Jump to content
yositosi

Passat Cc Revo2

Recommended Posts

αρα εισαι ευχαριστημενος με το revo

Παντως απο οτι ακουγεται,το stage 2 (perfomance 3)της Revo ειναι απο τα δυνατοτερα file της αγορας!!!

Προσδιόρισε τον όρο "ευχαριστημένος". Ναι στο performance setting 3 (και πόσο δε σφιγμένος έστω και λίγο), πας για το ΝΟΥΜΕΡΟ, οπότε είμαι ικανοποιημένος από πλευράς απόδοσης! Όταν όμως πας και για γραμμικότητα, τότε όχι δεν είμαι! Εδώ μικρό ερωτηματικό γιατί όπως είπαμε, θέλω τώρα να το κυκλοφορήσω και με setting 2 το αυτοκίνητο.

να λεμε την αληθεια γιαννη οχι απο τα δυνατοτερα ειναι το δυνατοτερο προγραμμα που κυκλοφορει απο κονσερβα δεν υπαρχει καποιο αλλο που να ειναι πιο γρηγορο εκτος και εαν παμε μετα σε custom εκει αλλαζει το θεμα

Φυσικά να μην ξεχνιόμαστε πως όταν μιλάμε για Stage2 στο CC, πρακτικά μόνο 2 ξένες εταιρείες έχουν δόσει διαθεσιμότητα αρχείου... Η Uni, και η Revo! Uni ακόμα δεν έχουμε δει κάπου φορεμένο, οπότε στα επώνυμα το Revo παίζει μόνο του σήμερα.

Γενικότερα όμως ισχύει αυτό που γράφει ο Τασος. Η Revo ΠΑΝΤΑ πηγαίνει για την ισχύ, ίσως κάνοντας παραπάνω θυσίες από πλευράς γραμμικότητας σε σχέση με τις "γερμανικές βελτιωτικές εταιρείες". Τώρα αν είναι να μιλήσουμε για το πως "αποδίδει" κατά κανόνα η Revo ΠΑΝΤΟΤΕ καμπανιάζει την ροπή (άλλωστε, τα νούμερα ροπης που είδα, δεν έχω δει να τα βγάζει ούτε custom με τα όσα έχω δει τουλάχιστον) βάζοντας άκρως επιθετικές ρυθμίσεις, και το πολύ να μείνει 4-5 άλογα πριν από το δυνατότερο από πλευράς ιπποδύναμης custom. (όπου εκεί είναι και καρασφιγμένα με 4 περιστροφές στην w/g)

Τώρα, για το κομμάτι που αναφέρθηκε "γιατί λες για custom?". Υπάρχουν προγραμματιστές @ρχίδι@, και υπάρχουν προγραμματιστές με @ρχίδι@ και αυτό είναι ο κανόνας. Για αυτό τον λόγο άλλωστε, έχουν πατημα και οι εταιρείες βελτίωσης, όπου σου παρατάσει το όνομα μπροστά προκειμένου να νοιωθεις καλυμένος ότι δεν θα παει κάτι στραβά!

Παρόλα αυτά, έχω δει με τα μάτια μου αυτοκίνητα του Παρίδη τα οποία δουλεύουν άψογα, και παράλληλα δεν έχω ακούσει για κανένα να σμπαραλιάζει (αυτό δεν σημαίνει υποχρεωτικά, ότι δεν έχει γίνει βέβαια, αλλά και να έγινε... πολύ απλα δεν ακούστηκε!). Και στο λίγο που είχαμε μιλήσει όταν το σκεφτόμουν σαν εναλλακτική, τον είδα σοβαρό, λιγομίλητο, όχι φανφάρα και φαφλατά, οπότε ναι μου γέμισε το μάτι ότι σίγουρα δεν είναι κάποιος τυχάρπαστος που πηρε αγκαλιά ένα laptop, άρχισε να κατεβάζει αρχεία από το νετ... και την είδε mega-tuner (γιατί παίζουν αρκετοί από δαύτους)

Από την άλλη, οφείλω να ομολογήσω ότι εδώ και λίγο καιρό έχω σε τρομακτική υπόληψη και τον Κύριλο (overload), μιας και ο άνθρωπος όταν του έκανα ερωτήσεις σε συζήτηση (σε φόρουμ) απαντούσε γραπτώς και δημοσίως με πράγματα που κάποιος αν θέλει να τα παρανοήσει πολύ εύκολα το κάνει και μπορεί να του τα γυρίσει μπουμερανγκ! Αυτό μου έδειξε άνθρωπο επαγγελματία ο οποίος πρωταρχικά νοιώθει την αυτοπεποίθηση που πηγάζει από το αποτέλεσμα της δουλειάς του, και δεν κομπλάρει να πει τα πράγματα με το όνομα τους! Σε αυτό να προσθέσουμε και το ότι έκανε να παραμιλάει όλη η Ευρώπη με ένα Corsa 1.6 που το ρόλαρε στα 511 άλογα, και όπου οι Αγγλάρες παραμιλούσαν "you crazy Greeks". Ακόμα πιο τρελό ήταν ότι με βάση τα όσα μου εξιστορήθηκαν από τον ιδιοκτήτη του οχήματος, ο άνθρωπος δεν πέταξε καμία φανφάρα πιο πριν, δεν έταξε απολύτως τίποτα, παρα μόνο πηρε το λαπτοπ του και έκανε τη δουλειά του.

Αν επομένως παω για μεγαλύτερη/διαφορετική τουρμπίνα, τότε ένας εκ των δύο παραπάνω (όχι πως δεν υπάρχουν άλλοι καλοί, απλα ΕΓΩ δεν έχει τύχει να δω δουλειά τους ώστε να γνωρίζω, και το τονίζω αυτό για να μην έχουμε παρεξηγήσεις) θα είναι μονόδρομος για εμένα!

Πάντως για να λέμε τα πράγματα και με το όνομα τους, μέχρι τώρα από τους ανθρώπους που συναναστράφηκα δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο! Τα όσα προβλήματα προέκυψαν από το δικό μου πείσμα με την BSH (ούτε η Revo μου είπε "προχώρα", ούτε οι Πορφύρηδες την ήθελαν). Παρόλα αυτά, όταν από αυτό προέκυψαν τα θέματα, και από Αθήνα ήμασταν online όλη την ώρα και ποτέ δεν με διαολόστειλαν, και ο Γκοτζαμανίδης εδώ (Revo θεσσαλονίκης) ταλαιπωρήθηκε βάζοντας βγάζοντας εισαγωγές και τρέχοντας για λογκαρίσματα χωρίς να έχει πάρει ΟΥΤΕ ευρώ πιο πριν για καμία εργασία (καθώς τα έκανα αλλού), και χωρίς να δυσανασχετήσει ούτε λεπτό για το τράβηγμα που έτρωγε από το πουθενά, και οι Πορφύρηδες με ανεχόντουσαν που τους ζάλιζα, και έκαναν ότι τους ζητούσα χωρίς δεύτερη κουβέντα... και χωρίς να μου παρουν ούτε ευρώ παραπάνω!

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

καλημερα βλεποντας τις καμπυλες σου,μπορω να πω πως ειναι αρκετα γραμμικο παρολο που εχεις perfomance 3.Εχω δει custom με αντιστοιχα νουμερα δικα σου και ειναι μακραν πισω σε γραμμικοτητα απο το δικο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδο,καλοσκιστο.........τουμπανο!!!!!!!!!!........τα χουμε πει τοσες φορες (απο κοντα απο τηλ κλπ κλπ κλπ)!!!!!

να σαι παντα καλα να το χαιρεσαι κ να ψαχνεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α για καινουρια ΙΗΙ λες ε??

Τουρμπινοπολλαπλη με 20,000χλμ απο golf 6 gti, την εχει βαλει ο γνωστος μου σε οκταβια, με 450 ευρω.. Γενικα, σε μεταχειρισμενες παιζουν πολυυυ κατω... Ειναι να βρεις την ευκαιρια ομως....

Απο εξτρα δεν θες κατι αλλο.. Plug&play η τουρμπινα.. Επειτα ομως θες ενα custom προγραμμα, και τελος.. :mellow:

Σου εχω στειλει και ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

Χθες με πηρε ένα φιλαράκι (παλιό και καλό) και μου είπε για αχρησιμοποίητη τουρμπινοπολλαπλη σε ΠΟΛΥ σούπερ τιμή και το σκέφτομαι (αγορασμένη για project το οποίο ναυάγησε). Θα δω τα τελικά κόστη και θα το σκεφτώ γιατί έπεσαν πολλά έξοδα μαζί. Μια ο συμπλέκτης (με όλα τα παρεμφερή), τώρα έχω την ασφάλεια (μικτή), σίγουρα δεν θέλω να καταλήξω να δουλεύω για το CC!

Μεταχειρισμένη και χρησιμοποιημένη πάντως με τίποτα δεν θα έβαζα πάντως και αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω στειλει και ΠΜ...

Δεν έλαβα τίποτα... Εκτός και αν είμαι στραβός (που παίζει και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβα τίποτα... Εκτός και αν είμαι στραβός (που παίζει και αυτό)

Πανω πανω δεξια, εκει που εχει το λογαριασμο σου, εχει μια φατσα ανθρωπου.. Οταν εχεις ΠΜ, πανω σε αυτην βγαινει ενα πορτοκαλι κουτακι, με εναν αριθμο μεσα(αναλογα τα ποσα ΠΜ εχεις)...

Link to comment
Share on other sites

Χθες με πηρε ένα φιλαράκι (παλιό και καλό) και μου είπε για αχρησιμοποίητη τουρμπινοπολλαπλη σε ΠΟΛΥ σούπερ τιμή και το σκέφτομαι (αγορασμένη για project το οποίο ναυάγησε). Θα δω τα τελικά κόστη και θα το σκεφτώ γιατί έπεσαν πολλά έξοδα μαζί. Μια ο συμπλέκτης (με όλα τα παρεμφερή), τώρα έχω την ασφάλεια (μικτή), σίγουρα δεν θέλω να καταλήξω να δουλεύω για το CC!

Σούπερ!

Μπορείς να φτιάξεις ένα εξαιρετικό κηροπήγιο... :)

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ!

Μπορείς να φτιάξεις ένα εξαιρετικό κηροπήγιο... :)

Γίνεσαι κακός, ως πολύ κακός! Αυτός που την πουλάει είναι φίλος σου παρεπιπτόντως! :startle:

Αλλά σοβαρά τώρα γιατί "κηροπήγιο"? Explain please :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω! Μου είχαν λείψει τα σεντόνια-εγκυκλοπαίδειες του Σίμου. :laugh:

Φίλε ξέρεις ότι εγώ είμαι εκ φύσεως συντηρητικός και με βλέπω να μένω μια ζωή "μαμά", καλυπτόμενος και πίσω από την καλή δικαιολογία του DSG7 μου. Αλλά δεν παύω να καμαρώνω όχι τόσο το μεράκι σου στο σκάλισμα του αυτοκινήτου, όσο το μεράκι σου στις αναλυτικές και απολαυστικές δημοσιεύσεις που ειλικρινά μου έλειψαν αυτούς τους μήνες που φύγαμε ομαδικώς από ... αλλού. Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι το καμάρι σου!

Sorry για το προσωπικό post, συνεχίστε!

Link to comment
Share on other sites

Σιμο θα στο πω και εδω...ΜΠΡΑΒΟ για το αμαξι που εχεις φτιαξει και αλλο ενα ΜΠΡΑΒΟ για τα αναλυτικοτατα ποστς που μας προσφερουν μια πληρεστατη ενημερωση τοσο για τις ευκολιες αλλα και για τις δυσκολιες που προκυπτουν απο μια τετοια βελτιωση. :laugh:

Edited by targas
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί. Οτι καλό, και ότι στραβό κάνουμε, πρέπει να το μοιραζόμαστε! Π.χ. έβγαλε θέμα η οροφή σου, τώρα αν το προσέξει εξαιτίας σου ο Σάκης και στο δικό του, και προλάβει στο "τσακ" την εγγύηση... με ένα ποστάρισμα 5 λεπτών, θα έχεις σώσει έναν άνθρωπο από 1500 ευρουλάκια δαπάνη!! Για τέτοια πράγματα είναι το φόρουμ :laugh:

Γιώργο, προς στιγμήν μας ανησύχησες που είχες εξαφανιστεί! WELCOME φίλε μου :laugh:

Κατά τα άλλα, δεν λέω ευχαριστώ στα καλά σας λόγια, όχι λόγω υπεροψίας, αλλά γιατί πραγματικά πιστεύω ότι δεν ανακάλυψα την Αμερική. Εκανα πρακτικά ένα copy-paste πράγματα που έχουν κάνει αμέτρητα παλικάρια στα Leon ή Οctavia τους! Ελπίζω να δούμε σύντομα και άλλα Stage2 και γιατί όχι και Stage3 CC, και φυσικά να είμαστε όλοι μας γεροί και δυνατοί είτε να τα χαιρόμαστε, είτε να τα καμαρώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κώσταααααα!!! Καλως σε βρήκαμε ξανά φίλε μου :whistling:

Ως προς το συγκεκριμένο το ξέρεις ότι όπως τα ανέφερα πρέπει να είναι τα πράγματα! :beerhat:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι κακός, ως πολύ κακός! Αυτός που την πουλάει είναι φίλος σου παρεπιπτόντως! :beerhat:

Αλλά σοβαρά τώρα γιατί "κηροπήγιο"? Explain please :whistling:

Και τι θα την κάνεις βρε Σίμο;

Θα την βάλεις στο CC;

Δεν είναι κρίμα να μπαινοβγαίνεις στα συνεργεία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε.

Για να τα πάρω ένα ένα τα θέματα. Οπως σου είχα πει και τηλεφωνικά, κάποιες φορές και εδώ και λίγο καιρό παρατήρησα σε κάποιες τυχαίες φάσεις, κάτι σαν "κόμπιασμα" στο αμάξι, και όποτε του βαρούσε ένα "κόψιμο" (σκάλωμα βασικά στιγμιαίο) κάπου κατά τις 3500σαλ.

Οπώς σου είχα ήδη πει τηλεφωνικά, το θέμα αυτό εμφανίστηκε τώρα τελευταία... και επομένως μου φάνηκε λίγο παράξενο! Αν το έκανε από την αρχή, θα έλεγα ότι φταίει κατηγορηματικά το λογισμικό, αλλά δεν γίνεται ως δια μαγείας να θυμηθεί να κάνει adaptation ο κώδικας 1000χλμ μετά, και αφού έχει βγάλει dyno!

Το αμάξι όπως επίσης σου είχα πει το λογκάραμε. Τα νούμερα του κατά τα λεγόμενα του Φώτη, ήταν ΠΟΛΥ καλά σε όλο το εύρος. Το παράξενο όμως ήταν ότι ακόμα και την στιγμή που το ένοιωθα στο πόδι μου να κάνει αυτά τα παράξενα ο υπολογιστής διάβαζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ να δουλεύουν κανονικότατα! Σαν λογισμικό στη ρύθμιση 3 οργιάζει, και ζητάει από το αμάξι να του δώσει ότι έχει και δεν έχει! Over 1.55 ήθελε, την έπαιρνε (βέβαια και παραπάνω να έπαιρνε ο MAP sensor δεν θα μας το έδειχνε), καύσιμα ότι ζητούσε έπαιρνε, ο MAF 192 γραμμάρια διάβαζε, η αντλία υψηλής ακριβώς τα bar που ζητούσε έπαιρνε, τα ρεύματα στα μπουζί όλα οκ, οι αβάνς μοίρες οκ χωρίς καμία απολύτως επιστροφή, γενικά τα πάντα ήταν παραπάνω από καλά, και χαρακτηρίστηκαν ως άψογα μάλιστα. Οπως σου είπα ήταν κάτι που δεν με "καίει" καθότι εμφανίζεται μόνο υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις, αλλά παρόλα αυτά μου πρότεινες εσύ να το πάω στον Κότζακ να το δει γιατί το κατέχει το σπορ στην εύρεση βλαβών/δυσλειτουργιών.

Στο πλανο το έβαλα να το παω, με κάποιο δισταγμό βέβαια, όχι ως προς τον μηχανικό αλλά ως προς το διαδικαστικό. Λίγο με πιέζει το ότι πρέπει να το παω καθημερινή, και το ότι πρακτικά είναι λίγο ζόρι να το αφήσω εκεί το βράδυ αν χρειαστεί για να το ψάξει σε βάθος (να το αφήσει εκεί έξω, πολύ απλα δεν το κάνω γιατί φοβάμαι!). Από την άλλη, το Σάββατο είναι κλειστά ο άνθρωπος, οπότε παλι έβγαζα ζόρι.

Για να μην τα πολυλογώ, μίλησα με άνθρωπο μου στη Seat, και επάνω στη συζήτηση με το που του είπα "revo" μου πέταξε το εξής... "Σίμο, πότε σου τα άρχισε αυτά? Μήπως όταν άρχισαν τα κρύα? Το αμάξι σου μήπως έχει κωδικοποίηση Long-Life Service?". Κάπου εκεί κόλλησα, γιατί στα 2 τελευταία ερωτήματα η απάντηση είναι ΝΑΙ!

Μου πέταξε λοιπόν, ότι τα μοντέλα που έχουν κωδικοποίηση Long-Life, φέρουν και αισθητήρα μέτρησης λαδιού, και επιπρόσθετες δικλείδες προστασίας από τον εγκέφαλο. Με ρώτησε αν αυτά έχω δει, με τι θερμοκρασία λαδιού μου τα κάνει το αμάξι, και ότι λογικά αν η θερμοκρασία είναι πανω από 90-95 βαθμούς δεν θα πρέπει να έχω τέτοια θέματα. Μου το τόνισε αυτό, μιας και λόγω αυξημένου κρύου τώρα τελευταία, το αμάξι θέλει κάποια ώρα για να πιάσει αυτή τη θερμοκρασία.

Πράγματι λοιπόν τώρα που σου γράφω, και για 40 λεπτά περίπου, άρμεγα το αυτοκίνητο στο δρόμο για Χαλκιδική! Με εξωτερική θερμοκρασία στους 5C, και το λάδι στους 80C (μας έλεγαν ότι είναι safe μετά τους 70C να αρχίζουμε να πατάμε), το αμάξι έκανε 4η και 5η σχέση αυτό το κόψιμο, και μετά κάποιους μικροδισταγμούς στο "σκάψιμο". Αφού το ρόλαρα, στους 90C ξανά τα ίδια... Στους 95C ΞΑΝΑ τα ίδια! Με το που έδειξε όμως τους 96C στο ταμπλώ, το αμάξι ΣΚΑΨΙΜΟ! Τα πάντα ευθείες γραμμές (και μια μεγάλη Merc να κλαίει όταν έβλεπε ένα CC να την προσπερνάει σαν τρελαμένο :tongue: ).

Παρκάρισμα στην άκρη, τσιγαράκι, μουσικούλα, και με το που πέφτει η θερμοκρασία στους 90C, ΞΑΝΑ τα ίδια θέματα. Σβήσιμο ξανά, και άλλο τσιγαράκι (καρκίνο θα παθω εξαιτίας σας και να μου το θυμηθείς! :pardon: ). Πέφτει στους 85C, και πλεον χωρίς να το ζορίσω, αλλά με ήρεμη οδήγηση το φτάνω στους 98C, όπου και με το που το πατάω "ο θερισμός"! Το αμάξι σαν διαολεμένο να ανοίγει σε όλο το εύρος χωρίς το παραμικρό!

Τα παραπάνω λοιπόν που μου είπε ο άνθρωπος άρχισαν να έχουν βάση! Ανεξαρτήτως setup, ανεξαρτήτως κώδικα, φαίνεται λες και το αμάξι "αυτοπροστατεύεται" από ανεγκέφαλα ανοιγματα! Φυσικά αν ρωτήσεις και τους Αγγλους σου, θα έχουμε πληρη εικόνα. Το παραπάνω, μου προκάλεσε κάποια ερωτηματικά καθότι δεν ξέρω αν μια δικλείδα πρέπει να την αφαιρούμε (κάτι ξέρει ο Γερμανός και την βάζει), ή αν δεν τίθεται τέτοιο θέμα και πολύ απλα ο Αγγλος δεν την υπολόγισε (π.χ. δεν ξέρω αν το αμάξι / A3 που ήταν η βάση για να βγάλουν τις ρυθμίσεις, φέρει τέτοιους αισθητήρες). Μηχανικός δεν είμαι, τεχνικός της Revo δεν είμαι, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω, παρά μόνο να βγάζω ενδεχομένως αυθαίρετα συμπεράσματα

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τα "κλαπετάκια" της εισαγωγής που μου είπες, 2 μηχανικούς που ρώτησα της Seat, ήταν κατηγορηματικοί ότι θα είχα "γενικότερα θέματα" με το αυτοκίνητο, ειδικά με τον κώδικα (σετάρισμα) που φοράω καθότι τον θεωρούν απαιτητικό.

Τώρα όσον αφορά το θέμα K03 IHI, γιατί να είμαι διαρκώς στα συνεργεία? Δηλαδή όσα αμάξια έβαλαν π.χ. Κ04 και τα σεντόνιασαν για να βγάλουν νούμερα, είναι διαρκώς στα συνεργεία? Εγώ το σκέφτηκα ως μια μεγαλύτερη τουρμπίνα, σε χαμηλότερη ρύθμιση και να βγάζει ξεκούραστα περί τα 270-280 άλογα.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ με βάση ποιά κριτήρα έκανες αυτή την αναφορά.

Σημείωση: Όπως είπε ο δικηγόρος της παρέας μας, πέραν από το ότι του λύθηκε η παιδική του απορία, πλεον εμπέδωσε ότι και η IHI είναι δοκιμασμένη παλιά λύση, μιας και από ότι φαίνεται το αυτοκίνητο των Dukes of Hazzard τέτοια φορούσε και για αυτό διαρκώς φώναζαν "γιιιιχααα" :lol: (πρέπει να παραδεχτείς πως όταν είναι να αιτιολογήσουμε κάτι, πολύ απλα δεν παιζόμαστε :thumbsu: )

Link to comment
Share on other sites

ουφ τελιωσα το διαβασμα ρε σιμο με οσα εχεις γραψει τελευταια βιβλιο εγραφες βγαλε ενα βιβλιο να το παρουμε να το διαβαζουμε ξαπλα στον καναπε και να μην χρειαζετε να ειμαστε στο pc χαχαχαχχ σορρυ για το off topic

σιμο αυτο που εγραψες περι θερμοκρασιας δεν το ηξερα και μου εκανε εντυπωση μπραβο σιμο :)

Edited by pantelisn-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σιμο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!! Ακριβως το ιδιο κανει και εμενα,σημερα εκανα το πειραμα και οντως εχεις δικιο!!! Εγω εχω Α3 sportback 1.8 tsi BZB,αρα και το Α3 εχει τετοιους αισθητηρες!!! Μολις το αμαξι φτασει τους 98 βαθμους την θερμοκρασια λαδιου οντως γαζωνει,δεν κανει κιχ!!! Θα μας τρελανει ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!  ΥΓ 1) φοραω revo stage 1 (perfomance 3)-custom full exhaust-VF engineering air intake  ΥΓ 2) Οποτε μονο τυχαιο δεν ειναι να εχουμε το ιδιο συμπτωμα!

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σιμο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!! Ακριβως το ιδιο κανει και εμενα,σημερα εκανα το πειραμα και οντως εχεις δικιο!!! Εγω εχω Α3 sportback 1.8 tsi BZB,αρα και το Α3 εχει τετοιους αισθητηρες!!! Μολις το αμαξι φτασει τους 98 βαθμους την θερμοκρασια λαδιου οντως γαζωνει,δεν κανει κιχ!!! Θα μας τρελανει ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!  ΥΓ 1) φοραω revo stage 1 (perfomance 3)-custom full exhaust-VF engineering air intake  ΥΓ 2) Οποτε μονο τυχαιο δεν ειναι να εχουμε το ιδιο συμπτωμα!

το σταδιο 2 ρε γιαννη ποτε θα το βαλεις τελικα αυτη την εβδομαδα δεν ηταν να το βαλεις τι εγινε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα σιμο αν μπορεις να μου εξηγησης πιο αναλυτικα για το Long-Life Service που εχεις αναφερει?

σχετικα με τι εχει να κανει αυτο με τον εγκεφαλο και κανει το κοψιμο?η το λαδι που εχουμε για 15.000χλμ service.

δεν κανει δηλαδη να το παταμε οταν το λαδι ειναι στους 70 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

το σταδιο 2 ρε γιαννη ποτε θα το βαλεις τελικα αυτη την εβδομαδα δεν ηταν να το βαλεις τι εγινε τελικα?

Aκομα περιμενω να ερθει το file απο Αγγλια! Μου ειπαν οτι θα το ειχα μεσοβδομαδα,αλλα δυστηχως ακομα το περιμενω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα έπεσε γιατί γενικά είχαν παρατηρηθεί διάφορα μαγικά ανάμεσα σε Leon που φορούσαν τον ίδιο κινητήρα. Ψάχνοντας το λίγο στα technical bulletings ο άνθρωπος μου ειπε ότι στα μοντέλα που έρχονται με σήμανση Long Life (κωδικοποίηση) η VW έχει κάποιους αισθητές φορεμένους που δεν τους έχουν τα υπόλοιπα. ΥΠΟΘΕΤΩ ότι λόγω του ότι το λάδι μένει εντός παραπάνω καιρό (και γενικά το αμάξι δεν πηγαίνει για σέρβις τόσο συχνά), η VW Θέλει να διασφαλίσει ότι δεν θα ζοριστεί υπερβολικά κατά τη διάρκεια αυτού του διαστήματος. Δεν έχω ιδέα όμως τι αισθητήρες φοράει παρπαάνω, τι μετράει παραπάνω, και το βασικότερο πως διαχειρίζεται τις πληροφορίες αυτές.

Πως πχ με ρελαντί σταματημένος σου πετάει κόφτη στις 4000 στροφές... κάτι τέτοιο υποθέτω ανάλογο. Στο σημείο που το αμάξι κάνει το μεγάλο του φούσκωμα/ξέσπασμα ξαφνικά πατάει ένα κόψιμο (ΟΧΙ σαν τα κοψίματα που έκαναν τα Leon παλιά με Revo), λες και ενεργοποιείται το ESP, ενώ μετά στο γέμισμα ενώ ανοίγει μεν το αμάξι το νοιωθεις σαν κάτι να προσπαθεί το μοτέρ να του πει "σταμάτα" διακοπτόμενα! Με το που θα πιασει το λάδι τη θερμοκρασία του όμως, ΤΑ ΠΑΝΤΑ σταματάνε και το αμάξι γαζώνει!

Το εν λόγω θέμα το είχαμε παρατηρήσει (αλλά δεν πήγαινε το μυαλό μας) και με τον Φώτη. Κρυούτσικο οταν ήταν στο πάτημα για λογκάρισμα το έκανε έντονα. Στο δεύτερο πάτημα το έκανε πολύ λιγότερο έντονα... και στο τρίτο πατημα που πλεον ήταν εντελώς ζεστό το αμάξι παρατηρήσαμε ότι δεν το έκανε ΚΑΘΟΛΟΥ! Αυτό μας είχε προβληματίσει ότι σίγουρα δεν είναι θέμα κώδικα, και ότι κάτι παίζει.

Η νεκροψία θα δείξει. Από τον άλλο μήνα θα ξαναζεστάνει ο καιρός, και το αμάξι θα ζεσταίνεται πλεον πολύ γρήγορα. Πάντως σου έχω ξαναπεί, ότι ο Μαικ όταν συζητούσαμε σαν εναλλακτικό σενάριο να το προγραμματίσει μου είπε ρητά ότι με ένα file μόνο αν το "σεντονιάσει" το CC θα βγάλει τέτοια παράξενα, και είτε θα έπρεπε να του κόψει σε ρυθμίσεις/αποδοση, είτε να ανοίξει εγκέφαλο για να διορθώσει κάποια "bugs" (όπως τα αποκάλεσε) που φέρει το αμάξι από μαμάς ώστε να σηκώσει επιθετικό προγραμματισμό χωρίς παράξενα! Το τι είναι αυτά τα "bugs" εγώ ρώτησα αλλα απάντηση δεν έλαβα (και σιγά μην μου έλεγε κιόλας) :bug:

Link to comment
Share on other sites

απο τους 70 μπορουμε τελικα να το παταμε η να περιμενουμε να ανεβει κι αλο θερμοκρασια λαδιου?εχεις καποια απαντηση σε αυτο αν το ρωτησες σε καποιον που να ξερει και σου ειπε

Edited by pantelisn-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Παντελή μου επειδή ζούμε στον τόπο του "ξερόλα" δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ πέρα από μια επίσημη βιβλιογραφία της VW για το συγκεκριμένο, κάτι το οποίο δεν έχω βρει ακόμα! Θεωρητικά η "σωστή" θερμοκρασία της τουρμπίνας είναι από 95-105 βαθμούς.

Τον Οκτώβρη με εξωτερική θερμοκρασία στους 20C, στα 240χαω με σανίδα το γκάζι κάτω οι στιγμιαίες θερμοκρασίες που έβλεπα έφταναν τους 115C στο λάδι (με το που άφηνα το γκάζι σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έπεφτε στους 105C).

Link to comment
Share on other sites

.....σιμο ειναι αυτο που σου λεγα οτι αφου περιμενουμε να φτασουμε τους 70-75,τ αυτοκ στην αρχη δε θελει να "δωσει"!!....ενω μετα απο λιγο (φτανει στους 90+?) μαμει κ δερνει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.