Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Φιλε προσφατα εβαλα τα pilot sport 3 με 400 ευρω και τα primacy τα ειχε 370.Εννοειται οτι τα ps3 ειναι καλυτερο ελαστικο.Αθορυβο, μαλακο και με πολυ καλο κρατημα.Τα συστηνω ανεπιφυλακτα εφοσον δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης απο τα primacy.

Τα Pilot Sport 3 είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνα τους, όσον αφορά τα πολιτικά λάστιχα υψηλών επιδόσεων...

Δεν ξερω για τα exalto αλλα τα ps3 ειναι αθορυβα και μαλακα.Ηταν κατι που με ενδιεφερε πολυ να μην κανουν θορυβο.

Επειδη προκειται να αλλαξω ζαντες μαλλον και εγω αυτα θα επιλεξω :thumbsu: Ειμαι βλεπετε micelin boy :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδω για να μην ανοίγω νεο topic. Ψάχνομαι για λάστιχα στις διαστάσεις του τίτλου με βασικό κριτήριο το κράτημα. Δεν με απασχολεί αν θα φαγωθούν λίγο πιο γρήγορα αρκεί όσο έχουν πέλμα να εχουν καλή πρόσφυση!!!

Ρώτησα σήμερα και ανάμεσα στα κλασικά sportcontact, exalto κλπ ενας απ'ολους μου πρότεινε και Nokian στα ίδια λεφτα πάνω κατω με τα conti (370 αν θυμάμαι καλά) Μου είπε μάλιστα οτι εχουν πιο σκληρά πλαινά από τα άλλα 2 και γι αυτό είναι κάπως ανθεκτικότερα και δεν πετάνε τόσο εύκολα καρούμπαλο. Εχει βάλει κανείς άλλος;;

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδω για να μην ανοίγω νεο topic. Ψάχνομαι για λάστιχα στις διαστάσεις του τίτλου με βασικό κριτήριο το κράτημα. Δεν με απασχολεί αν θα φαγωθούν λίγο πιο γρήγορα αρκεί όσο έχουν πέλμα να εχουν καλή πρόσφυση!!!

Ρώτησα σήμερα και ανάμεσα στα κλασικά sportcontact, exalto κλπ ενας απ'ολους μου πρότεινε και Nokian στα ίδια λεφτα πάνω κατω με τα conti (370 αν θυμάμαι καλά) Μου είπε μάλιστα οτι εχουν πιο σκληρά πλαινά από τα άλλα 2 και γι αυτό είναι κάπως ανθεκτικότερα και δεν πετάνε τόσο εύκολα καρούμπαλο. Εχει βάλει κανείς άλλος;;

Αγαπητέ φίλε

Πες μου έναν λόγο, μόνο έναν, ν' αψηφήσεις τα SportContact2 και να βάλεις Nokian στα ίδια λ7 με τα Continental

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε

Πες μου έναν λόγο, μόνο έναν, ν' αψηφήσεις τα SportContact2 και να βάλεις Nokian στα ίδια λ7 με τα Continental

Για να κανουν σετ με το nokia κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε

Πες μου έναν λόγο, μόνο έναν, ν' αψηφήσεις τα SportContact2 και να βάλεις Nokian στα ίδια λ7 με τα Continental

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιον γι αυτό ρωτάω μήπως έχει κάποιος άλλος κανέναν! Δεν εχω ξαναβάλει ουτε τα μεν ούτε τα δε ετσι κι αλλιώς...

Για να κανουν σετ με το nokia κινητο?

Μπααα, εχω εγκαταλείψει τη Nokia εδώ και καιρό. Android rules! :laugh: :laugh: :laugh:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα στο διαφημιστικο του praktiker οτι δινουν τα continental sportcontact 205/55/16 τελικη με περαστικα και ζυγισταθμιση στην τιμη των 379 ευρω.

τι λετε ειναι καλη η τιμη ?

αξιζει να τα βαλω στο tsi140 μου?

μηπως το λαστιχο εχει σταματησει να παραγεται πια?ρωτω γιατι στο site της εταιρειας δεν το αναφερει αλλα εχει το sportcontact3.

Φιλε νομιζω οτι το SC3 δεν bγαιει για 16αρα ζαντα. Μονο το SC2....

σημερα ειδα στο διαφημιστικο του praktiker οτι δινουν τα continental sportcontact 205/55/16 τελικη με περαστικα και ζυγισταθμιση στην τιμη των 379 ευρω.

τι λετε ειναι καλη η τιμη ?

αξιζει να τα βαλω στο tsi140 μου?

μηπως το λαστιχο εχει σταματησει να παραγεται πια?ρωτω γιατι στο site της εταιρειας δεν το αναφερει αλλα εχει το sportcontact3.

Φιλε νομιζω οτι το SC3 δεν bγαιει για 16αρα ζαντα. Μονο το SC2....

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδω για να μην ανοίγω νεο topic. Ψάχνομαι για λάστιχα στις διαστάσεις του τίτλου με βασικό κριτήριο το κράτημα. Δεν με απασχολεί αν θα φαγωθούν λίγο πιο γρήγορα αρκεί όσο έχουν πέλμα να εχουν καλή πρόσφυση!!!

Ρώτησα σήμερα και ανάμεσα στα κλασικά sportcontact, exalto κλπ ενας απ'ολους μου πρότεινε και Nokian στα ίδια λεφτα πάνω κατω με τα conti (370 αν θυμάμαι καλά) Μου είπε μάλιστα οτι εχουν πιο σκληρά πλαινά από τα άλλα 2 και γι αυτό είναι κάπως ανθεκτικότερα και δεν πετάνε τόσο εύκολα καρούμπαλο. Εχει βάλει κανείς άλλος;;

Τα Nokian rg2 τα έχω εγώ στο δικό μου golf vi 160 hp και τα φορούσα και στο προηγούμενο volvo μου.Είναι all weather ελαστικά,με απολύτως φιλικά στο χρήστη χαρακτηριστικά και τρομερή πρόσφυση ,ιδιάιτερα σε βρεγμένο δρόμο.Στα συστήνω ανεπιφύλακτα χωρίς να θέλω να θίξω την ποιότητα άλλων ελαστικών.Ετσι κι αλλιώς την προσωπική μου εμπειρία παραθέτω,όντας οδηγός που δεν ψάχνω πολύ συχνά το όριο αλλά το βλέπω πιο σφαιρικά (άνεση,ποιότητα κύλισης,κλπ).Ζεσταίνονται αμέσως και θα σε πάνε και σε λάσπη και άμμο αν χρειαστείς.Αλλωστε μην ξεχνάς ότι προέρχονται από χώρα με ιδιαίτερη τεχνογνωσία στο all weather ελαστικό.NOKIAN δαγκωτό από εμένα (θα σου πρότεινα και vredestein quatrac 3 αλλά έκλεισε το εργοστάσιο πρόσφατα).
Link to comment
Share on other sites

Τα Nokian rg2 τα έχω εγώ στο δικό μου golf vi 160 hp και τα φορούσα και στο προηγούμενο volvo μου.Είναι all weather ελαστικά,με απολύτως φιλικά στο χρήστη χαρακτηριστικά και τρομερή πρόσφυση ,ιδιάιτερα σε βρεγμένο δρόμο.Στα συστήνω ανεπιφύλακτα χωρίς να θέλω να θίξω την ποιότητα άλλων ελαστικών.Ετσι κι αλλιώς την προσωπική μου εμπειρία παραθέτω,όντας οδηγός που δεν ψάχνω πολύ συχνά το όριο αλλά το βλέπω πιο σφαιρικά (άνεση,ποιότητα κύλισης,κλπ).Ζεσταίνονται αμέσως και θα σε πάνε και σε λάσπη και άμμο αν χρειαστείς.Αλλωστε μην ξεχνάς ότι προέρχονται από χώρα με ιδιαίτερη τεχνογνωσία στο all weather ελαστικό.NOKIAN δαγκωτό από εμένα (θα σου πρότεινα και vredestein quatrac 3 αλλά έκλεισε το εργοστάσιο πρόσφατα).

Τελικά πήγα σε michelin ps3 στα 380 τελική (με ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμιση) Δεν εχω προλάβει ακόμα να γράψω τπτ σοβαρά χιλιόμετρα αλλά πιστεύω και απο αυτά που διαβάζω οτι θα είναι οκ!

Τα nokian δεν ξέρω κατα πόσο θα μου έκαναν γιατί οδηγώ αντίθετα απο αυτό που λες, τα παιδεύω τα λάστιχα (οχι καθημερινά προφανώς, αλλά σε ταξίδια κλπ βόλτες συνήθως δεν πάω ήσυχα :angel: ) αλλά ούτε και το offroading κομμάτι με απασχολεί καθόλου, οπότε...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τα pirelli ειναι καλα,οικολογικα λαστιχα και ειναι καινουρια.

Τα εχει κολλητος σε golf 4 gti και ειναι ευχαριστημενος απλα κανουν λιγο θορυβο μεσα στην πολη.

Για τα δευτερα δεν εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα pirelli ειναι καλα,οικολογικα λαστιχα και ειναι καινουρια.

Τα εχει κολλητος σε golf 4 gti και ειναι ευχαριστημενος απλα κανουν λιγο θορυβο μεσα στην πολη.

Για τα δευτερα δεν εχω αποψη.

Κωνσταντίνε, να συμπληρώσω μόνο ότι τα Ρ7 έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μαλακά πλαϊνά τοιχώματα

Για άλλους είναι πλεο- και για άλλους είναι μειονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

Ως νέος στο forum ειπα να γράψω κι εγώ τα συμπεράσματά μου, με ελαστικά, στο Golf μου. Σε εμένα με τα Michelin Energy Saver που είχε από τη μάνα του σπίνιαρε με 3η στην Αττική οδό από τις αρχές (με το ESP on, αναβόσβηνε η ένδειξη του ESP 2-3 φορές)... (205/55/16 σε golf με 140hp). Σε ανηφόρες (Ζωγράφου και Νίκαιας οσοι ξέρουν) δυσκολευόμουνα πάρα πολύ να ξεκινήσω. Όταν δε, πάταγα φρένο σε μία ανάγκη, έβλεπα να πλησιάζω το εμπόδιο με το ABS και να σταματάω πάντα οριακά. Από τότε που έβαλα τα Continental Premium Contact2 (ύστερα από αρκετό ψάξιμο) όσο και να προσπαθήσω, η 3η δε μπορεί να σπινιάρει σε Αττική Οδό και στις ίδιες ανηφόρες σπινιάρει ελαφρά και μετά ξεκολάει και επιτέλους πατάω το φρένο και το αμάξι σταματάει (ας μην έχω αλλάξει ποτέ δίσκους-τακάκια 78000χλμ). Στο κράτημα είδα μικρή διαφορά υπέρ των PC2 και στο θόρυβο καμία. Με το καιρό παρατήρησα οτι πλέον το λαμπάκι του ESP σπάνια ανάβει... Τα συγκεκριμμένα Michelin δε τα συνιστώ σε κανέναν και ας λένε ότι θέλουνε τα περιοδικά στην Ελλάδα. Σε τέστ στο εξωτερικό (AUTOBILD, AUTOEXPRESS, AUTO MOTOR UND SPORT, ADAC) οι επιδόσεις τους είναι από τις χειρότερες...και συμφωνούν με αυτό που διαπίστωσα ο ίδιος στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα toyo δεν γνωρίζω. Το 50αρι προφιλ ειναι αρκετα χαμηλο. Αφού σκέφτεσαι να μειώσεις το πλάτος σε 195 από 205 βάλε 195/55. Έτσι δε θα μειώσεις τη συνολική διάμετρο. με το 195/50 R16 ξεφεύγει πολύ η διάμετρος

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για τα toyo proxes t1-r ειναι καλα στο κρατημα ανεση εχουν? θελω να τα βαλω στο passat σε 205/55/16 η 195/50/16 αξιζουν?

Το 195/50/16 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ :suicide:

Εκτός κι αν ήθελες να γράψεις 225/50/16 :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Τι προφιλ μπορω να βαλω σε 195 σε 16αρα ζαντα για τα toyo t1-r τι λετε?

Η μοναδική διάσταση που μπορείς να βάλεις είναι 195/60/16

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σημέρα πήγα και έβαλα michelin pilot sport 3 στην διάσταση 205/55/16 και μπορώ να πω ότι δεν τρελάθηκα. Τις προηγούμενες φορές πάντα με mihelin... ένιωθα το αμάξι πολύ καλύτερα. Σήμερα και σπίνιαρε και έκανε πολύ θόρυβο. Άντε να πατηθεί λιγάκι και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σημέρα πήγα και έβαλα michelin pilot sport 3 στην διάσταση 205/55/16 και μπορώ να πω ότι δεν τρελάθηκα. Τις προηγούμενες φορές πάντα με mihelin... ένιωθα το αμάξι πολύ καλύτερα. Σήμερα και σπίνιαρε και έκανε πολύ θόρυβο. Άντε να πατηθεί λιγάκι και θα δούμε...

Εγω με το ίδιο λάστιχο δεν εχω παρατηρήσει τίποτα απο τα 2! Οκ, αν πατήσεις τέρμα 2α-3η σε κλειστή στροφή ο εσωτερικός ψιλοσπινάρει αλλά οχι κατι τραγικό, τουλάχιστον οχι με τα 140 γαιδουρια που χω εγω. Αν αυξηθούν θα δείξει πως θα πατάει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το ίδιο λάστιχο δεν εχω παρατηρήσει τίποτα απο τα 2! Οκ, αν πατήσεις τέρμα 2α-3η σε κλειστή στροφή ο εσωτερικός ψιλοσπινάρει αλλά οχι κατι τραγικό, τουλάχιστον οχι με τα 140 γαιδουρια που χω εγω. Αν αυξηθούν θα δείξει πως θα πατάει...

με τα 205 γαιδούρια που έχω εγώ σπινιάρει στην ευθεία...αλλά με την βροχη των δύο τελευταίων μερών έδειξε την αξία του. Έπρεπε να πατηθούν πρώτα γιατί και ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά...οπότε μάλλον βιάστηκα να μιλήσω :blush:

Link to comment
Share on other sites

με τα 205 γαιδούρια που έχω εγώ σπινιάρει στην ευθεία...αλλά με την βροχη των δύο τελευταίων μερών έδειξε την αξία του. Έπρεπε να πατηθούν πρώτα γιατί και ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά...οπότε μάλλον βιάστηκα να μιλήσω :blush:

E λογικό με πρόγραμα να σπινάρει. Πάντως ειδικά απο θέμα θορύβου επειδή εχω κάνει 3-4 ταξίδια απ'οταν τα έβαλα μου φάνηκαν πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.