Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

ειναι λιγο δυσκολο να παρω σβαρνα ολους τους κατοχους πολο γτι και να στελνω πμ.και εγω και ο καθενας.να φτιαξω καινουριο τοπικ?ΚΑΙ ΑΛΛΟ?υπαρχει ηδη και αυτο παραμεληθηκε.ειμαστε ολοι στο κλασσικο ''δε γαμιεται?σιγα''.αλλα αυτη η λογικη μονο εναν βολευει.τη vw

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι μέσα σε όλα για όσο είμαι κάτοχος φυσικά του gti.

Πως θα μαζευτούμε όμως όσοι έχουν το θέμα ???

Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή αλλά να το δουν όλοι. Στην συγκεκριμένη σελίδα σίγουρα δεν θα την διαβάσουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να υπαρχει καλυτερος τροπος μεταδοσης απο το ιντερνετ και ιδιως τα αυτοκινητιστικα φορουμ.υπαρχουν πολλα παιδια με πολο που εγραφαν μεχρι πριν κατι μηνες και ειμασταν πολλοι αλλα τωρα εξαφανιζολ :search:

εχεις και συ θεμα με τα λαδια?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω πιο πάνω την καταναλωσή μου απο 3000 έως 6500χλμ βρίσκομαι στα 600μλ συνολικά δλδ 200-250μλ ανά 1000χλμ. εως τώρα την οποία δεν κρίνω εως στιγμής έως πρόβλημα αλλά δεν παύει να υπάρχει θέμα.

Δεν βγάζω τον κ@λ@ μου απέξω. Όπως πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οι κάτοχοι για μελλοντική δική τους εξασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τη παλευεις εσυ.μη το σκεφτεσαι καν.αλλα εμενα μετα τα 10000 αρχισε εντονοτερα.δε το λεω για να σε τρομοκρατησω :p

Link to comment
Share on other sites

Oπότε βλέπω πως και εσύ είχες θέμα εξαρχής και το 1,5 λίτρο που λες πολύ ήταν.

Εγώ έχω απογοητευθεί πάντως που πήρα πολο και ας ήξερα τα πολλά προβλήματα που είχαν πολλοί και γνωστοί μου και συγγενείς μου και συνάδερφοι το ρίσκαρα. έχεις ένα διαρκές αίσθημα αβεβαιότητας και ας μην έχεις πρόβλημα.

Καμιά σχέση με ότι είχα συνηθήσει , θα ξαναγυρίσω σε honda type-r που έχουν ξεφτιλιστεί λόγω ακριβού σήματος στα 6.000-8.000 ευρώ ΚΑΙ ΔΕΝ κάνουν το παραμικρό κιχ όμως και τα υπόλοιπα θα τα κρατήσω τσέπη ΕΑΝ πουληθεί η γίνει ανταλλαγή με διαφορά σε μετρητά από κατόχους typer και κυρίως μάντρες που θέλουν να τα ξεφορτωθούν. Την αποφασή μου την έχω πάρει.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Ενας ας ερθει σε επαφη με νομικο.

Εχουμε αρκετους και στο club.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ

ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ POLO GTI 6R

Οποιος το κανει να ζητα ονοματεπωνυμο

και ενα τηλεφωνο και αριθμο πλαισιου ΣΕ PM.

και ενα ειδος Παρουσιας στο τοπικ που να αναφερει μηνα κατασκευης ,αγορας κλπ( καλο θα ηταν να το γραψετε και στο πμ αυτο)

ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ Η ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Αφηστε ενα μηνα περιθωριο να το δουν αρκετοι και οσοι θελουν να συμετεχουν και μετα να αναλαβει ο δικηγορος να ερθει σε επαφη με οσους εχουν δηλωσει πως εχουν προβλημα.

Τοσο απλο ειναι...

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

εγω αν ηταν να παρω τωρα αμαξι δεν θα επερνα το πολο.το αστρα το gtc το ζαχαρωνω πολυ

Θα φύγεις απο την σκύλα για να πας στην χάρυβδη εσύ.

VW και opel ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ 2

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγεις απο την σκύλα για να πας στην χάρυβδη εσύ.

VW και opel ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ 2

δεν ειναι ετσι.

Φιλικα!

σας εκατσε απλα το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ας ερθει σε επαφη με νομικο.

Εχουμε αρκετους και στο club.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ

ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ POLO GTI 6R

Οποιος το κανει να ζητα ονοματεπωνυμο

και ενα τηλεφωνο και αριθμο πλαισιου ΣΕ PM.

και ενα ειδος Παρουσιας στο τοπικ που να αναφερει μηνα κατασκευης ,αγορας κλπ( καλο θα ηταν να το γραψετε και στο πμ αυτο)

ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ Η ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Αφηστε ενα μηνα περιθωριο να το δουν αρκετοι και οσοι θελουν να συμετεχουν και μετα να αναλαβει ο δικηγορος να ερθει σε επαφη με οσους εχουν δηλωσει πως εχουν προβλημα.

Τοσο απλο ειναι...

+1000 Και να ζητησετε απο moderator να γινει Pinned το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ενας ας ερθει σε επαφη με νομικο.

Εχουμε αρκετους και στο club.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ

ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ POLO GTI 6R

Οποιος το κανει να ζητα ονοματεπωνυμο

και ενα τηλεφωνο και αριθμο πλαισιου ΣΕ PM.

και ενα ειδος Παρουσιας στο τοπικ που να αναφερει μηνα κατασκευης ,αγορας κλπ( καλο θα ηταν να το γραψετε και στο πμ αυτο)

ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ Η ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

Αφηστε ενα μηνα περιθωριο να το δουν αρκετοι και οσοι θελουν να συμετεχουν και μετα να αναλαβει ο δικηγορος να ερθει σε επαφη με οσους εχουν δηλωσει πως εχουν προβλημα.

Τοσο απλο ειναι...

+1000 Και να ζητησετε απο moderator να γινει Pinned το θεμα

Απο το ποστ που εγραψε ο Dis παραπάνω σας παραθέτω τι ειχα γραψει πριν απο καιρο για το πως να κινηθειτε και το ξαναλεω αφου ξαναζεστανατε το θεμα (και καλα κανατε!)

Δημοσιεύθηκε 11 July 2011 - 11:33:56

TSOLIAS30, on 07 July 2011 - 12:48:36, said:

Πάντως θα έλεγα να δείτε και σε ξένα forum τι παίζει με το θέμα, γιατί λίγο που διάβασα στο VWwatercooled έχουν και άλλοι το θέμα του καψίματος λαδιού... άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο...Πρέπει να δούμε αν το πρόβλημα είναι γενικό ή αφορά μόνο την Ελλαδίτσα που την έχουν μετατρέψει πολλές εταιρίες σε χωνευτήρι προϊόντων Β΄ διαλογής...

Σε αυτό θα συμφωνήσω και θα σε παραπέμψω στο "αστείο" αλλά χαρακτηριστικό παράδειγμα της γνωστής διαφήμισης με το darth vader-παιδάκι που έγραψα στο http://www.vwclub.gr...showtopic=36423

Τώρα για το θέμα που όλους σας απασχολεί και σας καίει (και λογικό) σας καταλαβαίνω αφου πέρισυ τέτοια εποχή είμασταν έτοιμοι ολοι εμείς --με το χιλιοειπωμένο "σβήσιμο στο ρελαντί" που αντιμετώπιζαν τα polakia μας-- να κινηθούμε νομικά τον Σεπτέμβριο. Οι εξελίξεις μας πρόλαβαν (τυχαίο?) και η VW έβγαλε update τον Ιούλιο-Αύγουστο. Το αποτέλεσμα και την επιτυχία του συγκεκριμένου update δεν αφορά το θέμα μας κιετσι δεν συνεχίζω.

Αυτο που εγώ θέλω να προτείνω είναι να στείλετε μια μαζική επιστολή/εξώδικο/αναφορά (ονομάστε το όπως θέλετε) όπου στο τέλος θα έχετε τα ονόματα σας μαζί με το πλαίσιο της πινακίδας. Αυτή η επιστολή θα έχει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ : INKA, ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ, ΟΛΕΣ τις αντιπροσωπείες από τις οποίες τα έχετε προμηθευτεί (π.χ. έστω και ένας να το έχει αγοράσει απο karenta λαμίας τότε θα μπει και αυτή), ΚΟΣΜΟΚΑΡ, και με κοινοποίηση προς την ΜΑΜΑ VW (μεταφρασμένο). ΤΟΝΙΖΩ : ΟΧΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ !

νομίζω για αρχή, αυτό θα σας κάνει να αποκτήσετε λίγο ...σεβασμό.

μην ξεχνάτε οτι έχετε ώς σύμμαχο το μικρό χρονικό διάστημα απο την ημερομηνία αγοράς και την δυσφήμιση που μπορούν να υποστούν.

Τέλος, για συνάντηση εννοείται οτι εγκρίνω την κίνηση αλλά η πρόταση της επιστολής είναι λιγότερο χρονοβόρα και πιο εύκολο να συντονιστεί (ενώ στην συνάντηση δεν θα έρθουν όλοι)

Edited by Greg
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουμε να το ξαναζεστανουμε ατομα που δεν μας αφορα αμεσα! δεν εχω καν πολο εγω να φανταστεις.

η περιπτωση με το σβησιμο ρελαντι ηταν στα 1.2 TSI , λυθηκε με reflash. Δεν ηταν θεμα μηχανικο. τελειως διαφορετικη περιπτωση.

αλλο να πας για Reflash αλλα να σου κανουν το μοτερ βιδες τα τσακαλια Ελληνικα μαστορια!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουμε να το ξαναζεστανουμε ατομα που δεν μας αφορα αμεσα! δεν εχω καν πολο εγω να φανταστεις.

η περιπτωση με το σβησιμο ρελαντι ηταν στα 1.2 TSI , λυθηκε με reflash. Δεν ηταν θεμα μηχανικο. τελειως διαφορετικη περιπτωση.

αλλο να πας για Reflash αλλα να σου κανουν το μοτερ βιδες τα τσακαλια Ελληνικα μαστορια!

"Τώρα για το θέμα που όλους σας απασχολεί και σας καίει (και λογικό) σας καταλαβαίνω αφου πέρισυ τέτοια εποχή είμασταν έτοιμοι ολοι εμείς --με το χιλιοειπωμένο "σβήσιμο στο ρελαντί" που αντιμετώπιζαν τα polakia μας-- να κινηθούμε νομικά τον Σεπτέμβριο. Οι εξελίξεις μας πρόλαβαν (τυχαίο?) και η VW έβγαλε update τον Ιούλιο-Αύγουστο. Το αποτέλεσμα και την επιτυχία του συγκεκριμένου update δεν αφορά το θέμα μας κιετσι δεν συνεχίζω."

Οχι δεν απαντάω στον εαυτό μου, αλλα σου ξαναδειχνω τι εγραψα για να δεις οτι δεν παρομοιασα τις δυο περιπτωσεις... απλα οπως τα παιδια που εχουν το προβλημα με τα λαδια ετοιμαζονται να κινηθουν νομικα, ετσι ετοιμαζομασταν κιεμεις με το ρελαντι (που ευτυχως ολες οι περιπτωσεις ηταν στο ρελαντι για αυτο ειχε χαρακτηριστει και ως "μου σβηνει στο φαναρι") να κινηθουμε νομικα! Αν και ειπα οτι το σβησιμο στο ρελαντι δεν αφορα το θεμα μας, πρεπει να σχολιασω την λεξη που (σωστα χρησιμοποιεις) "λυθηκε με reflash" επειδη δεν ειναι τοσο απλο

οπως ειπα σωστα χρησιμοποιεις αφου το να σβηνει το αμαξι στο ρελαντι λυθηκε και δεν ξαναπαρουσιαστηκε ουτε σε μια περιπτωση Α Λ Λ Α ειχε σαν αποτελεσμα να χαθει η ροπη απο τα χαμηλα και ετσι να μιλαμε για αλλο αμαξι μετα (απο αυτο που πληρωσαμε λιγους μηνες πριν)

το αναφερω γιατι πουθενα εκτος απο forum δεν διαβαζουμε για αυτο και σκεψου πως νιωθαμε εκεινη την περιοδο που ενω μας εσβηνε και τρεχαμε να δουμε τι θα κανουμε, στις διαφημισεις βλεπαμε POLO CAR OF THE YEAR και στα auto-περιοδικα τα καλυτερα και καμμια αναφορα για το προβλημα μας...

για να επιστρεψω στο "ζεσταμα" των παιδιων, ενας αριθμος πλαισιου και ενα ονοματεπωνυμο αρκει να σας δωσει δυναμη οπως ειπα και στην ιδεα της επιστολης, στο κατω κατω ΟΛΟΙ ειστε εντος εγγυησης αφου και η πρωτη κυκλοφορια του αμαξιου ειναι προσφατη!

τελος, τονιζω (επειδη ξερω απο την δουλεια μου) οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να κανετε κοινοποιηση.. θελει ξεχωριστη αποστολη.. το εξηγω σε αυτο που ειπα πριν.

καλες γιορτες και καλα ξεμπερδεματα!

Edited by Greg
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αποφυγω να σας πω ποσο λαδι εχει καψει στα 8500χλμ που εχω κανει γιατι θα σας πεσουν τα μαλλια που εχετε ή δεν εχετε! Θα ρωτησω ομως κατι αλλο. Ο κινητηρας μακροχρονια μπορει να παθει ζημια απο την καταναλωση λαδιου??

Προσωπικα θα περιμενω μεχρι τις 10000χλμ αν δεν εχει πεσει στα (αποδεκτα) 300ml τα 1000χλμ θα παω στην καρεντα να τα μετρησουν και στη δευτερη μετρηση (που θα χει καψει λογικα) και θα μου πουν για ελατηρια και τα λοιπα, απλα θα τους σπασω το μαγαζι. Εχω μεγαλη υπομονη και μεχρι τωρα δεν τους εχω ξεχεσει, κρατιεμαι μεχρι τα 10000χλμ επειδη ετσι αποφασισα και μετα θα γινει της ποπης. Λογικα κατευθειαν με δικηγορο. Οταν εχω νεα θα ενημερωσω. Ετσι κι αλλιως εντος του μηνα θα τα εχω πιασει τα 10000. Ειπαμε, ολα εχουν ενα οριο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hougolf δυστυχώς η μακροχρόνια κατανάλωση λαδιού προκαλεί σοβαρό πρόβλημα στον κινητήρα.Αν συνεχιστεί η κατανάλωση λαδιού στο μέλλον θα αποκτήσεις πρόβλημα σίγουρα με τον αισθητήρα λάμδα ...Σήμερα έκανα και εγώ έναν έλεγχο στο πολάκι στα 4500 χιλιόμετρα που βρίσκομαι.Να σημειώσω εδώ ότι ως επί το πλείστον οδηγώ μέσα στην πόλη και μόνο 700 χιλιόμετρα έκανα στην εγνατία οδό.Συμπλήρωσα 300 ml λάδι σήμερα για να έρθει στα....ίσα του.Αν υπολογίσουμε και τα 450 που είχα συμπληρώσει στα 1700 χιλιόμετρα αυτή τη στιγμή έχω στα 4500 χιλιόμετρα μία κατανάλωση της τάξης των 800 ml περίπου.Θα περιμένω εως το 5000 χιλιόμετρα να δω αν θα έχω κάποιο θέμα αν και όπως είχα πει και σε άλλα ποστ έχω πλέον συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα συμπληρώνω λάδι. :sorry:

Edited by iliasd
Link to comment
Share on other sites

Φίλε hougolf δυστυχώς η μακροχρόνια κατανάλωση λαδιού προκαλεί σοβαρό πρόβλημα στον κινητήρα.Αν συνεχιστεί η κατανάλωση λαδιού στο μέλλον θα αποκτήσεις πρόβλημα σίγουρα με τον αισθητήρα λάμδα ...Σήμερα έκανα και εγώ έναν έλεγχο στο πολάκι στα 4500 χιλιόμετρα που βρίσκομαι.Να σημειώσω εδώ ότι ως επί το πλείστον οδηγώ μέσα στην πόλη και μόνο 700 χιλιόμετρα έκανα στην εγνατία οδό.Συμπλήρωσα 300 ml λάδι σήμερα για να έρθει στα....ίσα του.Αν υπολογίσουμε και τα 450 που είχα συμπληρώσει στα 1700 χιλιόμετρα αυτή τη στιγμή έχω στα 4500 χιλιόμετρα μία κατανάλωση της τάξης των 800 ml περίπου.Θα περιμένω εως το 5000 χιλιόμετρα να δω αν θα έχω κάποιο θέμα αν και όπως είχα πει και σε άλλα ποστ έχω πλέον συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα συμπληρώνω λάδι. :sorry:

Φιλε εισαι πολυ τυχερος. Εγω ειδα αποειδα πηγα το μετρησανε, τους εκραξα (αν και οι γερμανοι φταινε που ακομα βγαζουν ελλατωματικες παρτιδες κι οχι αυτοι εδω), θα παω σε 1000χλμ να το επιβεβαιωσουν οτι καιει ή οταν αναψει λαμπακι. Σιγουρα το 2ο θα συμβει και ραντεβου για αλλαγη ελατηριων και χεσε μεσα. Αυτοκινητο αντικαταστασης οσο θα ναι μεσα και οτι λαδι συμπληρωθει απο δω και περα δικο τους προφανως. Τους λεω παλι καλα που εχετε αλλαξει σε αρκετα αλλα Πολακια πλεον και μαθατε για να μη μου το καταστρεψετε....Το παρτι θα γινει αν τα αλλαξουν τα ελατηρια και δεν φτιαξει. Η παθει κατι αλλο. Πως να ξανανιωσεις ομως το ιδιο οταν εχει λυθει το μισο μοτερ και ξαναμονταριστει?? οτι θα ειναι σωστα ρυθμισμενο? οτι δε θα εχει μετα μειωμενη αποδοση για χ ψ λογους? γαμω την τρελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.