Jump to content
loubis87

Polo 2010 Tsi- Δε Βρίσκω Υαλοκαθαριστήρες!

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα polo του 2010, tsi..Μετα απο δυο χρονια ειπα να αλλαξω υαλοκαθαριστηρες.. Αλλα σε βενζιναδικα κ σε μαγαζακια με υαλοκαθαριστηρες που πηγα μου ειπαν πως δεν υπαρχουν για αυτο το μοντελο! Γιατι λεει πρεπει να παω στην αντιπροσωπια να βαλω αυθεντικους.. Ισχυει;; Αν ναι, σε τι τιμη κυμαινονται;;

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες φιλε!Λοιπον αν θες να τους αλλαξεις ολοκληρους στην αντιπροσωπεια υπολογισε κανα 50-60αρι ευρω και για τους 3.Υπαρχει και αλλη λυση να αλλαξεις μονο τα λαστιχακια στην αντιπροσωπεια με κοστος κανα 20αρικο.(Τιμες golf αλλα δεν νομιζω να εχουν και μεγαλη διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! Εχω παει σε καταστηματα με ανταλλακτικα και μου παν πως δεν υπαρχουν υαλοκαθαριστηρες, παρα μονο αυτοι της αντιπροσωπειας! ειναι δυνατον;; Θα πρεπει να ξεπαραδιαστω δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://fautoparts.com/body-Wiper-Blade---BOSCH---vw-polo-6r-1-2-1191366-10379342-30-10233-30972---3%20397%20007%20555-auto-parts?kw1=auto_parts&kw1=car_parts&kw2=spare_parts&kw3=auto_parts_online&kw4=car_parts_accessories&kw5=discount_auto_parts&kw6=cheap_auto_parts

και αν κάνεις κλικ στο OEM Numbers σου δίνει και τους κωδικούς της VW.Οπότε τώρα μπορείς να πάς σε κάποιον που εμπορεύεται τα προϊόντα της εταιρείας κι αφού έχεις τον κωδικό τόσο της Bosch όσο και της VW, να παραγγείλεις. Πάντως δεν νομίζω να πετύχεις και τεράστια διαφορά από την αντιπροσωπεία.

-----------------------ΕΝΤΙΤ------------------------------

Άντε πάρε κι ένα Ελληνικό μαγαζί που τους εμπορεύεται και μάλλον τους έχει αρκετα πιο φθηνά απο την αντιπροσωπεία.

http://www.mister-au...97!007!555.html

Στο σημείο αυτό δηλώνω ότι ουδεμία σχέση έχω με τα καταστήματα και τις εταιρείες στους συνδέσμους που παραθέτω κι ως εκ τούτου παρακαλώ να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, απλά να βοηθήσω θέλω.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Δες και στο saveltrade.Έχει καλές τιμές.Πήρα τους Bosch Aerotwin με 20 ευρώ και είναι κορυφή.

http://www.saveltrade.gr/

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τους Bosch Aerotwin με 20 ευρώ και είναι κορυφή.

Όταν λες κορυφή; Σε τι διαφέρουν από τους stock ώστε να αξίζουν παραπάνω; Θέλω να αλλάξω κι εγώ φέτος τους υαλοκαθαριστήρες μου και ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ημέρα με τη νύχτα. Πολύ καλύτερη εφαρμογή στο κρύσταλλο με αποτέλεσμα ακόμη καλύτερη απομάκρυνση του νερού από εκεί. Επίσης αργούν περισσότερο να εμφανίσουν φθορές κι εκείνο το ανόητο φαινόμενο μιας ή περισσότερων λουρίδων πασαλειμμένου κι όχι απομακρυσμένου νερού από τον ανεμοθώρακα.

Βέβαια όλα αυτά για αυτοκίνητα που έχουν εκείνους τους παλιούς υαλοκαθαριστήρες που έχουν μεταλλικό σκελετό και μικρό μάκτρο, γιατί τα υπόλοιπα οχήματα του ομίλου που από το εργοστάσιο φέρουν τους υαλοκαθαριστήρες νέου τύπου, αυτούς χωρίς το μεταλλικό σκελετό και με το φαρδύ μάκτρο, είναι της Bosch.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους είχα βρει σε ένα μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτων της Bosch. Ήταν το μοντέλο A555S το οποίο βγαίνει μόνο για το δικό μας το πολάκι και έκαναν 30€. Το μαγαζί ήταν στην Θηβών στον Πειραιά. Θα τα βρεις πάντως και στο ebay αλλά με τα μεταφορικά, μια η άλλη ερχόταν...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ημέρα με τη νύχτα. Πολύ καλύτερη εφαρμογή στο κρύσταλλο με αποτέλεσμα ακόμη καλύτερη απομάκρυνση του νερού από εκεί. Επίσης αργούν περισσότερο να εμφανίσουν φθορές κι εκείνο το ανόητο φαινόμενο μιας ή περισσότερων λουρίδων πασαλειμμένου κι όχι απομακρυσμένου νερού από τον ανεμοθώρακα.

Με έπεισες μόνο και μόνο από αυτό. Έφυγα για Bosch AeroTwin κι εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς φοράω στο C200 εδώ και δύο χρόνια και είναι σαν κοινούργιοι.

http://www.ebay.de/i...54283092&_rdc=1

Και τζάμπα!!!!

λεω να τους παραγγειλω με 6 ευρω ουτε εκεινο που εχουν στα φαναρια οι εγχρωμοι που καθαριζουν τζαμια δεν αγοραζεις

τους παραγγειλα τελικα ,......10,50 ευρω βγηκε

Link to comment
Share on other sites

λεω να τους παραγγειλω με 6 ευρω ουτε εκεινο που εχουν στα φαναρια οι εγχρωμοι που καθαριζουν τζαμια δεν αγοραζεις

τους παραγγειλα τελικα ,......10,50 ευρω βγηκε

Πρόσεξε πως τα αλλάξεις για να μην κάνεις ζημιά.

Θα πατήσεις το τετράγωνο κουμπάκι πάνω στο μάκτρο για να λασκάρει το κλιπς. Μετά γέρνεις λίγο το μακτρο και τραβάς με δύναμη. Βγαίνει το μάκτρο όλο μαζί.

Μετά πρέπει να βγάλεις το πλαστικό στο άκρο του μάκτρου. Δεν τραβιέται με πένσα όπως λένε για άλλα αμάξια, θέλει κολπάκι.

Θα χρειαστείς ένα απλό καταβίδι, ίσιο και όχι μικρό.

Χώνεις το κατσαβίδι στην εσωτερική (που είναι προς το τζάμι) πλευρά του πλαστικού έτσι ώστε να σηκώσεις δύο κερατάκια που έχει προς τα πάνω. Αυτά είναι που κρατάνε το πλαστικό. Μόλις αυτά σηκωθούν λίγο, τραβάς το πλαστικό και βγαίνει όμορφα.

Τραβάς το παλιό λάστιχο, το βάζεις πάνω στο καινούργιο και κόβεις το καινούργιο με ψαλίδι στο ίδιο μήκος.

Περνάς το νέο λάστιχο στην πρώτη σχισμή του στο μάκτρο και μετά ξανακουμπώνεις το πλαστικό στην αρχική του θέση,

Αυτό είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Σπύρο; Μάρκα; Τύπο; Μέγεθος; Η απάντηση στη μάρκα είναι όποια βρεις στη διάστασή τους. Μπορεί να είναι Bosch, Swf, Valeo. Ο τύπος είναι flat (ή aerotwin που τους ονομάζει η Bosch) και το μέγεθος για τα δικά σας Polo πρέπει να είναι 60εκ. του οδηγού και 40 του συνοδηγού.

 

Στο βανάκι μου εγώ έβαλα τους Valeo γιατί αυτούς είχε το κατάστημα τη δεδομένη στιγμή κι εγώ βιαζόμουν να τους αλλάξω. Απλά στα δικά μας (είτε VW είτε Skoda) πρέπει να ταιριάζει το clip του μάκτρου και να είναι άμεσης εφαρμογής χωρίς αντάπτορα.

 

Σε πιο πάνω μήνυμα μου έχω και δυο συνδέσμους για τα Polo.

 

Αν πάλι εννοείς πως θα αλλάξεις μόνο το λάστιχο (ή μάκτρο) κι όχι όλη τη "λεπίδα", θα πρέπει να ξέρεις πως αυτό είναι καθαρά θέμα κατασκευαστή, οπότε άλλο τύπο έχει η Bosch κι άλλο η Valeo.

 

Κι εδώ το θέμα από το οποίο έμαθα κι εγώ ότι γράφω παραπάνω με πιο ενδιαφέρουσες τις σελίδες ένα και δύο.

Επισκευή υαλοκαθαριστήρων Aero Twin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.