Πρέπει να είναι πάρα πολλά άλογα το αυτοκίνητο για να κάτσει δίπλα σε 600 και ειδικά ρολλαριστές μέσα στη ροπή (αν ήταν από στάση, να έλεγα οτι δεν ξεκίνησε καλά, σπίνιαρε, έκανε σούζα κτλ)

Αφήνω μόνο ένα ενδεχόμενο να άνοιξε το 600 με 3η ή ακόμα και 4η...

Βασικά αυτό μάθε αν μπορείς γιατί ξέρω πολύ καλά τι κάνει ένα 600 με 120 άλογα στον ένα τροχό σε αυτοκίνητα με πολλά άλογα...

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, αλλά εγώ με το δικό μου, όταν ήθελα να ανοίξω, μέχρι τα 250 - 255, απλά δεν υπήρχε επαφή. Και μετά από αυτά, θα έπρεπε να είναι πολλά κυβικά το αμάξι για να σε μαζέψει... (αλλά αυτό είναι ταξίδι όχι άνοιγμα!!!)

Τεσπα, αφήνω κι ένα ενδεχόμενο να είναι όντως τόσο δυνατό όσο λές αν και η γνώμη μου είναι πως το άνοιγμα είναι "περίεργο".

Κι αυτό που λες για το κορσα με το φοκους,δε στέκει!

Δηλαδή ένα uno με 200 άλογα είναι πιο δυνατό από το κορσα, ε και;

Δες την διαφορά βάρους, δεν είναι μόνο τα άλογα που μετράνε!

Ας είχα κι εγώ φοκους rs κι ας με πέρναγαν και τα fox!

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

εχω φιλο με astra opc 310 αλογα και πατησε με το τελευταιο το focus αυτα τα λαχανι που εχει βγαλει..με τα 300κατι αλογα μαμα..

το φορντ εχει βγαλει 370 αλογα..κι ομως το 310 οπελ του εριξε τρελη πουτσ@@@..

αυτο δεν σημαινει οτι το φορντ εκανε βολτα..αλλα οτι το astra ειναι ΒΑΡΩΝΟΣ... rocket.gif

2 astra opc 280hp ρίξανε κολόνα + σε Focus RS.

Και απ ότι διαβάζω και σε άλλα forum τα RS όλο πίσω είναι

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το είπα και μάλιστα 2 φορές, πως το honda πάει πολύ καλά αλλά για αυτοκίνητο, όχι για μηχανή!

για παράδειγμα, αν λάβεις δεδομένο πως το 600 ξεκίνησε με 2α και ήταν μέσα στη ροπή π.χ πάνω από 7.000 στροφές, βλέπεις στο βιντεο πως κάνει ένα ξεπέταγμα και μετά το χοντα έρχεται δίπλα του και έχει ήδη βάλει 3η. Πόσα βγάζει η τρίτη του και έρχεται με τόση δύναμη δίπλα στο 600 που έχει κάνει κι αυτός σίγουρα αλλαγή;

Ξέρεις πόσα βγάζει το 600 με 2α; θα σου πω εγώ, γύρω στα 185 - 190, 3η κοντά στα 215. Πρέπει να είναι πάρα πολλά άλογα το αυτοκίνητο για να κάτσει δίπλα σε 600 και ειδικά ρολλαριστές μέσα στη ροπή (αν ήταν από στάση, να έλεγα οτι δεν ξεκίνησε καλά, σπίνιαρε, έκανε σούζα κτλ)

Αφήνω μόνο ένα ενδεχόμενο να άνοιξε το 600 με 3η ή ακόμα και 4η...

Βασικά αυτό μάθε αν μπορείς γιατί ξέρω πολύ καλά τι κάνει ένα 600 με 120 άλογα στον ένα τροχό σε αυτοκίνητα με πολλά άλογα...

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, αλλά εγώ με το δικό μου, όταν ήθελα να ανοίξω, μέχρι τα 250 - 255, απλά δεν υπήρχε επαφή. Και μετά από αυτά, θα έπρεπε να είναι πολλά κυβικά το αμάξι για να σε μαζέψει... (αλλά αυτό είναι ταξίδι όχι άνοιγμα!!!)

Τεσπα, αφήνω κι ένα ενδεχόμενο να είναι όντως τόσο δυνατό όσο λές αν και η γνώμη μου είναι πως το άνοιγμα είναι "περίεργο".

Κι αυτό που λες για το κορσα με το φοκους,δε στέκει!

Δηλαδή ένα uno με 200 άλογα είναι πιο δυνατό από το κορσα, ε και;

Δες την διαφορά βάρους, δεν είναι μόνο τα άλογα που μετράνε!

Ας είχα κι εγώ φοκους rs κι ας με πέρναγαν και τα fox!

Γνωριζεις στα ποσα ps παιζει το civic????

Φιλε σκαραβαιε....ενημερωσε λιγο το παιδι γιατι νομιζει μιλαμε για κανενα τσιρλαμαξο!!!!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις στα ποσα ps παιζει το civic????

Φιλε σκαραβαιε....ενημερωσε λιγο το παιδι γιατι νομιζει μιλαμε για κανενα τσιρλαμαξο!!!!

Όχι δεν γνωρίζω!

Μην το παίρνεις στραβά, απλά γνωρίζω από μηχανές και ιδιαίτερα στα 600!

Μακάρι να είχα ακόμη το cbr μου να ανοίξουμε, έτσι για να δω ρε παιδί μου αλλά το έχω παρατήσει το άθλημα από τον Γενάρη του '08.

Τεσπα, ωραίο το χοντα, να το χαίρεται το παληκάρι που το έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ελεγα για κορσα παραπανω αλλα για opc astra.

συμφωνω οτι εχουν σχεση τα αλογα τα κιλα βαρους η μεταδοση κ ποσα αλλα σε μια κοντρα...

το αστρα που αναφερω πιστευω κερδισε την κοντρα λογο αλλου σαζμαν φτιαχμενο με κοντες και μακρυνες σχεσεις...

δεν θυμαμαι ποιες ταχυτητες ειναι κοντες και ποιες μακρυνες..

το χοντα ειναι...650 αλογακια..

και πολλων 10χιλιαρων ευρω..

Edited by σκαθαρόαιμος
Link to comment
Share on other sites

το χοντα ειναι...650 αλογακια..

και πολλων 10χιλιαρων ευρω..

Α, καλά...δεν έχει νόημα να το συζητάμε!

Απλά worthy.gif !!!

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά...δεν έχει νόημα να το συζητάμε!

Απλά worthy.gif !!!

Γιαυτο σου λεμε το συγκεκριμενο ειναι εξαιρεση....και δυνατο και στημενο μονο για drag παντα!

Link to comment
Share on other sites

To thread ας μετονομαστεί σε "Κάτοχοι VW που συμπαθούν τα Honda". Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλά να μην γράφουμε εδώ μέσα :p

*Φίλος με 14άρι Civic του 2000 (90ps) έφαγε κολώνες από Corsa Β 14άρι 16V (90ps).

** ¶λλος φίλος με TTS (272ps) ρίχνει για την πλάκα του σε S2000 (241ps)

*** Τρίτος με b16c βάζει λάδι κάθε φορά που πάει να βάλει και βενζίνη

**** Και ένας γνωστός που έχει συνεργείο και περνάω για κανέναν καφέ που και που μου έχει πει οτι Honda που δεν είναι μαμά είναι "πελάτης".

Τι να τον κάνω μωρέ τον κουβά που δεν σπάει (?) αλλά τρεις και λίγο τρίζει (άρα μου σπάει τα νεύρα) και σε 2-3 χρόνια φαίνεται "γερασμένο"; Το test που σηκώνουν στον γρύλο ένα Civic νέο και ένα ΒMW του 80 και προσπαθούν να κλείσουν τις πόρτες το έχετε δει;

Και επειδή είμαι λάτρης της αυτοκίνησης και όχι της VW, θα πω πολύ απλά οτι το σύνολο μετράει. ¶μα ήθελα μόνο μοτέρ θα έπαιρνα μηχανή.

¶σε που ακούω για S2k ότι θέλουν αλλαγές λαδιών υποχρεωτικά κάθε 5.000km και χρόνισμα βαλβίδων κάθε τρεις και λίγο... Με αυτή την λογική και η F1 αξιόπιστη είναι!

Link to comment
Share on other sites

και δε το λες light με 2bar πιεση...

τοσο παει..κ στο βιντεο..

Οχι φιλε...εκεινο που φαινεται στο βιντεακι ειναι πιεσμενο οσο παει...

Πλεον αυτη η καροτσα...εχει ενα B16A με stock μοτερ και απλα ενα turbo kit!

Link to comment
Share on other sites

To thread ας μετονομαστεί σε "Κάτοχοι VW που συμπαθούν τα Honda". Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλά να μην γράφουμε εδώ μέσα :lol:

*Φίλος με 14άρι Civic του 2000 (90ps) έφαγε κολώνες από Corsa Β 14άρι 16V (90ps).

** ¶λλος φίλος με TTS (272ps) ρίχνει για την πλάκα του σε S2000 (241ps)

*** Τρίτος με b16c βάζει λάδι κάθε φορά που πάει να βάλει και βενζίνη

**** Και ένας γνωστός που έχει συνεργείο και περνάω για κανέναν καφέ που και που μου έχει πει οτι Honda που δεν είναι μαμά είναι "πελάτης".

Τι να τον κάνω μωρέ τον κουβά που δεν σπάει (?) αλλά τρεις και λίγο τρίζει (άρα μου σπάει τα νεύρα) και σε 2-3 χρόνια φαίνεται "γερασμένο"; Το test που σηκώνουν στον γρύλο ένα Civic νέο και ένα ΒMW του 80 και προσπαθούν να κλείσουν τις πόρτες το έχετε δει;

Και επειδή είμαι λάτρης της αυτοκίνησης και όχι της VW, θα πω πολύ απλά οτι το σύνολο μετράει. ¶μα ήθελα μόνο μοτέρ θα έπαιρνα μηχανή.

¶σε που ακούω για S2k ότι θέλουν αλλαγές λαδιών υποχρεωτικά κάθε 5.000km και χρόνισμα βαλβίδων κάθε τρεις και λίγο... Με αυτή την λογική και η F1 αξιόπιστη είναι!

Σωστος εν μερη....απλα εγω ανοιξα το topic...και οπως εχω πει...ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΜΑΞΙ!

Το type-r ep3...ειναι πολυ καλο σε θεμα μμοτερ-στησιμο,σχεδιαστικα δεν το σχολιαζω γιατι ειναι καθαρα θεμα γουστου...!

Tα S2000 ειναι ταφοι....γνωστο....αλλα αν το TTS κανει μια δοκινη με ενα type-r με μολις 230 ps τι θα γινει???

Επισης...να μην περασει η συζητηση σε θεμα type-r 1st stage vs tts 1st stage...γιατι πλεον ξεφευγει η συζητηση απο τα νουμερα και μονο...που για μενα και παλι δεν δικαιολογουν τα τοσα παραπανω ps!!!

Link to comment
Share on other sites

8) και επανερχομαι με βιντεο μεσα απο το αμαξι...

αυτο για να αποδειξω πως δεν ειναι στημενη η κοντρα με την μηχανη...

Πύραυλος !

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, πυραυλος!

Αλλα καμμια σχεση με Honda. Αυτο το αυτοκινητο μονο Civic δεν πρεπει να λεγεται.

Με την ιδια λογικη το ιδιο θα επρεπε να λεμε για τα ford ,πχ ο Ken Block που τρεχει το fiesta με τα 600 αλογα (0-100 σε 1.6 δευτερα) και για ολες τις αλλες μαρκες γιατι ολες βγαζουν kit cars που απλα δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Μην μπερδευουμε τα πραγματα και παρανοουμε.

Για μενα βελτιωση και αντοχη μοτερ (που κρινεται σε βαθος χρονου και οχι αν αντεχει σε 1-2 ανοιγματα η κοντρες) και συγχρονως 'ονομα' πρεπει να δινεται σε βελτιωσεις που δεν πειραζεις καθολου μοτερ και τα εσωτερικα του παρα μονο περιφερειακα και αυτα μεσα σε ορια.

Εκει μπορεις να μιλας πχ για gti,tsi,type r, s 200, rs, st, impreza κλπ και κατα ποσο καλοι ειναι οι κινητηρες τους.

Οταν αρχιζει το εσωτερικο σκαλισμα (και ειδικα στα ατμοσφαιρικα γιαπωνεζικα που θελει και αρκετα λεφτα) τοτε φευγεις απο τα δεδομενα και πας σε αλλη κατηγορια που δεν εχει σχεση με το ονομα, το μοντελο, τις επιδοσεις και την αξιοπιστια.

Οτι και να πουμε αυτο που κανουν τα VAG τουρμπατα σε 10 λεπτα με 500-1000 ευρω τα ατμοσφαιρικα γιαπωνεζικα ουτε με 5000+ δεν το φτανουν.

Ουτε ποτε μπορουν να οδηγηθουν με αυτα τα αλογα σαν καθημερινο αυτοκινητο οπως τα VAG.

Απο κει και περα σιγουρα εχουν εξελιχει στο μαξιμουμ τους ατμοσφαιρικους αλλα πρεπει να το παρουμε χαμπαρι οτι εχουν μεινει πισω στο θεμα εξελιξης κινητηρα στην σημερινη εποχη που εχει να κανει με την εκμεταλλευση των τουρμπο κινητηρων ειδικα μικρου-μεσαιου κυβισμου (ακομα και των 2λιτρων) των οποιων οι επιδοσεις (ιπποδυναμη/ροπη/καταναλωση) ειναι ασυναγωνιστες στην εκαστοτε κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.