Jump to content
Kaklios design Rodos

Προβλημα Με Καδενα Σε Golf Gt Ξανα!

Recommended Posts

πριν κανενα 6μηνο αλλαξα καδενα-καδενακια κτλ στην αντιπροσωπεια απο εγγυηση γιατι καθε πρωι που το εβαζα μπροστα εκανε θορυβο η καδενα, σαν να αργιζε να ανεβασει λαδι.. μετα απο μεγαλη "μαχη" στην αντιπροσωπεια γιατι μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικο μου τα αλλαξαν καδενα κτλ.. τωρα μετα απο κανενα 6μηνο αρχισε παλι τα ιδια, ο μηχανικος μου λεει να αλλαξουμε βαση λαδιου, εγω εχω ξενερωσει γιατι τους το ξαναπηγα και παλι μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο.. Αν ηταν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ θα το εκανε απο την ημερα που το πηρα! εχεις κανεις το ιδιο προβλημα? help :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μα ολοι φυσιολογικα εχουμε αυτο το φυσιολογικο προβλημα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τεντωτήρες κοιτάξανε ?

Μήπως από κει δημιουργείται το πρόβλημα?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον είναι "φυσιολογικό" δηλαδή κάτι που μάλλον δεν μπορούν να φτιάξουν και εγώ έχω αλλάξει τεντωτηρες μια φορά σταμάτησε να το κάνει για ένα διάστημα και τώρα όποτε το θυμάται το ξανακάνει.

Εχω ενα GOLF GT (170) 2006 και πρώτη φορά το άλλαξα μετά από 10.000χλμ περίπου, ή τώρα που το σκέφτομαι μου είπαν ότι το άλλαξαν γιατί δεν είδα το ανταλλακτικό.Βέβαια το αυτοκίνητο το είχα μισθωμένο τότε οπότε δεν με ένοιαζε το κόστος με ενοιαζε να φτιαχτει γιατί θα το κρατούσα.

Αλλά εαν είσαι εντός εγγύησης καλό είναι να το ψάξεις και σε άλλα συνεργεία γιατί από συνεργείο σε συνεργείο μέρα νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι το προβλημα σου αν καταλαβα καλα ειναι οταν βαζεις το αμαξι μπροστα κρυο εχεις ενα θορυβο στο μοτερ οπου βαρανε τα οστιρια.Το προβλημα αυτο το ειχα σε ενα vw golf 1,6 fsi και εχουνε παρουσιαστει σε πολλα golf οταν ειχανε πρωτοβγει τα 5αρια.Δεν ειναι ουτε η καδενα ουτε το γραναζι του στροφαλου αλλα ουτε και η γλιστρα της καδενας που αλλαζανε αλλα το γραναζι χρονισμου του εκκεντροφορου.Εχει χαλασει η στεγανωποιηση του απο τα λαδια και δεν κραταει λαδια στο καπακι οταν σβηνεις την μηχανη με αποτελεσμα οταν μετα πας νατο βαλεις μπροστα να χτυπανε τα οστιρια 4 εως 5 δευτερολεπτα.Το γραναζι του εκκεντροφορου εχει αγορα γυρω στα 400 euro.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιαιτέρα αυτοκίνητα που έχουμε έχουν μερικά σημεία που πρέπει να προσέχουμε...

1ον Όταν μείνει από μπαταριά και το σκουντήξεις... Υπάρχει κίνδυνος ξεχρονίσματος....

2ον Όταν υπάρχει χαμηλή στάθμη λαδιού με αποτέλεσμα μη σωστή λίπανση της καδένας,αύξηση θερμοκρασίας και επιμήκυνση...

3ον Όταν το αφήνουμε με ταχύτητα σε κατηφόρα ή ΅κρεμασμένο΅ στο κινητήρα και όχι στο χειρόφρενο... Υπάρχει και εδώ κίνδυνος ξεχρονίσματος....

Link to comment
Share on other sites

Αφησα το αμαξι (Golf mkV GT-170ps) αντιπροσωπεια χτες να το ακουσουνε σημερα γτ μου κανε εναν ηχο σαν να βαζεις ενα καλαμακι σε ανεμιστηρα και να κανει ενα κρρρ για 2 sec αλλα παντα το αμελουσα. Μου πανε καδενα αλλαγη και ευτηχως το προλαβα στην εγγυηση.(ελπιζω να μην εχω αλλα και μου το ξανακανει). Επισης μου ειπανε οτι καλο ειναι να αλλαξω και τα ωστηρια μιας και αλλαζω καδενα γτ ψιλο ακουγονται και μπορει αργοτερα να εχω τπτ θεματα..Προσωπικα τοσο καιρο δεν τα ακουγα τρελα σε σημειο να με ενοχλει και εχω την εντυπωση αν αλλαξω λαδια θα στρωσει. Μου ειπανε οτι τα ωστηρια ειναι εκτος επεκτασης εγγυησης και οτι θα κοστισουνε 300 ευρω, τα εργατικα δεν θα μου τα χρεωσουνε μιας και θα μου τα καλυψουνε λογω καδενας.Τι γνωμη εχετε να τα αλλαξω? Προσωπικα τα ακουω αμιδρα και αν.... Επισης φοβαμαι μην γινει τπτ αν μου ανοιξουνε μοτερ κτλπ. Μα ειναι δυνατον να ειναι εκτος επεκτασης εγγυησης τα ωστηρια? τι καλυπτει τελος παντων αυτη η επεκταση εγγυησης? :sorry:

Link to comment
Share on other sites

ηχο απο την καδενα εχει τυχει να ακουσω και εγω,αφου ομως εχει τυχει να εχω να το βαλω μπρος το αμαξι 5-6 μερες..ετυχε να ακουγεται 1-2 δευτερολεπτα και να σταματαει..και μου εδωσε την εντηποση πως ο θορηβος ηταν απλα μεχρι να λαδωθει η καδενα..το να εχω να το βαλω μπρος 1 μερα και να ειναι κρυο και να μου το κανει δεν εχει τυχει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.