Jump to content
trella_gkazia

Vw Golf Vs Toyota Auris

Recommended Posts

Δεν ισχύει. Απλά.

Γιατι, υπαρχει τομεας επιδοσεων που η Gulietta ειναι καλυτερη απο το 160αρι Golf/Scirocco?

Καλα ειδικα με το Scirocco δεν βλεπω να ειναι μπροστα του πουθενα αλλα και για το Golf ας λαβουμε υπ'οψιν οτι το 160αρι ερχεται με απλη αναρτηση οχι οπως η 170αρα Αλφα που εχει τρια διαφορετικα προγραμματα. Αν βαλεις στο Γκολφ το dcc θα ειναι μια η αλλη. Μονο στο τιμονι της λεγεται οτι εχει καλυτερη αισθηση και λιγο καλυτερο φρενο. 0-100, ρεπριζ (εκτος μια μετρηση) ειναι καθαρα μπροστα το Γκολφ. Και σε καταναλωση και σε ποιοτητα εσωτερικου (αυτα τα καθισματα της Αλφα οπως τα ειδα μου φαινονται πολυ ψευτικα) ειναι παλι μπροστα το Γκολφ.

Εκει που υπερτερει η Αλφα ειναι σε αυτον τον σπορ αερα που σου αποπνεει.

Για μενα ειναι ομορφη και ιδιαιτερη και σιγουρα αν ειχα βαρεθει το Γκολφ μου θα την επαιρνα, ξεροντας ομως οτι αντικειμενικα δεν ειναι καλυτερη του Γκολφ, απλα ειναι αυτη η αισθηση της ερωμενης που σου δινει και οχι της γυναικας σου. Το παθος και το λαθος ως γνωστον πληρωνονται και οπως στατιστικα συμβαινει καποια στιγμη την αφηνεις (σε αφηνει) και γυρνας στην γυναικα σου παλι.

off topic τελος. Συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

lancia delta s4(ο δεινοσαυρος)......

Off Topic

Το S4 ήταν GROUP B RALLY CAR, όχι αυτοκίνητο μαζικής παραγωγής. Σε αντίθεση με το Audi Quattro που ήταν ROAD AND RALLY CAR.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Delta_S4

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Αγαπητέ KIRRA, σου έκανα quote συγκεκριμένες προτάσεις σου. Ειδικά εκφράσεις (απαξιωτικές) όπως "τον εκανε να τρεχει πισω στο Scirocco ανακουφισμενος" ή "δεν ειχε τιποτα καλο να πει, καμμια επαφη με τα αντιστοιχα Golf/Scirocco και ειδικα σε θεμα δυναμης παρολα οσα λεγονται" δεν μπορώ να τις αποδεχτώ. Το ότι δεν έχεις δική σου επαφή με το αμάξι αλλά παρ'όλα αυτά δείχνεις να πιστεύεις και να υποστηρίζεις την γνώμη άλλου χαλάει όλη την υπόλοιπη επιχειρηματολογία σου.

mmm μπράβο φίλε μου , έκανες πολύ καλή επιλογή. Ευτυχώς που δεν μας ζήτησες να σου συγκρίνουμε το Auris με το αυτό το Audi. Μόνο αυτό δεν έχω δει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

...τελικά και τα άτιμα τα περιοδικά δεν μας τα λένε καλά, έγινε η Fiat αξιόπιστη, τα megane tce ντουφέκια, τα astra είναι έτοιμα για πίστα (με τον ημιάκαμπτο??!!) και το st με τον δανεικό (παρωχημένο) κινητήρα της volvo και με 15 λίτρα μέση κατανάλωση η απόλυτη λύση. 8)

Δηλαδή το Golf είναι έτοιμο για Nurburgring ?

Πραγματικά δεν καταλαβένω την απαξίωση σου σε όλα τα υπόλοιπα αμάξια. Για να παινέψω και το σπίτι μου να σου πω πως το Astra OPC στο Nurburgring κατέχει έναν απο τους καλύτερους χρόνους στην κατηγορία του (είναι μάλιστα 14 δευτερόλεπτα ποιο γρήγορο απο το Golf R32 και 18 απο το Golf V GTi DSG) και όπως επίσης στην πίστα του Top Gear βρίσκεται πάνω απο Mazda 3 MPS, Golf V GTi, Civic Type R, Leon Cupra και πολλά άλλα. Αν θέλεις ψάξτο σε παρακαλώ και αν δεν βρεις τίποτα πες μου να σου δείξω εγώ. Όλοι οι χρόνοι έγιναν με οδηγό τον Stig.

Edited by IRMSCHER
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια προτιμησα ενα Αudi A3 1.8T quattro γιατι το αμαξι δεν συγκινεται με κανενα αλλο. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

xaxaaa ωραιος μας εβαλες και τρωγόμαστε με το θεμα "Golf Vs Toyota Auris" και εσυ πήρες Αudi A3 1.8T.

Μπράβο φιλε πολύ καλη επιλογή 8) , καλορίζικο και καλές βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια προτιμησα ενα Αudi A3 1.8T quattro γιατι το αμαξι δεν συγκινεται με κανενα αλλο. Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

¶ρα τώρα σε περιμένω από τα λημέρια μου, τον "αδερφό" του vwclub, το audi-club.gr 8)

(αν υπάρχει πρόβλημα από τους moderator, ας διαγραφεί το μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Δηλαδή το Golf είναι έτοιμο για Nurburgring ?

Πραγματικά δεν καταλαβένω την απαξίωση σου σε όλα τα υπόλοιπα αμάξια. Για να παινέψω και το σπίτι μου να σου πω πως το Astra OPC στο Nurburgring κατέχει έναν απο τους καλύτερους χρόνους στην κατηγορία του (είναι μάλιστα 14 δευτερόλεπτα ποιο γρήγορο απο το Golf R32 και 18 απο το Golf V GTi DSG) και όπως επίσης στην πίστα του Top Gear βρίσκεται πάνω απο Mazda 3 MPS, Golf V GTi, Civic Type R, Leon Cupra και πολλά άλλα. Αν θέλεις ψάξτο σε παρακαλώ και αν δεν βρεις τίποτα πες μου να σου δείξω εγώ. Όλοι οι χρόνοι έγιναν με οδηγό τον Stig.

Αλλα δεν στριβει το γα....ο.!!! :whistling::p

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν στριβει το γα....ο.!!! :lol: :lol:

E, καλά, υπερβολές...

Δεν λες και το Nurburgring ευθεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ KIRRA, σου έκανα quote συγκεκριμένες προτάσεις σου. Ειδικά εκφράσεις (απαξιωτικές) όπως "τον εκανε να τρεχει πισω στο Scirocco ανακουφισμενος" ή "δεν ειχε τιποτα καλο να πει, καμμια επαφη με τα αντιστοιχα Golf/Scirocco και ειδικα σε θεμα δυναμης παρολα οσα λεγονται" δεν μπορώ να τις αποδεχτώ. Το ότι δεν έχεις δική σου επαφή με το αμάξι αλλά παρ'όλα αυτά δείχνεις να πιστεύεις και να υποστηρίζεις την γνώμη άλλου χαλάει όλη την υπόλοιπη επιχειρηματολογία σου.

[

Απ'οτι καταλαβαινω η δικη σου γνωμη πρεπει να μετραει περισσοτερο απο την δικη μου η του αδερφου μου η οποιουδηποτε αλλου (τεστ/περιοδικα κλπ)!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Golf είναι έτοιμο για Nurburgring ?

Πραγματικά δεν καταλαβένω την απαξίωση σου σε όλα τα υπόλοιπα αμάξια. Για να παινέψω και το σπίτι μου να σου πω πως το Astra OPC στο Nurburgring κατέχει έναν απο τους καλύτερους χρόνους στην κατηγορία του (είναι μάλιστα 14 δευτερόλεπτα ποιο γρήγορο απο το Golf R32 και 18 απο το Golf V GTi DSG) και όπως επίσης στην πίστα του Top Gear βρίσκεται πάνω απο Mazda 3 MPS, Golf V GTi, Civic Type R, Leon Cupra και πολλά άλλα. Αν θέλεις ψάξτο σε παρακαλώ και αν δεν βρεις τίποτα πες μου να σου δείξω εγώ. Όλοι οι χρόνοι έγιναν με οδηγό τον Stig.

οχι φιλέ μου δεν ειναι κανένα για το ring η μάλλον καλύτερα για τιν "πρασινη κολλαση"...μονο ενα θα πω..βαλε ενα γκολφ μκ5-6 με coilovers και ενα αστρα επισης με coilovers να δεις πως δεν συγγρινετε η βουρτσα με τιν π@@@@@... σορρυ που ειμαι καυστικος φιλαρακι αλλα η αληθεια ειναι...το οτι εκανε χρονο..δεν μου λεει κατι! τοσα πασαλειματα εχουνε γινει!σε δημοσιονομικα μεγεθη εκει κολλαμε στους χρονους!? κ υπενθυμίζω το ρινγκ ειναι κ "καλα" τις οπελ! με οτι συνεπαγετε αυτο!!...

επι του θεματος επιδη πριν αγοράσω αμαξι ειχα οδηγησει ολα τα μικρομεσαια σχεδον! το αουρις καλο αμαξακι ειναι...αλλα σε θεμα στησίματος δεν ειναι γκολφ!εγω αυτο ειχα αποκομίσει! δεν λεω οτι ειναι χαλια ως αμαξι! αλλα ειναι υποδεεστερο ακομα κ σε ντιζαιν!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν υπαρχει συγκριση και ο δημιουργος του τοπικ κατεληξε σε ενα πολυ ωραιο αμαξι και καλοταξιδο σου φιλε mmm. Πλεον ο λογος που υπαρχει ανοιχτο ενα τετοιο θεμα ειναι.... ? Speedygoogle κανε τα κουμαντα σου!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Απ'οτι καταλαβαινω η δικη σου γνωμη πρεπει να μετραει περισσοτερο απο την δικη μου η του αδερφου μου η οποιουδηποτε αλλου (τεστ/περιοδικα κλπ)!!

Όχι δεν κατάλαβες καλά. Δεν είμαι αντίθετος με όλα αυτά που είπες, είμαι αντίθετος με το να απαξιώνουμε ένα τόσο καλό αμάξι επειδή τυχαίνει να είναι λίγο χειρότερο από το δικό μας. Κανενός η γνώμη δεν μετράει περισσότερο, o καθένας βλέπει και κρίνει.

Test/περιοδικά? χΑ! ¶σ'τα αυτά είναι για να περνάει η ώρα ευχάριστα κατά την διάρκεια της αφόδευσης. Δίνω πολύ περισσότερο σημασία σε μια δική σου γνώμη και ας μην σε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Test/περιοδικά? χΑ! Άσ'τα αυτά είναι για να περνάει η ώρα ευχάριστα κατά την διάρκεια της αφόδευσης. Δίνω πολύ περισσότερο σημασία σε μια δική σου γνώμη και ας μην σε ξέρω.

Συμφωνώ απόλυτα.

Να πώ και τη γνώμη μου...

Μια χαρά και τα toyota και λόγω στατιστικής είναι πιο αξιόπιστα (λιγότερα εξαρτήματα).

Το κάθε αμάξι έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του.

Προφανώς οι επιλογές του καθενός μας δείχνουν τις προτεραιότητες που έχουμε!

Καλορίζικο το audi!

Καμία σχέση με τα golf/auris πάντως!

Αν και για μένα η audi είναι VW κατα 99% και δεν αξίζει τα έξτρα χρήματα.

Συγκριτικά με τις άλλες επιλογές, θα μείνεις κατευχαριστημένος πάντως :p

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλέ μου δεν ειναι κανένα για το ring η μάλλον καλύτερα για τιν "πρασινη κολλαση"...μονο ενα θα πω..βαλε ενα γκολφ μκ5-6 με coilovers και ενα αστρα επισης με coilovers να δεις πως δεν συγγρινετε η βουρτσα με τιν π@@@@@... σορρυ που ειμαι καυστικος φιλαρακι αλλα η αληθεια ειναι...το οτι εκανε χρονο..δεν μου λεει κατι! τοσα πασαλειματα εχουνε γινει!σε δημοσιονομικα μεγεθη εκει κολλαμε στους χρονους!? κ υπενθυμίζω το ρινγκ ειναι κ "καλα" τις οπελ! με οτι συνεπαγετε αυτο!!..

Δηλαδή με coilover θα μαζέψεις τα 18 δεύτερα που σου ρίχνει το Astra OPC με μαμά ανάρτηση ? Οκ, αν το πιστεύεις εσύ αυτό, προφανώς πάω πάσο. Οι χρόνοι είναι στο ιντερνετ, ψάξε να τους βρεις και δικαιολόγησε τους.

Το Nurburgring δεν γνωρίζω ποιανού ιδιοκτησία είναι όμως αυτά που λες είναι φτηνές δικαιολογίες.

Και η πίστα του Top Gear της OPEL είναι ????

Η αλήθεια δεν κρύβεται πίσω απο το τι θεωρείς εσύ βούρτσα και τι π@@@@@ αλλά απο τους χρόνους :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, έχει δίκιο ο φίλος Dynamite, απλά επειδή το παιδί που άνοιξε το τόπικ αποφάσισε τι αμάξι θα πάρει είπαμε να το τραβήξουμε λιγάκι! Λογικά θα κλειδωθεί με την 1η ευκαιρία οπότε ελπίζω να μην έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

off-topic-maker.gif

Εγω παντως κοιταω μαστερ σεφ και οχι το αλλο...! new_lol.gif

Θάνατος και σε εσένα λοιπόν off-topic-maker! new_lol.gif

Για εμένα μια χαρά είναι και τα Opel και μάλιστα θα τα χαρακτήριζα πολύ σβέλτα για τα άλογά τους και πολύ τίμια για την τιμή τους. Απλά το Golf είναι περισσότερο all-around με καλύτερη ποιότητα κατασκευής την οποία φυσικά και πληρώνουμε.

Ένας φίλος παραπάνω λέει ότι ένα Audi είναι κατά 99% VW, οπότε δεν τα αξίζει τα λεφτά του... Εγώ μπορώ να το θέσω κι αλλιώς, ότι ένα VW είναι ένα φθηνό Audi, οπότε στους τομείς που μπορούσαν να γίνουν "εκπτώσεις" στην ποιότητα, το έκαναν. ΔΕΝ το λέω για να αρχίσουμε να μαλώνουμε ή για να την μπω σε κανέναν, απλά αναφέρω το παραπάνω για να δείτε πως είναι να σου κατηγορούν το αμάξι σου. Κάτι το οποίο δεν δεχόμαστε για τα vag μας, ας μην τα λέμε κι εμείς στους υπόλοιπους. Το να πέσουμε σε flames είναι το μόνο εύκολο, νομίζω όμως ότι άλλος είναι ο ρόλος μας εδώ μέσα :whistling:

Καλό σας απόγευμα και καλές, εποικοδομητικές δημοσιεύσεις :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο δημιουργός πήρε τις απαντήσεις του κι απέκτησε το αυτοκίνητο που ήθελε , το θέμα κλειδώνει .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.