Jump to content
gogeta5

Καφροι Μας Μαδανε

Recommended Posts

Καλημερα,θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μας εδω στην περιοχη...πριν 1 μηνα αποφασισα να αλλαξω υαλοκαθαριστηρες στο πολακι (μοντελο οκτ.2004) και γυρισα ολη την Αθηνα σε καταστηματα με ειδη αυτοκινητου,ολοι μου ελεγαν για το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχουν ακριβως το ιδιο,καλυτερα να παω αντιπροσωπεια,οπως και πηγα (και εσκασα 27¤ τον 1 δλδ 54¤).Μεχρις εδω οκ,λιγο τσιμπημενα,αλλα λεω θα κανω τη δουλεια μου δε βαριεσαι...πριν 1 εβδομαδα κατεβαινω να παρω το αμαξι και αφαντοι και οι 3 υαλοκαθαρηστηρες (καποιοι κατσαπλιαδες τους ψυρισαν)...ετσι εσκασα 54¤ παλι +18¤ για τον πισω = 74¤...προχτες μετα τη βροχη κατεβαινω να παρω τ'αμαξι και οχι μονο λειπαν παλι και οι 3,αλλα αυτη τη φορα βρηκα χαρακια στο πισω δεξια μερος απο το ρεζερβουαρ μεχρι το φαναρι...λεω τσογλανακια μου χαρησαν μεταλλιο...ανοιγω ομως την πορτα και το αμαξι εζεχνε απο τη βρωμα,ολο το πισω σαλονι μουσκεμα...ψαχνω να βρω απο που μπηκαν νερα και μετα απο ωρα ειδα οτι και τα 2 πισω φαναρια ''επαιζαν'' απο τη θεση τους γιατι η πανω βιδα που τα συγκρατουσε ηταν σπασμενη...ετσι απο το κενο εμπαινε νερο στα πισω καθισματα...εκεινη την ωρα με πλησιασε η γειτονισσα που εχει το ιδιο μοντελο με μενα και μου λεει ''και σενα σε επισκεπτηκαν?''...το αμαξι της απεναντι χωρις υαλοκαθαριστηρες,αλλα οι καφροι ειχαν παραβιασει το αμαξι της και της ψυρισανα ακουσον ακουσον τα αμορτισερ που κρατανε το πορτ παγκαζ πανω και το σηκωνου...λιγο πιο κατω 1 πολακι ιδιο με το δικο μου χωρις πισω φαναρια...γινεται επιδρομη στη γειτονια,πολακι 6ετιας το δικο μου,μπροστα audi s3 ενος μηνος παντα αθικτο...μηπως ξερει ρε παιδια κανεις που θα βρουμε υαλοκαθαριστηρες για το πολακι εκτος αντιπροσωπειας στην Αθηνα,βαρεθηκαμε να δινουμε αντιπροσωπεια 74¤...(ειπαμε να παμε στην αστυνομια αλλα τι να πεις...)

Link to comment
Share on other sites

και να ξαναβαλεις απο οτι καταλαβαινω θα τους ξαναπαρουν!Μαλλον μια καμερουλα χρειαζεσε κοντα στο αμαξι να το τραβαει 24 ωρες το 24 ωρο μηπως και τους βρεις και οχι γυαλοκαθαριστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Η γειτονια γενικα εχει προβλημα με το παρκιν,το κλειστο παρκιν για ενοικιαση στη γειτονια ζηταει 140¤ το μηνα...που να τους πηγαινα και κανενα Q7...γενικα ολα τα μικρα αυτονικητα στην περιοχη τα μαδανε...κεραια σε αμαξι δεν θα δεις σε αποσταση χμλ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις τώρα με αυτά που συμβαίνουν!! Μόνο περισσότερο προσοχή απο εδώ και πέρα και αυτοσυγκράτηση, γιατί αν ανοίξεις βεντέτα με τίποτα αλλοδαπά καλόπαιδα, μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα!!

Πάντως καλό θα ήταν να κάνατε μία αναφορά του συμβάντος στην Αστυνομία μήπως γίνουν τίποτα περιπολίες για κάποιο διάστημα και ηρεμήσουν οι "ποντικοί".

Καλύτερα πήγαινε σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ για υαλοκαθαριστήρες, μπορείς να βάλεις της Bosch που είναι αρκετά ποιοτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Παγκρατι μενω,αλλα μεχρι το Φιλοσιδη που ετρεχα εμαθα πως φτανει και Καρεα-Βυρωνα η αφεντια τους...Στα διαφορα μαγαζια που πηγα μου ειπαν πως δεν θα βρω ακριβως ιδιο τυπο,ειτε θα χουν πολυ μεγαλη διαμετρο στην τρυπα,ειτε πολυ μικρη,εκτος αν κανω καμοια πατεντα και στουμπωσω την τρυπα με κατι για να μη φευγει...και αυτους που βρηκα με ιδιο μεγεθος οπης για να μπουν ηταν πολυ μεγαλοι για μπροστα...

Edited by gogeta5
Link to comment
Share on other sites

Εκει που μενεις θειος μου επιασε γυφταρο να προσπαθει να αφαιρεσει καθρεπτη με κατσαβιδια κτλ...κανονικα δηλαδη λες και ηταν δικο του... το τι εγινε δεν θα ηθελα να το αναφερω αναλυτικα..ο γυφτος εφυγε με τα 2 χερια σπασμενα στο βραχιωνα...3 φορες του ειχαν αφαιρεσει υαλοκαθαριστηρες.....σε 18 μερες... ο ανθρωπος ειχε παει αθηνα για να κανει μεροκαματα 2 μηνες...και του βγηκε ξυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους καθρεφτες το κανουν εδω και πολυ καιρο,στην αρχη παιρναν καπακια,μετα ξεθαρεψαν και τον περναν ολο αφηνωντας καλωδια πισω...αυτο και τα μπουλονια ειναι χρονιο προβλημα,αλλα τωρα τελευταια αρχισαν ολο και πιο περιεργα,υαλοκαθαριστηρες,φαναρια κτλ...

Edited by gogeta5
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω το συναίσθημα επειδή και μένα μου έχουν συμβεί διάφορα παρόμοια περιστατικά με υαλοκαθαριστήρες στο προηγούμενο αμαξάκι που είχα...και επιπλέον κατά καιρούς είχα χαραξιές, χυμένους καφέδες γάλατα, διαφορες κολλώδεις ουσίες κτλ κτλ και το αποκορύφωμα μια μέρα να το βρω ανοιγμένο και να λείπουν τα πάντα από μέσα.. η αντιμετώπιση της αστυνομίας είναι απλά να σου πουν... welcome to the club!!!το ξέρουμε ότι συμβαίνει δεν είστε η μόνη..η μόνη λύση ειναι να στήσεις καραούλι σε μια γωνιά και να προσέχεις και όταν τους δεις... :)rocket.gifshockgun.gif να τα πείτε ένα χεράκι πάντα πολιτισμένα βέβαια new_grrrr.gifknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την ατυχια να ξεχασω κινητο μεσα και το βρηκα καλοκαιρινο και το κινητο να λειπει. Κινητό + τζαμι + γρυλος μου ειχε παει ενα 550 ευρο τοτε. Μου εχουν κλεψει την κεραια (δεν ξαναεβαλα) και τις τάπες απο τις βαλβίδες που ηταν μπλε μεταλλικές, ξαναεβαλα και ακομα υπαρχουν. Η πολυκατοικια μου τωρα εχει υπογειο παρκινγκ οποτε δεν εχω τοσο αγχος αλλα οποτε αναγκαζομαι να το παρω στην δουλεια παντα σκεφτομαι οτι μπορει να λειψει κάτι ή ολοκληρο...

Link to comment
Share on other sites

λεπτομερειες περικαλω,πως , που ,ποτε .

+1 ώστε να βγάλουμε μια ανακοίνωση .... εκτός κι αν έχουν περάσει χρόνια από τότε ...

Link to comment
Share on other sites

+1 ώστε να βγάλουμε μια ανακοίνωση .... εκτός κι αν έχουν περάσει χρόνια από τότε ...

Eχουν περάσει 15 μήνες σχεδόν. Ακόμα το "κλαίω". Δυστυχώς το Polάκι,που είναι ο αντικαταστάτης του, δεν μπορεί να σταθεί δίπλα του οδηγικά αλλά τουλάχιστον καίει τα μισά και παρηγοριέμαι...

Mακρυά εύχομαι απο όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

με το τσιγκελι θα στα βγαλουμε...δωσε καμια πληροφορια παραπανω αν θες ισως φανουν χρησιμες;

ειχες βαλει συναγερμο;ασφαλεια κλοπης ειχες και να ναι σε αποζημιωσε;σε ποια περιοχη στο εκλεψαν;οδηγουσε το αμαξι σου καποιος φιλος ή γνωστος;αφηνες κλειδια σε πλυντηρια αυτοκινητων και παρκαδορους;επισκεφτηκες πριν στο κλεψουν ηλεκτρολογο;ειχες αντικειμενα αξιας μεσα στο αμαξι σου λογω πχ ιδιαιτερου επαγγελματος;

Link to comment
Share on other sites

με το τσιγκελι θα στα βγαλουμε...δωσε καμια πληροφορια παραπανω αν θες ισως φανουν χρησιμες;

ειχες βαλει συναγερμο;ασφαλεια κλοπης ειχες και να ναι σε αποζημιωσε;σε ποια περιοχη στο εκλεψαν;οδηγουσε το αμαξι σου καποιος φιλος ή γνωστος;αφηνες κλειδια σε πλυντηρια αυτοκινητων και παρκαδορους;επισκεφτηκες πριν στο κλεψουν ηλεκτρολογο;ειχες αντικειμενα αξιας μεσα στο αμαξι σου λογω πχ ιδιαιτερου επαγγελματος;

Πέρσι τον Ιούλιο κάποιο/α καλόπαιδο/α κατάφεραν και ανέβηκαν στον 6ο όροφο της πολυκατοικίας που μένω στον Αγ.Ελευθέριο χρησιμοποιώντας τις σωληνώσεις του φυσικού αερίου. Μπήκαν στο σπίτι και βούτηξαν ότι βρήκαν μπροστά τους. Μαζί με τη τσάντα της συζύγου και το τσαντάκι το δικό μου βρήκαν και τα κλειδιά των αυτοκινήτων μας και τα πήραν. Δυστυχώς για μένα το προηγούμενο βράδυ είχα βρει να παρκαρω ακριβώς έξω απο την πολυκατοικία οπότε το μόνο που χρειάστηκε να κάνουν μόλις κατέβηκαν ήταν να πατήσουν το κλειδί του τηλεχειρισμού και να το βρουν μπροστά τους.

Στο αυτοκίνητο δεν είχα πράγματα αξίας. Αποζημιώθηκα απο την ασφάλεια έπειτα απο 6 μήνες και μετά απο πολύ παζάρι και φωνές για το τελικό ποσό της αποζημίωσης. Εκτοτε εννοείται οτι κλειδαμπαρόνομαι κάθε βράδυ , πορτοφόλια και κλειδιά του αυτοκινήτου κρύβονται πριν πέσω για ύπνο (κοιμάμαι και βαριά γαμώτο..) και δίπλα μου έχω πια ένα ρόπαλο του baseball... rocket.gif

To Λιοντάρι με συντρόφευσε για 5 ολόκληρα χρόνια. Μου έκανε όλα τα χατήρια στις στροφοδιαδρομές που μου άρεσε να ξεδίνω , έλιωσε τα λαστιχάκια του στην πίστα των Σερρών και πρόλαβε να καλύψει 72.000 χλμ της καννιβαλίστικης οδήγησης μου. Μου λείπει το ρημάδι πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τον Ιούλιο κάποιο/α καλόπαιδο/α κατάφεραν και ανέβηκαν στον 6ο όροφο της πολυκατοικίας που μένω στον Αγ.Ελευθέριο χρησιμοποιώντας τις σωληνώσεις του φυσικού αερίου. Μπήκαν στο σπίτι και βούτηξαν ότι βρήκαν μπροστά τους. Μαζί με τη τσάντα της συζύγου και το τσαντάκι το δικό μου βρήκαν και τα κλειδιά των αυτοκινήτων μας και τα πήραν. Δυστυχώς για μένα το προηγούμενο βράδυ είχα βρει να παρκαρω ακριβώς έξω απο την πολυκατοικία οπότε το μόνο που χρειάστηκε να κάνουν μόλις κατέβηκαν ήταν να πατήσουν το κλειδί του τηλεχειρισμού και να το βρουν μπροστά τους.

Στο αυτοκίνητο δεν είχα πράγματα αξίας. Αποζημιώθηκα απο την ασφάλεια έπειτα απο 6 μήνες και μετά απο πολύ παζάρι και φωνές για το τελικό ποσό της αποζημίωσης. Εκτοτε εννοείται οτι κλειδαμπαρόνομαι κάθε βράδυ , πορτοφόλια και κλειδιά του αυτοκινήτου κρύβονται πριν πέσω για ύπνο (κοιμάμαι και βαριά γαμώτο..) και δίπλα μου έχω πια ένα ρόπαλο του baseball... rocket.gif

To Λιοντάρι με συντρόφευσε για 5 ολόκληρα χρόνια. Μου έκανε όλα τα χατήρια στις στροφοδιαδρομές που μου άρεσε να ξεδίνω , έλιωσε τα λαστιχάκια του στην πίστα των Σερρών και πρόλαβε να καλύψει 72.000 χλμ της καννιβαλίστικης οδήγησης μου. Μου λείπει το ρημάδι πολύ...

Φιλε επειδη ο κοσμος ειναι μικρός δεν μας δινεις καμια πινακιδα και καμια φωτογραφια του Leon. Φιλαρακι βρηκε το κλεμμενο αμαξι του εντελως τυχαια, οταν γνωστος του το ειδε στο δρομο να το οδηγει κανονικοτατα μια τυπισσα. Την πηρε απο πισω και αυτη σταματησε σε μαγαζι για ψωνια. Πηρε την αστυνομια της εστεισαν ενα μπλοκο και την τσακωσαν. Το αμαξι το ειχε κλεψει ο δικός της και το ειχαν για να κανουν τις δουλειες τους κανονικοτατα. Ολα αυτα μετα απο δυο χρόνια!

Επίσης αλλο φιλαρακι βρηκε το XT του μετα απο 3 χρονια. Το ειχαν κλεψει κατω απο το σπιτι το εβαζαν μπρος με καλωδια και του εκαναν και ολα τα σερβις κανονικα. Επεσαν το ζωα χωρις να παθει τιποτα το μηχανακι ηρθε η αστυνομια και εγινε η καλη.

Οπως και να χει επειδη ποτε δεν ξερεις δωσε καμια πληροφορια ακομα (με το τσιγγελι στα βγαζουμε καλα λεει ο joop!)

Link to comment
Share on other sites

και γω κυκλοφορω πολυ στους δρομους καθημερινα,θα εχω το νου μου φιλε μου.. :mellow:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μας εδω στην περιοχη...πριν 1 μηνα αποφασισα να αλλαξω υαλοκαθαριστηρες στο πολακι (μοντελο οκτ.2004) και γυρισα ολη την Αθηνα σε καταστηματα με ειδη αυτοκινητου,ολοι μου ελεγαν για το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχουν ακριβως το ιδιο,καλυτερα να παω αντιπροσωπεια,οπως και πηγα (και εσκασα 27¤ τον 1 δλδ 54¤).Μεχρις εδω οκ,λιγο τσιμπημενα,αλλα λεω θα κανω τη δουλεια μου δε βαριεσαι...πριν 1 εβδομαδα κατεβαινω να παρω το αμαξι και αφαντοι και οι 3 υαλοκαθαρηστηρες (καποιοι κατσαπλιαδες τους ψυρισαν)...ετσι εσκασα 54¤ παλι +18¤ για τον πισω = 74¤...προχτες μετα τη βροχη κατεβαινω να παρω τ'αμαξι και οχι μονο λειπαν παλι και οι 3,αλλα αυτη τη φορα βρηκα χαρακια στο πισω δεξια μερος απο το ρεζερβουαρ μεχρι το φαναρι...λεω τσογλανακια μου χαρησαν μεταλλιο...ανοιγω ομως την πορτα και το αμαξι εζεχνε απο τη βρωμα,ολο το πισω σαλονι μουσκεμα...ψαχνω να βρω απο που μπηκαν νερα και μετα απο ωρα ειδα οτι και τα 2 πισω φαναρια ''επαιζαν'' απο τη θεση τους γιατι η πανω βιδα που τα συγκρατουσε ηταν σπασμενη...ετσι απο το κενο εμπαινε νερο στα πισω καθισματα...εκεινη την ωρα με πλησιασε η γειτονισσα που εχει το ιδιο μοντελο με μενα και μου λεει ''και σενα σε επισκεπτηκαν?''...το αμαξι της απεναντι χωρις υαλοκαθαριστηρες,αλλα οι καφροι ειχαν παραβιασει το αμαξι της και της ψυρισανα ακουσον ακουσον τα αμορτισερ που κρατανε το πορτ παγκαζ πανω και το σηκωνου...λιγο πιο κατω 1 πολακι ιδιο με το δικο μου χωρις πισω φαναρια...γινεται επιδρομη στη γειτονια,πολακι 6ετιας το δικο μου,μπροστα audi s3 ενος μηνος παντα αθικτο...μηπως ξερει ρε παιδια κανεις που θα βρουμε υαλοκαθαριστηρες για το πολακι εκτος αντιπροσωπειας στην Αθηνα,βαρεθηκαμε να δινουμε αντιπροσωπεια 74¤...(ειπαμε να παμε στην αστυνομια αλλα τι να πεις...)

φιλαρακι καταρχην να πω κουραγιο με τους καφρους που εχουμε σε αυτην την χωρα....μηπως να κοιτουσες και σε κανενα ebay?μαλλον θα ειναι πιο φθηνα απο την ελλαδα.δεν το κοιταξα απλα μια σκεψη κανω..
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο ήταν ασημί Leon FR με αρ.κυκλοφορίας ΚΗΑ 3043. Ηταν χαμηλωμέν, φορόυσε μεμβράνες και είχε μεγάλη οβάλ μπούκα στην εξάτμιση.

IMG_8512.jpg

φιλε θα εχω και γω το νου μου. κινουμαι αθηνα καθυμερινα. θα γραψω τον αριθμο σου στο κινητο μου και σου υποσχομαι οτι αν το πετυχω πουθενα ντριν κατευθειαν αστυνομια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.