Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

απλα να ξες οτι τα 5-40 τα δινει για αναβαθμησμενο μοτερ οπως εισαι εσυ καλη ωρα ενω τα 5-30 για μαμα μοτερ επειδη ανεβαζουν αλλες θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα 120+!

Το εκαιγες για πολύ ώρα;

+1 στον κόφτη χιλιομέτρων...εμένα είναι στα 220(κοντέρ)!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα 120+!

Το εκαιγες για πολύ ώρα;

+1 στον κόφτη χιλιομέτρων...εμένα είναι στα 220(κοντέρ)!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το δικό μου πρέπει να ναι ελλατωματικό :p

Πρίν βάλω πρόγραμμα στο κοντέρ έπιασα 230 και έκοψα λόγω κίνησης, θα ανέβαζε λίγο ακόμα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Στο golf(122) εργοστασιακό 210 μαξ! Με πρόγραμμα 220 παραπάνω δεν πάει το κόβει με την μια!

Στο scirocco(160) εργοστασιακό έχω δει και 241

Πάντα στο κοντέρ παιδιά. Ξέρω πως δεν ειναι ίδια με την πραγματική αλλά για να καταλαβαίνουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι? το αμαξι ειναι dsg? η χειροκινητο? γτ εχει κοφτη τοσο χαμηλα? και 2ον) εχουν αλλαχτει ελατηρια? ευχαριστω...

υ.γ. ωραια καμπυλη!

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αφησε τον κοφτη οπως ηταν,δεν τον ανεβασε καθολου.Παντως στα 140αρια TSi o κοφτης ηταν στα 220(και οχι 215) με περιπου 5.000 και κατι στροφες,θα μπορουσε δηλαδη η VW ανετα να εδινε +10χλμ τελικης και να πηγαινε 230,αλλα για προστασια του Turbo δεν το εκανε.Με προγραμμα παντως ανεβαινει πιο ψηλα ο κοφτης και φυσικα ανεβαινει αρκετα η τελικη.

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

φιλε μεθανα αυτα εδω εχει βαλει και ο αδερφος μου σε passat cc 1.8tsi apr tuned stage 2 αυτα τον ειπανε https://www.facebook...&type=1

http://www.motul.com....pdf?1323967709

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

ειναι Flash Point εκει που αρχιζει και εξατμιζεται και αμεσως μετα ειναι το Fire Point δηλαδη μολις αρχίζει και σχηματιζει ατμους το λαδι αναφλεγεται .

Το mobil ειναι στους 245 C το Flash Point του

Link to comment
Share on other sites

μιας και δημιουργηθηκε θεμα με λαδια εδωμεσα να ρωτησω η vw τι λαδια βαζει στα βελτιωμενα τσι της???αυτα δεν σας κανουν???

εννοωντας τα γκολφ 6ρ .απτα διλιτρα και πανω λεγοντας βελτιωμενα ...ποιο παλια γιαννη ειχε ξαναγινει η κουβεντα και τοτε κατεληξαν στα μομπιλ1 εδω μεσα σε αλλο θεμα

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Ναι οπότε στους 124 ποιό το πρόβλημα?Δεν είπε και 180!

Η Θερμοκρασία Λαδιου που βλέπουμε είναι η μικροτερη τιμή της δηλαδή πριν περάσει μεσα στα κινουμενα μερη και ανεβασει θερμοκρασια , ο αισθητήρας ή στο κάρτερ βρίσκεται ή στην έξοδο του ψυγείου λαδιού

Το ιδιο συμβαίνει και με το νερο/παραφλου η θερμοκρασια που βλεπουμε στους 90 είναι οταν το νερο εχει περάσει απο το ψυγείο και έχει πέσει η θερμοκρασία του .

Οπότε αν βλέπουμε 125 το λάδια αφου έχει ψυχθεί ,σκεψου πόσο εχει πάει...

μιας και δημιουργηθηκε θεμα με λαδια εδωμεσα να ρωτησω η vw τι λαδια βαζει στα βελτιωμενα τσι της???αυτα δεν σας κανουν???

Από ποτε βγάζει η VW βελτιωμένα αυτοκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.