Jump to content
billy3

Κατανάλωση Βενζίνης

Recommended Posts

@Stavros 7 , είχα διαβάσει μία έρευνα η οποία έλεγε πώς από 80km/h κ πάνω έχει νόημα να είναι κλειστά κ με κλιματισμό.

@Tonyantony, τα κατέγραφα απο περιέργια απο την πρώτη μέρα σε ένα γερμανικό online site , ώστε να πέρα απο την κατανάλωση του trip

computer καταλαβείνεις κ κατα πόσο στα βενζιναδικα σου βάζουν την σωστη ποσοτητα (το έχω πάθει κ αυτο 2-3 φορε΄ς)

Link to comment
Share on other sites

Τα παράθυρα αν κινήσαι μέσα στην πόλη δηλαδή με χαμηλή ταχύτητα δεν αυξάνουν τόσο, σε αντίθεση με το κλιμαστιστικό που με αποτρέπει από το να κοιτάξω κατανάλωση, αν πέσω και σε κίνηση...προχτές που πήγα για καφέ γλυφάδα με 2 φίλους μου είχα 13,5 :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Τα παράθυρα αν κινήσαι μέσα στην πόλη δηλαδή με χαμηλή ταχύτητα δεν αυξάνουν τόσο, σε αντίθεση με το κλιμαστιστικό που με αποτρέπει από το να κοιτάξω κατανάλωση, αν πέσω και σε κίνηση...προχτές που πήγα για καφέ γλυφάδα με 2 φίλους μου είχα 13,5 :frantics:

Ο καπιτάλας πάει για καφέ στην γλυφάδα και τον νοιάζει η κατανάλωση :laugh: :laugh: :laugh:

Ου ρε :laugh: :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαλάκα ο καφές κάνει 3 ευρώ ενώ η βενζίνει πολλές φορές πιο πάνω, και τα ίδια λεφτά είναι παντού

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ ήπια οδήγηση και απαλό γκάζι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής μέση κατνάλωση 3,8L με εναπομείναντα χιλιόμετρα 1.060 έχωντας διανύσει 130.

TSI 140 με Revo Stage 1 και K&N Panel.

20120621074657.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

@Tsillis, se ti diadromi? 3,8l exo kataferei mono se katiforiko dromo me taxytites 80-85

O δρόμος είναι γενικότερα ευθεία, με πολύ μικρά ανηφορικά και κατηφορικά τμήματα με μικρές κλίσεις. Ταχύτητες 70-80. Είναι η καθημερινή μου διαδρομή απο το σπίτι στη δουλειά, περίπου 16χλμ. και άλλα 16χλμ επιστροφή. Σύνολο 32χλμ καθημερινώς.

Link to comment
Share on other sites

Golf 20vt με προγραμμα εθνικη με ταχυτητες 120-130km 9-10lt

σε επαρχιακο δυκτιο με ταχυτητες 50-110km βλεπω και 8,5lt

εντος πολης με συντηρητικη οδηγηση κατω απο 10lt δεν πεφτει, περιπου 11-12lt και αν το σπαω κατω απο 13lt δεν πεφτει,

με 20€ και με τιμη βενζινης τωρα στα 1,7€ κανω εντος πολης 110km,

βγαζοντας το προγραμμα και γυρνοντας στα 150 αλογα ειδα,

το εντος αυξηθηκε μεχρι 2lt, εθνικη εμεινε ιδιο, σε επαρχιακο δυκτιο ανιβηκε στα 9,5lt και ξεφευγε αρκετα αν ηθελα να κινηθω σβελτα.

Ευχαριστώ φίλε....

Ούτως η άλλως η ψαρόβαρκα δεν πάει βήμα και καίει τα άντερα της....

Τρέμε tony....Λίγο ψήσιμο θέλει ο γέρος και ετοιμάσου....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα Αθήνα – Ζάκυνθο με 5 άτομα και γεμάτο πορτ παγκαζ όσο δεν πάει. Στην εθνική έπαιζα με 140 - 160χλμ και ανοιχτό air condition και το ντεπόζιτο μου έβγαλε 620χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Den exo kamia douleia me tous golfakides alla me 40 litra venzunis evgala 790km ethniki mono.auto mas kanei...5,1lt/100km.Kalos o paixtis!Milaw gia polo 1,2 Tsi kai cruise sta 110km/h.

Link to comment
Share on other sites

Golf 1,4 Fsi με 47.2 λίτρα -->520 χλμ δλδ περίπου 9.1lt/100km

με Aircon συνέχεια ανοιχτό, και τα 350 σε εθνική με 3-4 άτομα και ταχύτητες απο 120-160 τα υπόλοιπα στην πόλη... Καλά είναι αλλά ρουφάει πολύ στις εκκινήσεις σε πόλη.... :help:

Link to comment
Share on other sites

Golf 1.6 FSI με Α/C ON και cruise control σεταρισμένο στα 130 Km, 225/45-17 λάστιχα, τρία άτομα και αποσκευές από Αρκίτσα μέχρι είσοδο Αθήνας περίπου 125 Κm 8,0 lt/100Km.

Το κουφό είναι ότι από την Κηφισιά και κάτω μέχρι την Βούλα και με πολύ κίνηση στην παραλιακή η μέση τιμή για όλη την διαδρομή έπεσε στα 7,5Lt/100Km :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Golf 1.6 FSI με Α/C ON και cruise control σεταρισμένο στα 130 Km, 225/45-17 λάστιχα, τρία άτομα και αποσκευές από Αρκίτσα μέχρι είσοδο Αθήνας περίπου 125 Κm 8,0 lt/100Km.

Το κουφό είναι ότι από την Κηφισιά και κάτω μέχρι την Βούλα και με πολύ κίνηση στην παραλιακή η μέση τιμή για όλη την διαδρομή έπεσε στα 7,5Lt/100Km :sorry:

Τι τελική ταχύτητα έχεις με αυτά τα ζαντολάστιχα???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι το αυτοκίνητο το έχω στα χέρια μου από τον περασμένο Σεπτέμβριο και όσες (λίγες) φορές βρέθηκα σε εθνική είχα γυναίκα και παιδί μέσα οπότε δεν το έχω τελικιάσει. Το έχω ανοίξει μερικές φορές μέχρι τα 180 Km που τα φτάνει άνετα και φαίνεται να έχει και άλλο, αλλά δεν ξέρω πόσο ακόμα.

Και κάτι τελευταίο, πάντα με 100αρα βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές είναι η ζάντες που είχε από το εργοστάσιο.

gold6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Και αυτές είναι η ζάντες που είχε από το εργοστάσιο.

gold6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δεν ανοίγει η φωτό.Τέλος πάντων ρώτησα γιατί φίλος με 1.4 tsi passat που έβαλε 18άρες ,με 235 λάστιχο πάνω από 185 χ.ω δεν πιάνει.Ενώ με την 16άρα και 215 λάστιχο είχε πιάσει 215 χ.ω.'Ενδειξη κοντερ πάντα.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει η φωτό.Τέλος πάντων ρώτησα γιατί φίλος με 1.4 tsi passat που έβαλε 18άρες ,με 235 λάστιχο πάνω από 185 χ.ω δεν πιάνει.Ενώ με την 16άρα και 215 λάστιχο είχε πιάσει 215 χ.ω.'Ενδειξη κοντερ πάντα.

Συγνώμη, την έσβησα κατά λάθος από τον λογαριασμό μου στο ImageShack.

Λογικά θα κόβει σε σχέση με τις 16αρες αλλά δεν ξέρω πόσο και σίγουρα θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα μια βολτα στη ψαθα για μπάνιο με οικονομική οδήγηση μέχρι 110 το πήγα 5,4 έδειξε το trip computer

Link to comment
Share on other sites

Golf 1,4 Fsi 48.3 λίτρα -->570 χλμ δλδ περίπου 8.451lt/100km

με τα 350 σε νησί, με αναβάσεις σε βουνά και στροφοδιαδρομές και τα υπόλοιπα λίγο εθνική και επαρχιακούς Αττικής και Ευβοίας και a/c αλλα όχι συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Golf 1,4 Fsi 48.3 λίτρα -->570 χλμ δλδ περίπου 8.451lt/100km

με τα 350 σε νησί, με αναβάσεις σε βουνά και στροφοδιαδρομές και τα υπόλοιπα λίγο εθνική και επαρχιακούς Αττικής και Ευβοίας και a/c αλλα όχι συνέχεια

με τι μεση ωριαια ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

οικονομικής οδήγησης συνέχεια Αθήνα - Ναυπλιο με 110km 5,3lt/100km επιστροφή με 120km 6,1lt/100km συνολικά 667km με 48lt 7,2λτ/100 τα 200χιλ. από αυτά έγιναν με ταχύτητες από 140 - 160χιλ τα υπόλοιπα οικονομικά.

το kufatec mfa έλεγε ότι 12λτ υπόλοιπο βενζίνης και περίμενα να πάρει 43λτ αλλα τελικά η μάνικα σταμάτησε στα 48λτ . Να σημειώσω ότι το βενζινάδικο ήταν σε ανηφοριά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.