Jump to content
bill1

Σωστη Αναλογια Καυσιμου Αερα (Afr)

Recommended Posts

την ροπη την εχω μετρησει με το vagcom και μου εδειξε 31.3 κιλα.

μην το λαμβανεις υπόψιν σου αυτό το νούμερο ,σε αυτοκινητα με προγραμμα ο υπολογισμός απο το vag com δεν είναι ακριβής

Δεν εχω καλο όργανο Bill εχω το http://images01.olx....rios-carros.jpg

Λοιπον που περιπου πρέπιε να είναι?Σας ειπα καποιες φορες δεν μου δείχνει και τίποτα :)

στους Tsi πολλες φορές σε χαμηλές στροφές ή ύστερα από πατημα μπορεί το μίγμα να γίνει πολύ φτωχό ,για αύτο και δεν βλεπεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

μην το λαμβανεις υπόψιν σου αυτό το νούμερο ,σε αυτοκινητα με προγραμμα ο υπολογισμός απο το vag com δεν είναι ακριβής

στους Tsi πολλες φορές σε χαμηλές στροφές ή ύστερα από πατημα μπορεί το μίγμα να γίνει πολύ φτωχό ,για αύτο και δεν βλεπεις τίποτα

ρε παιδια συγνωμη τοση ωρα λετε δηλαδη οτι το 12,2 ειναι σωστο afr και ειναι και πλουσιο και ασφαλες εαν λετε αυτο πιστευω κατι εχετε μπερδεψει δυστηχως εαν ενα αμαξι εχει 12,2 + αφρ τοτε εισαι για σπασιμο και δεν εισαι καθoλου safe ειναι απλα θεοστεγνο ενα αμαξι ειναι σε κανονικα επιπεδα μεχρι 11,8μαξ 12 afr μαξ το ξανα τονιζω και αυτο στον κοφτη κοντα απο εκει πανω εισαι κλαψτα χαραλαμπε και σε τιμι λ απο 0,75 που εισαι πολυ πλουσιος εως 0,81 που ειναι η μαξ τιμη για να δουλευει ενα αμαξι στεγνα απο εκει και πανω ειναι πολυ επικυνδινο εγω αυτο ξερω εδω και καιρο τωρα εαν αλλαξε τιποτα συγνωμη
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

ρε παιδια συγνωμη τοση ωρα λετε δηλαδη οτι το 12,2 ειναι σωστο afr και ειναι και πλουσιο και ασφαλες εαν λετε αυτο πιστευω κατι εχετε μπερδεψει δυστηχως εαν ενα αμαξι εχει 12,2 + αφρ τοτε εισαι για σπασιμο και δεν εισαι καθoλου safe ειναι απλα θεοστεγνο ενα αμαξι ειναι σε κανονικα επιπεδα μεχρι 11,8μαξ 12 afr μαξ το ξανα τονιζω και αυτο στον κοφτη κοντα απο εκει πανω εισαι κλαψτα χαραλαμπε και σε τιμι λ απο 0,75 που εισαι πολυ πλουσιος εως 0,81 που ειναι η μαξ τιμη για να δουλευει ενα αμαξι στεγνα απο εκει και πανω ειναι πολυ επικυνδινο εγω αυτο ξερω εδω και καιρο τωρα εαν αλλαξε τιποτα συγνωμη

πως ειναι στεγνο.????? αφου το 12,2:1 εχει ελειπες οξυγονο, στεγνο λεμε ενα μιγμα το οποιο ειναι πλουσιο σε οξυγονο και φτωχο σε βενζινη...εκει γινετε το μπαμ.! γιατι.?? γιατι εχεις πολυ οξυγονο στο θαλαμο καυσης και αυξηση της θερμοκρασιας.

το σωστο μιγμα καυσης βενζινης ειναι 14,7:1 δηλ, 14,7 μερη οξυγονου και 1 μερος βενζινης, εχεις τελεια καυση,

οτι βλεπεις κατω απο 14,7 ειναι φτωχο σε οξυγονο πλουσιο σε βενζινη, μιας και το οξυγονο πεφτει, οτι βλεπεις πανω απο 14,7 ειναι φτωχο σε βενζινη πλουσιο σε οξυγονο...και για αυτο το λενε και στεγνωνει, μιας και δεν υπαρχει αρκετη βενζινη.

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

πως ειναι στεγνο.????? αφου το 12,2:1 εχει ελειπες οξυγονο, στεγνο λεμε ενα μιγμα το οποιο ειναι πλουσιο σε οξυγονο και φτωχο σε βενζινη...εκει γινετε το μπαμ.! γιατι.?? γιατι εχεις πολυ οξυγονο στο θαλαμο καυσης και αυξηση της θερμοκρασιας.

το σωστο μιγμα καυσης βενζινης ειναι 14,7:1 δηλ, 14,7 μερη οξυγονου και 1 μερος βενζινης, εχεις τελεια καυση,

οτι βλεπεις κατω απο 14,7 ειναι φτωχο σε οξυγονο πλουσιο σε βενζινη, μιας και το οξυγονο πεφτει, οτι βλεπεις πανω απο 14,7 ειναι φτωχο σε βενζινη πλουσιο σε οξυγονο...και για αυτο το λενε και στεγνωνει, μιας και δεν υπαρχει αρκετη βενζινη.

κατσε τωρα μιλας εσυ για 14,7 αφρ ?και οτι αυτο ειναι πλουσιο ?
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

κατσε τωρα μιλας εσυ για 14,7 αφρ ?και οτι αυτο ειναι πλουσιο ?

το 14,7:1 ειναι ο λογος τελειας καυσης της βενζινης.

Link to comment
Share on other sites

το 14,7:1 ειναι ο λογος τελειας καυσης της βενζινης.

τεσπα φιλε εγω ενα ξερω και το εγραψα και ξερω και ατομο που ειχε 12,2 afr με αντιστιχια λ 0,83 περιπου και το αμαξι δουλεψε 12 ωρες και εσπασε τωρα τι να συζηταμε τεσπα γνωμη σου γνωμη μου εγω δεν συμφωνω μαζι σου παντως ουτε στο 1 % στο ξανα λεω σεβαστη η γνωμη απλα δεν συμφωνω γιατι εχω δει πραγματα εαν δεν εβλεπα και δεν ηξερα ισως να συμφωνουσα τωρα ομως οχι ευχαριστω και συγνωμη για την αναστατωση
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

τεσπα φιλε εγω ενα ξερω και το εγραψα και ξερω και ατομο που ειχε 12,2 afr με αντιστιχια λ 0,83 περιπου και το αμαξι δουλεψε 12 ωρες και εσπασε τωρα τι να συζηταμε τεσπα γνωμη σου γνωμη μου εγω δεν συμφωνω μαζι σου παντως ουτε στο 1 % στο ξανα λεω σεβαστη η γνωμη απλα δεν συμφωνω γιατι εχω δει πραγματα εαν δεν εβλεπα και δεν ηξερα ισως να συμφωνουσα τωρα ομως οχι ευχαριστω και συγνωμη για την αναστατωση

ρεσυ συζητηση κανουμε, δεν ειμαι και ειδικος, αν googlareis και ψαχτεις τα μαθαινεις ολα.

αυτο ειναι απο το wiki...

A stoichiometric mixture is the working point that modern engine management systems employing fuel injection attempt to achieve in light load cruise situations. For gasoline fuel, the stoichiometric air–fuel mixture is approximately 14.7; i.e. the approximate mass of air is 14.7 mass of fuel. Any mixture less than 14.7 to 1 is considered to be a rich mixture; any more than 14.7 to 1 is a lean mixture

και αυτο ειναι απο ενα pdf που εχω για τα 20vt

The ECU controls Air/Fuel mixture in order to maintain power, efficiency, and emissions. A/F

is expressed as either a ratio (14.7:1 for example) or as a Lambda value. With iso-octane

("ideal" gasoline), Lambda of 1.0 is equal to 14.7:1 A/F. This is known as stoichiometric, a

condition where there is a perfect balance between oxygen molecules and the various

hydrogen and carbon based molecules in petroleum. With the oxygenated gasoline that most

of us use, actual A/F ratio of 15:1 is closer to stoichiometric.

If Lambda is greater than 1.0, then there is a surplus of air and the engine is running lean. If

Lambda is less than 1.0, then there is a surplus of fuel and the engine is running rich. It

should be noted that the ratios are mass-based, not volume-based.

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

ρεσυ συζητηση κανουμε, δεν ειμαι και ειδικος, αν googlareis και ψαχτεις τα μαθαινεις ολα.

αυτο ειναι απο το wiki...

A stoichiometric mixture is the working point that modern engine management systems employing fuel injection attempt to achieve in light load cruise situations. For gasoline fuel, the stoichiometric air–fuel mixture is approximately 14.7; i.e. the approximate mass of air is 14.7 mass of fuel. Any mixture less than 14.7 to 1 is considered to be a rich mixture; any more than 14.7 to 1 is a lean mixture

και αυτο ειναι απο ενα pdf που εχω για τα 20vt

The ECU controls Air/Fuel mixture in order to maintain power, efficiency, and emissions. A/F

is expressed as either a ratio (14.7:1 for example) or as a Lambda value. With iso-octane

("ideal" gasoline), Lambda of 1.0 is equal to 14.7:1 A/F. This is known as stoichiometric, a

condition where there is a perfect balance between oxygen molecules and the various

hydrogen and carbon based molecules in petroleum. With the oxygenated gasoline that most

of us use, actual A/F ratio of 15:1 is closer to stoichiometric.

If Lambda is greater than 1.0, then there is a surplus of air and the engine is running lean. If

Lambda is less than 1.0, then there is a surplus of fuel and the engine is running rich. It

should be noted that the ratios are mass-based, not volume-based.

Εάνλάμδαείναι μεγαλύτερηαπό 1,0, τότε υπάρχειένα πλεόνασματου αέρακαιο κινητήρας λειτουργεί ΦΤΩΧΑ. ΑΝ ΛΑΜΔΑείναι μικρότερη από 1,0, τότευπάρχει ένα πλεόνασματωνκαυσίμωνκαιο κινητήρας λειτουργείπλούσια. να σημειωθεί ότι οιδείκτες είναιμε βάση τη μάζα, όχιμε βάση τον όγκο.αυτη ειναι η τελευταια παραγραφος που εστειλες φιλε την εκανα μεταφραση εδω τα λεει ολα και στο πανω που μου εστειλες αναφερεται για ατμοσφαιρικα αμαξια γιαυτο αναφερει toyota honda nissan

δες εδω ειναι στην ιδια σελιδα που εχεις σαν φτωχη καυση http://en.wikipedia.org/wiki/Lean_burn

</p></p>

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

την τελευταια παραγραφο λες αυτην

If Lambda is greater than 1.0, then there is a surplus of air and the engine is running lean. If

Lambda is less than 1.0, then there is a surplus of fuel and the engine is running rich

Εάν λάμδα είναι μεγαλύτερη από 1,0, τότε υπάρχει ένα πλεόνασμα του αέρα και ο κινητήρας λειτουργεί άπαχο. αν

Λάμδα είναι μικρότερη από 1,0, τότε υπάρχει ένα πλεόνασμα των καυσίμων και ο κινητήρας λειτουργεί πλούσια

δεν ειναι για ατμοσφαρικα, ειναι απο pdf για ΤΤ 1,8Τ

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα υπερτροφοδοτούμενα ακόμα και μαμα, δουλευουν με AFR μικρότερο του 14,7 όταν επιταχύνουν, Μόνο στο ρελαντί και σε ρολάρισμα με πολύ λίγο γκάζι έχουν AFR 14,7.

Ακόμα και μαμα να λογκάρεις θα δεις στον κόφτη AFR κοντά στο 11 ή και πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια παραγραφο λες αυτην

If Lambda is greater than 1.0, then there is a surplus of air and the engine is running lean. If

Lambda is less than 1.0, then there is a surplus of fuel and the engine is running rich

Εάν λάμδα είναι μεγαλύτερη από 1,0, τότε υπάρχει ένα πλεόνασμα του αέρα και ο κινητήρας λειτουργεί άπαχο. αν

Λάμδα είναι μικρότερη από 1,0, τότε υπάρχει ένα πλεόνασμα των καυσίμων και ο κινητήρας λειτουργεί πλούσια

δεν ειναι για ατμοσφαρικα, ειναι απο pdf για ΤΤ 1,8Τ

οχι γιαυτο φιλε γιατο αλλο που μου ειπες οτι ειναι wiki εκει αναφερει κιλας για τι λεει οτι ειναι ενταξει και για ποια αμαξια ειναι ενταξει.και στο τονιζω για το ΠΑΝΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ 1.8Τ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕς Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia....80%93fuel_ratio

αυτο ειναι ολοκληρο το λινκ απο το wiki...

ΤΟ ΕΙΔΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ δες εκει που λεε κατω κατω SEE ALSO LEAN BURN ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Air–fuel ratio meter NA ΔΕΙς ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΕΙΓΜΑ ΦΙΛΕ αυτα εχω να πω τιποτα αλλο ευχαριστω και παλι
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rouleman μην ασχολεισαι με τις γενικες ορολογιες του wikipedia. Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά στην πράξη σε υπερτροφοδοτούμενα μοτέρ.

Όταν λέμε ότι ένα αμάξι δουλεύει πλούσιο ή φτωχό, δεν εννοούμε αν είναι πλούσιο βάσει της στοιχιομετρικής αναλογίας, αλλα βάσει του μίγματος που θα έπρεπε να έχει για τις συνθήκες που επικρατούν στο θάλαμο καύσης.

Ένα μίγμα 14:1 μπορεί να είναι πιο πλούσιο απο το στοιχειομετρικό αλλα είναι καταστροφικά φτωχό για οποιονδήποτε κινητήρα under boost.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε σε λίγο,το afr όσο ποιο κοντά είναι στο 14,7:1 ειναι φτωχό και όσο

μικραίνει το νούμερο αυτό είναι ποιο πλούσιο.

Βάλτε και κανα wideband να δείτε τί γίνεται.

Στα τουρμπο το ιδανικό σε foul γκαζι είναι 12-11,8 για να είναι safe,κάτι άλλο, είναι πιο επιφοβο για ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε GT INNOVATION εχω.

φιλε bill σε λυπαμαι βγαλτο και εγω ειχα gt-iinovation για λιγο καιρο και τρεις την ωρα με αναβε τσεκ φτωχο μειγμα αστα να πανε ωσπου πηγα και το εβγαλα και hσuχασα Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

εγω το προγραμα το εχω εδω και 2 χρονια εαν ηταν τοσο φτωχο το μιγμα δεν θα ειχε σπασει το μοτερ??απλα την μετριση την εκανα τωρα.......εκτως αν διχνη οτι θελει το οργανο.παντως σε αλλο αμαξι που το εβαλα 11΄8 εδειξε.........αρα δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το προγραμα το εχω εδω και 2 χρονια εαν ηταν τοσο φτωχο το μιγμα δεν θα ειχε σπασει το μοτερ??απλα την μετριση την εκανα τωρα.......εκτως αν διχνη οτι θελει το οργανο.παντως σε αλλο αμαξι που το εβαλα 11΄8 εδειξε.........αρα δουλευει σωστα.

τι να σε πω εσυ ξες φιλε οτι νομιζεις κανε απλα σου λεω οτι και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα τεσπα
Link to comment
Share on other sites

τι να σε πω εσυ ξες φιλε οτι νομιζεις κανε απλα σου λεω οτι και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα τεσπα

σε ευχαριστω φιλε μαλον και εγω θα την κανω την αλαγη. Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μαλον και εγω θα την κανω την αλαγη.

καντην και θα με θυμηθεις φιλε καλη επιτυχια να εχεις σε οτι και να βαλεις
Link to comment
Share on other sites

καντην και θα με θυμηθεις φιλε καλη επιτυχια να εχεις σε οτι και να βαλεις

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη κινηση ειναι να αγορασω ενα οργανο σωστο οπως της AEM WIDEBAND να το περασω επανω στο αυτοκινητο και μετα να βαλω προγραμα οπως το θελω εγω και οχι οπως θελει ο προγραματιστης.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη κινηση ειναι να αγορασω ενα οργανο σωστο οπως της AEM WIDEBAND να το περασω επανω στο αυτοκινητο και μετα να βαλω προγραμα οπως το θελω εγω και οχι οπως θελει ο προγραματιστης.

απλως φιλε πανε βαλε μια κονσερβα να τελιωνεις την βαζεις και τελος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερώτηση , τασο πες και εσυ την γνωμη σου, εχω εγκαταστησει εδω και 1 περιπου βδομάδα το air / fuel της aem .

Κοφτη δουλεύω πλουσιότατος στο 11,4 περίπου.

Ρελαντί όμως βρε παιδιά έχω ένδειξη 15.3-15.4 .

Γνωρίζουμε ινφο σχετικα με ενδείξεις afr στο ρελαντί?

Σε πορεία με σταθερό γκάζι η τιμή πέφτει στο 14.9-15,0.

Για πείτε..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εισαι φίλε Alex , είσαι 1,04 -εμένα στην κάρτα καυσαεριων είχε βγεί 1,02 -

στο vag com βλέπω 0,98 ( 14,4) στο ρελαντι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.