Jump to content
VAGS

Μερικοί Προβληματισμοί.......Need Some Help...!

Recommended Posts

αρα συμπέρασμα.... τελικά το δισκο πλατο ηταν ελλατοματικη η παρτιδα κ οχι αστοχία υλικου που μου είπαν εμενα τουλαχιστον στιν αντιπροσωπία...

αφου αυξανουν τα κρουσματα...ειτε ειναι 120 ειτε 160 αλογα

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Με το δίσκο-πλατό τι πρόβλημα είχατε? Τι παρουσίαζε το αμάξι?

εχω φτιαξει θεμα στα προβληματα...εμενα στα 5000χλμ βγηκε οφφ..

στιν οπισθεν εκανε λαγουδακια= πατηναρισμα κ δεν πηγενε βημα!!!σε καθε σερβις πλεων τους λεω ΄"ελεγχος σασμαν κ δισκο πλατο-συμπλεκτη"....αμα γινει καμια στραβή...οριστε εγω το ανεφερα Αρα καλυπστεμε....

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Τα δισκο πλατο μας δεν ειναι και οτι καλυτερο ... απλα οι πρωτες παρτιδες (εως και δεκεμβριο 2009) παρουσιαζουν μια συμπεριφορα λες και ειναι στραβο το πλατο . Και πολλα οταν να λυνουν βγηκαν με διελυμενα ρουλεμαν συμπλεκτη (πραγματικο περιστατικο σε αλλο μελος εδω μεσα που ημουν και εγω μπροστα και οι τεχνικοι ειπαν "θα τρελαθουμε εντελως δεν ειναι δυνατον "). Σε πολλους εγιναν αλλαγες σε πολλους αλλους τους αρνηθηκαν γιατι το κοστος ηταν μεγαλο και τα κρουσματα πολλα ειδικα σε αυτους με 10.000 χιλιομετρα και πανω . Εγω αλλαξα στα 25 χιλ .Τωρα στα 30 ...εχω παλι μικρα μεν σκορτσαρισματα αλλα οσα εχουν και τα καινουρια γιατι εχουν . Παντως φαινομενα να κλοτσαει η οπισθεν και να μην μπαινει με τιποτα η πρωτη ελατωθηκαν κατα 95% ... Το μονο που με ανυσηχει ειναι η δευτερα η οποια για να μπει εχει μαι μικρη δυσκολια πριν κουμπωσει ...Δεν γρατσουναει ομως.

Χριστο συγνωμη αλλα πως κανουν ελεγχο ...?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω ... Και εγω μπηκα εδω μεσα αλλα και σε ολα τα ελληνικα αλλα και βορτεξ κτλ ...οκ δεν ειναι και το πλεον αξιοπιστο (σιγα το νεο ) Αλλα για μερικες βλαβες δεν νομιζω να περνανε απαρατηρητες οι επιδοσεις-η ασφαλεια -η ανεση η οικονομια- η ποιοτητα και η μεταπωλητικη αξια. Εγω για αυτα το πηρα τουλαχιστον δεν ημουν κανας ασχετος..ειχαμε και το 5αρι και ξεραμε . Ειναι καλο να μην ονειροβατεις... δεν αγορασαμε καμια bentley .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ είμαι από τους τυχερούς σύμφωνα με τον Θάνο μιας που το αμάξι το αγόρασα Δεκέμβρη του 2008, έχω φτάσει 87.770χιλιόμετρα και δεν έχει κάνει το παραμικρό κιχ το αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Τυχερος οχι απλα δεν ησουν ατυχος. ο Σπιτονοικοκυρης μου πηγε και παρηγγειλαν 2 scirocco ενα για αυτον και ενα για εναν φιλο μου για να πετυχουν καλυτερη τιμη και καλυτερα δωρα . Πρελαβαν μαζι και οι 2 με παραγγελια μετα απο 3.5 μηνες .Και τα 2 dsg-7 ... ο ενας εκανε 2 φορες αλλαγες mechatronics και εγκεφαλο abs τρεμει η ψυχη του για το μελλον(για φοβο για το mechatronics) και ο αλλος...εβαλε και προγραμμα και δεν εκανε κιχ ... ρωτα τον εναν και ρωτα τον αλλο περι αξιοπιστιας... Ειναι να σου κατσει...και λιγακι. Παντως ΠΛΕΟΝ οσοι παραλαβουν απο εδω και περα εχουν πολυ λιγοτερες πιθανοτητες για προβληματα μιας και σχεδον ολα εχουν λυθει με νεα ανταλλακτικα ακομα και το dsg-7- οποτε ειναι πλεον ωριμη η αγορα για το 6 και για το scirocco. Οτι ειχε γινει και με το 5αρι ..με τις βαλβιδες-τη σκαστρα και το συγχρονιζε δευτερας.

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απόψεις σας...

Ο κύβος έχει ριφθεί για πολλά πράγματα...

Το θέμα είναι η υπομονή μου...

Και συγκεκριμένα:

Πρώτα απ' όλα, έχω βάλει σε αγγελία το παλιό μου αυτοκίνητο για να το πουλήσω ως ιδιώτης, μιας και η VW μου το παίρνει κοψοχρονιά...

Από κει και πέρα, έχω βάλει σε αγγελία και τη μηχανή μου (ένα Versys που έχω), παρά το γεγονός ότι την έχω 1,5 μόνο χρόνο, μιας και έχουμε γεννητούρια, εξ ου και ο λόγος που θέλω να προβώ σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου, μιας και το παλιό που έχω (SEAT IBIZA TOP GUN) πατάει εφημερίδα και νομίζεις ότι καβαλάει πεζοδρόμιο!! new_lol.gif

Οπότε, πριν πουληθούν αυτά τα 2, δε μπορώ να προβώ σε οποιαδήποτε αγορά...

Τέλος, κάτι ακούγεται, και για επικείμενη πτώση ΦΠΑ σε 15% με ενιαίο συντελεστή, κάτι που σημαίνει πως αν προκύψει κάτι τέτοιο (θα το ξέρουμε λογικά από την επόμενη εβδομάδα) μέχρι το τέλος του έτους, τότε θα έχω και από κει κάποιο πιθανό όφελος...

Πάντως, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, σίγουρα κινούμαι σε αγορά καινούργιου....

Παρεπιπτόντως.....

Το πακέτο ζάντα-λάστιχο-ανάρτηση Vancouver, κοπανάει στο δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Gt Dsg 6, άπαιχτο !!!!!! πόσο μάλλον το εξάρι, καινούριο με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως.....

Το πακέτο ζάντα-λάστιχο-ανάρτηση Vancouver, κοπανάει στο δρόμο;

Ανάλογα το πως εννοεί και αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο κοπάνημα πιστεύω..

Προσωπικά το Leon 1 που είχα πριν με σπορ μαμά ανάρτηση και 17άρες ζάντες

κοπάναγε τρελά περισσότερο από το παντελώς αθόρυβο Golf με τις 18άρες.

Δεν το μετάνιωσα και ούτε πρόκειται να το μετανιώσω που το επέλεξα το

sport πακέτο Vancouver!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πως εννοεί και αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο κοπάνημα πιστεύω..

Προσωπικά το Leon 1 που είχα πριν με σπορ μαμά ανάρτηση και 17άρες ζάντες

κοπάναγε τρελά περισσότερο από το παντελώς αθόρυβο Golf με τις 18άρες.

Δεν το μετάνιωσα και ούτε πρόκειται να το μετανιώσω που επέλεξα το

sport πακέτο Vancouver!

Και εγώ το ίδιο.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να πάρεις 122 με dsg. Τα πράγματα ζορίζουν... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να πάρεις 122 με dsg. Τα πράγματα ζορίζουν... δυστυχώς.

Στη συνέχεια όμως, πώς μπορώ να το κάνω 160άρι;

(Χωρίς προγράμματα βεβαίως, αλλά με το να το κάνω όπως είναι το μαμά 160άρι)...

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια όμως, πώς μπορώ να το κάνω 160άρι;

(Χωρίς προγράμματα βεβαίως, αλλά με το να το κάνω όπως είναι το μαμά 160άρι)...

Δεν μπορείς, μόνο αν αλλάξεις όλη την μηχανή. :cry:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια όμως, πώς μπορώ να το κάνω 160άρι;

(Χωρίς προγράμματα βεβαίως, αλλά με το να το κάνω όπως είναι το μαμά 160άρι)...

Η γνωμη η δικια μου ειναι να παρεις 160αρι χωρις dsg.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι αν παρεις αμαξι , θα δωσεις που θα δωσεις τα λεφτα κανε ενα upsell 2500-3000e και παρε το 160hp. Καιροι σφιχτοι ερχονται αποφαση δικια σου ειναι , μην το παρεις με δοσεις μονο γιατι μην ξεχνας οτι οι τραπεζες πηρανε πανω απο 30δις euro παλι τα λεφτα μας να τους δωσουμε? Οχι φυσικα...! Παρε οσο ποιο πολλα αλογα μπορεις τα λιγα θα αρχισεις να τα βαριεσαι,,,,,!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν σε ενδιαφερει η ανετη οικονομικη οδηγηση παρε dsg και ας θυσιασεις τα 160 αλογατα .Μια χαρα ειναι και τα 122 μια χαρα πανε με τοση ροπη που εχει .Σημερα ειδα ενα φιλαρακι γιατρο που εχει το 122 και εχει κανει 48.000 χιλ σε 18 μηνες και ειναι υπερ ευχαριστημενος....

Link to comment
Share on other sites

DSG θα έλεγα κ γω..είτε 122ps είτε 160ps. To μόνο κακό με το DSG7, άσχετα με τους θορύβους κλπ που δεν είναι ουσιαστικό/λειτουργικό πρόβλημα, είναι το πολύ μεγάλο κόστος επισκευής σε περίπτωση βλάβης μετά την εγγύηση.

Επίσης ψηφίζω Vancouver δαγκωτό. Χαλάλι τα 1-2Kg+ ανά τροχό.

Μια χαρα ειναι και τα 122 μια χαρα πανε με τοση ροπη που εχει

Θα συμφωνήσω, μπορείς να κινηθείς αρκετά σβέλτα χωρίς να ανεβάσεις πολλές rpm.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Τα 122 τα θεωρω μια καλη αρχη , σβελτα ενταξει...ολα σχετικα παντα ειναι. Αφου η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη ας παρει το 160 χωρις dsg τουλαχιστον θα του μεινει το μοτορι.Σκεψου οτι το 122 εχει παρα πολλους ανταγωνιστες στον δρομο φωτια δεν το λες...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη σημαριζομαι το ονειρο καθενος για ενα καινουριο αυτοκινητο ... αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αφηνετε τις ευκαιριες της κρισης να φευγουν ετσι . Ποσα 6αρια πωλουνται ???

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/822490/ με 19 χι ειναι δικο σου ...

Πριν λιγες μερες συγγενης ακυρωσε παραγγελια (golf 160 ++++++της παναγιας τα ματια κοντα στα 27 εφτασε με φορους... και ψωνισε μεταχειρα απο εναν 34αρη ενα ασπρο 6αρι 160 dsg +ηλιοροφη +dcc +xenon εργοστασιακα παρακαλω...με αισθητηρες για νερο και πιεσης! 23.500 χιλ στο χερι μετρητα με 12.000 χιλιομετρα... και ο τυπος θα το εδινε και 22 ...γιατι τα ειχε αναγκη οπως πολλοι αλλοι ...και μη βλεπετε που τα δινουν 2 χιλιαρικα κατω απο οτι τα πηραν πριν ενα χρονο...ενας που θελει καινουριο δεν λυπαται τα 1.500 και 2.000 αλλα με τετοιες ευκαιριες ρε παιδια... Λυσεις υπαρχουν παρτες τις σωστες αποφασεις. Μακαρι να μην ειχα παρει και να ηξερα οτι θα υπηρχαν τετοιες ευκαιριες...( θα ειχα παρει Gti 24-27 παιζουν με 12-17χιλ χιλιομετρα ..!) Ενα αυτοκινητο με κατω απο 20.000 χιλιομετρα και στην εγγυηση ....ειναι ευκαιρια... πως να το κανουμε ? Η πτωση της μεταπωλητικης αξιας γενικοτερα θα ευνοησει τους εχωντες μυαλο και οχι χρηματα πολλα....

Κανε μια ερευνα θα βγεις κερδισμενος και η τσεπη σου αλλα και το γουστο σου...υπαρχουν ΠΟΛΛΑ αυτοκινητα σε ιδιαιτερα καλες ευκαιριες . Ακομα και ενα 122 golf 6 high στα 16-17 χιλιαρικα με 15 χι χιλιομετρα ειναι τρομερη ευκαιρια.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.