Jump to content
26ska

Καταναλωση Polo Tsi

Recommended Posts

καλησπερα εχω το polo tsi dsg highline εχει 300 χιλιομετρα.στις πρωτες βολτες που εκανα στο αυτοκινητο η καταναλωση κυμαινοταν απο 8 εως 5.αυτες οι βολτες ητανε σε ανοικτους δρομους χωρις κινηση.προχθες πηρα το αμαξι το μεσημερι να παω να κανω τα ψωνια μου γιατις διακοπες μου,κυριακη αναχωρω! :) αλεξανδρας,πατησιων αχαρνων πηχτρα!η καταναλωση εκτοξευθηκε παιδια!το λιγοτερο που επεσε ητανε 9.5 κ το ανωτερο που εδειξε ηταν το απιστευτο 40!!!μεση καταναλωση 17.εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει κ αν ειναι φυσιολογικο,λογω του οτι το αμαξι εχει κανει μονο 300 χιλιομετρα?οπως προανεφερα την κυριακη φευγω διακοπες για 3 βδομαδες κ με ψιλοανησυχησε το συγκεκριμενο γεγονος.χρειαζεται λετε να περασω απο τιν αντιπροσωπεια να το δουνε η πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο λογω αστρωτου κινητηρα κ τρελης κινησης?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Μέση κατανάλωση 17L είναι λογική για φορτηγό... :)

Ιδίως από τη στιγμή που έχεις το DSG δεν στέκει. Πέρνα το από αντιπροσωπεία να στο βάλουν στο διαγνωστικό πριν φύγεις για διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το polo tsi dsg highline εχει 300 χιλιομετρα.στις πρωτες βολτες που εκανα στο αυτοκινητο η καταναλωση κυμαινοταν απο 8 εως 5.αυτες οι βολτες ητανε σε ανοικτους δρομους χωρις κινηση.προχθες πηρα το αμαξι το μεσημερι να παω να κανω τα ψωνια μου γιατις διακοπες μου,κυριακη αναχωρω! :p αλεξανδρας,πατησιων αχαρνων πηχτρα!η καταναλωση εκτοξευθηκε παιδια!το λιγοτερο που επεσε ητανε 9.5 κ το ανωτερο που εδειξε ηταν το απιστευτο 40!!!μεση καταναλωση 17.εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει κ αν ειναι φυσιολογικο,λογω του οτι το αμαξι εχει κανει μονο 300 χιλιομετρα?οπως προανεφερα την κυριακη φευγω διακοπες για 3 βδομαδες κ με ψιλοανησυχησε το συγκεκριμενο γεγονος.χρειαζεται λετε να περασω απο τιν αντιπροσωπεια να το δουνε η πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο λογω αστρωτου κινητηρα κ τρελης κινησης?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο συντομη βολτα κ παλι η καταναλωση κατω απο 15 δν επεσε αυριο παω γκρατσια κ ευελπιστω να μην ειναι τιποτα,γιατι θατους παρει κ θα τους σηκωσει 3 εβδομαδων αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο συντομη βολτα κ παλι η καταναλωση κατω απο 15 δν επεσε αυριο παω γκρατσια κ ευελπιστω να μην ειναι τιποτα,γιατι θατους παρει κ θα τους σηκωσει 3 εβδομαδων αμαξι!

Το 15 είναι πολύ περίεργο..

Ο κινητήρας δουλεύει κανονικά ή κρατάει τις στροφές πιο ψηλά?

Μήπως κοιτάς στιγμιαία κατανάλωση?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δουλευει ο κινητηρας φιλε μου κ κοιταω μεση καταναλωση.οταν ξεκιναει ο μετρητης για μα σου δωδω να καταλαβεις η τιμη που μου δειχνει ειναι 40!!!δν ξερω τι επαθε στα καλα καθουμενα...

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο όταν ξεκινάει μετά από περίπου 200m αρχίζει να μετράει μέση κατανάλωση. Το λέει και το εγχειρίδιο. Αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου που είναι manual, ΠΑΝΤΑ όταν σου δείξει μέση κατανάλωση για πρώτη φορά από όταν το έβαλες μπρος ξεκινάει γύρω στα 30lt με 36lt. Aν το πας λίγο χαλαρά για αρχή πέφτει στα 18lt σε λίγα μέτρα και μετά καθώς τσουλάει με χαλαρό γκάζι πέφτει μέχρι να κάτσει στα 8 με 9lt εφόσον είσαι σε λίγη κίνηση.

Τώρα στη περίπτωση σου. Αν με το ξεκίνημα κόλλησες στη κίνηση είναι λογικό να σου δείχνει τέτοιες καταναλώσεις, καθώς δε πρόλαβε ούτε να κάνει κιχ το μοτέρ και μπούκωσε στη κίνηση. Γι' αυτό λένε πάντα όταν το ξεκινάς να το πηγαίνεις χαλαρά. Όμως να μπορείς να το πας χαλαρά, γιατί το κόλλημα στη κίνηση με 1η συνέχεια με κρύο κινητήρα πίστεψε με δεν είναι καθόλου χαλαρά!

Μην το ξαναπάς από αυτή τη διαδρομή, άλλαξε τη και βρες μία με πιο λίγη κίνηση. Τώρα αν δε μπορείς, τότε μη ξαναπάς με το αμάξι σου εκεί σε μέρες που περιμένεις αυξημένη κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο όταν ξεκινάει μετά από περίπου 200m αρχίζει να μετράει μέση κατανάλωση. Το λέει και το εγχειρίδιο. Αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου που είναι manual, ΠΑΝΤΑ όταν σου δείξει μέση κατανάλωση για πρώτη φορά από όταν το έβαλες μπρος ξεκινάει γύρω στα 30lt με 36lt. Aν το πας λίγο χαλαρά για αρχή πέφτει στα 18lt σε λίγα μέτρα και μετά καθώς τσουλάει με χαλαρό γκάζι πέφτει μέχρι να κάτσει στα 8 με 9lt εφόσον είσαι σε λίγη κίνηση.

Τώρα στη περίπτωση σου. Αν με το ξεκίνημα κόλλησες στη κίνηση είναι λογικό να σου δείχνει τέτοιες καταναλώσεις, καθώς δε πρόλαβε ούτε να κάνει κιχ το μοτέρ και μπούκωσε στη κίνηση. Γι' αυτό λένε πάντα όταν το ξεκινάς να το πηγαίνεις χαλαρά. Όμως να μπορείς να το πας χαλαρά, γιατί το κόλλημα στη κίνηση με 1η συνέχεια με κρύο κινητήρα πίστεψε με δεν είναι καθόλου χαλαρά!

Μην το ξαναπάς από αυτή τη διαδρομή, άλλαξε τη και βρες μία με πιο λίγη κίνηση. Τώρα αν δε μπορείς, τότε μη ξαναπάς με το αμάξι σου εκεί σε μέρες που περιμένεις αυξημένη κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

φιλε z3ratul το αυτοκινητο τις προηγουμενες βδομαδες ητανε μια χαρα ειτε σε κινηση ειτε οχι η καταναλωση επαιζε αναμεσα σε 5 με 8.τωρα κατω απο 12 δν πεφτει!σημερα πηγα απο γκρατσια να το δουνε,το μπριζωσανε στοδιαγνωστικο κ κλασσικα οπως κ στις δικες σας περιπτωσεις δν εδειξε τιποτα!στην αρχη ο υπευθυνος μου πουλησε τρελα λεγοντας μου οτι ειναι φυσιολογικη η καταναλωση κ οτι εχει διακυμανσεις ναλογα με το πως οδηγιεται!ομως το αυτοκινητο οδηγειται συγκεκριμενα λογω στωσιματος κ οχι πανω απο 2000 στροφες.με τα πολλα κ ενω μου μιλουσε με ειρωνεια παραλιγο να μανουριασουμε ασχημα εκει περα,φωναξε τον αρχιμηχανικο να το δει μαζι με καποια αλλα θεματα που ειχα,συντονισμος στο ρελαντι απο σωληνα αερα αν θυμαμαι καλα στο χωρο του κινητηρα,τριξιμο πορτας οδηγου λογω καθρεφτη κ ενα αλλο θορυβο ο οποιος ακουγεται σε ανωμαλιες του οδοστρωματος τον οποιο προσδιορισε στο πατωμα του αμαξιου.οσο για το θεμα της καταναλωσης μου ειπε οτι δν μπορουν να κανουν τιποτα κ μου εδωσε την κλασικη πια καραμελα τους οτι ειναι θεμα αναβαθμισης λογισμικου!!!!!!!κ οτι το περιμενουν να ερθει!την πεμπτη εκλεισα ραντεβου να λυσουν τα θεματα με τους θορυβους.μετα περασα κ απο ενα πωλητη κ του εκανα παραπονα για ολα τα θεματα με τα πολο κ μου το επαιζε ανηξερος!ουτε για ρελαντι ειχε ακουσει κατι ουτε τιποτα!επειτα του ειπε οτι εχει βουηξει ο τοπος για τα πολο κ οτι οι ιδιοκτητες σκοπευουν να κινηθουνε νομικα!τοτε παραδεχτηκε οτι γνωριζει για το ρελαντι αλλα για το θεμα καταναλωσης πρωτη φορα ακουει.τελος παντων γυρνοντας τηλεφωνησα στην κοσμοκαρ να καταγγειλω το ολο θεμα κ τους διεμυνησα οτι αν δν βρεθει αμεσα λυση θα κινηθω αλλιως.μου ειπε οτι σε 3 μερες θα μου απαντησουν.αυτα τα ολιγα λοιπον το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι ολοι τους απαραδεκτοι,αντιπροσπειες κοσμοκαρ μαμα vw μας εχουν γραμμενους κανονικα!18000 αμαξι 3 εβδομαδα επισκεψη σε συνεργειο!ντροπη τους κ δν πρεπει να το αφησουμε ετσι!παμε να τους παρουμε τα σωβρακα,να τους ξεφτιλισουμε!νομιζω οτι κ υπολοιποι εχετε χασει την υπομονη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, πράγματι αυτό είναι ανησυχητικό, εφόσον πριν είχες μια χαρά κατανάλωση. Μήπως το γέμισες σε κάποιο άλλο βενζινάδικο ή είσαι ακόμη με τη βενζίνη που είχες βάλει στην αρχή (εφόσον έχεις ακόμη μόνο 300km); Αν το γέμισες σε άλλο παίζει να παίχθηκε νοθεία, αλλιώς τότε έχει κάποιο θέμα το τουτού.

Πάντως πράγματι από after sales ύπαρχει τεράστιο θέμα πλέον με τη VW και είναι τουλάχιστον κρίμα για να μην πω κάτι πιο βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η ιδια βενζινη απο την αρχη,εχω φαει μισο ντεποζιτο κανοντας 340 χιλιομετρα κ εχω αλλο μισο με την αυτονομια να δειχνει 170!!!!!!!!!!!!για να δουμε....πριν λιγο με πηρε η κοσμοκαρ μου ζητησε ακριβη περιγραφη του προβληματος,προσπθησε να δικαιολογηθει κ αυτη λεγοντας μου οτι οι τιμες καταναλωσης που δινει ο κατασκευαστης μπορει να εχουνε μια αποκλιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αλλα οταν της ειπα οτι το τουτου ητανε μια χαρα κ οτι ειναι κ dsg σταματησε το παραμυθι.μου ζητησε την πεμπτη που θα παω συνεργειο για τ"αλλα να ζητησω απο τον υπεθυνο σερβις να στειλει στιν κοσμοκαρ λεπτομερη εκθεση για το θεμα ετσι ωστε να δουνε κ αν χρειαστει να εποικινωνισουνε με γερμανια!τωρα τι θα γραψει ο υπευθυνος ειναι ενα θεμα,εφοσον δν ασχολειθηκε κ το μονο που ειχε να πει ηταν η γνωστη καραμελα αναβαθμιση!μυλος!ειδωμεν αισιοδοξω οτι ολα θα φτιαξουν αν οχι σιγουρα ΔΝ θα το αφησω ετσι!

Link to comment
Share on other sites

ειναι η ιδια βενζινη απο την αρχη,εχω φαει μισο ντεποζιτο κανοντας 340 χιλιομετρα κ εχω αλλο μισο με την αυτονομια να δειχνει 170!!!!!!!!!!!!για να δουμε....πριν λιγο με πηρε η κοσμοκαρ μου ζητησε ακριβη περιγραφη του προβληματος,προσπθησε να δικαιολογηθει κ αυτη λεγοντας μου οτι οι τιμες καταναλωσης που δινει ο κατασκευαστης μπορει να εχουνε μια αποκλιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αλλα οταν της ειπα οτι το τουτου ητανε μια χαρα κ οτι ειναι κ dsg σταματησε το παραμυθι.μου ζητησε την πεμπτη που θα παω συνεργειο για τ"αλλα να ζητησω απο τον υπεθυνο σερβις να στειλει στιν κοσμοκαρ λεπτομερη εκθεση για το θεμα ετσι ωστε να δουνε κ αν χρειαστει να εποικινωνισουνε με γερμανια!τωρα τι θα γραψει ο υπευθυνος ειναι ενα θεμα,εφοσον δν ασχολειθηκε κ το μονο που ειχε να πει ηταν η γνωστη καραμελα αναβαθμιση!μυλος!ειδωμεν αισιοδοξω οτι ολα θα φτιαξουν αν οχι σιγουρα ΔΝ θα το αφησω ετσι!

Μήπως απλά τρελάθηκε η μέτρηση της κατανάλωσης;

Γιατί όταν λες ότι σου έφτασε ο δείκτης στη μέση με 340 χλμ, και ότι σου δείχνει άλλα 170 μέχρι να αδειάσει το ντεπόζιτο, λογικά είναι τα πράγματα... Η βελόνα της βενζίνης δεν απεικονίζει αναλογικά το καύσιμο. Στην αρχή νομίζεις ότι δεν καίς τίποτε και μετά κατεβαίνει πιο γρήγορα, είναι θέμα γεωμετρίας του ντεπόζιτου...

Το δικό μου ((TSI/DSG) καίει 7.5-8 με χρήση πόλης (Οχι Πατησίων στην κίνηση ομολογώ), και πέφτει στα 6 με 6.5 στην Εθνική ανάλογα με το τρέξιμο και την κίνηση πάλι...

Την κατανάλωση τη μετράω μόνος μου από γέμισμα σε γέμισμα , όχι από το trip computer...

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά τρελάθηκε η μέτρηση της κατανάλωσης;

Γιατί όταν λες ότι σου έφτασε ο δείκτης στη μέση με 340 χλμ, και ότι σου δείχνει άλλα 170 μέχρι να αδειάσει το ντεπόζιτο, λογικά είναι τα πράγματα... Η βελόνα της βενζίνης δεν απεικονίζει αναλογικά το καύσιμο. Στην αρχή νομίζεις ότι δεν καίς τίποτε και μετά κατεβαίνει πιο γρήγορα, είναι θέμα γεωμετρίας του ντεπόζιτου...

Το δικό μου ((TSI/DSG) καίει 7.5-8 με χρήση πόλης (Οχι Πατησίων στην κίνηση ομολογώ), και πέφτει στα 6 με 6.5 στην Εθνική ανάλογα με το τρέξιμο και την κίνηση πάλι...

Την κατανάλωση τη μετράω μόνος μου από γέμισμα σε γέμισμα , όχι από το trip computer...

Link to comment
Share on other sites

εγω δν αντιλεγω οτι τρελαθηκε η ενδειξη καταναλωσης,ομως δν μου το λενε στο συνεργειο.το προσπερνανε λεγοντας μου οτι χρειαζεται αναβαθμιση.εγω πως μπορω να ξερω τι λειτουργει σωστα κ τι οχι?αν μπορω να εμπιστευτω τον δεικτη βεζινης η εχει τρελαθει κ αυτος?

Link to comment
Share on other sites

εγω δν αντιλεγω οτι τρελαθηκε η ενδειξη καταναλωσης,ομως δν μου το λενε στο συνεργειο.το προσπερνανε λεγοντας μου οτι χρειαζεται αναβαθμιση.εγω πως μπορω να ξερω τι λειτουργει σωστα κ τι οχι?αν μπορω να εμπιστευτω τον δεικτη βεζινης η εχει τρελαθει κ αυτος?

παιδια ας ξεκαθαρισουμε κατι: το trip computer απλα δειχνει παπαδες... η καταναλωση πρεπει να ειναι ως πρεπει. Εχει ξαναναφερθει στο forum προβλημα με το trip computer. Οταν ομως το συγκεκριμενο οχημα εχει ΤΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, πιστευω οτι αυτο ειναι σταγονΙΤΣΑ στον ωκεανο, η οποια βεβαιως ειναι εντελως ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ. Για δικη σου ενημερωση, εγω μονο Περισσο οποτε οδηγω κεντρο 75% των 7,000χλμ που εχω κανει και οντως καιω 7-9.5lt στην πολη (αναλογα κινηση και κλιση δρομων) και 5.2-7 σε αττικη οδο/εθνικους δρομους (με τρελες ταχυτητες και a/c ανοιχτο).

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο polo1.2t... Τα θέματα που έχει το τουτού το τελευταίο που θα ασχοληθεί κάποιος είναι το τι δείχνει το trip computer και κατά πόσο αληθές είναι.

Παρεμπιπτόντως χτες μου έκανε το ακριβώς αντίθετο στο ρελαντί. Αντί να σβήσει ανέβασε στροφές στιγμιαία για 1-2sec. Μαζί ανέβηκε και η στιγμιαία κατανάλωση εκείνη τη στιγμή και επανήλθε στα λογικά του χωρίς να σβήσει. Όλα αυτά αφού ήταν ζεστό κοντά στο Χίλτον μετά από οδήγηση στην Αμφιθέας και Συγγρού (4200km).

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια πηγα εχθες στον γκρατσια για το θεμα το συγκεκριμενο κ για τα αλλα.απλα απαραδεκτοι!!!ειπα στον υπευθυνο σερβις οτι επικοινωνησα με κοσμοκαρ κ οτι ζητησε να τους στειλει τη διαγνωση για το αυτοκινητο.με στειλανε για καφεδακι κ οταν ητανε ετοιμο θα ειδοποιουσαν.μετα απο λιγο κατεβηκα να δω τι γινεται το ειχανε μπριζωσει παλι στο διαγνωστικο.περασε καμια ωριτσα ακομα κ με φωναξε ο υπευθυνος λεγοντας μου οτι ειναι ετοιμο κ να παμε κ παρεα να του ρηξουμε μια ματια.για την καταναλωση δν ειχε να μου δωσει καποια απαντηση ισως χρειαζεται καποια αναβαθμιση κτλ.οταν τον ρωτησα σαν πελατης που το θεμα με αφορα προκειται για το αυτοκινητο μου τι θα απαντησει στην κοσμοκαρ μου ειπε οτι δν μπορει να μου απαντησει γιατι προκειται για εσωτερικη αλληλογραφια new_grrrr.gif πηγαμε να δουμε το αυτοκινητο λοιπον παραβλεποντας το.ανοιγω λοιπον την πορτα του οδηγου που ειχε προβλημα κ ετριζε λογω καθρεφτη κ ο θορυβος παρεμενε κανονικα,διοτι απλα δν ειχανε ασχοληθει καν.ανοιγω μετα το καπο να δω τι ειχανε κανει με το σωληνακι πουσυντονιζε κ ειχανε βαλει απλα ενα δεματικο δενοντας μαζι με ενα αλλο.του λεω τωρα κ αυτο δν ξερω αν τακτοποιηθηκε διοτι ακουγεται οαν το αυτοκινητο ειναι κρυο στο ρελαντι.κ μου απανταει με υφακι τι θελετε να κανουμε κυριε αφηστε το εδω να το δουμε αυριο το πρωι.εχω χασει ηδη 2 μερες απο τη δουλεια μου για να παω ενα αυτοκινητο του κουτιου 18000ε κ εχει το θρασος να μου λεει να το αφησω 3 φορα.μετα μου αρχισε τα τελειως κουλα κ απαραδεκτα λεγοντας μου οτι μου εκανε χαρη κ την προηγουμενη φορα που ειχα παει κ μου το μπριζωσε κ αυτη τη φορα επειδη με εβαλε 8 η ωρα το πρωι που ανοιγανε.εκει πλεον πια εχασα τον ελεγχο κ εγινε χαμος!λες κ φταιω εγω που δν ξερουν να κανουν τη δουλεια τους κ να παραδωσουν ενα αυτοκινητο στην εντελεια οπως οφειλαν!τουσ πληρωνεις εισαι πελατης κ σου λενε οτι σου κανουνε χαρη!!!εντελει τον ρωτησα το ονομα του του ειπα οτι θα τον αναφερω στην κοσμοκαρ κ μου απαντησε καντε οτι καταλαβαινετε.ηρθα ο αρχιμαστορας μετα να κοιταξει τον καθρεφτη κ του εριχνε μια ωρα σπρει να σταματησει ο θορυβος οπως κ σταματησε!σπουδαο μαστορεμα,μεχρι ναγυρισω σπιτι ετριζε παλι!!! machinegun.gif πριν φυγω ηρθε ο υπευθυνος να με γλειψει ζηταντας συγνωμη για το φερσιμο του!το λιγοτερο που εχω να πω ειναι οτι ειναι απαραδεκτοι μας δουλευουν κανονικα κ εχουνε κ θρασος απο πανω να σου μιλανε με υφος κ ειρωνια!το κατειγγειλα το ολο συμβαν στην κοσμοκαρ,αλλα δν περιμενω κ πολλα ολοι στο κολπο ειναι!σεβασμος στον πελατη κ καταναλωτη 0!συγνωμη για το μακροσκελες post,ειχα κ αλλα να πω αλλα θα τα αναφερω σε αλλο post να μην κουραζω! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα γεμισα για 2η φορα το πολακι βενζινη 100αρα 70 ευρω πηρε κ ειχε ακομα 3/4 του ντεποζιτου.η αυτονομια που μου δειχνει ειναι μολις 410 χλμ.ειναι δυνατον?την προηγουμενη φορα που γεμισα που ηταν κ η πρωτη πηρε 75 ευρω ηταν σχεδον αδειο,ξερετε πως τα παραδιδουν απο τις αντιπροσωπειες κ μου εδειχνε 550 χλμ αυτονομια!!!!ολα τα χιλιομετρα που εχω κανει ειναι μεχρι 2000-2500 στροφες αμα τ"ανοιξω κιολας ποσα χιλιομετρα θα διανυω μ"ενα ντεποσιτο 100??? knife.gif αυριο φευγω για ταξιδι κ ειμαι ανησυχος πολυ,για να δουμε...οποιος μπορει ας απαντησει ποσα χιλιομετρα διανυει μ"ενα ρεζερβουαρ,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιόμετρα που σου δείχνει έχουν να κάνουν με τη μέση κατανάλωση που είχες τη στιγμή που το γέμισες. Οπότε θα δεις όταν είσαι για ταξίδι θα ανέβει αισθητά!

Να φανταστείς όταν επέστρεφα από Ζάκυνθο το γέμισα σε ένα πρατήριο στο νησί και μου έλεγε 530km. Όταν βγήκα από το καράβι και έπιασα Κυλλήνη και μετά την Κορίνθου Πατρών ο υπολογιστής έλεγε 730km!

¶ρα όσο πιο πολύ το πας σε Εθνική θα παρατηρήσεις ότι τα χιλιόμετρα που σου απομένουν με γεμάτο ντεπόζιτο θα ανέβουν...

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις κανένα άλλο μοτέρ στο αμάξι ;;; :p:P:P πέρα από την πλάκα, αρκετά απαράδεκτα πράγματα και πολύ προκλητικές συμπεριφορές από τις αντιπροσωπίες... φίλε εύχομαι να βρεις την άκρη και να χαρείς το καινούριο σου αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω λογική την ένδειξη της κατανάλωσης. Και το δικό μου σήμερα με κλιματισμό στο φούλ και με 1η-2α συνέχεια μου εμφάνιζε κατανάλωση κοντά στα 16lt/100km. Mόλις βγήκα στην λεωφόρο Κηφισσού άρχισε σταδιακά να πέφτει.

Και σε όποιον φαίνεται υπερβολικό το 15 και το 17 σε μποτιλιάρισμα θα σας βγάλω μια φωτογραφία απο μέση κατανάλωση Leon 20VT4 μέσα στην κίνηση να κλάψουμε παρέα.Ο αριθμός ξεκινά απο 3 πάντως...

Link to comment
Share on other sites

polo tsi με 5.500 χλμ. (το αμάξι το αγόρασα με 5.000 χλμ)

έχω κατανάλωση απο 6.1 - 7.4 σε ανοιχτο δρόμο κ εθνική.

μέσα στη πόλη απο 6.8 - 10.1 περιπου μ.ο.

προχθες φούλαρα για πρώτη φορά.

έχω κάνει 175-180 χλμ στο trip και μόλις έπεσε στα 3/4 η βενζίνη.

φαντάζομαι οτι τα /4 δεν είναι ανάλογα σωστά?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι. Για να καταλάβεις από τον καιρό που έχω το αυτοκίνητο και με κίνηση 90% πόλη είναι ως εξής:

Από τις 10 μπάρες που δείχνει όταν είναι γεμάτο η πρώτη πέφτει γύρω στα 100-120 διανυόμενα km, η δεύτερη στα επόμενα 80-90km, η τρίτη και η τέταρτη γύρω στα επόμενα 70km, η πέμπτη και η έκτη στα επόμενα 60km, η έβδομη και η όγδοη στα 40-50 διανυόμενα km και τέλος ένατη και δέκατη δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω αφήσει ποτέ να πέσει στα κόκκινα!

Link to comment
Share on other sites

οποτε και α8ροιτικά να το δεις για τα 3/4 του καυσιμου κανεις περίπου 440 χλμ. σωστα?

αν έχει 45 λιτρα ντεποζιτο.

με 34 λιτρα κανεις 440 , δλδ 7,7 λιτρα /100 κμ.

κατι τετοιο σε πόλη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.