Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Εγώ με τα mobil1 από την πρώτη μέρα! Ακόμα και με το τελευταίο σεταπ δεν έχω προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αφησε τον κοφτη οπως ηταν,δεν τον ανεβασε καθολου.Παντως στα 140αρια TSi o κοφτης ηταν στα 220(και οχι 215) με περιπου 5.000 και κατι στροφες,θα μπορουσε δηλαδη η VW ανετα να εδινε +10χλμ τελικης και να πηγαινε 230,αλλα για προστασια του Turbo δεν το εκανε.Με προγραμμα παντως ανεβαινει πιο ψηλα ο κοφτης και φυσικα ανεβαινει αρκετα η τελικη.

Ακριβώς έτσι Μαρίνο, στα 220 σταματούσε η βελόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι Μαρίνο, στα 220 σταματούσε η βελόνα.

Παιδιά αυτό πρέπει να ίσχυε στα 5αρια, στα 6αρια δεν ισχύει ή το δικό μου είναι ελλατωματικό και πάει παραπάνω :p

Η Θερμοκρασία Λαδιου που βλέπουμε είναι η μικροτερη τιμή της δηλαδή πριν περάσει μεσα στα κινουμενα μερη και ανεβασει θερμοκρασια , ο αισθητήρας ή στο κάρτερ βρίσκεται ή στην έξοδο του ψυγείου λαδιού

Το ιδιο συμβαίνει και με το νερο/παραφλου η θερμοκρασια που βλεπουμε στους 90 είναι οταν το νερο εχει περάσει απο το ψυγείο και έχει πέσει η θερμοκρασία του .

Οπότε αν βλέπουμε 125 το λάδια αφου έχει ψυχθεί ,σκεψου πόσο εχει πάει...

Και πάλι δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό αφού τα λάδια δεν περνάνε από κανα πλαστικό σωλήνα, δεν νομίζω τα μέταλλα να χουν κανα θέμα στους 130 ή 140 βαθμούς :)

Link to comment
Share on other sites

To turbo ξεπερναει τα 250ΗΡ και σε ΜΑΗΑ . Στην ομαδικη δυναμομετρηση του Sciroccoclub , o Σαραντης ειχε βγαλει 252ΗΡ μετρημενη στο ΜΑΗΑ LPS3000 του Αγγελιδη , με σωστο - λογικο - φορτιο και συνδεδεμενη ΟΒD . Δυστυχως , το dyno αυτο πλεον δεν υπαρχει .

Nικο , σημασια δεν εχει το ΜΑΗΑ , που ειναι ενα αξιοπιστο μηνανημα , αλλα ο τροπος μετρησης , που ειναι θεμα χειριστη και εξοπλισμου - καλιμπραρισματος δυναμομετρου .

Ο Σαράντης (CAVD)φορούσε και Wg Forge,από τα πρώτα αμάξια που έβαλαν. Πριν ήταν 10άλογα κάτω αν θυμάμαι οπότε πήρε κάτι με την τοποθέτηση και το remap. Ήταν πολύ δυνατό ήδη σαν αμάξι από τα δυνατότερα για να λέμε και την αλήθεια.

Κρίτωνα, προφανώς ο χειριστής παίζει ρόλο. Δεν θέλω να συνεχίσω τα off topic. Πραγματικά είναι πολλά που θέλω να γράψω ...

Το maha στην Αθήνα έκλεισε και δημιουργήθηκαν αυτά τα προβλήματα. Ξέρω ότι και συ προτιμάς το Maha, το οποίο πραγματικά ζορίζει το αμάξι.

@Methana

Πάντα είχα σαν σημείο αναφοράς άλλο ένα αμάξι οπότε εκεί πάνω έβλεπα και τις διαφορές μου, που αντίστοιχα έβλεπα on dyno.

Είχα μετρησεις 100-200 που είναι από τις πιο αντιπροσωπευτικές. Αντίστοιχα με τις καινούργιες έβλεπα διαφορές.

Methana, κάνε ένα άνοιγμα να δεις πως πάει το αμάξι σε σχέση με πριν με κάποιον που ξέρεις και γνωρίζεις τι φοράει και πως πάει.

Όπως και να χει, είναι πολύ ενθαρρυντικά τα όσα παρουσιάζονται και γράφονται, η βελτίωση προχωράει συμφωνώ

αλλα με μια παράμετρο, να λέμε πάντα όλη την αλήθεια.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό πρέπει να ίσχυε στα 5αρια, στα 6αρια δεν ισχύει ή το δικό μου είναι ελλατωματικό και πάει παραπάνω :p

Και πάλι δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό αφού τα λάδια δεν περνάνε από κανα πλαστικό σωλήνα, δεν νομίζω τα μέταλλα να χουν κανα θέμα στους 130 ή 140 βαθμούς :)

Τα μεταλλα δεν εχουν θέμα αλλά εχει το λάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικο πες την γνωμη σου ας κανεις και εσυ ενα Off topic δεν χαθηκε ο κοσμος :) ο Αγγελιδης απο Μαρτη ξανα κοντα μας....

Καλές μετρησεις λοιπόν.. :search:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μμμμ μήπως κάτι παίζει με το Polar Fis ή μηπως κάτι παιζει με την ένδειξη λαδιού στις νεες οθόνες και βλέπουμε εμεις μικρα νουμερα??

Γιατί τέτοια νούμερα με θερμοκρασια λαδιου δεν εχω ακούσει .

Καλό θα ηταν να ειχαμε ενα feedback από Polar Fis σε νεα οθονη για να συγκρίναμε τις τιμές που λεει το Polar Fis και η ενδειξη της VW

Πάντως και εγω mobil σου προτείνω , το castrol και απο χαρακτηριστικα δεν πιανει μια αλλά εχει παει και πολλές φορές στα δικαστήρια γιατι λέει γι fully synthetic ενω δεν ειναι

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Εγω καλοκαίρι με 240 για κανά 15λεπτο και 39 40 βαθμουσ εξω !είχα 120 πόσο καιρο έχεις τα λάδια ;αφήστε της ελληνο εξυπνάδες και τα Mobil και τα castrol ειναι κορυφέα.

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα MOTUL 8100 X-cess 5W40 (€17,50/λ Τα προτεινει η APR 1-2 σταδιο) μιας και ειναι πιο παχυρευστα στις υψηλες θερμοκρασιες θα κανουν καλυτερη απαγωγη θερμοτητας

απο τα Mobil1 esp formula 5w30 12,5€/λ

Απο γνωστο ιντερνετικο μαγαζι με λιπαντικα βλεπω οτι το συγκεκριμενο λαδι,δηλαδι το Motul ,κανει 17.5 ευρω τα 2 λιτρα αρα το 1 λιτρο παει κατι λιγοτερο απο 9 ευρω...

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=960&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαράντης (CAVD)φορούσε και Wg Forge,από τα πρώτα αμάξια που έβαλαν. Πριν ήταν 10άλογα κάτω αν θυμάμαι οπότε πήρε κάτι με την τοποθέτηση και το remap. Ήταν πολύ δυνατό ήδη σαν αμάξι από τα δυνατότερα για να λέμε και την αλήθεια.

Κρίτωνα, προφανώς ο χειριστής παίζει ρόλο. Δεν θέλω να συνεχίσω τα off topic. Πραγματικά είναι πολλά που θέλω να γράψω ...

Το maha στην Αθήνα έκλεισε και δημιουργήθηκαν αυτά τα προβλήματα. Ξέρω ότι και συ προτιμάς το Maha, το οποίο πραγματικά ζορίζει το αμάξι.

251.9 μετρημένη είχα βγάλει 247.5 διορθωμένη στον Αγγελίδη με μαμά wastegate , σφυγμενη 2-2.5 στροφές περιπου

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια την θερμοκρασια λαδιου την δειχει στο κοντερ η ειναι για του νερου αυτο που δειχνει?

Στην MFD δείχνει την θερμοκρασία λαδιού στο κοντέρ δείχνει θερμοκρασία νερου οπως όλα τα αυτοκίνητα χρόνια τώρα

Link to comment
Share on other sites

γιαννη ειχες βαλει αισθητηρα εχτρα πανω στο downpipe για το πυρομετρο απο πριν εσυ?η στα τσι υπαρχει εργοστασιακο και φαινεται μεσα στην (dis plus) emfa γιατι στα 5νταρια απο το εργοστασιο δεν εχει για τα γτι,θελει εχτρα οργανακι και αισθητηρα...βγαλε μια φωτο να καταλαβω τι γινεται

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

251.9 μετρημένη είχα βγάλει 247.5 διορθωμένη στον Αγγελίδη με μαμά wastegate , σφυγμενη 2-2.5 στροφές περιπου

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Όντως, Σφιγμένη, θυμόμουνα λάθος. Θυμόμουνα πάντως τη WG Σαράντη.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμχμχμ με εβαλες σε σκεψεις...αντε και νατο παρω το πολαρ φισ και να βγαλω το κουφατεκ,που να ρωτησω για αν εχει τετοια προεγκατασταση το μοτερ του τφσι??εχεις υποψην σου που να παιζει αυτος ο σενσορας?γιατι οσες φορες το εχω σηκωσει δεν εχω δει και κατι εκτος απο αυτα που εχω βαλει εγω.αυτη η Vw οτι να ναι κανει..

οκ

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Νεα δεδομενα σε διαδρομη απο τα δυτικα προαστεια Πειραια και απο εκει Αγ. Στεφανο μεσω Ε.Ο Αθηνων Λαμιας το αμαξι ηταν πληρως ζεσταμενο.

Με 4000@160χλμ/ω 100 °C τα λαδια το πυρομετρο 800 °C εξωτερικη θερμοκρασια 7°C

Εχουμε μια πτωση -8°C με τα λαδια Mobi1 esp formula 5w30 εκτος και αν οφειλεται στο κρυο που επικρατει τις τελευταιες μερες. :)

Αυτό που βλέπεις είναι καταλύτης 99%, πολύ υψηλή θερμοκρασία έχεις. Βάλε πυρόμετρο.

Τι λ έχεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0.89

Εννοούσα τιμή λ, όπως σωστά είπε ο Fanicas.

Θυμάσαι να πεις λ αλλά στροφές ? Μετά τις 4000rpm με full γκάζι.

0.89 είναι φτωχό, πιστεύω πρέπει να το τσεκάρεις και μετά ξανασυζητάμε.

Μίλα με τον προγραμματιστή σου για το λ.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα στο φασμα των 2,000-4000 ειναι 0,89 μαξ (αυξομειωνεται και δεν μπορω να το κοιταω και συνεχεια εφοσον οδηγω) 

Πιο ψηλα θα πρεπει να το τσεκαρω παλι καποια στιγμη

Με τι όργανο μετράς το λ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

<blockquote class='ipsBlockquote'data-author="methana" data-cid="520617" data-time="1357888052"><p>

Νεα βολτα και μερτηση Λ 0,91 μαξ οι συνθηκες δεν μου επειτρεπουν να το παω πιτα</p></blockquote>

Τα ειπαμε με πμ. Λογικα διαβαζει απο τον narrowband το οργανο σου και ειναι λαθος.

Πρεπει να κοιταξεις ομως μερικα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα εσυ γιαννη σηκωνεις παραπανω και απο μενα!!!σε οβερ!!!λολ

ποσο σταθερη εχεις τεταρτη πεμπτη και εκτη???

Link to comment
Share on other sites

στην πεμπτη βρε λογικα θα ανεβαζει και αλλο!1.4 να το εχεις στην τεταρτη ειναι καλα αλλα και 5τη?

Link to comment
Share on other sites

Νεα δοκιμη Λ 0,91 οβερ σταθερη 0,89 @3000-6500 και μεχρι κοφτη

πιεση 1,4bar σταθερη οβερ 1,7bar

Θερμοκρασιες λ 880°C max

εισαγωγη 12,5°C εξωτερικη 8°C

Λαδια 108°C max

νερα 90°C

 

Εντυπωσεις και προτασεις

0.89 λ κοφτη δεν γινεται. ξεχνα το! μιλαμε για 13.08 : 1. οι πιεσεις κομπλε εχουμε δει και μεγαλυτερες. μαλλον δεν δουλευει πιο μεγαλες γτ ειναι στεγνο.(αποκλειεται 0.89 λ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.