Jump to content
raptis_j

Golf 5/6 - Kw Street Comfort& Kw V2

Recommended Posts

Δες και τον γκικα για ρυθμιση τοποθετηση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι κουτσουρο η' οχι αυτη η αναρτηση???

Ο καθενας γραφει την αποψη του η οποια ομως δεν ειναι δυνατον να εχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο αυτην ενος αλλου οταν η εταιρια την προοριζει για ταξιδι με ανεση και κρατημα.

 

Ενας την ονομαζει κουτσουρο γιατι εχει μαθει να κανει ταξιδια με βαρκες τυπου μερσεντες.Ενας αλλος που περασανε απο τα χερια του 5-6 gti τυπου golf 4-5-6,civik type r κτλ....λεει οτι ειναι ανετη.....

 

Με ενδιαφερει αυτη η αναρτηση για αουντι Α3.Υπαρχει καποιος απο θεσσαλικο καμπο να την εχει στο αμαξι του να δω πως δουλευει??

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την v2 απο το 2004, η ανάρτηση αξίζει και το τελευταίο € της, όπως υπώθηκε. Από άνεση δεν θα την πρότεινα αν το αμάξι εκτελεί χρέη οικογενειακού, όλες οι ανωμαλίες του δρόμου περνάνε στο σασί, αλλά με την λεπτομέρεια οτι φιλτράρει τα πάντα απο κραδασμούς και θορύβους. Δηλ αν έχεις θέμα με πέτρα στα νεφρά, θα το καταλάβεις.

Από θέμα κρατήματος, απλά δεν πέζονται, είναι αυτό που υπόσχονται, και σε συνδιασμό με σινεμπλόκ s3 γίνονται ξυράφι, παιχνίδι, ευχαρίστηση.

 

Πριν 4 χρόνια, μπήκα στην διαδικασία να την ξηλώσω και να βάλω κάτι ποιο άνετο, μετά από μερικές δοκιμές, δεν βρήκα κάτι αξιόλογο το οποίο να συνδιάζει φιλτράρισμα κραδασμών και θορύβων. Και την ξαναπέταξα πάνω.

 

Επίσης δεν ξέρω αν εμένα απλά μου έτυχε, η δικιά μου στα 100000km, είχε ημερομηνία λήξης και ήθελε επισκευή, μετά την επισκευή έγινε πάλι σαν καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

από τον αριθμό πλαισίου μπορούν να βρουν οι εισαγωγείς ακριβώς τον κωδικό που χρειάζεται για αυτά τα coilovers (καθώς διαφέρουν ανάλογα το βάρος και το stut);

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι κουτσουρο η' οχι αυτη η αναρτηση???

Ο καθενας γραφει την αποψη του η οποια ομως δεν ειναι δυνατον να εχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο αυτην ενος αλλου οταν η εταιρια την προοριζει για ταξιδι με ανεση και κρατημα.

 

Ενας την ονομαζει κουτσουρο γιατι εχει μαθει να κανει ταξιδια με βαρκες τυπου μερσεντες.Ενας αλλος που περασανε απο τα χερια του 5-6 gti τυπου golf 4-5-6,civik type r κτλ....λεει οτι ειναι ανετη.....

 

Με ενδιαφερει αυτη η αναρτηση για αουντι Α3.Υπαρχει καποιος απο θεσσαλικο καμπο να την εχει στο αμαξι του να δω πως δουλευει??

δε θα έλεγα οτι ειναι κουτσουρο. Ειναι όμως σφιχτή. αλλά στις στροφές... άστο. Σε  συνδιασμο με καλο λαστιχο δεν πιανεται.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι είναι καλύτερο σε Golf 6 tsi160 να μπει η έκδοση της KW Street Comfort με το πιο δυνατό ελατήριο, στην ουσία η έκδοση για το GTI (πολύ βάρος μπροστά, λόγω 2L); Έτσι μου είπαν από τον εισαγωγές (η εμπειρία έχει δείξει ότι είναι καλύτερο,γιατί το πιο μαλακό παθαίνει πλαστική παραμόρφωση μετά από πολύ λακκούβα στην Ελλάδα). Επειδή στην αρχή υποψιαζόμουν ότι το λένε για λόγους availability, το επιβεβαίωσε (ότι δεν θα έχω πρόβλημα αν πάω με του GTI) και ο κατασκευαστής, Χωρίς όμως να μου επιβεβαιώνει διαφορές στο εύρος χαμηλώματος και στη συμπεριφορά (άνεση-κράτημα).

 

Είναι κάποιος με tsi που έβαλε το GTI; Σας είχαν πει κάτι τέτοιο στο συνεργείο;

 

Εκδόσεις χωρίς DCC για 55mm καλάμι:

-18081030 (ελατήριο μπροστά με πάχος 12) για έως 1035kg μπροστά axle load

-18081031 (ελατήριο μπροστά με πάχος 12,25) από 1036 έως 1105kg (έκδοση κ για GTI)

-18081032 (ελατήριο μπροστά με πάχος 12,5) από 1106 έως 1170kg

 

Το αυτοκίνητό μου αναφέρει 1010kg μπροστά.

Edited by Theo_P
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος και εγώ να βάλω KW Street Comfort  σε Scirocco 1.4 TSI 160 & DSG7 με βάρος μπροστινου άξονα 1010kg Και πίσω 770kg.
Η KW για το scirocco δινει δυο κωδικούς kit .
Οι κωδικοι ειναι :
Vehicles with a front axle load up to 1.000kg
part no. 180 80 094
Vehicles with a front axle load of 1001 - 1080kg
part no. 180 80 095

Αρα εγώ που εχω 1010kg μπροστά πρεπει να παρω τον κωδικο 18080095 , ο φιλος μου που πουλαει τις street comfort (θα τις παρω μεταχειρισμενες) φοράει τον κωδικο 18080094 δηλαδη για μεχρι 1000kg ενω το αμαξι του ειναι και αυτου 1010kg μπροστά , μαλιστα προβληματίστηκε γιατι ο εισαγωγεας του ειχε ζητήσει το βάρος μπροστινού άξονα .
Σε επικοινωνια με την KW Hellas μου ειπε οτι ο σωστος κωδικος ειναι αυτος που τελειωνει σε 095 αλλα και με τον αλλον δεν θα εχω κανενα απολυτως θεμα γιατι η διαφορα ειναι μονο στο ελατηριο , ισα ισα θα ειναι πιο άνετο . Μας ειπε με λιγα λογια διαφορετικα πραγματα σε εσενα και σε εμενα .

Στην συνεχεια επικοινωνησα με την KW Γερμανίας, μου επιβεβαίωσαν πως κανονικα θα πρεπει να μπει ο κωδικος 18080095 αλλα επειδη η διαφορα στο βαρους του αξονα ειναι μολις 10kg δεν θα εχω κάποιο προβλημα με την 18080094 απλα ίσως χαμηλώσει λιγο περισσότερο αλλα αυτό μπορώ να το φτιάξω μιας και ειναι ρυθμιζόμενη καθ ύψος .
Μάλιστα μου έδωσαν και τους κωδικους των ελατηρίων ''094 uses FA spring “1027” 60210128 and the 095 “1018” 60210096''  δεν ξερω ποσο κοστιζουν τα ελατηρια αλλα φαντάζομαι θα ειναι φτηνα  οποτε με μια αλλαγη μπροστινων ελατηρίων θα γινει ο σωστος κωδικος !
Εγω στην θεση σου αν αγοραζα καινουργια θα έπαιρνα τον κωδικο που δινει η KW για το οχημα μου καθαρα για ψυχολογικούς λόγους.

 

Link to comment
Share on other sites

2 άνθρωποι που τοποθετούν KW coilovers και ο εισαγωγέας μου είπαν ότι πας για το ελατήριο που προτείνει η KW για το βάρος μπροστά συν ένα.

 

H ίδια KW το επιβεβαιώνει: "it is better to use the kit 18081031 to get a smoother ride. Τhe front height is adjustable so you are able to get the correct expected lowering with the 031 kit. You can use the kit 031 without any problems". "Είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσετε το κιτ 18081031 για να έχετε πιο ομαλή συμπεριφορά. Το εμπρός ύψος είναι ρυθμιζόμενο οπότε θα μπορείτε να έχετε το σωστό αναμενόμενο χαμήλωμα με το 031 κιτ (σε ερώτησή μου αν θα έχω τα -2 έως -4 που υπόσχονται). Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το κιτ 031 χωρίς κανένα πρόβλημα".

Βέβαια τα παραπάνω σε ερώτηση αν ισχύει αυτό σε μια χώρα με πολλές λακκούβες και μεγάλες ανωμαλίες. Που περίμενα το αντίθετο, όπως λέει και ο the_winner -να θέλει πιο μαλακό ελατήριο. Ίσως να έχει να κάνει όμως με μεγαλύτερη πιθανότητα για μόνιμη παραμόρφωση; Δεν ξέρω την αιτιολογία πίσω από αυτό. Μπορεί να έχει να κάνει και με το αμάξι. Π.χ. στο S4 η KW λένε ότι έδινε (ή δίνει ακόμα) λάθος ελατήριο πίσω! Άρα να έχει παρατηρηθεί κάτι αντίστοιχο και το Golf υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Εγώ έβαλα τελικά το 031. Δεν θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου. Απλά αναφέρω τι μου είπαν και τι επέλεξα εγώ.

Πέρα από το ότι στην πρώτη τοποθέτηση με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις καθόταν πολύ πιο πάνω από την εργοστασιακή ρύθμιση (στην αρχή τρόμαξα, μετά μου το κατέβασαν), όλα ok. Δεν το έχω κατεβάσει όμως παραπάνω από 2εκ ακόμα, αλλά πάει και φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα. Επίσης στην πιστοποίηση TUV αναφέρει συγκεκριμένα ελατήρια και βάρη, άρα φαντάζομαι δεν ισχύει στην περίπτωση που πας με +1 ελατήριο.

 

Τέλος, επειδή υπήρχε αρκετή συζήτηση εδώ, πιστεύω ότι η Street Comfort δεν είναι για άνεση. Δεν είναι πιο άνετες από τις εργοστασιακές και πιστεύω δεν είναι για "οικογενειακή χρήση" κτλ. Τα ελατήρια είναι πολύ δυνατά και αντιδρούν όχι μόνο σε λακκούβες, αλλά και σε μη εμφανείς ανωμαλίες στο δρόμο. Αν και κάποιες λακκούβες/κακοτεχνίες τις περνάς χωρίς να το καταλάβεις! (δεν έχω καταλάβει πως διαφοροποιείται.. Έχω καταλάβει όμως την τεράστια ποικιλομορφία των λακκουβών και ανωμαλιών των δρόμων μας :D Που μάλλον προκαλούν διαφορετικές αντιδράσεις).

Είναι για κάποιον που θέλει κάτι πιο άνετο από τις Variant1-2-3.

Όμως, σε κράτημα, θα επιβεβαιώσω όσους λένε ότι δεν πιάνονται! :) Καμία σχέση με εργοστασιακό tsi. Φαντάζομαι βέβαια οι Variant θα είναι ακόμα καλύτερες σε αυτόν τον τομέα.

 

Όλα αυτά σε Golf6 tsi160 με KW SC που δεν έχουν στρώσει ακόμα με 9 κλικ μπρος πίσω και -2cm και 17άρες.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2-3 μήνες, με έχει τρελάνει ο θόρυβος που ακούγετε όταν στρίβω σε πολύ χαμηλές ταχύτητες. Σαν το βίντεο αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=cAPum8RnEGY

νομίζω ξεκίνησε μετά από πλήσιμο. το έχει αντιμετωπίσει κανείς; γιατί το κάνει; πρέπει να γυρνά το ελατήριο μαζί με τις βάσεις ή να μένει σταθερό "κυλώντας" πάνω τους; τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει; είναι επικίνδυνο ή μπορεί να προκαλέσει φθορά;

Link to comment
Share on other sites

Theo καλορίζικη η Street Comfort ! Εγω τελικά κατέληξα σε καινούργια Variant 1 μιας και ηταν σε προσφορά !

Επειδή δεν κΑταλαβα έβαλες τον κωδικό που προτείνει η kW για το όχημα σου ή πηγες σε κωδικό για βαρύτερο golf ή ελαφρύτερο;

Εγω με επικοινωνία που είχα με kW Γερμανίας μου είπαν να βάλω τον κωδικό που προτείνουν για το όχημα μου , και ετσι εκανα οταν παρειγγειλα την variant 1 .

Για scirocco βγάζει δυο κωδικούς και το μονο που αλλάζει ειναι τα μπροστα ελατήρια . Ο ενας κωδικός ειναι μεχρι 1000 κιλα φορτίου στον μπροστα άξονα και ο δεύτερος κωδικός ειναι απο 1001 μεχρι 1090.

Εμενα το αμάξι έγραφε 1010 μπροστα οποτε πηρα τον δεύτερο κωδικό .

Εχω πάθει πλακα με την variant 1 μπορώ να πω οτι εντός πόλης δεν εχει χασει καθολου σε άνεση , ισα ισα σε ορισμένες κακοτεχνίες ειναι πιο άνετο , στις μόνες κακοτεχνίες που καταλαβαίνεις οτι ειναι πιο σκληρό ειναι στα χαντάκια που πιάνουν ολο το πλάτος του δρόμου και πέφτουν ταυτόχρονα και οι δυο τροχοι .

Και το άλλο σπαστικό ειναι οτι ακούω απο τα πίσω αμορτισέρ έναν κλικυ ήχο και προέρχεται απο κατι πλαστικές ροδέλες του αμορτισέρ , η kW τις ονομάζει ventilation discs .

Ολα αυτα σε scirocco με μασιφ σινεμπλοκ απο Ttrs , top mount Ttrs , φρέσκα ρουλεμαν των top mount και χαμηλωμα 2.5-3 πόντους

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Για τον ήχο που εχεις μάλλον ειναι τα ρουλεμαν των top mount , δεν τα άλλαξες οταν έβαλες την νεα ανάρτηση ;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτό που μου πρότεινε ο εισαγωγέας (ένα μέγεθος πάνω). Αν τα αγόραζα ξανά θα έβαζα αυτό που προτείνει η KW (απλά επειδή είναι πιο μακαλό). Πάντως και τα δύο δεν μπορεί να ισχύουν, το ένα μέγεθος πάνω δεν θα συμπιέζει όσο πρέπει το strut. Από την άλλη, αν παθαίνει πράγματι πλαστική (μόνιμη) παραμόρφωση το ελατήριο, το stut θα είναι συνέχεις υπερσυμπιεσμένο. Εκτός αν (ελπίζω) απλά στο ενδιάμεσο να υπάρχει μια γκρι περιοχή. Αν και πιστεύω η KW δεν έβαλε και πολύπλοκα μαθηματικά πίσω από αυτό, επέλεξε ένα βήμα των 0,25 για κάποιο εύρος βάρους, με αρκετές ενδιάμεσες περιοχές που παίζουν και τα δύο.

 

Όπως και να έχει, μέχρι τώρα όλα δείχνουν να δουλεύουν ok, εκτός από τον θόρυβο και την απώλεια άνεσης κάτω από τα 60km/h (ϊσως επειδή τα ελατήρια είναι πολύ σκληρά για να κουνηθούν και άρα να δουλέψει το stut; ή λόγω ότι δεν έχει δύναμη να ανοίξη η highspeed βαλβίδα; ), πάντα με βάση τα πολύ μαλακά πρότυπά μου (OEM, ούτε καν sport αναρτήσεις).

 

Όσο αφορά το θόρυβο, λες νάναι top mounts; Έχουν μόλις 50k km. Δεν ήξερα ότι ήθελαν αλλαγή για coilover δρόμου. Λόγω φθοράς ή λόγω αλλαγής ανάρτησης ή λόγω coilovers; Ή είναι άλλο το ρουλεμάν και άλλο τα top mounts;

 

Θα το πάω ξανα κ αν δεν βγάλουμε άκρη θα απευθυνθώ στον εισαγωγέα.

 

 

ευχαριστώ και καλή διασκέδαση! ;)

Edited by Theo_P
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εξηγείται γιατι στην αρχή ηταν πιο ψηλό μπροστα , γιατι πήρες για μοντέλο πιο βαρύ απο το δικο σου και για αυτο επρεπε να το κατεβασεις κ άλλο .

Τωρα ποιο ειναι το σωστό δεν ξερω , εγω προτίμησα να επιλέξω οπως τα προτείνει η kW .

Πάντως εμενα το αμάξι ειναι μολις 10 κιλα βαρύτερο στον μπροστα άξονα απο το όριο του "μαλακου" κωδικού της kW δηλαδή και αυτόν να έβαζα δεν νομιζω να είχα θεμα . Εσενα τι φορτίο μπροστινου άξονα εχει το αμάξι σου και για τι φορτίο ειναι σχεδιασμένη η ανάρτηση ; Αν η διαφορα ειναι μικρή δεν νομιζω να παίζει κ τόσο ρόλο η επιλογή "σωστού" κωδικού

Σχετικά με τον θόρυβο σου τα ρουλεμαν ειναι αναλώσιμα και top mount λιγοτερο αναλώσιμα . Τα ρουλεμαν μπαίνουν μεσα στο top mount και έρχονται σε επαφή μα το ελατήριο ώστε να μπορούν να γυρνάνε . Αμα αυτα χαλάσουν κάνουν θόρυβο το ίδιο ισχύει κ με τα top mount κάνουν κοπανημα.

Εγω τα άλλαξα για να μην παθω οτι επαθες , μιας και κατέβηκε δηλαδή η ανάρτηση να αλλαχτουν κ αυτα μην ξανακατεβαζω μετα απο λίγο .

Εσυ ακούς με ανοιχτά παράθυρα κανενα θόρυβο απο τα πίσω αμορτισέρ οταν περνάς με φορα απο χαντάκια ;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εξηγείται γιατι στην αρχή ηταν πιο ψηλό μπροστα , γιατι πήρες για μοντέλο πιο βαρύ απο το δικο σου και για αυτο επρεπε να το κατεβασεις κ άλλο .

Τωρα ποιο ειναι το σωστό δεν ξερω , εγω προτίμησα να επιλέξω οπως τα προτείνει η kW .

Πάντως εμενα το αμάξι ειναι μολις 10 κιλα βαρύτερο στον μπροστα άξονα απο το όριο του "μαλακου" κωδικού της kW δηλαδή και αυτόν να έβαζα δεν νομιζω να είχα θεμα . Εσενα τι φορτίο μπροστινου άξονα εχει το αμάξι σου και για τι φορτίο ειναι σχεδιασμένη η ανάρτηση ; Αν η διαφορα ειναι μικρή δεν νομιζω να παίζει κ τόσο ρόλο η επιλογή "σωστού" κωδικού

Σχετικά με τον θόρυβο σου τα ρουλεμαν ειναι αναλώσιμα και top mount λιγοτερο αναλώσιμα . Τα ρουλεμαν μπαίνουν μεσα στο top mount και έρχονται σε επαφή μα το ελατήριο ώστε να μπορούν να γυρνάνε . Αμα αυτα χαλάσουν κάνουν θόρυβο το ίδιο ισχύει κ με τα top mount κάνουν κοπανημα.

Εγω τα άλλαξα για να μην παθω οτι επαθες , μιας και κατέβηκε δηλαδή η ανάρτηση να αλλαχτουν κ αυτα μην ξανακατεβαζω μετα απο λίγο .

Εσυ ακούς με ανοιχτά παράθυρα κανενα θόρυβο απο τα πίσω αμορτισέρ οταν περνάς με φορα απο χαντάκια ;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τα πίσω top mounts τα άλλαξες και αυτά???Αν όχι μάλλον από κει προέρχεται ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2-3 μήνες, με έχει τρελάνει ο θόρυβος που ακούγετε όταν στρίβω σε πολύ χαμηλές ταχύτητες. Σαν το βίντεο αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=cAPum8RnEGY

νομίζω ξεκίνησε μετά από πλήσιμο. το έχει αντιμετωπίσει κανείς; γιατί το κάνει; πρέπει να γυρνά το ελατήριο μαζί με τις βάσεις ή να μένει σταθερό "κυλώντας" πάνω τους; τι πρέπει να κάνω για να σταματήσει; είναι επικίνδυνο ή μπορεί να προκαλέσει φθορά;

 

Το ελατηριο πρεπει να γυρναει μαζι με το αμορτισερ σαν μια μοναδα, στο βιντεακι που ανεβασες που διχνει οτι το ελατηριο ειναι σταθερο, υπαρχει προβλημα με τα ρουλεμαν των top mount, αν το ιδιο συμβαινει και στο δικο σου, πρεπει να αλαξεις τα top mount.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιαννη κ στο δικο μου ακουγεται θορυβος απο το πισω δεξι αμορτισερ ακομα κ με ανοικτο παραθυρο...πιο πολυ σε λακκουβες η σε ανηφορικα κομματια με κλιση οποτε κ ζοριζεται η δεξια μερια!αν κ δν φοραω kw αλλα v-maxx

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακούγεται κ απο τα δυο αμορτισέρ . Δεν ειναι απο τα top mount . Το αμορτισέρ εχει μια ροδέλα την οποία την ονομάζει ventilation disc αυτή ειναι ελεύθερη και μάλλον οταν πέφτω με φορα ακούω το κλακ που κανει οταν πεφτει η ροδέλα πίσω στο αμορτισέρ .

Θα το επιβεβαιώσω αν ειναι απο εκει βάζοντας λιγο υφασμάτινη ταινία στην ροδέλα , αν σταματήσει ο θόρυβος ειναι απο εκει !

Τον θόρυβο τον ακούω μονο στα αποτομα κ οχι συνέχεια .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγείται τώρα, το ήξερα από πριν :D (ότι θα καθόταν ψηλά). Δεν ξέρω αν αυτό δείχνει και ότι είχα μεγάλη απόκλιση από το πραγματικό βάρος (1010) και το προτεινόμενο (1036 έως 1105), καθώς είναι μόλις 20Kg ή το 1036 έως 1105 κάθετε από +x cm έως -x cm και μετά το ρυθμίζεις ώστε να μην διακινούν πολλούς κωδικούς. Θάχαι ενδιαφέρον κάποιος με GTI (2L) να μας πει αν έβαλε τις ακόμα παραπάνω. Οπτικά πάντως, φαίνεται να έχει ακόμα η ρύθμηση πολύ παραπάνω και πολύ παρακάτω. Τώρα σε τι εύρος δουλεύει το strut και πως αυτό μεταβάλεται με τη πάροδο του χρόνου (αν κάθεται το ελατήριο) δεν θα μάθω ποτέ... Πάντως αν "κάτσει το ελατήριο" μετά από κανά χρόνο θα σας πω (δεν ξέρω κάποιον να έχει βάλει το προτεινόμενο βάρος να μας πει). Και με το πίσω που είναι ίδιο για όλα τι γίνεται; αυτό θα κάτσει όπως και να έχει...;

 

Aν αλλάξω ρουλεμάν τι να βάλω; Δεν έχω ιδέα. Τα OEM του; Και στις 4 γωνίες; πάνε "πακέτο" με τα top mounts; Θα μου χαλάσουν πάλι μετά από 50k km; Μήπως απλά θέλουν λύπανση (το ξεκίνησε πρώτη φορά μετά από πλήσιμο);

 

the_winner, από πίσω δεν ακούω κάποιο θόρυβο. Με τα OEM άκουγα σε ελαφριές λακούβες κάτι σαν "φσ" παρά σα χτύπημα.

Αν επιτρέπεται που τις έβαλες (ακόμα και με pm);

Link to comment
Share on other sites

τελικά, άλλαξα βάσεις σε audi TT-S/RS3 (κωδικός 8J0 412 331 -δύο) και ρουλεμάν SKF (κωδικός VKD 35025 T -πακέτο των δύο) και βίδες (κωδικός Ν 101 277 07 έξι) -το κεντρικό παξιμάδι Ν 910 216 01 που αναφέρουν κάποια ξένα forums δεν χρησιμοποιήθηκε τελικά καθώς μου είπαν ότι δεν μπαίνει στη KW Street Comfort. Ευχαριστώ τον the_winner για τους κωδικούς (και την ιδέα), που καλό είναι να υπάρχουν και εδώ για να τους βρει κάποιος στο μέλλον.

 

Ταυτόχρονα χαμήλωσα λίγο και μπήκαν "μακαρόνια" (!!!) στα ελατήρια εκεί που ακουμπούν στις βάσεις/ρουλεμάν. Πλαστικά σωληνάκια που "επενδύουν" το ελατήριο, σαν αυτά που έχει στη μέση για να μην χτυπάνε. Λίγο απάτη μου φάνηκε, καθώς δεν το είχα ξαναακούσει, θα το είχε προβλέψη η KW και δεν ξέρω αν έχει και λογική, αλλά τον άφησα να τα βάλει για να μην μου λεέι μετά ότι φταίει αυτό για το θόρυβο και ξαναλύναμε την ανάρτηση... :p

 

Μετά από όλα αυτά ο θόρυβος δεν έφυγε! Μάλιστα έγινε και πιο συνχός. Αν και το ελατήριο φαινόταν να γυρνάει σωστά πλέον. ΌΜΩΣ, αυξήθηκε αρκετά η άνεση (το παίρνω πίσω αυτό που είπα ότι δεν είναι πολύ άνετη :p ) κυρίως στις μικρές ανωμαλίες και λίγο το κράτημα. Δεν ξέρω πιο από τα δύο (χαμήλωμα ή ενισχημένες αλλά μαλακότερες και καινούργιες βάσεις) έπεξε ρόλο. Ίσως δεν υπήρχε γενικότερα καλή τοποθέτηση πριν, ίσως είχαν "πετρώσει" οι βάσεις μου, δεν ξέρω. Αυτό το "μακαρόνι" φαντάζομαι δεν έκανε διαφορά. Ίσως απλά μπήκε σε σωστό εύρως ύψους για να δουλεύει καλά το αμορτισέρ.

 

Ο θόρυβος τελικά έφυγε με κάποια σφιξιματάκια και πολύ γράσο... Ελπίζω να είναι κάτι μόνιμο κ όχι όταν φύγει το γράσο να ξανατρέχω...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναφέρει σε προηγούμενα posts έναν ηχο που  άκουγα απο την πρώτη μέρα της τοποθέτησης της KW Variant 1, πίστευα οτι ειναι οι πισω ροδελιτσες της μπουκαλας (ventilation disc οπως την ονομαζει η KW) . Τελικα έπεσα μεσα 100% , κάθησα και το εψαξα μόνος μου και τελικά ηταν απο εκεί ο θόρυβος και επειδή τις ιδιες ροδέλες ισως χρησιμοποιουν και οι kw variant 2 Και street comfort είπα να το μοιραστώ για όσους έχουν αντιληφθεί τον ιδιο θόρυβο και θέλουν να τον εξαφανίσουν .
Την λύση την έδωσε λιγο γράσσο στην πανω και κατω πλευρα της πλαστικης ροδελας (ventilation disc)  το οποιο ειναι o-ring friendly για να μην αδυνατισει-κοψει τα λαστιχακια της μπουκαλας .
Η Ροδελα απο μονης της σε λακουβες λογω αδρανειας εκανε εναν ανεπαισθητο ηχο αλλα και σε μεγαλυτερες λακουβες χτυπαγε το bump stop στην ροδελα και εβγαζε τον ''clicky'' ηχο που ειχα περιγραψει (σαν δυνατο κλικ ποντικιου υπολογιστή)
Έφτιαξα και ενα βιντεο με το πριν και το μετα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.