Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

ρε δεν ειναι θεμα ποσο καις τελικα στα 1000χλμ.

εμενα μου πηγε σταδικα.ξεκινησε απ τα λιγα,με τα 10000 εφτασε στο μισο λιτρο και απ τα 14000 και μετα εφτασα στο 1λιτρο.

μπορει να σου παρουσιαστει το μεγαλο προβλημα αργοτερα σε πιο πολλα χλμ(δε στο ευχομαι προσθεου)

οποτε ενα και το αυτο ειναι.

απλα δε γινεται να σαι μια ζωη με το αγχος και πριν βγω μια βολτα πχ να κοιταω τα λαδια για να δω ΑΝ μπορω να βγω.

Ε

Λ

Ε

Ο

Σ

.

τελοσπαντων ειμαι αισιοδοξος θα λυθει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μετρηση στην αντιπροσωπεια επιβεβαιωσαν οτι εκαψε γυρω στα 750ml στα 1000χλμ. Απο τα 8500 μεχρι τα 9500χλμ. Εστειλαν mail στη Γερμανια με τη μετρηση και με φωτογραφια του αδειου δεικτη λαδιου. Υποτιθεται πως θα με επαιρναν για αλλαγη των εμβολων. Οταν μου τηλεφωνησαν ομως μου πανε πως η VW ετοιμαζει την τελικη βελτιωση των εμβολων αυτου του μοτερ και οτι οταν το ανταλλακτικο ειναι διαθεσιμο (σε κανα 2μηνο) θα με ειδοποιησουν να τα αλλαξω στην εγγυηση. Μεχρι τοτε να πηγαινω οταν τελειωνει το λαδι να μου συμπληρωνουν αυτοι (προφανως τσαμπα) και να καταγραφουν την καταναλωση λαδιου (λες και θα αλλαξει). WTF? τι σκατα κανουν στο εργοστασιο ρε πουστη μου? Το αμαξι κυκλοφορει 2 χρονια και τωρα αποφασισαν να ασχοληθουν σοβαρα. Αν αποφασισαν και δε μου λενε δικαιολογιες οι εδω αντιπροσωποι.. Στην αναμονη των εξελιξεων λοιπον.

καλησπερα φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω απο που εχεις παρει το δικο σου GTI γιατι αν θυμαμαι καλα απο αλλο σου post ελεγες για την καρεντα στην αχαρνων? γιατι απο εκει πηρα κ εγω το δικο μου κ πριν 2 εβδομαδες που πηγα για να μου συμπληρωσουν 1 λιτρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα...οτι ειχαν αλλο ενα παιδι με το ιδιο προβλημα με εμενα κ οτι εχει ενημερωθει το εργοστασιο και σε 1 εως 2 μηνες θα βγαλουν το ανταλλακτικο...μονο που εγω τους ειπα οτι αν συνεχιστει αυτο δεν θελω ανταλλακτικα αλλα καινουργιο μοτερ... μιας κ το δικο μου ειναι ουτε 2 μηνων αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω απο που εχεις παρει το δικο σου GTI γιατι αν θυμαμαι καλα απο αλλο σου post ελεγες για την καρεντα στην αχαρνων? γιατι απο εκει πηρα κ εγω το δικο μου κ πριν 2 εβδομαδες που πηγα για να μου συμπληρωσουν 1 λιτρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα...οτι ειχαν αλλο ενα παιδι με το ιδιο προβλημα με εμενα κ οτι εχει ενημερωθει το εργοστασιο και σε 1 εως 2 μηνες θα βγαλουν το ανταλλακτικο...μονο που εγω τους ειπα οτι αν συνεχιστει αυτο δεν θελω ανταλλακτικα αλλα καινουργιο μοτερ... μιας κ το δικο μου ειναι ουτε 2 μηνων αμαξι....

ετσι ειπαν και σε εμενα να περιμενω γιατι το ψαχνουν.εννοειται στην αντιπροσωπεια να πηγαινεις για το λαδι.

τι 2 μηνων τι ενος χρονου που ειναι το δικο μου καινουργια και τα 2 ειναι

Link to comment
Share on other sites

παντως αν μου πουν για ανοιγμα μοτερ για να μου βαλλουν τα καινουργια πχ ελατηρια-πιστονια δε ξερω κ εγω τι θα παω με τον δικηγορο μου κ θα τους πω πολυ ωραια αφου το λυσατε το προβληματακι θα περιμενω να μου φερεται καινουργιο μοτερ με τα καινουργια μεσα μπλιμπλικια αφου ειμαι συγουρος καινουργιο αμαξι αποκλειεται να μου φερουν ας ειναι τουλαχιστον το μοτερ...σωστα δεν τα λεω??αλλα το θεμα ειναι μετα πως βλεπεις αν σου βαλλανε το καινουργιο η το παλιο....

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

παντως αν μου πουν για ανοιγμα μοτερ για να μου βαλλουν τα καινουργια πχ ελατηρια-πιστονια δε ξερω κ εγω τι θα παω με τον δικηγορο μου κ θα τους πω πολυ ωραια αφου το λυσατε το προβληματακι θα περιμενω να μου φερεται καινουργιο μοτερ με τα καινουργια μεσα μπλιμπλικια αφου ειμαι συγουρος καινουργιο αμαξι αποκλειεται να μου φερουν ας ειναι τουλαχιστον το μοτερ...σωστα δεν τα λεω??αλλα το θεμα ειναι μετα πως βλεπεις αν σου βαλλανε το καινουργιο η το παλιο....

απλα κανεις επεκταση εγγυησης. να εισαι σιγουρος.εγω εχω παει ηδη σε δικηγορο και αυριο μαλλον θα στειλω εξωδικο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω απο που εχεις παρει το δικο σου GTI γιατι αν θυμαμαι καλα απο αλλο σου post ελεγες για την καρεντα στην αχαρνων? γιατι απο εκει πηρα κ εγω το δικο μου κ πριν 2 εβδομαδες που πηγα για να μου συμπληρωσουν 1 λιτρο μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα...οτι ειχαν αλλο ενα παιδι με το ιδιο προβλημα με εμενα κ οτι εχει ενημερωθει το εργοστασιο και σε 1 εως 2 μηνες θα βγαλουν το ανταλλακτικο...μονο που εγω τους ειπα οτι αν συνεχιστει αυτο δεν θελω ανταλλακτικα αλλα καινουργιο μοτερ... μιας κ το δικο μου ειναι ουτε 2 μηνων αμαξι....

Ελα φιλε μου ναι απο κει το ειχα παρει. καλη αρχη κι εσυ με το θεμα. Στην αναμονη ειμαι κι εγω για το σκατοανταλακτικο που μαγειρευουν στο βόλφσμπουργκ οι γερμαναραδες. αντε να δουμε τι θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

na kanw mia erwtisi re paidia... to autokinito pairnei ladia castrol 5 30 apo tin mana tou opws k ta perissotera kainourgia! exei tuxei se autokinito mou c2 vtr 1.4 75hp na mou kaiei ladia apo tin arxi k me kalo strosimo k stin antiprosopeia mou eipan oti ta ladia ftaine gt einai lepta k 8a prepei na simplirwnw! otan me to kalo teleiwse i eggihsh k efiga apo tin antiprosopeia k arxisa na kanw service ektos o mastoras mou evale castol 10 40 k apo tote to amaksi dn ekapse ksana tpt... to exei dokimasei kaneis sto polaki k an nai ti apotelesmata eixe??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ Κ Ο ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ (ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΜΒΟΛΑ) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ VW....ΞΑΝΑΚΑΙΕΙ (ΠΟΛΛΑ) ΛΑΔΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5.700ΧΛΜ...200ΜΛ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2.500 Κ 850 ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3.000...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???

Link to comment
Share on other sites

ζητα ξανα νεο μοτέρ αλλα με τα νεα βελτιωμενα ελατήρια...Κωδικό νεων ελατηριων πρεπει να ειχα γραψει σε προηγουμενα ποστ

Αν παλι καιει και με τα νεα ελατηρια τοτε μένεις ετσι και απλα συμπληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

ζητα ξανα νεο μοτέρ αλλα με τα νεα βελτιωμενα ελατήρια...Κωδικό νεων ελατηριων πρεπει να ειχα γραψει σε προηγουμενα ποστ

Αν παλι καιει και με τα νεα ελατηρια τοτε μένεις ετσι και απλα συμπληρώνεις

an anti gia 5 30 vazame castrol 10 40 pou dn einai toso lepta?

Link to comment
Share on other sites

an anti gia 5 30 vazame castrol 10 40 pou dn einai toso lepta?

δεν εχει αποτελεσμα φιλε το χουν δοκιμασει και αυτο.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ Κ Ο ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ (ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΜΒΟΛΑ) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ VW....ΞΑΝΑΚΑΙΕΙ (ΠΟΛΛΑ) ΛΑΔΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5.700ΧΛΜ...200ΜΛ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2.500 Κ 850 ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3.000...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???

πηγαινε για 3ο

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα την κοσμοκαρ και μου λενε οτι ακομα περιμενουν την απαντηση απο Γερμανια. Τους λεω να μου δωσουν μια προθεσμια και μου το αφηνουν αοριστο. δηλαδη μπορει σε ενα χρονο μπορει σε ενα μηνα οποτε να ναι. Τους εβρισα και το εκλεισα πηγα σε δικηγορο και εστειλα εξωδικο. την τριτη θα το παραλαβουν μου ειπε ο δικηγορος. ΠΑΝΤΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΝΟΜΙΖΩ 100-200 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΙΣΩΣ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρα την κοσμοκαρ και μου λενε οτι ακομα περιμενουν την απαντηση απο Γερμανια. Τους λεω να μου δωσουν μια προθεσμια και μου το αφηνουν αοριστο. δηλαδη μπορει σε ενα χρονο μπορει σε ενα μηνα οποτε να ναι. Τους εβρισα και το εκλεισα πηγα σε δικηγορο και εστειλα εξωδικο. την τριτη θα το παραλαβουν μου ειπε ο δικηγορος. ΠΑΝΤΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΝΟΜΙΖΩ 100-200 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΙΣΩΣ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ

Έτσι έμαθα και εγω περιμένουν λέει από τη Γερμανία και μέχρι τότε δεν κάνουν επεμβάσεις. Υποθέτω ότι όπου νάναι θα βγεί το φοβερό πόρισμα από τους Γερμανούς.

Ισως αμα φορτωθει με εξωδικα η κοσμοκαρ να τους πιεσει αλλα μαλλον δεν ιδρωνει το αυτι τους. Ολος ο κοσμος ετσι παλεύει δεν είναι μόνο στο Ελλαντα το φαινομενο.

Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι ολος ο κοσμος ετσι παλευει. απο εδω μεσα ποσοι εχουν κανει καποια νομικη κινηση?? εκτος αν με το παλευει εννοεις τα τηλεφωνηματα στις αντιπροσωπειες. εγω παντως θα το παλεψω οσο παρει.γιατι εισαι σιγουρος οτι θα σου βγαλουν ανταλακτικο με σα στον επομενο μηνα?και αν οχι?ποσο πισω θα παμε? δηλαδη χαλαει κατι σημερα και το φτιαχνουμε μετα απο μηνες?αισχος

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αποτελεσμα φιλε το χουν δοκιμασει και αυτο.

πηγαινε για 3ο

euxaristw gia tin apantisi an k ilpiza oti etsi 8a stamatouse! alli mia erwtisi, enas gnwstos moou exei ena golf gti to proigoumeno montelo k kaiei k autounou k rwtise stin antiprosopeia gia na valei 10 40 anti gia 5 30 k tou eipan oti dn ginete gt einai xontra k dn 8a pernane apo ta solinakia, esxuei kati tetoio???
Link to comment
Share on other sites

euxaristw gia tin apantisi an k ilpiza oti etsi 8a stamatouse! alli mia erwtisi, enas gnwstos moou exei ena golf gti to proigoumeno montelo k kaiei k autounou k rwtise stin antiprosopeia gia na valei 10 40 anti gia 5 30 k tou eipan oti dn ginete gt einai xontra k dn 8a pernane apo ta solinakia, esxuei kati tetoio???

ναι οντως καινε λαδι αρκετα golf gti πενταρια αλλα για το θεμα με τα σωληνακια δε το ξερω.καλυτερα να παρει γνωμη και απο καποιον αλλον ειδικο :thumbsup:

μπορεις να ρωτησεις και στο τμημα του γκολφ μπορει να σε βοηθησουν τα παιδια με τα gti

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .. Εδώ διάβασα ότι και καλά έχει μπει στο ΕΤΚΑ καινούριος κινητήρας για παραγωγή τον Μάη του 2012 με κωδικό: CHTE ο οποίος θα αντικαταστείσει τον CAVE και θα είναι και Euro 6! Λογικά το τέλος των βασάνων πλησιάζει??? Διαβάστε λίγο εδώ:

http://www.tigerstyle.co.uk/phpBB3/viewtopic.php?f=56&t=51128&start=510

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .. Εδώ διάβασα ότι και καλά έχει μπει στο ΕΤΚΑ καινούριος κινητήρας για παραγωγή τον Μάη του 2012 με κωδικό: CHTE ο οποίος θα αντικαταστείσει τον CAVE και θα είναι και Euro 6! Λογικά το τέλος των βασάνων πλησιάζει??? Διαβάστε λίγο εδώ: http://www.tigerstyle.co.uk/phpBB3/viewtopic.php?f=56&t=51128&start=510

Πολυ πιθανο να ειναι η νεα εξελιξη του Twincharged αυτη η εκδοση 1.4 η οποια εφοφον ειναι Euro 6 σιγουρα θα φορεθει στα νεα μοντελα του Group .Παντως επειδη θελαμε να το παραγγειλουμε το Gti ειχαμε πληροφορηση οτι αναμενεται νεα εκδοση κινητηρα χωρις προβληματα με λαδια καθως θα γινει με αλλες τεχνικες προδιαγραφες .Αναμενεται απο ιουνιο-Σεπτεμβριο 2012 ...Μακαρι να ειναι αληθεια γιατι δεν ειναι προβλημα μονο το λαδι που καιει..ειναι και οτι μετα απο καιρο τετοιας λειτουργιας το μοτερ θα ειναι αχρηστο .Υπομονη και καντε κινησεις παιδια κινησεις σοβαρες και οχι απλα τηφεφωνηματα . Στην Ελλαδα ζουμε δυστηχως .

Link to comment
Share on other sites

εν το μεταξυ εχω στειλει εξωδικο κανα πενταρη μερες τωρα και ουτε καν με πηραν ενα τηλεφωνο.(εκτος και αν δεν το εχουν παραλαβει ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις οτι θα ιδρωσει το αυτη της kosmokar ? Ενα στρατο δικηγορων εχουνε για τετοιες περιπτωσεις.....Καλα εκανες παντως πρεπει να το κανουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.. Τα τελευταια νεα που εμαθα το σαββατο απο τον υπευθυνο μηχανικο της Καρεντας αφου πηγα απο το συνεργειο για να συμπληρωσουμε λαδακι ειναι οτι μεσα στο καλοκαιρι θα αλλαξουμε μοτερ...!!!του ανεφερα το γενονος οτι συζητιεται κατι για καινουργιο κινητηρα κ συμφωνησε λεγοντας μου οτι μεχρι τα μεσα καλοκαιριου θα εχει ερθει το καινουργιο πιο ενισχυμενο μοτερ που θα βγει κ δεν θα υστερει σε επιδοσεις κ θα διορθωνει το προβλημα με το καψιμο του λαδιου...γι'αυτο μου ειπε κ μεχρι τωρα δεν μου ειχαν προτεινει να αλλαξουμε μοτερ για να βαλουμε κατευθειαν το καινουργιο...ελπιζω για πολλους απο εμας το νεο αυτο να ειναι καθησυχαστικο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπαν ότι έως τα μέσα καλοκαιριού περιμένουν οριστική "λύση" από Γερμανία, αλλά απέφυγαν να μου πουν λεπτομέρειες.

Μακάρι να είναι έτσι, δηλαδή νέος κινητήρας και όχι ελατήρια και λοιπές μεσοβέζικες λύσεις.

Αν και μου φαίνεται τραβηγμένο για τόσο μεγάλο αριθμό κινητήρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παρακολουθω εδω και καιρο την συζητηση γιατι με προβληματιζει η ολη κατασταση λογω του οτι θελω να αγορασω ενα Fabia RS.Οπως καταλαβαινετε λογικο ειναι να το εχω ριξει στη μελετη μεσα στα φορουμς.

Ηθελα απλα να πω πως μου ακουγεται κουφο λιγο να βγει καινουριο μοτερ απο την στιγμη που υπαρχει ευρεως σε πολλα αμαξια του γκρουπ και λειτουργει απροβληματιστα.Αν γινει κατι τετοιο μιλαμε για παγκοσμια ανακληση κινητηρων.

Σιγουρα θα βγει καποιο update σε harware και software (ας το πω ετσι).

Μακαρι βεβαια να βρεθει μια λυση.Προσωπικα καθυστερω την παραγγελια γι αυτο το λογο.

Και πως δικαιολογειται να εχει την πληροφορια αυτη καποιος μηχανικος καποιας αντιπροσωπειας και να μην εχει βουιξει ο τοπος??

Edited by tonyotis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.