Jump to content
VASILISTFSI

Passat - Καδένα / Τεντωτήρας [Όλα τα μοτέρ]

Recommended Posts

Βρε το παραμικρό τώρα μπορει να γίνει αλλά χτυπά ξύλο. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που στις 90 με 150.000χλμ πήδηξαν δόντι ή κόπηκαν.
Όπως σου είπαν και παραπάνω η καδένα προειδοποιεί! Δεν πηδάει έτσι δόντι... αν έκανε σαν diesel και οι ιδιοκτήτες άκουγαν καποιους μηχανικούς που έλεγαν "έτσι κάνουν μωρέ αυτά, αυτό είναι το δούλεμα τους".
Αν ψυχολογικά όμως θες να την αλλάξεις κάντο. Κακό δεν είναι... Αλλά μην μπλέξεις σε άλλες διαδικασίες γιατί δυστυχώς το ένα φέρνει το άλλο, και θα μπλέξεις. Είδες εδώ φτάσαμε ήδη στα ελατήρια πιστονιων από αλλαγή καδενας. Χαχα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση και απο βδομαδα θα βρω τα pn για σετ καδενας για να τα παραγγειλω. Ξερει κανεις μια λογικη τιμη για την αλλαγη (εργασιακα μονο) σε μαστορα?

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ξαναπροτεινω να κοιταξεις για γνησια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Επισης προσεχε που θα το πας.Κοιτα να ειναι εμπειρος και καλυτερα να ασχολειται αποκλειστικα με το γκρουπ.Εαν ξεψαχνισεις το φορουμ θα διαβασεις για 2 περιστατικα ενα απο τσεχια και ενα απο ελλαδα που δεν τους εκαναν καλη δουλεια και πηραν τα μοτερ στο χερι.

 

Επισης και καποια περιστατικα με κακο χρονισμα διοτι χρειαζεται ειδικο εργαλειο για σωστο χρονισμα.Με τοσα απροβληματιστα χλμ ειναι κριμα να τσιγκουνευτεις τα υλικα σε ενα τοσο κρισιμο service συντηρησης για το αυτοκινητο η να το πας στον ποιο φθηνο που βρεις και να παθεις καμια ζημια.Εγω προσωπικα θα επαιρνα σβαρνα τα εξουσιοδοτημενα πρωτα ωστε να παρω και τα 2 χρονια εγγυησης που δινουν ωστε σε περιπτωση αστοχιας να μην βρεθω ξεκρεμαστος.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαξα στην αντιπροσωπεια την καδενα προληπτικα,500 ευρω χωρις γραναζι γιατι δεν ηταν απαραιττητο οπως φανηκε.Μονο η καδενα ηταν πολυ λιγο ξεχειλωμενη και καποιες φορες ακουγοταν το πρωι.

το θετικο ειναι οτι πλεον δεν ακουγεται το παραμικρο και συν οτι εχω 2 χρονια εγγυηση απο την αντιπροσωπεια.

σκεψου καλα που θα πας και τι θα βαλεις πριν κανεις οτιδηποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω στον δικό μου μηχανικό μάλλον καθώς γνωστός θα μπορέσω να τον αποπληρωνω όπως συμφωνησουμε κάτι που δεν γίνεται σε άλλη περίπτωση. Ξέρει καλά από τα συγκεκριμένα μοτέρ και ότι χρειάζομαι σε αυτό και στο άλλο αυτοκίνητο μου πάω σε αυτόν. Θα ρωτήσω και τιμές να δω τι θα ακούσω. Η δουλειά θα γίνει προληπτικά και με το γρανάζι μέσα. 

Η αντιπροσωπεία για δουλειά με γρανάζι πόσο χρεώνει; Επίσης τα υπόλοιπα γρανάζια (εισαγωγής, λαδιού) πρέπει να αλλαχτούν; Στα σετ είναι και αυτά μέσα γι'αυτό ρωτάω.

Επισης κάτι τελευταίο. Όταν αρχίσω να ακούω σχεδόν κάθε μέρα την καδένα σε κάθε αναμα τότε να ξέρω ότι θέλει επειγόντως αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ναλλαξεις το κατω το μικρο γραναζι θα εχει φθορα με τοσα χλμ.

Να δεις την πιεση λαδιου πριν ανοιξεις καθρεφτη, τα χλμ ειναι αρκετα, μηπως θες αντλια μαζι με καδενακι και γραναζι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα θα αλλαχτούν μάλλον όπως πάει το πράμα αλλά θα δούμε το γρανάζι για ζημιές κτλ. Τιμή αυθεντικού από αντιπροσωπεία εχει μόνο του 525€. Νομίζω είναι τραγική η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο φορουμ καπου εχουμε ενα θεμα που το ανοιξανε το γραναζι και το καθαρισανε.Μαλιστα το παιδι που ποσταρε το θεμα μας ελεγε οτι ανοιγει ευκολα.Επισης σε καποιο αλλο ποστ και καποιο αλλο παληκαρι μηχανολογος αλαξε καινουργιο γραναζι και ανοιξε μετα ο ιδιος το παλιο και ειδε οτι ειχε φυγει ενα ελασμα το οποιο ευκολα εμπαινε στη θεση του και θεωρει οτι αυτο ειναι το προβλημα.

Διαβασε στα θεματα του γκολφ εχουμε καποια θεματα για καδενες κτλπ,ιδιο κινητηρα φοραμε,θα παρεις αρκετες πληροφοριες.Σημαντικο λαδια καθε 7500 και προτεινω castrol 5w30 παροτι παλιοτερα που δεν ειχα και μεγαλη εμπειρια με τα fsi τα εβριζα αλλα νομιζω βοηθανε στη μακροζωια του τεντοτηρα και της καδενας οπως και λιγοτερες επικαθισεις στο γραναζι.

Η τιμη του γραναζιου ειναι οντως τραγικη!!Ελεος δηλαδη τοσα χρονια μοντελο και μετα τον nox εχουν και το γραναζι πανακριβο.Δηλαδη εμεις που τα παντρευτηκαμε τα αμαξια μας για διαφορους λογους τι πρεπει να κανουμε να τα πεταξουμε???

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει πολλά για το γρανάζι το οποίο και θα ανοιχτεί φυσικά όταν ανοιχτεί το μοτέρ για αλλαγή καδένας και τα συναφή. Προς το παρών την ακούω 1-2 φορές μόνο τον μήνα οπότε είναι νωρίς από το καταλαβαίνω και διαβάζω. Σίγουρα έχει μπει στο πρόγραμμα και δεν θα το αμελλησω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Passat 1.4 tsi 2012 μερικες φορες στο κρυο ξεκινημα και αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια κανει ακριβως αυτο τον θορυβο για 2" και μετα σταματαει: https://www.youtube.com/watch?v=CoFeIy3xAGc . Οι αποψεις διαφερουν απο τα σχολια που διαβαζω. Καποιο λενε οτι αλλαξαν σετ καδενας και ο θορυβος επανηλθε. Καποιοι αλλοι κανουν λογο για καποιο "adjuster camshaft" και οχι καδενα. Ποια ειναι  η εμπειρια σας σχετικα με την καδενα στον caxa; Υπαρχει και μια διαδικασια που ξερω σιγουρα οτι εφαρμοζει η καρεντα με καποια ειδικα εργαλεια που κλειδωνουν του εκκεντροφορους και μετρανε την χαλαρωση της καδενας.

 

EDIT: Αυτο το βιντεο αντιπροσωπευει καλυτερα τον ηχο: https://www.youtube.com/watch?v=S6L3fF49OT8

 

Edited by passatoula
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο... Άλλαξα καδένα ( TSI 2009 R4 ). 

Μακριά όμως από αντιπροσωπείες !!!!! Σου ζητάνε μια περιουσία. Εμένα προσωπικά κάθε φορά που πήγαινα σε μια συγκεκριμένη, ανάλογα με ποιον μίλαγα, μου έδινε διαφορετική τιμή ( πάνω από €800). Όπου κάτσει η μπίλια δηλ......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι καδένα πάντως (ή να θέλει καθάρισμα το γρανάζι του μεταβλητού) οπότε μην το αμελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω τους υποψήφιους αγοραστές. Για BLF 1.6FSI κινητήρα ο Τζιαννετας στην Λαμία έχει γερμανικά άριστης ποιότητας σύμφωνα με τα εργοστασιακά στάνταρ:

Καδένα, γλιστρες, τεντωτηρα, φλάντζα στρόφαλου και φλάντζα καθρέπτη όλα με 135€.

Δεν έχω βρει καλύτερη τιμή προς το παρών.

Αν κάποιος χρειάζεται κάτι άλλο πχ γρανάζι αντλιας λαδιού το αγοράζει από την αντιπροσωπεία καθώς αυτό δεν φέρνει τέτοια.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Ενημερώνω τους υποψήφιους αγοραστές. Για BLF 1.6FSI κινητήρα ο Τζιαννετας στην Λαμία έχει γερμανικά άριστης ποιότητας σύμφωνα με τα εργοστασιακά στάνταρ:

Καδένα, γλιστρες, τεντωτηρα, φλάντζα στρόφαλου και φλάντζα καθρέπτη όλα με 135€.

Δεν έχω βρει καλύτερη τιμή προς το παρών.

Αν κάποιος χρειάζεται κάτι άλλο πχ γρανάζι αντλιας λαδιού το αγοράζει από την αντιπροσωπεία καθώς αυτό δεν φέρνει τέτοια.

Ο Νίκος είναι από τους τοπ επαγγελματίες που έχω γνωρίσει.... Είμαστε πολύ τυχεροί που τον έχουμε δίπλα μας (ΛΑΜΙΑ) και μας εξυπηρετεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , passatfsi said:

εγω με 61.000 χμ τι αλλαζω περα απο μπουζι και τα γνωστα φιλτρα :thumbsup2::D

Το 1.6 έχεις ή το 2.0? Πώς και έτσι τόσα λίγα χλμ?:o

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Το 1.6 έχεις ή το 2.0? Πώς και έτσι τόσα λίγα χλμ?:o

1.6 ε δεν ειναι δικο μου καταρχας απλα το παιρνω που και που της οικογενειας δλδ

λιγα ταξιδια δεν εχω καποια συγκεκριμενη απαντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν αλλάζεται έγκαιρα το λάδι του κινητήρα φθείρονται πρόωρα τα εσωτερικά του μέρη.

 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός passat 1.4 tsi του 08 με 95 χιλ. χλμ. Η ερώτησή μου είναι, αν και διάβασα σχετικά θέματα χωρίς όμως να προσδιορίζεται ακριβώς τι κάνουμε,  τελικά, χρειάζεται αλλαγή καδένας ή όχι.  Και αν ναι στα πόσα χλμ; 
Το βιβλιαράκι, αν διαβάζω καλά, μιλάει για έλεγχο στα 90.000 του οδοντωτού ιμάντα (την καδένα εννοεί;) και αλλαγή στα 150.000 για τα 4 κυλ με αντλία/μπεκ ή στις 180.000 για τα 2,0 TFSI που δεν ανήκει το δικό μου.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί προχθές που πήγα από ένα συνεργείο να ρωτήσω κάτι, μου δείξε ένα touran tsi του οποίου όπως μου είπε, έσπασε η καδένα γιατί δεν την είχε αλλάξει κ του κανε μεγάλη ζημιά.
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?
Το 2ο ερώτημά μου κ συγνώμη αν  κάνω κατάχρηση του forum, είναι ότι τον τελευταίο καιρό, όταν επιταχύνω μου κάνει κάτι ας το πω σαν κλώτσημα, λες κ για κλάσματα κόβει κ επανέρχεται. Δεν ξέρω αν σας έδωσα να το καταλάβετε. Ποιο έντονο όταν έχω και τον κλιματισμό ανοιχτό. Έχει κάποιος καμιά ιδέα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.
Καλημέρα,
Αν και έχει περάσει καιρός, μήπως τελικά βρήκες άκρη με το στιγμιαίο κλώτσημα που αναφέρεις. Μου το κάνει και εμένα εδώ και λίγο καιρό και προσπαθώ να βγάλω άκρη μόνος προτού δώσω ένα σκασμός λεφτά στα συνεργεία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Εχθές πήρα το πρώτο μου VW και συγκεκριμένα Passat 2007 2.0 fsi. Πριν το πάρω το πήγα στο μάστορα για να το δει και βρίσκει για αλλαγμα καδενα, συνεμπλοκ, και ντιζακια με ένα κουστούμι 600 ευρω τα οποία μου τα έκοψε ο πωλητής από την τιμή. Του είπα να τα αλλάξει επιτόπου και μου λέει να πάω από βδομάδα γιατι έχει πολύ δουλειά. Του ανέφερα ότι Κυριακή φευγω για διακοπές και θα κάνω 300-400 χιλιομετρα Και μου είπε δεν έχω πρόβλημα με την καδένα για να πάθω κάποια ζημιά. Δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε κάπως αυτή η απάντηση γιατί διαβάζω στο ίντερνετ για καδένα και βλέπω σοβαρές ζημιές. Τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.